FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Zdanění dohody o pracovní činnosti

Dobrý den, rád bych položil pár otázek ohledně pracovní smlouvy na DPČ - pročítal jsem zde ale nejsem z toho moudrý. Letos jsem ukončil SŠ(odmaturoval jsem) statut studenta mi tedy trvá do 31.8. (pak v řijnu nastupuju na vš) Podepsal jsem DPČ - muj hrubý přijem i s připlatky je okolo 10 000 - 12 000 podle toho jak mi vychází šichty. Podle toho co jsem se dočetl tedy z teto hrubé mzdy odvádím Zdravotní + soc(u dpč nad 2500) . + 15% daň přičemž si mužu při podpisu slevy na studenta z daňového základu odečíst 2 070 - takže pokud jsem to pochopil dobře tak když vydělam 10 000 tak to bude následovně 10 000 hrubý zisk : z toho odečtu 11%( zdrav+soc.) 1100 kč 10000-2070=7930 =základ daně - 15% = 1190 ...+1100(Soc+zdrav) = 2290 10000-2290=7710 by mi mělo přijít na účet ? Ztratím tím že platím socialní a zdravotní status studenta ? - ať neco pak nezanedbám . a nedoplacím třeba na Pracáku . Dalším dotazem je : dostáváme v praci bonusy - třeba za neplanované šichty , práce o víkendech , nebo při práci mimo plán - tento bonus prochází zdaněním ?- vždy stejna hotovost za jednu odpracovanou šichtu (+ připlatek když je to třeba noční nebo svátek/víkend) a počíta se mi to základu mzdy ? ( ze kterého platím soc,zdrav. ? ) Ptal jsem se v agentuře tam mi nedokazali říct nic a jen mě odkazali na personalní ve firmě . Nejhorší je že tam mi řekla stejné prd- jen to kolik je daň a ta sleva což už jsem se dočetl a odkazala mě na agenturu . Velice rád bych vás poprosil o to jak to tedy je a zda mám pravdu nebo se mýlím . Přeji pěkný den Alois


odpovídal(a): Redakce

Zdanění na dohody o provedení práce

Dobrý den, jsem veden v evidenci na ÚP, na kterém mám hlášené nekolidující zaměstnání (DPP). Nicméně k této smlouvě budu mít ještě jednu DPP u jiného zaměstnance a stěží se vejdu do limitu 4 950kč, tak přemýšlím o ukončení evidence. Z toho důvodu by mě zajímalo jaké povinnosti bych tím pádem musel poté splnit (zdravotní, sociální, daň)? Mzda z obou DPP nepřekročí (ani dohromady) částku 10 000 Kč. Popř. kdyby jedna částka (nebo suma obou dohromady) nakonec překročila 10 000 Kč, tak jaké jsou změny (opět zdravotní, sociální, daň)? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Zdanění dalšího příjmu

Dobrý den, jsem student a momentálně při tom pracuji na DPČ. U zaměstnavatele mám podepsané "růžové prohlášení" a žádné jiné výdělky nemám. Mám nabídku, že mohu pro známého, podnikatele, navrhnout webové stránky, za které mi zaplatí částku do 15 000 Kč. Chce si však tento výdaj zahrnout do nákladů, znamená to tedy, že mu na službu (dílo) musím vystavit fakturu. Jedná se o jednorázový příjem, musím ho, když fakturu vystavím, danit a hlásit ho finančímu úřadu? A nemůže nastat nějaký rozpor se zaměstnavatelem? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda a povinné odvody

Dobrý den, mám možnost práce na DPP k mému normálnímu zaměstnání HPP (jsem zaměstnanec). Plat v zaměstnání je cca 30000 hrubého, DPP by byla na 5500 měsíčně. Jak to bude s daněním (sociální, zdravotní, ze mzdy). Předem děkuji za odpověď. Jiří S.


odpovídal(a): Redakce

Daně při podnikání v důchodu

Kdy je důchodce, který je i OSVČ podávat daňové přiznání. A jak je to s placením zdravotního pojištění.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění práce během rodičovské dovolené

Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené a měla jsem v dubnu jednorázový přivýdělek u svého zaměstnavatele (odměna 6 000 Kč). Chtěla bych se zeptat, zda musím podepisovat DPP nebo DPČ na tuto činnost nebo mi to firma může vykázat v rámci mé pracovní smlouvy? Jak se mi bude tento příjem danit? Bude se daň strhávat a já pak budu muset podávat daňové přiznání za rok 2016, aby se mi daň vrátila? Manžel si mě bude dávat za rok 2016 do daní jako vyživovanou manželku, nebude s tím díky tomuto přivýdělku problém? Poradíte mi prosím, jaká varianta pro mne bude nejlepší z hlediska výše odvodů? předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a zaměstnanec na dohodu

