FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STUDENT A DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání studenta

Dobrý den, ráda bych se zeptala na povinnost podávat daňové přiznání za rok 2016. Mám status studenta a v minulém roce jsem po dobu zhruba 4 měsíců provozovala vedlejší SVČ. Z podnikatelské činnosti jsem si vydělala necelých 10 tisíc a z brigád, které jsem měla poté (DPP, DPČ) jsem si odnesla necelých 14 tisíc. Proto se ptám, zda musím daňové přiznání podávat, když výdělek z podnikatelské činnosti nepřevýšil částku 15 tisíc. Předem Vám děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daně z příjmu

Dobrý den, jsem student a v roce 2016 jsem pracoval na DPP u dvou zaměstnavatelů. U zaměstnavatele A) jsem měl podepsaný růžový papír, tudíž mi chodila čistá mzda bez 15% srážky. U zaměstnavatele B) jsem růžový papír podepsaný neměl a chodila mi hrubá mzda, ze které byl sraženo 15%, ale hrubá částka nikdy nepřesáhla 10 000 Kč. Rád bych se zeptal, zdali mi bude vrácena srážková daň od zaměstnavatele B), když podám daňové přiznání i přesto, že jsem měl růžový papír podepsaný na celý rok u zaměstnavatele A). Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Práce na více DPP a DPČ

Dobrý den, jsem student a mám jednu stálou brigádu ( po většinu času na DPČ přes léto vždy na DPP, po vyčerpání 300 hodin přechod zpět na DPČ) Chtěl bych se zeptat, pokud bych si k tomu vzal druhou jednorázovou brigádu ( pouze na jeden víkend pravděpodobně na DPP), platil bych u této druhé smlouvy kromě zdravotního a sociální pojištění i daň ? ( výdělek za cely víkend by byl +- 2000) ? Děkuji a hezky zbytek dne,


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daně pro studenta

Dobrý den, jsem student PhD, ale protože již mám 28 let, zdravotní si platím sám. V červenci a srpnu jsem pracoval na DPP pro stejného zaměstnavatele. Prohlášení o dani (růžový papír) jsem nepodepsal. V červenci jsem měl hrubou mzdu 4700 Kč, v srpnu 11200 Kč. V roce 2016 jsem jiné příjmy neměl. Musím podávat daňové přiznání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Student a dva příjmy

Dobry den jsem student a chodim na brigady ke dvoum zamestnavatelum. U jednoho sem na zacatku roku 2016 podepsal ruzovy papir a na brigadu tam chodil jen 3 mesice a to leden unor a brezen.Od cervna jsem sel k druhemu zamestnavateli a tam podepsal taky ruzovy papir. Muj dotaz zni pokud sem mel jeden mesic u obou zamestnavatelu vyplatu ted za prosinec a to u jednoho neco okolo 9 tisic a u druheho 6 je to velky problem ? Ucetni mi rekla ze pokud sem student a nemam vydelej vyssi nez 10 tisic ze se to neresi jak to ted vlastne je ? Diky za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Student s více příjmy a daň z příjmu

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňového přiznání. Jsem studentka a u několika zaměstnavatelů mám sepsanou DPP a u jednoho DPČ. "Růžové prohlášení" mám podepsáno na jedné z DPP, a protože pro jednotlivé zaměstnavatele pracuji nepravidelně, tak ani moc neřeším, kde mám toto prohlášení podepsáno. Měla bych se v tomto případě zaměřit na jednoho konkrétního zaměstnavatele nebo je dobré střídat? Nikdy však nevím, kolikrát do měsíce budu u jednotlivých zaměstnavatelů pracovat. Můj hlavní dotaz ale spočívá v tom, že nemám zkušenosti s daňovým přiznáním a v problematice účetnictví a financí se vůbec nevyznám. Zaměstnavatel, u kterého jsem podepsala růžové prohlášení mi řekl, že je jedno, u koho ho mám podepsané, protože když jsem student, tak se mi podáním daňového přiznání (doložím-li k němu potvrzení o studiu a potvrzení o zdanitelných příjmech ze všech mých DPP a DPČ) všechny srážky od ostatních zaměstnavatelů vrátí, protože mám nárok na slevu na poplatníka i studenta. Opravdu je to tak, že se mi z každé DPP, kde byla každý měsíc strhávána 15% daň, vrátí daňovým přiznáním veškeré srážky? Ani na jedné z DPP nemám pravidelný pevný příjem a výdělek nikde nepřesahuje 5000,-/měsíc. Co vše je potřeba k daňovému přiznání doložit a zvládnu si jej udělat sama? Předem mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výdělek studenta

