FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STUDENT A DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Musím si podat daňové přiznání?

Dobrý den, v roce 2018 jsem pracoval na HPP od začátku ledna do konce července, od půlky srpna do konce ledna 2019 jsem chodil na brigádu na DPP a zároveň od 27. srpna jsem zapsán na VŠ jako student. Je mou povinností si podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod, práce na HPP, DPP, DPČ a studium

Dobrý den, studuji VŠ v prezenčním studiu. Nyní mám brigádu na DPP s podepsaným růžovým papírem. V červenci naplním počet hodin (300), takže přejdu na DPČ. Jelikož se bude jednat o prázdniny a budu mít více času mám možnost mít ještě jednu brigádu. Vzhledem k tomu, že již nebudu moct podepsat růžový papír budou mi z výplaty ztrhovat pojištění. Chtěla jsem se zeptat, zdali v takovém případě (jedna práce na DPČ a druhá na DPP) přijdu o sirotčí důchod? S pozdravem a přání hezkého dne



odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně přiznání k dani z příjmů. V roce 2018 jsem měla celkem 3 brigády, všechny dohody o provedení práce. Status studenta jsem měla jen v lednu a potom až od září, tudíž jsem nebyla studentka celkem 7 měsíců. V této době jsem pojištění platila sama. U jedné dohody jsem měla podepsané prohlášení, u dvou jsem odváděla z výplaty 15 %. Z těch dvou byl příjem celkem 81 000 za rok, tudíž odvedeno 12 000. Nyní bych chtěla zažádat o vrácení sražené daně (12 000), jak jsem to dělala dříve, jen si nejsem jistá, zda na to mám právo, když jsem část roku nebyla studentka. Mám potvrzení o zdanitelných příjmech. Mohu o vrácení požádat? Případně pokud mi daň nevrátí, mám povinnost přiznání podávat? A nemůže se stát, že budu nucena platit něco víc? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod a kombinované studium

Dobrý den, mám následující problém. Studuji dvě vysoké školy, jednu prezenčně a jednu kombinovaně. Ted jsem v magisterském studiu v prvnim rocniku a je mi 24, tudíž bych měla dokončit přesně do 26 let. Současně s tím ale pobírám sirotčí důchod a to byl jediný důvod proč jsem si dala prezenční studium. Ted ale resim problem, že budu urcite musel KS prodlužovat. Mohla bych se prosím zeptat jestli je lepší v tomto případě studium na PS ukončit a přijít o důchod nebo PS dodelat v terminu a prodloužit KS? Nevím jestli je stejný případ když bych PS dodelala nebo jestli budu muset stejne platit. Plus jsem četla na stránkách ČSSZ že někdy je mozne pobirat duchod i pri studiu na KS. Moc děkuji za odpověd. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, minulý rok jsem celý rok pracoval u jednoho zaměstnavatele. Nejdříve DPP, pak DPČ. O prázdninách mi nestačil poplatník a vznikl mi přeplatek cca 700 Kč. Pak jsem 2 měsíce zaskakoval za kamaráda u jiného zaměstnavatele (DPP), kde byl výdělek cca 150 Kč první měsíc, druhý měsíc kolem 300 Kč, směšné částky... U druhého zaměstnavatele (kde jsem si vydělal těch směšných cca 450 Kč) jsem tedy neměl podepsaný růžový papír a odváděla se daň. A já se ptám, zda mi daňové přiznání udělá můj stálý zaměstnavatel nebo budu muset sám, když jsem měl 2 práce současně? Co jsem se ale dočetl, tak tyto částky se neberou v potaz a můj hlavní zaměstnavatel, kde mám podepsaný růžový papír, mi je schopný udělat daňové přiznání a druhý zaměstnavatel v tom nehraje roli, protože by se měla odvádět srážková daň, která nemusí být v daňovém přiznání uvedena. Je to teda v pořádku? Nechci jim zbytečně nechávat 700 Kč, když se mi mohou vrátit. Hlavně mi zbývají poslední 2 týdny. Popř. co by se stalo, kdybych daňové přiznání vůbec nepodal i když bych podle zákona měl? Zjistí se to nějak a dostanu sankce nebo ...? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Dobrý den, mám za sebou 4 roky neúspěšného pětiletého Mgr. studia a tak jsem ted musel platit poplatky celou dobu u jiného Bc. studia. To jsem absolvoval úspěšně, tak se chci zeptat, zdali v navazujícím Mgr. studiu budu platit poplatky opět a nebo už ne, jelikož bych měl mít ještě 2 roky z neuspesneho Mgr. studia (limit tam byl 6 let) a jestli se tedy počítá Nmgr. stejně jako Mgr. do stejné kategorie.


odpovídal(a): Redakce

Jak získat sraženou daň u DPP, DPČ a zaměstnání? Podáním daňového přiznání?

