FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dohoda o pracovní činnosti a sociální pojištění

Dobrý den měl bych dotaz ohledně placení sociálního pojištění. Pracuji na dohodu o pracovní činnosti. Ve smlouvě mám psáno "Pracovní doba je sjednána v rozsahu nepřekračujícím v průměru polovinu stanovené tydenní pracovní doby, obvykle 4hod/den." a budu mít 65kč/hod. Jak je to za těchto podmínek s placením sociálního pojištění? Musím si pojištění platit nebo ne? Mám za to že platit nemusím ale chci se radši ujistit a mít to potvrzené. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a podání přehledů

Dobrý den, jsem student a chtěl bych se zeptat na dvě věci. V roce 2015 jsem prodal cenné papíry (akcie) a příjem byl v hodnotě 10 000 Kč, musím tento příjem danit? Druhý dotaz mám na to, že jsem se v roce 2015 stal OSVČ, jenže z jistých okolností jsem tuto možnost nakonec nevyužil (neměl žádný příjem) a ještě jsem ke konci roku 2015 pozastavil činnost OSVČ. Takže nemusím uvádět nic v daňovém přiznání, když jsem neměl žádný příjem nebo se třeba vypíše pouze do příslušné části příjem 0 Kč? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ pro platbu SP a ZP

Dobrý den, V lednu 2015 jsem začal podnikat a zároveň jsem byl studen,tedy 8 měsíců jsem měl podnikání jako vedlejší činnost a 4 měsíce jako hlavní. Poslední 4 měsíce jsem tedy platil zálohy na ZP a SP. Příjmy byly: 428 490 CZK a výdaje 123 458 CZK. Při vyplňování elektronických přehledů jsem ale trochu narazil a přijde mi, že to nebere v potaz hlavní a vedlejší činnost a že třeba ZP za mě 8 měsíců bylo hrazeno státem a ani SP, které sem měl na první rok psaný 0, nula nakonec nebude. U SP jsem se trochu zasekl, jelikož jsem se dočetl, že to je 50 % z daňového základu a pak něco o rozdělení mezi hlavní a vedlejší činností, což asi roli nehraje, jelikož mám základ větší než minimální. Rád bych se tedy zeptal, zda-li je tomu tak, že vyměřovací základ pro SP je 50 % z daňového základu, tedy 152 516 CZK a já budu muset doplácet SP (i když sem měl pro první rok stanovenou 0) a i ZP nebo se dá nějak přihlédnout k tomu, že jsem měl živnost jako vedlejší činnost po dobu 8 měsíců. Děkuji, M.


odpovídal(a): Redakce

Přehledy o příjmech a výdajích

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda musím podávat přehledy na OSSZ a VZP,když jsem byla do 06/2015 zaměstnaná a od 07/2015 vedena na ÚP?


odpovídal(a): Redakce

Platba zdravotního pojištění

Chtěl bych se ještě zeptat k té vaší odpovědi, píšete že nebudu muset platit sociální-to jsem rád, ale zároveň píšete že nebudu muset platit ani zdravotní ale to je přeci blbost ne? Když si ho nezaplatím tak kdo ho zaplatí za mě?


odpovídal(a): Redakce

Zdanění dohody

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně zdravotního a sociálního pojištění. Budu pracovat jako brigádník na dohodu, 150 hodin měsíčně, výplatu mám mít 10000kč. Kolik budu muset platit zdravotní a sociální pojištění? Zajímá mě hlavně to sociální. Zdravotní záleží na tom u jaké pojištovny jsem, kolik budu platit, ale hlavně by mě zajímalo to sociální jak to je. Ještě se chci zeptat jak je to s odváděním daní? Někde sem četl že pokud mám výplatu do 10000kč tak daně neodvádím, je to tak? děkuji za rady.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné u dohody