Dobrý den , jsem OSVC ,jednoduché účetnictví . Chtela nbych se optat, jestli si jako OSVC mohu vzít na výpomoc brigádníka na dohodu o provedení práce a pokud ano, co já mám za povinnosti za něho platit popř. kam ho musím přihlást Moc děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Zdanění dalšího příjmu

Dobrý den, rád bych se zeptal. Začal jsem vykonávat pří zaméstnání další vedlejší práci se systémem síťového marketingu. Zatím z toho mám malé měsíční příjmy cca 2000 Kč. Jaká je roční hranice příjmů, od které jsem povinen přiznávat daň z příjmu (případně sociální a zdravotní)? A také nevím, zda musím hned vyřizovat Živnostenský list nebo plnit nějakou ohlašovaci povinnost. Děkuji Nemo


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnavatelé a povinné pojistné

Dobrý den, jaké jsou povinnosti společnosti s ručením omezeným (s.r.o.)? Musí také odevzdávat finanční přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu jako OSVČ? Co když první rok nebudeme podnikat a nevzniknou nám žádné faktury? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek a daně

Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně živnosti. Jsem studentka vysoké školy a ke studiu si příležitostně přivydělávám jako fotografka. Některý měsíc si něco vydělám, jiný zase fotím zadarmo kamarádky. Minulý rok jsem fotografovala asi 3 svatby do částky cca 15 tisíc. A teď k mému dotazu. Je tohle činnost na kterou bych již měla mít živnostenský list, nebo se stále řadí do "příležitostného přivýdělku"? Nerada bych kvůli tomuto měla nějaké problémy. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Druhé dítě a mateřská

Dobry den, Po prvnim porodu jsem opet nastoupila do zamestnani. Na rodicovske dovolene je manzel od 8 mesice veku ditete. Nyni je dceri 14 mesicu. Manzel pobira 11 500 Kc mesicne. Ja jsem opet tehotna a jakmile bude mit dcera 17,5 mesicu, nastoupim na materskou dovolenou a manzel se vrati do prace. Znamena to, ze on rodicovskou dovolenou ukonci predcasne. Dotaz zni: Budu mit ja narok na prispevek v materstvi? Predokladam, ze narok na rodicovsky prispevek druhym porodem automaticky zanika. Puvodne jsme planovali pobirat rodicovsky prispevek do 24 mesicu veku prvniho ditete. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné při ukončení OSVČ

Dobry den, od 1.2.2016 mam zrizenu zivnost, jako hlavni cinnost. Zaroven mi bezi pracovni pomer u zamestnavatele, kde cerpam neplacene volno z duvodu prohloubeni pece o dite do 4let veku, a to do 31.12.2016. S nejvetsi pravdepodobnosti k 1.10.2016 nastoupim na materskou dovolenou (6tydnu pred terminem porodu), PPM mi pobezi z pracovniho pomeru. Pokud bych svou zivnost zcela pozastavila k 30.9.2016, a v tento den vystavila posledni fakturu, bude tato mit splatnost v prubehu rijna. Jak je pak na tento prijem pohlizeno? Muzu ho zahrnout do zari, a pro socialni a zdravotni pojisteni tedy kalkulovat s zivnosti za unor-zari, tedy 8mesicu? Nebo se to posuzuje jinak? Dalsi dotaz je, zda mohu v rijnu zivnost i nadale provozovat, ale s ohledem na cerpani PPM uz jako cinnost vedlejsi? A opet, pokud bych ji takto provozovala jen v rijnu, posledni fakturu vystavila 30.10., nicmene proplacena by byla az koncem listopadu, jak se to projevi v rocnim prehledu a ve vypoctu zdravotniho a socialniho pojisteni? A naposledy, mohu si i po dobu cerpani PPM a nasledne rodicovskeho prispevku nechat zivnost jako vedlejsi a zdravotni a socialni pak platit dle skutecne dosazenych prijmu? Nebo bych musela i nadale odvadet minimalni zalohy a preplatek by mi byl vracen az v roce 2017 za rok 2016 a v roce 2018 za rok 2017? velmi dekuji, PH


