FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STUDENT A DANĚ

odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, chtěl bych se zeptat když jsem začal pracovat u jedné firmy na DPP kde bych si měl vydělat okolo 6000Kč a podepsal jsem prohlášení o daních, nástup byl 16.7.2018 a to jsem pracoval do 27.7.2018 bez víkednů, ale smlouva je psaná až do konce prázdin, protože půjdu i někdy v srpnu. Peníze bych měl dostat až někdy v půlce srpna. Ale mezitím jsem si našel ještě jednu brugádu na DPP, která trvala 3 dni a čistý výdělek by měl být okolo 3500Kč a měl bych to dostat v intervalu od 25.7.2018-2.8.2018. A teď nevím jak to bude s daněma jestli budu muset něco platit sám nebo ne. U té druhé jsem žádné prohlášení nepodepisoval. Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Jaké mohu mít slevy na dani jako student?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jaké slevy mám nárok pokud jsem student, pracuji na DPČ s tím, že budu mít příjem vyšší než 2500 a chystám se najít si další práci, která bude také na dohodu. Jaké přesně slevy mohu uplatnit a jaké prohlášení mám vyplnit a dát zaměstnavateli? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Brigáda studenta a daně

Dobrý den. Jsem student VŠ a současně brigádně pracuji. U zaměstnavatele jsem byl donedávna veden na smlouvu DPP, nicméně jsem přesáhl 300h a přešel jsem na DPČ. Pracuji za 80,-Kč/h a odpracoval jsem si za měsíc celkem 72h. Nyní mi ale přišla výplata, která činí 4 272,- Kč. U zaměstnavatele mám podepsané růžové prohlášení a současně mám doloženo, že jsem studentem. Podle Vašeho Kalkulátoru pro DPČ 2017 mi vychází, že bych měl dostat výplatu celkové částky 5 126,- Kč. Jak to tedy je? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Student a dvě DPP

Dobrý den, ráda bych se zeptala, když jako student budu mít 2 dohody o provedení práce (DPP) každou u jiného zaměstnavatele, u jednoho s výdělkem max. 4000 KČ/měsíčně a u druhého s výdělkem max. 3000KČ/měsíčně, tak za a) musím podepisovat "růžový papír" b) kolik mi bude sražena daň z příjmu? Děkuji Vám předem za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daně z příjmu

Dobry den, minule letni prazdniny jsem byla na brigade, jsem studentka. 1. mesic jsem mela mit 19.800 a na ucet mi vyplatili 11.500. 2. mesic jsem mela mit 13.000 a bylo mi vyplaceno 6.500. Nicmene vyplatnice mi chodily az asi do rijna s 0kc. Podala jsem si danove priznani, protoze jsem myslela, ze mi ty moje vydelane tisice vrati, jenze dnes mi prislo na ucet 700kc. Jak je to mozne? Jsem z toho nestastna. Moc moc dekuji za odpoved, a doufam, ze bude co nejdrive,jinak jsem z toho na nervy.


odpovídal(a): Redakce

Odevzdání daňového přiznání

Dobrý den, jsem student, pracuji  na DPČ (nikoli DPP) u jednoho zaměstnavatele. Třetí rok v řadě podávám daňové přiznání. Za rok 2016 mi vyšla daňová povinnost  0 Kč. Jelikož jsem koncem března odjížděla na studijní pobyt v zahraničí, poslala jsem daňové přiznání Českou poštou doporučeně s dodejkou. Pokud by přiznání na FÚ nedorazilo, jaká mi hrozí sankce? Děkuji. Lea


odpovídal(a): Redakce

Ukončení školy a daně

Dobrý den. Studoval jsem do minulého roku 2016 ukončil jsem vysokou školu Bc. Od 10 měsíce jsem zaměstnán, přijdou mi nějaké daně tento rok ? Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daně u studenta

Dobrý den, jsem pracující student VŠ. Celý rok 2016 (tedy od ledna do prosince) jsem pracovala u jednoho zaměstnavatele. Nejprve na DPČ, kdy se mi na výplatě nic nedanilo. V červnu jsem po 300 hodinách na DPČ přešla na DPP, kdy se mi výplaty začaly danit, a to každý měsíc zhruba 1000-2000,- Kč v závislosti na počtu odpracovaných hodin. Mám řádně za celé období podepsaný růžový papír a zaměstnavateli jsem dodala za celý rok 2016 potvrzení o studiu s tím, že mi bylo řečeno, že o zbytek se už stará daný zaměstnavatel. Během roku jsem neměla žádné srážky ze mzdy ani nic podobného. Daně mi vráceny za rok 2016 nebyly. Další studenti pod stejným zaměstnavatelem, kterým se výplaty danily mají ten stejný problém, i minulý rok tomu tak bylo. Naše paní účetní mi to nedokázala (nebo nechtěla) objasnit, proč tomu tak je. Mohli byste mi prosím vysvětlit, co konkrétně se mi na výplatě více než půl roku v rámci smlouvy na DPP mohlo strhávat, že nemám jako student nárok na vrácení peněz? Mám na tyto zdaněné peníze nárok nebo ne? Pokud ne, tak bych ráda věděla, proč tomu tak je. Případně co mohu udělat pro to, aby mi byly peníze vráceny? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příjmy studenta a daně

