FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

DPP a sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den, od září pracuji brigádně na DPP, podepsala jsem Prohlášení a dodala potvrzení o studiu. Mzda v září přesáhla 10000 Kč, takže mi bylo odvedeno i pojištění. Chci se zeptat, zda jako student mám nárok na vrácení této částky a jakým způsobem případně postupovat. Děkuji, hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Povinné pojistné a nástup do zaměstnání

Dobrý den, Mám možnost změnit pracovní poměr k 1.1., ale v návrhu pracovní smlouvy stojí od 2.1., protože 1.1. je státní svátek a zároveň neděle. Jaký mám nárok, aby potencionální zaměstnavatel upravil datum ve smlouvě na 1.1.? Jedná se mi právě kontinuální zaplacení zdravotního a sociálního pojištění. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, O.



odpovídal(a): Redakce

Společnost s ručením omezením a pojistné

Dobrý den, jsem student a zakládám si firmu s.r.o. a chci se zeptat jak je to s odváděním sociálního a zdravotního. A jak bych se mohla stát NEplátcem DPH. Někde jsem se dočetla, že když se zaměstnám sama na sebe na DPP a podepíšu nějaký formulář (nevím jaký) nemusím platit DPH...


odpovídal(a): Redakce

OSVČ zaměstnavatel

Dobrý den, prosím o radu. Jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr a jsem i OSVČ a poslední dva roky jsem nevykazovala žádné příjmy ani výdaje za OSVČ. Teď bych chtěla živnost znovu trochu rozjet a potřebovala bych k tomu zaměstnat člověka, který by mě s tím začal pomáhat. Mohu zaměstnat někoho a platit mu mzdu z peněz ze zaměstnání, než se firma rozjede? Budu velice ráda, když mi odpovíte, co nejdříve. Velice děkuji. Hezký den D. D.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění invalidního důchodce

Dotaz: Dobrý den.Jsem ročník 1963, dvě děti.Ukončila jsem PP před 5 lety,4 roky jsem v ID 1.stupně,v evidenci ÚP, bez dalších příjmů.Řádný důchodový věk nastane za 10let, odpracováno mám cca 30,5 roku.Vzhledem ke svému zdravotnímu omezení mi byla ÚP nabídnuta možnost práce v chráněné dílně mimo svůj obor a vzdělání (ÚSO) na zkrác. úvazek, jako dělník,za min. mzdu. Od 1.1. bude tato zvýšena, což pro mne, jako OZP je hrubá mzda 5300 Kč. Chtěla bych se zeptat, zda do kalkulačky výpočtu čisté mzdy mohu zadat, že jsem důchodce a dále pak směřuje můj dotaz, s ohledem na odchod do starobního důchodu cca za 12 let, pokud nesplním povin.odpracovat 35 let, zda je pro mne vhodné a výhodné přijmout práci mimo své vzdělání, nebo raději trvat na rekvalifikaci odpovídající mému vzdělání. Mám velkou obavu, že v případě přijetí této znevýhodněné nabídky se mi do budoucna sníží procentní výměra pro výpočet starobního důchodu, neboť v posledním zaměstnání jsem dosáhla ohodnocení dle vzdělání, průměrná čistá mzda byla 5 x vyšší, než bych dosáhla v nabídce. S přáním pěkných dnů a s poděkováním za odpověď, Airina.


odpovídal(a): Redakce

Oznamovací povinnost u povinného pojistného

Dobrý den. 1.9.2016 jsem přes agenturu nastoupila jako skladový operátor do firmy DHL. Smlouva je vedena jako dohoda o pracovní činnosti na 20 hodin týdně,ale ve skutečnosti se tam pracuje na směny ranní,odpolední,noční. Agentura je jen zprostředkovatelem práce pro firmy. Pracovala jsem do 16 září a od 19.9. mám pracovní neschopnost.Vím že do 14 dní bude výplata za nemocenskou pojmuta jako náhrada mzdy a to končilo do 3.10.Od 4.10 jsem dále v pracovní neschopnosti,na kontrolu mám přijít až 31.10,bohužel jsem si zjistila že vůbec agentura nás nepřihlásila na zdravotní a sociální pojišťovně,takže nemám hrazeno ani jedno. Volala jsem na úřad práce a tam mě bylo řečeno,abych ukončila pracovní neschopnost a zaplatila si pojištění sama a agentuře dala výpověď a poté se přihlásila na úřadě práce. Mám zdravotní problémy a nevím co tedy teď udělat,můžete mě prosím poradit co udělat . Děkuji


odpovídal(a): Redakce

OSVČ na vedlejší činnost

Dobrý den, chci začít podnikat jako vedlejší činnost při zaměstnání ve službách, chci být neplatce DPH. Mám jedno dítě na které pobírám slevu na dani, manželka pracuje. Na co si dát pozor? Musím zisk danit paušálem? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Práce na dohodu nebo podnikání