odpovídal(a): Redakce

Podmínky vedlejší samostatné výdělečné činnosti

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak funguje výpočet daně při podnikání na vedlejší činnost. V současné době za mě zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní zálohy, v daňovém přiznání nemám žádné nedoplatky. Při podnikání nepočítám se ziskem větším než 20k ročně. Kolik odvedu navíc na soc a zdrav. pojištění? děkuji za odpověď,


odpovídal(a): Redakce

Příjem pro nárok na nemocenskou

Dobrý den,pokud mi skončí rodičovská dovolená a já nastoupím do bývalé práce ve 2letech dítěte na dohodu o pracovní činnosti (před mateřskou HPP),mám nárok na neschopenka v případě dalšího těhotenství,když podepíší žádost o neplacené volno,při kterém budu ve stejné práci na dohodu?děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Příjmy z Německa

Dobrý den, v roce 2014 jsem se stal freelance překladatelem u jedné zahraniční společnosti, u které jsem také podepsal formulář W8-BEN , který zamezuje dvojímu zdanění. V té době jsem toho o problematice daní věděl pramálo a snad z nerozvážnosti mládí nebo kvůli svému statusu studenta jsem se daněmi vůbec nezabýval. Nyní po dvou letech činí moje výdělky cca 100 000 ročně. Na úřadu nejsem veden jako OSVČ, neřešil jsem ani pojištění a už vůbec ne problematiku daňového přiznání. Jak mám nyní postupovat, když chci zajistit, aby všechny mé výdělky byly legální? Jaké hrozí postihy? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a nulové příjmy

Dobrý den. Obnovila jsem si živnostenský list a neměla žádný výdělek.Bylo mi řečeno, že mám napsat dobrozdání. Můžete mi prosím poradit formulaci tohoto prohlášení.Děkuji Šebrlová


odpovídal(a): Redakce

Placení zdravotního pojištění

Dobrý den, od srpna nejsem vedena na ÚP a platím si zdrav.pojištění sama z úspor. V lednu jsem byla 8 dnů vedena na ÚP a od února jsem byla zaměstnána na DPP a od března do června na HPP. Červenec a srpen ÚP, od září mám DPČ o 300 h. A pouze v listopadu jsem měla příjem 10 000.- Jaký bych prosím měla vyplnit formulář a komu ho pak odevzdat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání důchodce OSVČ

Dobrý den, starobní důchodce 1/nikde nepracuje 2/nevykonává žádnou OSVČ 3/v r.2015 dostal poprvé honorář za překlad hry Kč 22.000,- hrubého, od divadla, které hru hrálo 4/ musí platit sociální pojištění a zdravotní pojištění ? 5/bude muset platit v r.2016 nějaké zálohy na obě pojištění, když už se hra nebude hrát nebo třeba bude, ale neví kolikrát a kolik honoráře obdrží ? 6/ musí vyplnit pro soc.pojištění Přehled o příjmech a výdajích, i když prý mu nevzniká povinnost platit soc.pojištění 7/ u zdravot.pojištění prý musí platit vždycky odvod Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění samostatné výdělečné činnosti

Dobrý den, jsem zaměstnaná a ráda bych si příležitostně vydělala hudební produkcí. Je třeba založit živnostenský list? Nebo stačí dohoda o hudební produkci s daným organizátorem? Pak bych ráda věděla, jak to bude s daněním příjmů z této činnosti? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení sociálního a zdravotního pojištění

Dobrý den ještě bych se rád zeptal na vaši odpověď na dotaz níže. Pokud tedy mám kolik platit to sociální pojištění? podle čeho se to počítá nebo jak se to vůbec určuje. díky za odpověď. Dotaz: Dobrý den měl bych dotaz ohledně placení sociálního pojištění. Pracuji na dohodu o pracovní činnosti. Ve smlouvě mám psáno "Pracovní doba je sjednána v rozsahu nepřekračujícím v průměru polovinu stanovené tydenní pracovní doby, obvykle 4hod/den." a budu mít 65kč/hod. Jak je to za těchto podmínek s placením sociálního pojištění? Musím si pojištění platit nebo ne? Mám za to že platit nemusím ale chci se radši ujistit a mít to potvrzené. Děkuji za odpověď. Odpověď: Dobrý den, v měsících, kdy je odměna z dohody o pracovní činnosti 2 500 Kč a více, je z měsíční odměny z dohody o pracovní činnosti odváděno sociální pojištění i zdravotní pojištění. S pozdravem