Dobrý den, měl bych dotaz, jsem-li student a pracuji na dohodu o provedeni práce (DPP) tak potom pokud mám 10 tisíc měsíčně tak nic neplatím i když si vydělám ročně 120 tisíc? + pokud je můj "nahodilý příjem" do 30 tisíc, znamená to, že jako student si mohu vydělat 150 tisíc ročně, aniž bych to danil? Ještě poddotaz, kdybych začal pracovat na další DPP tak zisk z té druhé už musím danit? A daním pouze ten druhý nebo musím oba dohromady?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet daně z příjmu

Dobry den, rada bych se na Vas obratila s dotazem ohledne vypoctu slevy na dane pro studenta. Uhrn zuctovanych prijmu ze zavisle cinnosti mam 187 772 Kc. uhrn povinneho pijistneho 63 846 Kc, zaklad dane tedy mam 251 600 Kc.na finacnim uradu mi rekli, ze ta caska bude kolem 3tis, k cemu vubec nemuzu dojit. Dekuji za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

Příjmy studenta

Dobrý den, mám dotaz ohledně sociálního, zdravotního pojištění a daně. Jsem studentka, a budu chodit na brigády, kde ale nemají smlouvu na DPP, ani DPČ ale pouze smlouvu o spolupráci, takže nebudu jejich zaměstnanec a nebudou za mě nic platit. Jak je to v tomto případě, mám něco někam hlásit a nebo platit, bylo mi řečeno, že si mohu vydělat do 30 tis. ročně, aniž bych to musela někde hlásit. Je to pravda, když tuto činnost budu vykonávat pravidelně a účelně? A jak to bude když mi skončí studia? Děkuji mnohokrát za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Podepsání prohlášení k dani

Dobrý den, mám dotaz ohledně růžového prohlášení o úlevě na dani(student). V únoru jsem podepsal ono růžové prohlášení v první brigádě(asi na celý rok2017), ale po měsící mě přestala brigáda bavit a nastoupil jsem do druhé hned od 1. března 2017, tudíž za měsíc březen jsem v první brigádě odpracoval 0 hodin..Můžu podepsat růžové prohlášení v druhé brigádě(budu pracovat jen tady). Děkuji za odpověď J.L


odpovídal(a): Redakce

Zdanitelné příjmy za rok 2016

Dobrý den, jsem student a minulý rok jsem pracovala jako brigádník na DPČ v suprmarketu jako pokladní. Jsem vedena jako OSVČ, ale nepracovala jsem na živnostenský list. Výše měsíčního platu byla různá podle časové flexibility. Pracovala jsem do září. Od září jsem až do února ze zdravotních důvodů nepracovala. Jak si mám vypočítat daň?


odpovídal(a): Redakce

Spolupracující osoba

Dobrý den, může být prosím studentka spolupracující osobou svého přítele OSVČ? Jaké jsou povinnosti v případě této možnosti? Musí pak tuto skutečnost oznámit v té chvíli FÚ? Velmi děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příjem studenta

Dobrý den, mám dotaz ohledně vydělávání peněz přes YouTube a s tím související právní odpovědnosti. Jsem student a zpoplatnil jsem si svá videa na YouTube prostřednictvím služby Adsence od Googlu. Je potřeba si založit živnostenský list? Je potřeba platit daně? A mám to vliv na placení zdravotního pojištění? Co je vlastně potřeba udělat abych mohl takto vydělávat peníze? Je to nějak ovlivněno velikostí výdělku? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daně z příjmu studentovi

Dobrý den, v roce 2016 jsem měla tyto zaměstnání a příjmy. Vrátí mi tedy daň ve výší 3298 Kč (1008+2290), nebo jen 1008Kč z DPP? Děkuji za odpověď I.S DPČ 1 DPČ 2 DPČ 3 DPP 1 Podepsané prohlášení za měsíce 1 - 5 7--9 9--12 1-5 zúčtováno v měsících 1-5 7-8 9-12 1-5 Úhrn příjmů ze závislé činnosti 26269 20465 15369 6735 úhrn povinného pojistného 8160 6925 4423 sražená záloha na daň z příjmů 1365 925 0 0 úhrn skutečně sražené daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů 1008 ZAPLACENÁ DAŇ Z PŘÍJMU CELKEM 2290 Sleva na poplatníka 24 840 Kč Sleva na studenta 4 020 Kč Úhrn daňových slev 28 860 Kč


