FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STUDENT A DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Obnova statusu studenta_DPP

Dobrý den, v lednu jsem u zaměstnavatele podepisovala prohlášení k dani, do února jsem měla status studenta a nebylo mi nic strháváno z výdělku, minulý měsíc jsem měla zápis do studia a dodala jsem potvrzení o studiu, včera jsem dostala výplatní lístek a v něm mi bylo strženo 15%, v potvrzení o studiu je uvedeno, že školní rok začíná až od září, ale je tam i zároveň červnové datum od zápisu. Na pojišťovně mi řekli, že status mám od zápisu, nevím tedy, jestli se v práci nevloudila nějaká chybička a mám se ozvat, nebo je to jedno a lze si to dovybrat v ročním zúčtování daní, ikdyz je to u zaměstnavatele u kterého jsem podepisovala prohlášení k dani.

Brigáda nebo UP

Dobrý den, právě jsem ukončila bakalářské studium. Poté jsem se hlásila na navazující magisterském studium. Po zveřejnění výsledků mě nepřijali ale budu podávat odvolání. K tomu mám stále brigádu na DPP. V případě že mě nevezmou ani na odvolání kdy se mám nahlásit na UP když na brigádu stále docházím? A jak je to s pojištěním? Ráda bych v brigádě ještě pokračovala, je tedy nutne se hlásit na UP když už nebudu student? Předem děkuji za odpověď

Prodloužení vysokoškolského studia

Dobrý den, v roce 2018 jsem úspěšně absolvovala bakalářské studium na UTB ve Zlíně ve standardní době studia (3 roky). V tentýž rok jsem nastoupila na navazující studium na Univerzitě Báňské v Ostravě - VŠB (obor marketing a obchod), studium jsem v září 2019 přerušila a současně nastoupila na navazující studium (obor angličtina pro překladatelství a praxi) na UPOL v Olomouci. Na VŠB se chci na podzim tohoto roku vrátit. vzhledem k tomu, že maximální doba přerušení studia je 1 rok. Nejsem si však jistá, jak je to s poplatky za prodloužení studia - studium, psaní diplomky a státnice by byly při současném studiu obou škol - VŠB + UPOL jistě náročné. Prosím tedy o radu, v případě, že nynější studium na UPOL k záři roku 2020 přeruším a současně nastoupím zpět na VŠB, kterou bych k roku 2021 úspěšně absolvovala, budu platit za prodloužení studia na UPOL v případě, že studium znovu obnovím na podzim v roce 2021 a ukončím v roce 2022? Nebo druhá varianta: budu současně studovat UPOL i univerzitu Báňskou v roce 2020/2021 s tím, že bych státnicovala na VŠB v roce 2021 a studium na UPOL bych prodloužila o nezbytně nutnou dobu (například státnice v lednu 2022) - pokud by to bylo možné. Platila bych za prodloužení studia i když jsem vlastně VŠB ukončila v řádném termínu (2 roky) a UPOL bych prodlužovala o nezbytně nutnou dobu, ne však o více než jeden rok, který je nezpoplatněn? Ještě dodám, že studium na VŠB je ukončeno Ing. titulem a studium na UPOL je ukončeno Mgr. titulem. Doufám, že to takhle bylo srozumitelně vysvětleno. Děkuji za odpověď. S pozdravem

Podepisování "růžových papírů"

Dobrý den, jsem student 2. ročníku navazujícího magisterského studia, zároveň na vedlejší činnost pracuji jako OSVČ,ale v současné době nemám práci, přesto hradím zálohy na sociální i zdravotní,dle výpočtu. Zajistil jsem si práci na DPP, mám u tohoto zaměstnavatele podepsat tzv. růžové papíry? Případně jak mám postupovat, kdy jako OSVČ v současné době práci neseženu a zatím neuvažuji o pozastavení činnosti. Co za případné nástrahy mě budou čekat při vyúčtování za rok 2020. Děkuji za odpověď.

Daně

Dobrý den, dcera v roce 2019 měla praxi ve škole (1 měsíc), kde dostala zaplaceno 4 085 Kč (k výplatě). Během roku byla na brigádě (dohoda o provedení práce, taky 1 měsíc), kde dostala opět k výplatě 9 975 a později měla ještě jednu brigádu také dohoda o provedení práce, tam dostal a 6 000 Kč. Musí z toho podat daňové přiznání? Děkuji.