Dobrý den, jsem student, OSVČ. Momentálně mám nabídku na práci na DPP, která nabízí 80 Kč na hodinu čistého. Chápu to dobře, že když někdo nabízí 80Kč na hodinu čistého a výdělkem do 10 000 Kč měsíčně, neodvádí se zdravotní ani sociální, ale odvede se srážková daň 15%? Znamená to tedy, že zaměstnavatel nabízí 94,12 Kč čistého na hodinu? Řeším to z důvodu, zda je pro mě výhodnější pracovat jako OSVČ, student na DPP či jim danou práci fakturovat. Kdybych pracoval na DPP, dostanu tedy 80Kč na hodinu, kdy už by měla být strhnutá srážková daň ( inzerováno jako 80Kč čistého)? A kdybych pracoval na fakturu, mám si říct o 94,12 Kč na hodinu a poté se o veškeré danění starám sám? Předpoklad, že vydělám např. 50 tisíc ročně, tudíž bych neměl jako student platit žádné pojištění a budu danit ze zisku, tzn příjem - výdaje? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dva příjmy studenta

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to se zdaněním, jsem li student pracující na poloviční úvazek, a chci si ještě najít brigádu na Dohodu o provedení práce. Jak si mohu optimalizovat daňovou zátěž v tomto případě? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání studenta

Dobrý den, jsem student a chtěl bych se zeptat na radu ohledně daňového přiznání. Celý rok, kromě 3 měsíců, pracuji na dohodu o provedení práce, kde mám podepsané i ,,růžové prohlášení", . Ty 3 měsíce jsem pracoval jinde a to na DPP, kde jsem již prohlášení podepsat nemohl (jelikož jsem ho měl podepsané v 1.práci),tudíž sem měl menší plat a bylo mi řečeno, že si o to můžu později požádat formou danového přiznání. Jak mám postupovat a mám nárok abych dostal slevu na studenta apod. zpátky? Záleží na výši výdělku ? Děkuji M.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění studenta na DPP

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak je to s daněmiv tomto případě: Jsem student a tento měsíc měním zaměstnavatele. Jak předešlý úvazek tak nastávající je formou DPP. U obou zaměstnavatelů mám tento měsíc odpracovaný určitý počet hodin a obávám se, že celkově výplata překročí 10tisíc korun. U zaměstnavatele, kde končím jsem měl podepsané řůžové prohlášení. Zajímalo by mě kolik bych cca zaplatil na daních, pokud bych pracoval přibližně za 16tisíc korun. Děkuji moc za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Povinné pojistné a daň z příjmu z DPČ

Dobrý den, jsem student, mám 2 brigády na DPČ. U jedné mám podepsané "Růžové prohlášení" tudíž budu platit jen zdrav. a soc. a u druhé brigády navíc zálohovou nebo srážkovou daň? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podnikání při zaměstnání a daně

Dobrý den, již druhým rokem podnikám na vedlejší činnost při studiu a od června jsem zaměstnaná na HPP. Minulý rok jsme podala daňové přiznání elektronicky a tento rok si nejsem jista, jestli mám podat opět daňové přiznání elektronicky nebo můžu podat pouze jedno daňové přiznání u zaměstnavatele, kdy musím zahrnout i podnikání a i studium? Jaký je správný postup? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pracující student a daně

Dobrý den, jsem v této části života neznalý a tak bych chtěl poprosit o radu. Od 18.9.2014 jsem byl studentem VŠ až do 24.9.2015. Avšak 29.8.2015 jsem nastoupil do práce na HPP (podepsal prohlášení). Chtěl bych se zeptat, zda mám nárok na vrácení daně, když jsem po dobu výkonu práce byl ještě necelý měsíc studentem. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Student a povinné pojistné