Dobrý den, mám pracovní poměr na smlouvu na dobu neurčitou a v současné době zvažuji vedlejší přivýdělek. Chtěl bych se zeptat, zda pro mě bude výhodnější práce na živnostenský list, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce. Jedná se mi o to, abych zbytečně neplatil vysoké daně, sociální a zdravotní pojištění. Přivýdělek by činil cca 10 000 měsíčně. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Oznamovací povinnosti OSVČ

Dobrý den, prosím o radu. Jsem zaměstnanec státní instituce, úvazek 0,5. Zajímám se o fotografování,ráda bych si příležitostně přivydělala zakázkovým focením, nejspíše pro fyzické osoby. Nevím, jestli se mi podaří rozjet podnikání v pravé slova smyslu, zatím tedy nechci zřizovat ŽL. Nejjednodušší mi připadá sepsat s každým zákazníkem smlouvu o dílo a výdělek uvést v daňovém prohlášení. Netuším ale, jestli mám nějakou ohlašovací povinnost vůči fin. úřadu, OSSZ nebo zdrav. pojišťovně. Nerada bych něco zanedbala. Moc děkuji za radu. Radka


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPČ

Dobrý den, jsem student, mám 2 brigády na DPČ. U jedné mám podepsané "Růžové prohlášení" tudíž budu platit jen zdrav. a soc. a u druhé brigády navíc zálohovou nebo srážkovou daň? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek na dohodu

Dobrý den, jsem SD a naskytla se mi práce po Internetu na Dohodu(smlouva) s výdělkem 4. 320,- Kč za rok. Mám platit nějaké zdanění? V daních se moc nevyznám. Děkuji za radu. Jana


odpovídal(a): Redakce

Zdanění odměny

Dobrý den, dnes jsem podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru s odměnou ve výši 153780,- hrubého. Teď mě to mrzí, protože jsem zjistila, ze z odměny se musí odvádět sociální a zdravotní, kdybych to věděla trvala bych na výpovědi z organizačních důvodu s odstupným. Můžete mi prosím napsat kolik cca bude sociální a zdravotní z teto částky a kolik mi tedy zbyde? Ještě jsem se chtěla zeptat jestli se z odměny odvadi 15% daň jako z odstupneho? Především vám moc děkuji za odpověď S pozdravem Iveta


odpovídal(a): Redakce

Nárok na sociální dávky

Dobry den,vim,ze se muj dotaz netyka dani apod.,ale nevedela jsem kam mam tento dotaz vlozit?Prosim o zodpovezeni nasledujiciho dotazu..Po 9 letech jsem se vratila ze zahranici,na urade prace jsem se zaregistrovala zatim pouze kvuli zdravot.pojisteni.Protoze jsem nucena si poresit nejake zdravotni problemy,ruzna vysetreni apod.tak nejsem na urade prace jeste registrovana jako uchazec o praci? Shrnuto nedostavam tedy nic,nemam v CR zadny prijem momentalne?Chtela bych se proto zeptat zda mi nalezi nejaky narok na zivot.minimum ci neco podobneho kdyz ziju s matkou v rodinnem domku,ktery je jeji ,matka ma prijem pouze v podobe duchodu 9800 Kc ...ja prijem nemam zadny,nejsem vlastnikem domku?Dekuji Vam za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Pojištění při práci v Rakousku

Dobrý den, Odpověděla jsem na inzerát nabízející práci jako pomocnice v domácnosti v Rakousku a pokud vše dopadne, budu asi 14 dní v měsíci v Rakousku pracovat a zbytek budu v ČR. Práci budu mít pouze v Rakousku. bylo by to cca za 55,- EUR za den, tedy okolo 770,- EUR za měsíc. Podle toho, co jsem našla, zdravotní pojištění budu muset platit v Rakousku. Zaměstnavatel nebude firma, ale soukromá osoba. Nejsem si tedy jista, jak to bude se sociálním pojištěním a daní ze mzdy, jestli tyto platby zůstanou v ČR, nebo sociální poj. také v Rakousku a daně budu platit zde. Nejedná se tedy o klasického zaměstnavatele (firmu), která všechny poplatky platí za zaměstnance. Děkuji za případnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet čisté mzdy