Dvě DPP

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat na následující situaci. V lednu až červnu roku 2019 jsem pracovala na DPP u firmy A, jsem studentka a podepsala jsem růžové prohlášení. V červenci až prosinci jsem pracovala u firmy B, kde jsem rovněž podepsala růžové prohlášení a stále jsem byla student. Mám povinnost podat daňové přiznání či žádat o vratku daně? Předem děkuji za odpověď.

Delší studium medicíny

Dobrý den, v roce 2018/2019 jsem studovala 1. ročník medicíny, v září jsem však studium ukončila a nastoupila na VOŠ. VOŠ chci však tento rok 2020 v létě ukončit a nastoupit opět na medicínu do 1. ročníku. Platila bych za delší studium v případě, že tentokrát bych studovala klasicky 6 let medicínu? Nebo stát platí 6+1 rok studia na medicíně, tímpádem bych už rok měla vyčerpaný? Děkuji.

Daňové přiznání při dvou a více DPP

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, zda si musím podávat daňové přiznání, když jsem minulý rok měl 3 zaměstnavatele? Přesněji řečeno, od ledna do června jsem dostával na SŠ stipendium, na které jsem měl podepsaný "růžový papír" (cca 1.000-1.500 měsíčně). Poté jsem měl letní brigádu od července do září na DPP, kde jsem podepsal růžový papír (cca 9.000 měsíčně). A do toho jsem měl celoroční brigádu také na DPP, kde jsem podepsal růžový papír až v listopadu a výdělky se pohybovaly okolo 3.000 měsíčně, ale za měsíc prosinec, v době, kdy jsem už neměl jinou souběžnou brigádu, překročily 10.000 KČ. Předem děkuji za odpověď

Platba studia po neúspěšném studiu

Dobrý den, Mám za sebou úspěšné studium bakalářského programu a to v době 3+1, takže žádné poplatky za delší studium jsem neplatila. Poté jsem začala studovat navazující magisterské studium, které jsem nedávno ukončila (cca délka studia byla jen semestr). Chtěla bych znovu studovat bakalářské studium z jiného oboru. Nevím zda budu platit poplatek za další bakalářské studium,když jsem teď ukončila navazující magisterské studium. Nebo ty dva programy se dohromady nezapočítávájí? Řeší se zvlášť bakalářské studium a zvlášť navazující magisterské studium? Předem děkuji za odpověď

Brigády

Dobrý den Chtěla bych se zeptat,jak je to s podepsáním ,,růžového prohlášení" Když mám brigádu,kde mám podepsané růžové prohlášení a v létě budu mít na dva měsíce druhou brigádu,ale budu ty dva měsíce pracovat pouze v té druhé brigádě. Můžu podepsat prohlášení znovu? Děkuji předem za odpověď.

Poplatek za studium bakalářské studium na magistrovi

Dobrý den, Studovala jsem bakalářské studium, které jsem řádně ukončila po třech letech, poté jsem nastoupila na nový bakalářský obor, který jsem po roce musela ukončit ( Tedy Bc. Studium 3+1 rok). Nyní studuji magisterské studium, studuji 3. rok, s předpokladem ukončení v letošním roce. (Tzn. Mgr. Studium 2+1). VŠ po mě chce uhradit poslední ročník. Odvolání mi bylo zamítnuto. Je toto odvolání relevantní či nikoliv. Děkuji za pomoc

Poplatky za delší studium

Dobrý den, dne 14.09.2015 jsem nastoupil na první univerzitu dne 22.10.2019 Ukončení pro nesplnění stud. podmínek , mezitím jsem 03.09.2019 nastoupil na druhou univerzitu. Budu platit poplatky za delší studium na obou školách, nebo jen na druhé?

Poplatky za studium na veřejných vysokých školách

Dobrý den, mám pouze jeden kraťoučký dotaz. Ráda bych se dozvěděla, jestli poplatky za studium jsou nějakým způsobem propojené s univerzitami na celém území ČR např. když studuji na Masarykově univerzitě 2,5 roků jeden obor a potom ukončím studium a půjdu studovat např. na Univerzitě Palackého, tak se mi to vyruší, nebo budu platit poplatky za 1,5 roku? Četla jsem Vaše články o tom, jak to funguje na různých univerzitách, ale co v případě, když půjdu na úplně jinou univerzitu? S pozdravem,

Kdy budu platit za studium?