Dobrý den, Vydělávám si při studiu na Voš a byl jsme zaměstnán na DPČ ve sportisimu kde jsem měl i podepsaný růžový formulář a v červenci 2018 jsem si našel novou brigádu kam jsem nastoupil v červenci kde jsem do stále jsem měl podepsanou smlouvu i ve sportisimu kde jsem oficialně skončil až v listopadu a následně podepsal růžový formulář ve stavajícím zaměstnaní. Tak by mě zajimalo jestli mám narok na vracenípeněz za ty měsice ze stavajícího zaměstaní ? Protože se mi strhávalo více penež než to podepsal (růžové prohlašení) u stavajícího zaměstnavatele. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Práce a studium: musíte ukončit studium?

Dobrý den jsem student VŠ a chci nastoupit do práce na plný uvazek. Musím ukončit studium nebo případně co musím řešit. Já totiž studium ukončit uplně nechci, chci se přihlásit znova na stejnou školu akorát na kombinované studium.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za dovolenou

Dobrý den, z jakých položek je počítá průměrný měsíční výdělek, od kterého se odvozuje náhrada mzdy za dovolenou? •měsíční plat •zvýhodnění sobota, neděle •příplatek za prostředí •příplatek za noční •příplatek za odpolední •prémie •odměny •dovolená •dosobní překážky zaměstnance …….


odpovídal(a): Redakce

Proč se banky ptají při zakládání účtů na USA

Dobrý den, Možná jsem nevybral přesně rubriku, ale takovou zde nemáte. Syn pracuje 1. rokem po ukončení studia v USA. Občanství má ČR, trvalé bydliště v Praze. Zakládáme si i s manželkou spořící účet on-line, chtěl by si založit i syn. Při vyplňování se vždy v bankách objeví mj. dotaz na danění v USA. Proč? A s jakými případnými důsledky. Děkuji. JH



odpovídal(a): Redakce

Jaké přiznání?

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějakou slevu na dani. Od září 2016 do července 2018 jsem byla studentkou VŠ a zároveň pracovala na plný úvazek v jedné práci. Mezitím jsem se v říjnu ještě vdala a v srpnu 2018 se nám narodil chlapeček, tedy nastoupila jsem na mateřskou. Nevím si teď rady. Na internetu čtu něco o daňovém přiznání studentů, na manželku, na dítě, zdanění manželů a jsem z toho jelen. Nevím, co mám vlastně vyplňovat. A ještě se chci zeptat, jak poznám, jestli ve mzdě, kterou jsem dosud dostávala byla i měsíční sleva na dani? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Možnosti brigády nezletilých

Dobrý deň, rada by som sa informovala, či je pod hlavičkou jednorázového/ príležitostného príjmu možné zamestnať 11-ročnú osobu. Viem, že podľa zákona zamestnanie detí do 15 rokov nie je možné (ak sa nejedná o umeleckú alebo športovú činnosť), ak chce ale mladšie dieťa vykonávať príležitostnú brigádu, je možné to zrealizovať nejako legálne? Vopred ďakujem za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Kdy musí student platit sociální a zdravotní při přecházení mezi VŠ

Dobrý den, neúspěšně jsem složila státnice v červnu a tak je budu v únoru opakovat. Dnem státnic v únoru ale přestanu mít status studenta. Mám živnost na vedlejší činnost a a během roku také různé DPP. Jak si vypočtu, kolik budu muset zaplatit na SP a ZP během toho půlroku (od dne státnic do července, kdy opět nastoupím na vš), kdy nebudu studentem. Děkuji 


odpovídal(a): Redakce

Studentské slevy u kombinovaného studia

Dobrý den, plánuji jít na vysokou školu. Kvůli financování studia jsem zvolila kombinovanou formu. Vím, že pokud bych si při kombinovaném studiu zvolila práci na HPP, tak přijdu o veškeré slevy pro studenta. Nejsem si ale jistá, jak je to se zkráceným úvazkem? Zda-li mám při zkráceném nárok na studentské slevy (jízdné, vstupné,..) a také na slevu na studenta v Daňovém přiznání? Zkrácený úvazek chci kvůli výši výdělku, jelikož na dohodě si moc peněz nevydělám a pochybuji, že by to pokrylo veškeré výdaje, které budu mít spojené se školou. Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za delší studium při studiu 4 vysokých škol