Dobrý den prosím o dotaz kolik odvadí dane zamnestnavatel,za zamnestnance invalidu a kolik plati zamnestnanec,dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění více příjmů

Dobrý den, v současnosti pracuji pro českou firmu na DPP pod 10 tisíc na měsíc, tudíž nemusím odvádět sociální pojištění. Od září ovšem nastupuji na půlroční studijní program do Německa. Před odjezdem se zde odhlásím ze zdravotního pojištění, protože to mi bude hradit daná škola přímo u nich v Německu. I po dobu trvání tohoto programu bych ale nadále ráda v omezeném rozsahu pracovala pro tutéž českou firmu na DPP (povaha práce, zaměstnavatel i podmínky zdravotního pojištění to umožňují). Je to vůbec možné? Pokud ano, jak to bude s daněním a případně sociálním pojištěním - budu je odvádět Česku, nebo Německu? Musí mě zaměstnavatel oficiálně vyslat, aby se vše odvádělo Česku? Co všechno takové vyslání obnáší? Předem děkuji za odpovědi, Jitka V.


odpovídal(a): Redakce

Příjem ze závislé činnosti a pronájmu

Dobrý den, jsem vedena na ÚP, v květnu jsem uzavřela DPP, prohlášení k dani jsem nepodepisovala, byla mi stržena srážková daň, výdělek byl nižší než 4950,-Kč. Od července do září mám opět podepsánu DPP bez podpisu prohlášení. Od srpna bych měla nastoupit na poloviční úvazek do zaměstnání, výdělek bude nad 5000,-Kč, takže budu odhlášena z ÚP. Chtěla bych se zeptat jestli, když si podávám daňové přiznání sama (pronájem bytu), můžu u zaměstnavatele podepsat prohlášení poplatníka k dani bez vyplnění žádosti o roční vyúčtování a jak se provádí platba soc. a zdrav. pojištění z polovičního úvazku který nedosahuje minimální mzdy, musím si platbu na zdrav. pojišťovnu do minimální mzdy nějak dopočítat a platit sama, nebo ji sráží zaměstnavatel automaticky a jestli i v tomto případě platí že u výdělku z DPP pod 10.000,-Kč se pojistné nehradí, nebo se výdělky z DPP a prac. poměru sečtou a musí se platit pojistné? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den. Zajímalo by mne, co všechno mi může zaměstnavatel strhnout z výdělku, pokud u něj pracuji na DPP a za měsíc vydělám nad 10000. Mimo tento pracovní úvazek pracuji u jiné instituce na hlavní úvazek 1,0, tzn., že mi je zdravotní a sociální pojištění každý měsíc pravidelně strháváno. Dále by mne zajímalo, jaká by byla situace, kdybych na DPP vydělala měsíčně pod 10000 Kč hrubého? Děkuji za odpovědi, SM.


odpovídal(a): Redakce

Práce na dohodu o provedení práce

Dan dobrý den mám dotazy na dpp když mám smlouvu na 300h a udělám během smlouvy více než 300h je tato smlouva platná , je s tím nějaký problém ? jak je to s nemocenskou ? lze mít dpp mít na dobu neurčitou ? s dovolenou a je placena ? je problém když člověk platí zdravotní pojištění během 3 týdne měsíce kvuli výplatě ? děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Výpočet čisté mzdy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Pracuji ve firmě, ve dvou směnách, to nařízený přesčas je vždy založena na ranní a noční směny. Jednu směnu 12 hodin denně, a třikrát týdně. Jak mohu počítat s časem, a měsíční platby? Základní mzda je 15900kc. Prosím, pomozte mi. V červnu jsem pracoval celkem 147 hodin. jen jeden den 9 hodin denně, 7X 12 hodin v noci, 5x 12 hodin denně. z toho jen jeden sobotu byl 12 hodin v noci. Chci vědět také plánovací kalendář pro rok 2016, a také 12 hodinových směnách. Moc díky. přeji vám hezký den