Dobrý den, mám otázku na svou situaci s VŠ. Rok jsem studovala Bc.studium, které jsem ukončila po odstudovaném roce. Následně jsem se dostala na Mgr. (5let) program Učitelství. Zde jsem odstudovala 2 roky. Budu na tomto Mgr. studiu platit v budoucnu nějaký poplatek za studium? Letos se ale budu znovu hlásit na jinou VŠ a to opět na Lékařství (6 let). Jak dlouho bych ještě studovala zdarma kdybych se na program (6let) Lékařství dostala? Kdyby nastala situace, že se na zmíněné Lékařství dostanu i na Slovensko, je zde nějaké omezení odstudovaných let nebo mám na Slovensku znova 5+1 "čistý štít" pro studium? Děkuji za odpovědi.

Přesáhnutí maximálního výdělku

Zdravím, Zaslechl jsem se že když si jako student vydělám za rok víc než 64 000 Kč, při tom když můj rodič uplatňuje měsíční slevu na daních za děti tak musím vracet určitý počet peněz (myslím okolo 14 000 kč) na daních. Zkoušel jsem si dohledat víc ale našel jsem jen že podmínka uplatnění úlev na děti může být využita když dítě není výdělečně činným, ale nikde jsem nenašel částku kterou můžu maximállně vydělat, a jestli se to počítá z hrubé či čistě mzdy. Je toto pravda? Případně jaká je maximální částka výdělku?

Studium dvou vysokých škol

Dobrý den nyní začínám studovat jednu vysokou školu prezenčně a chtěl bych k ní přibrat ještě jednu jinou a to buď také prezenčně, nebo kombinovaně, to se ještě rozhoduji. Už mám za sebou jeden rok teda semestr na jedné škole, ale neúspěšně, takže už mám zkrácenou bezplatnou dobu studia. Budu platit něco navíc když bych studoval takto dvě školy. Četl jsem, že když z obou získám diplom, tak je to bez poplatku. Ale co když bych tu jednu třeba po pár měsících, semestru, roce, či dvou ukončil, co budu muset potom zaplatit, prosím?

Konec studia a poplatky

Krásný večer, prosím o radu... Dne 24. 8. mi skončila standardní doba bakalářského studia (3 roky plus 1 rok) a od této doby mi škola vyměřuje poplatky. Chci se ale zeptat, do kdy za mě ještě odvádí stát sociální a zdravotní pojištění? Studium ještě nemám oficiálně ukončené, ani škola ho se mnou ještě neukončila. Mám se i přesto neprodleně hlásit na Úřad práce?

Počítá se zahraniční studium na VŠ do českého studia ohledně poplatků?

Dobrý den, Mám otázku týkající se delší doby studia. Studovala jsem 2 roky v Polsku, ale studium jsem nedokončila. Teď nastupuji na bakalářské studium do Česka. Budou se mi ty dva roky započítávat do délky studia, a tím pádem budu platit za rok navíc? Děkuji za odpověď.

Poplatek za prodlouženou dobu studia

Dobrý den, v minulosti jsem studoval na několika vysokých školách bakalářské programy , ale žádné jsem nedokončil.Poslední poplatek za prodlouženou dobu studia jsem platil v roce 2012. Stardantní dobu studia (3+1) jsem překročil o několik let, už ani nevím o kolik. Mám velkou touhu začít studovat a dostudovat , vybral jsem si VUT fakulta chemická, ale děsí mě ten poplatek za delší studium, ten je na VUT za překročení o 3 a více let, můj případ, skoro 40 000 Kč. Chci se proto zeptat, jestli neexistuje promlčecí doba , příklad:např. po 10 letech od posledního neúspěšného studia mohu studovat bez obav před poplatky samozřejmě platí doba 3+1.Nikde jsem o tom nenašel žádné informace.Asi je to kravina ale raději se zeptám.Děkuji za odpověď Mirek

Poplatek za studium na 2. VŠ

Dobrý den, jak je to s poplatkem za studium na 2 .VŠ, když 1. VŠ prodlužuji a už platím (jsem před státnicemi na magister.programu) a 2.VŠ (bakalář) bych chtěla nastoupit v 09/19. Je mi 32 let. Děkuji,

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.