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdravotního pojištění. Studuji VOŠ dálkově, je mi 21 let a nyní jsem nově brigádně zaměstnaná, mám podepsanou DPP i DPČ právě u toho jednoho zaměstnavatele. Tím, že studuji dálkově, mám povinnost si sama platit zdravotní pojištění. Tak se chci zeptat, jak to chodí, když mám podepsanou kombinaci těchto dvou dohod? Potřebuji, aby se mi strhávalo to zdravotní pojištění z výplaty, to musím mít mzdu vyšší jak 2 500,- u DPČ, u DPP zase vyšší jak 10 000,-. Takže při této kombinaci vůbec netuším, kdy se mi zdravotní bude strhávat, která smlouva má přednost, nebo jak se to dělí apod. Když například odpracuji za měsíc 5 000,- strhne se mi nebo ne, podle jaké dohody to je posuzované? Potřebuji, aby se mi každý měsíc z výplaty jednoduše pojištění odečetlo. Předem děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dluh na pojistném

Dobrý den, dozvěděla jsem se, že manžel jako OSVČ neplatil dva roky sociální pojištění. Chci to řešit ihned. Jaké jsou naše možnosti, jaká asi může být výše dluhu? Manžel říká, že dříve platil asi 1800,- měsíčně. Moc Vám děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vyplňování přehledu

Dobrý den, OSVČ jsem od 27. 11. 2015, předtím jsem byl na úřadě práce. V přehledu OSVČ za rok 2015 pro zdravotní pojišťovnu je kolonka, kde se mají zatrhnout měsíce, ve kterých pro mne v roce 2015 neplatila povinnost hradit zálohy na pojistném. U důvodu lze zatrhnout jen zaměstnání nebo nemoc OSVČ. Znamená to tedy, že ty měsíce, co jsem si to neplatil sám jako OSVČ za mě platil úřad práce a nemusím tedy u žádného z měsíce nic zaškrtávat? Nebo se mě tento bod vůbec netýká a nemusím ho vyplňovat? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění dohody

Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem ve starobním důchodu a pracuji u 2 různých firem na DPP, kde mám dohromady příjem 2 700,- měsíčně. Teď chci ještě nastoupit do další firmy na čtyřhodinový úvazek za 4 500,- měsíčně, ale nabízí mně buď formou brigády a nebo na DPP, rozdíl mně neumí vysvětlit. Zajímalo by mě, co je pro mě výhodnější a v čem je rozdíl. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Pojistné studentů

Dobrý den, mám hned dva dotazy 1. pokud jsem student prezenční formy a nastoupím na HPP, tak sociální a zdravotní pojištění platí škola stále nebo je odvádí i zaměstnavatel? 2. pokud ukončím bakalářské studium, tak už nebudu student, ale absolvent. Dotaz se týká, pokud jako absolvent vyjedu na stáž v rámci EU na max. 6 měsíců, jak je to se ZP, SP a daněmi ? a) pokud mi stáž zprostředkuje škola, bude přes Erasmus, neplacená, jen přispěje EU grantem b) také přes školu, placená stáž + grant z EU c) pokud si něco najdu sama, a bude se jednat o placenou stáž ?


odpovídal(a): Redakce

Mzda a povinné pojistné

Dobrý den, pobírám starobní důchod a chci si přivydělat. Sjednal jsem práci u agentury, ale mám výhrady k tomu, že mně z hodinové odměny za práci odečítá sociální a zdravotní pojištění. Konkrétně: hodinová mzda je 80 Kč a já dostávám na účet 68 Kč krát počet odpracovaných hodin. Je to prosím správně? U jiné agentury jsem loni dostával celých 80 Kč. Prosím ještě o informaci, kolik si jako starobní důchodce mohu vydělat za kalendářní rok, aniž bych něco musel danit či odvádět sociální a zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď a přeji hodně zdaru v roce 2016. S úctou Daniel Kasl daniel.kasl@email.cz


odpovídal(a): Redakce

Dohoda a pojistné

Dobrý den. Jesem v částečném invalidním důchodu a jsem registrovaná na úřadu práce. Pracuji brigádně na dohodu o vykonané práci. Zajímalo by mě, jestli mám z přívídělku platit sociální a zdravotní pojištění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Samostatná výdělečná činnost