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Studovala jsem bakalářský obor, který byl řádně ukončen. Poté jsem studovala další bakalářský obor, který nebyl dokončen řádně. Následně jsem studovala navazující magisterské studium, které bylo dokončeno řádně. Letos nastupuji na všeobecné lékařství, což je magisterský studijní obor, budu platit poplatky za překročení délky studia či nikoliv? Předem děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kdy student platí sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den přeji, ráda bych se zeptala na objasnění mé situace. Dne 30.8. jsem měla státnice, které jsem bohužel neudělala a mám již vyčerpanou dobu studia, tudíž teď musím za studium platit. Jak je to v tomto případě se sociálním a zdravotním pojištěním? Zda se mám někde hlásit a platit jej? Děkuji za dověď


odpovídal(a): Redakce

Řůžový papír

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc, která se mi přihodila. Loni v létě byl kamarád na brigádě a jeho příjem byl přes 10 000,- Kč, tak po mě chtěl abych za něj vyplnil růžový papír aby nepřišel o peníze, s tím jsem nesouhlasil ale zná moje rodné číslo a vše potřebné k vyplnění a tak bych se chtěl zeptat zda-li je to nějak dohledatelné jestli to udělal, jelikož se ve financích nepohybuji tak tomu nerozumim abych z toho neměl v budoucnu nějaký problém. Mockrát děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daně

Dobrý den, jsem student a pracoval jsem od června na DPP. U zaměstnavatele jsem podepsal prohlášení poplatníka daně až v červenci. Výplata za červen byla ponížena o 15% daň. Chci se zeptat, jestli dostanu automaticky přeplatek i za červen, kdy jsem prohlášení podepsané neměl, nebo musím vyplnit daňové přiznání. Předem moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dvě podepsaná růžová prohlášení + práce u obou firem. Jak jedno prohlášení "zrušit"

Dobrý den, jsem student prezenčního studia a na rok 2018 mám podepsanou od 1.1 do 31.12 smlouvu DPP u jednoho zaměstnavatele B, u kterého jsem však přes prázdniny neměl žádné směny, takže jsem v červenci podepsal druhé DPP (a prohlášení) u nového zaměstnavatele A, kde jsem tuto slevu uplatňoval právě jen za prázdninové období (první výplatu dostanu v srpnu, u firmy B jsem poslední výplatu dostal v červenci), tudíž tady by neměl být problém. Od září teď zvažuji i možnost pracovat u obou firem zároveň (tudíž mít nezdaněný výdělek do 10.000 Kč u firmy A kde bude vyšší mzda a u druhé firmy B počítám se zdaněným a nižším přijmem, cca max 24 hodin týdně a 48 hodin měsíčně.) Problém je ale v tom, že bych měl v jednom měsící výplaty od obou zaměstnavatelů a u obou bych měl zároveň platné prohlášení (růžový papír). Moje otázka tedy zní: Jak teď postupovat, abych mohl v září odpracovat u obou firem nějaké hodiny a aby nedošlo právě k tomu dvojímu uplatnění slevy na poplatníka (napadá mě možnost nové smlouvy u B na DPČ, ale měl bych problém být maximálně pod 20h týdně) "Zruší" se nějak původní růžové prohlášení u firmy B podepsáním u nového zaměstnavatele? Mám ještě nějak písemně zaměstnaveteli B tuto skutečnost oznámit? Nedaří se mi nějak dohledat uceleně na tuto otázku odpověď, takže by mi zkušená rada od Vás opravdu hodně pomohla. Předem opravdu moc děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Uzavření nájemní smlouvy nezletilým

Dobrý den, je možné, aby 17letá osoba, žijící samostatně nezávisle na rodičích a mající vlastní příjem ze závislé činnosti, uzavřela nájemní smlouvu bez souhlasu rodičů či soudu? Děkuji Kaláb