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daně z příjmu

Dobrý den, je mi 24 let, studuji dálkově VOŠ, od května 2016 pracuji na DPP pro jednu firmu. Zde jsem podepsal růžový formulář. Od zaměstnavatele jsem obdržel potvrzení o zdanitelných příjmech, kde je vyčíslena částka 42 100,- Kč. Všechny ostatní položky jsou 0. Mám na Vás prosím dotaz, zda-li musím podat daňové přiznání za rok 2016. Kolegové mě říkají, že když jej podám, tak obdržím zpět nějakou daň. O jakou částku se jedná ? Jelikož tomu nerozumím, prosím Vás o detailní vysvětlení, nejlépe s výpočtem. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a vrácení daně

Dobrý den, ráda bych se zeptala na " Potvrzení zdanitelných příjmů ". Podávám daňové přiznání s tím, že jsem v minulém roce měla živnostenský list po dobu čtyř měsíců, zbytek roku jsem si poté vydělávala brigádami(DPP, DPČ). Jsem student a můj celoroční výdělek nepřesahoval 25 tisíc. Je nutné tyhle potvrzení podávat? Popř. co by nastalo, kdybych je všechny nedoložila? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Student OSVČ a daňové povinnosti

Pěkný den, jsem studentka a letos poprvé mám jako OSVČ sama zasílat růžové prohlášení, daňové přiznání a doplácet sociální a zdravotní pojištění. Potřebovala bych poradit, jaké formuláře, dokdy a kam doručit. Minulý rok jsem do 14.2.2016 byla zaměstnaná na HPP. Poté jsem až do konce roku měla příjem jako OSVČ (práce na živnostenstký list). Jsem neplátce DPH. Po celou dobu mám status studentky (mám potvrzení o studiu - studuji dálkově VŠ nenavazující magisterské studium). Byla jsem tedy osvobozena od záloh na zdravotní a sociální pojištění. Všude, včetně FÚ, mám nahlášeno, že jsem studentka. Vydělala jsem si měsíčně 20 - 30 tisíc KČ, na které mám faktury a ze kterých jsem nic neplatila a neodváděla. Nyní od 1. 2. 2017 jsem opět zaměstnaná na HPP. Potřebovala bych vědět, zda mám vyplňovat růžové prohlášení daňového poplatníka a kam jej doručit a v jakém termínu a co je dále potřeba doložit a doručit na sociálku, pojišťovnu a FÚ a jaké jsou termíny. Moc děkuji, hledala jsem tyto informace na internetu, ale různí se odpovědi. Pěkný den, Lenka


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu a povinné pojistné

Dobrý den, chtěla bych Vás moc poprosit o radu. Na začátku minulého roku (2016) cca březen jsem začala hojně využívat různé cashback portály. Tedy, že jsem se z jejich webové stránky přesměrovala na e-shop a oni mi pak určité % z objednávky po schválení připsali na můj bankovní účet. Protože už nakupuji v podstatě jen na netu, a to nejen pro sebe, a protože se mi tam často potvrdily i částky, i když jsem objednávku nakonec zrušila či zboží z nějakého důvodu vrátila, vyšplhala se mi celková částka ze všech cashback portálů na cca 60 000 Kč. Vím, je to neuvěřitelná suma. Sama bych si to neuvědomila, jak je to možné, ale částky se mi takto ukazují na jejich stránkách. Tyto částky opět používám na další nákupy. Tedˇ ale bohužel nevím, jak to udělat s daňovým přiznáním. Hledala jsem na netu, ale bohužel z toho nejsem moudrá. Jen jsem se dozvěděla, že by to mělo patřit do nepravidelného příjmu a pokud částka přesáhne 30 000 Kč, musí se danit. Mám hlavně obavy, zda to nebudu muset oznámit rodičům, když si na mě táta uplatňuje slevu na dani na studenta. Jsem sice už plnoletá, ale ještě studuji a nepracuji. Takže s tím nemám vůbec zkušenosti. Nevím tedy ani, jak se to vlastně počítá. Sečtu celkové částky, které mi během loňského roku byly připsány na BÚ, ze všech cashback portálů, a tuto částku vynásobím 15 % sazbou? Také bych se chtěla optat, zda k této částce musím přičíst i např. 1 000 Kč, kterou nám loni (2016) vrátili za nákup elektrospotřebiče, tedy nebylo to přes tyto cashback portály. Nákup byl sice na jméno táty, ale částku mi nechali poslat na BÚ, který je na mě. Přemýšlela jsem už i o možnosti zajít za nějakým daňovým poradcem, ale raději bych to udělala sama... Ještě poslední dotaz bych měla. Pokud bych podala daňové přiznání s nějakou chybou, jak by FÚ postupoval? Zaslal by mi poštou do schránky upozornění, že se tam mám dostavit a opravit to? A musím podávat daňové přiznání v místě svého bydliště či místě, kde se zdržuji, nebo mohu i jinde? Předem Vám moc děkuji za Vaše odpovědi na mé otázky, za Vaše rady informace apod.