Dobrý den, prosila bych o radu. V červnu jsem pro jednu společnost realizovala jednorázovou výtvarnou činnost (dílo) na smlouvu o autorském honoráři. Honorář byl 40 000,- Kč. Jednalo se o vedlejší činnost, jinak jsem v zaměstnaneckém poměru ve státní správě. Našla jsem si, že abych toto mohla v roce 2016 zdanit (musím prý podat daňové přiznání sama), měla bych se přihlásit jako osvč (i když ale nechci získat živnostenský list ani ičo). Čekala jsem, až mi firma zaplatí a dodá smlouvu podepsanou smlouvu, která byla uzavřena v červnu, což se protáhlo do prosince. Zjistila jsem však, že nahlášení na úřady musí být vykonáno do osmi dní od začátku činnosti, jinak hrozí pokuta. Vztahuje se to i na takové jednorázové provedení díla? Nestačí, když se nahlásím nyní? Nebo mi hrozí pokuty, i když příjmy z této činnosti budu danit až začátkem 2016? A ještě bych se chtěla zeptat, je nutné se opravdu hlásit i na sociální úřad a zdravotní pojišťovnu, když se jednalo o tak nízkou částku a všechny tyto odvody hradím u svého hlavního zaměstnavatele? Děkuji za odpověď a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Zahájení živnosti

Dobrý den, před dvěma dny jsem na živn. úřadě žádala o živnost s platností od 1. 1. 2016. Dnes mi přišel výpis z ŽR, že vznik oprávnění nastal 15.12.2015. Prosím Vás, je to v pořádku? Nechci vést účetnictví posledních 14 dní roku 2015, proto jsem na úřadě zdůraznila a i jsme to psali do Jednotného formuláře, že od 1.1.2016. Prosím o sdělení, jestli se ode dne vzniku oprávnění už musí vést účetnictví a provádět daňové přiznání? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Konkurenční doložka a daně

Dobrý den, bývalému zaměstnanci byla vyplacena ,,mzda" na základě konkurenční doložky (soudem), přijatá částka podléhá nějakému zdanění ze strany zaměstnance? Správně měl daň srazit bývalý zaměstnavatel a odeslat fin.úřadu. Nebo má si dotyčný radši zahrnout do svého daňového přiznání, aby byla vůbec daň odvedena? Moc děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daně při zahájení podnikání

Dobrý den, když jsem začala podnikat jako osvč v říjnu roku 2015, musím v březnu 2016 podávat daňové přiznání nebo až po celém odpracovaném roku jako osvč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Překlady přes internet

Dobrý den, tento měsíc jsem začala pracovat jako nezávislý pracovník na internetu, přes kterou poskytuji služby klientům, většinou jde o překlady apod. Mohli byste mi prosím poradit, jakým způsobem mám tento příjem zdanit? Nejsem jinak v ČR zaměstnaná, zdravotní pojištění si platím sama. Mám si obstarat živnostenský list nebo podobně? Děkuji Jandová


odpovídal(a): Redakce

Záloha na zdravotním pojištění

Dobrý den, dne 26. 11. jsem se byla registrovat na živnostenském úřadě a byla zahájena podnikatelská činnost, musím už v prosinci za listopad platit sociální a zdravotní pojištění? Nebo budu platit až za prosinec v lednu? do 26. 11. jsem byla na úřadě práce. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Studentka a daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s placením daní u internetových přivýdělků? Jedná se především o zahraniční projekty typu vyplňování dotazníků apod., takže samozřejmě bez jakékoli smlouvy. Narazila jsem na jeden projekt, kde slibovaný měsíční výdělek by činil cca 18 000 Kč. Z diskuzí jsem pochopila, že je třeba takto vysoký výdělek danit. Stačí jenom poté podat daňové přiznání nebo se takový typ výdělku bere jako podnikání (OSVČ)? A do jaké kategorie příjmu (§ 6-10)tento typ přivýdělku spadá? Ještě uvedu, že jsem studentka denního studia na vysoké škole. Jak to bude s placením sociálního a zdravotního? Přeji pěkný den