Dobrý den, jako studentka vydělávající si na ŽL nesmím překročit rozhodnou částku stanovenou pro tento rok na necelých 64 tisíc, abych nemusela platit sociální pojištění. Předtím než jsem si založila ŽL, jsem dělala na dohodu a strhávala se mi tedy určitá část z platu. Chápu správně, že se peníze, které jsem si na dohodu vydělala, nezapočítávají do té rozhodné částky? Také jsem měla stáž v jedné další firmě, kde jsem rovněž dělala na dohodu o provedení práce (pouze jeden měsíc). Mohu tyto stržené peníze zpětně získat až budu vyplňovat daňové přiznání? Zjišťovala jsem si informace na internetu, a podle všeho by pro mě bylo nejlepší zvolit místo skutečných výdajů (které téměř žádné nemám) spíše paušální výdaje (přes semestr si vydělávám kolem 10 tisíc Kč měsíčně a o prázdninách dvojnásobek). Co jsem zjistila, tak by se mě týkala 60% sazba, díky které bych si ze svých příjmů mohla odečíst právě těch 60 %. Pokud by po odečtení byla výsledná částka menší než rozhodná, nemusela bych platit sociální pojištění. Nejsem si však jistá, jestli jsem vše pochopila správně, také nevím, jak je to se zdravotním pojištěním. Proto budu opravdu velice vděčná, pokud mi všechny tyto nejasnosti pomůžete objasnit.


odpovídal(a): Redakce

Výdělek v invalidním důchodu

Dobrý den. Mám trochu složitější situaci a nedokážu se v ní sám pořádně zorientovat. Jsem student 21 let. Studuji vysokou školu kombinovanou formou studia. Jsem držitelem průkazu ZTP a mám invalidní důchod třetího stupně. Má otázka je směřována k možnosti práce. Do teď jsem měl pouze brigády ( dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti ). Chci se zeptat zda-li mohu mít klasický pracovní poměr na dobu neurčitou, aniž by to nějakým způsobem narušilo, či změnilo příjem invalidního důchodu. A pakliže ano, tak zaměstnavatel za mne nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění? Odváděl by je i nadále stát? Děkuji mnohokrát za jakoukoli radu. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Student OSVČ a daně

dobry den, potreboval bych poradit s nasledujici veci. jsem student a mam zivnost. v lete jsem mel navic brigadu s dohodou o provedeni prace. bohuzel muj "zamestnavatel" me neumoznil provest praci na fakturu. u nej jsem vyplnil ruzovy papir kvuli dani. nikde jinde dohodu nemam. jedna se mi o to, jak postupovat pri vyplneni danoveho priznani a prehledu zdravotniho a socialniho pojisteni. z neovereneho zdroje jsem zjistil, ze pri dohode o provedeni prace do danoveho priznani (z zivnosti) pridam k prijmu z zivnosti prijem i z dohody...naopak u zdravotniho a socialniho pojisteni prijem z dohody neuvedu. je moje uvaha spravna? velice dekuji za odpoved, dekuji Krtecek.


odpovídal(a): Redakce

Student a zdanění dvou prací

Dobrý den, jsem student z Prahy a chodím na brigády. Mám 2 zaměstnavatele. U jednoho z nich mám podepsaný "růžový papír" a pracoval jsem zde pouze na dohodu o provedení práce (DPP). U druhého zaměstnavatele jsem také pracoval převážnou část roku na DPP, ale nyní u tohoto zaměstnavatele pracuji na dohodu o provedení činnosti (DPČ), u které se sráží SP, ZP a záloha na daň. U tohoto zaměstnavatele nemám podepsaný "růžový papír", protože jsem ho na začátku roku podepsal u prvního zaměstnavatele, takže neuplatňuji slevy na dani (poplatník a student). Můj dotaz zní: Jsou tyto slevy na dani vyúčtovány a mně vráceny při podání daňového přiznání? Případně, lze dodatečně podepsat "růžový papír" u druhého zaměstnavatele, když už pro prvního nepracuji? (někde jsem tuto informaci viděl) Mockrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Studium a daně

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jak je to s daněmi, když jsem studentem kombinovaného studia. Nejsou tam nějaké změny ? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Student a zdravotní pojištění

Dobrý den, přecházím ze studia prezenčního na dálkové (střední školy) a nevím, jestli mám nárok mít status studenta a mít tak hrazené zdr.pojištění.


odpovídal(a): Redakce

Růžový papír studenta

Dobrý den. Jsem osmnáctiletý student. V červenci jsem podepisoval smlouvu do konce roku 2015 jako brigádník u jednoho zaměstnavatele, kde jsem vyplnil i ,,růžový papír". V této firmě jsem odpracoval červenec a srpen. Teď na začátku září mám domluven třídenní přivýdělek, takže budu podepisovat další smlouvu. Je v souladu se zákonem vyplnit a podepsat růžový formulář o slevě na dani i u této druhé firmy, když jsem u prvního zaměstnavatele v září neodpracoval ani sekundu? Připomínám, že smlouva u první firmy stále trvá až do konce tohoto roku. Nebo u tohoto přivýdělku slevu na dani uplatnit nemohu? Děkuji mockrát!