FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o pomoc ... 1) Podnikatel…

Dobrý den, prosím o pomoc ... 1) Podnikatel nakupuje a prodává zboží, účtuje standardně nákup - faktura (343,131/321), příjemka (132/131), prodej faktura (311/604,343) + poštovné (311/604) a výdejka (504/132). 2) Nakupuje např. dózy, které pískuje, matuje (prostě dělá jejich úpravy) a účtuje - nákup dóz přímo do výrobní spotřeby (501, 343/321) a jejich prodej by pak měl účtovat na 601 případně 602. Bohužel má nastavený software, že mu prodej těchto "zušlechtěných" dóz padá na 604. Dle mého názoru je tak totálně zkreslená marže ..... ale opravovat to zpětně je nereálné z hlediska počtu dokladů. Jak velký problém z hlediska FÚ bude, když by jsme začali účtovat správně až nyní a předtím to nechali tak? 3) nákup zboží - barva v prášku + aditiva = pastovaná barva. Účtování nákup komponent účtován na sklad jako zboží tj. 321/131, 132/131, ale prodej kompetní barvy pastované naúčtován místo na 604 na 602, opět zkreslená marže, navíc dle mého názoru by mělo být účtováno o nákupu materiálu a ne zboží a do tržeb na 601, 602. Stejný problém je množství dokladů, když nebudem opravovat a necháme zkreslenou marži, opravy až od teď, projde nám to? Může být účtováno jako o zboží, abychom nemuseli mít sklad materiálu? 4) u většiny faktur účtuje firma i poštovné, dobírku, autodopravu. V účetním SW nastaveno tak, že automaticky padá do 604. U prodeje zboží je to OK, problém je, že na 604 padá i v případě prodeje služeb, tj.se poštovné, dobírkovné či autodoprava účtovalo vždy na 602xxx s analytikou "doprovodné služby" .....? Musím opět zpětně opravat tyto výnosy z 604 na 602, když se jedná o prodej služeb? Díky moc za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore. Prosím o radu zaúčtování…

Dobrý den pane doktore. Prosím o radu zaúčtování 5% spoluúčasti z havarijní pojistky + 19 % DPH z celkové ceny opravy, kterou jsme uhradili na účet autoopravně.95 % za opravu jim uhradila pojišťovna. Máme od nich daňový doklad na celou výši opravy.Předem děkuji!odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme výrobci kuchyní. Zákazníkovi…

Dobrý den, jsme výrobci kuchyní. Zákazníkovi provádíme opravu kuchyňské linky.Fakturace kuch.linky byla s 19%,protože se jedná o organizaci.Kuchyň účtuji na 601 019.Opravu kuchyňské linky mám prosím zaúčtovat na jaký účet?Děkuji Lenka K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, bydlím už třetím rokem v Anglii a…

Dobrý den, bydlím už třetím rokem v Anglii a platím zde daně. Začala jsem ale pracovat po internetu a přispívat do českých médií články. Některé jsou placeny bez vyžádání faktury přímo na můj účet, pro jiné požaduje vydavatel vystavení faktury. Můj dotaz zní: kde budu platit daň z této činnosti a do jaké výše příjmů jsem od daně osvobozena? Děkuji moc za odpověď. Věra C.


odpovídal(a): Redakce

Jak mám účetně vést kurzové rozdíly za převod eur…

Jak mám účetně vést kurzové rozdíly za převod eur na koruny? V den příchodu platby ma bankovní účet nebo na konci měsíce podle platného kurzu ČNB? V peněžním deníku nemohu tuto položku nikam zařadit mohu ji zapsat jako příjem do pokladny? (plus zápis do pokladní knihy?) Děkuji Jaroslav


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jedná se o dotaz ohledně platby…

Dobrý den, jedná se o dotaz ohledně platby silniční daně.Jsme občanské sdružení založené ne za účelem podnikání,chtěli bychom si od církve, která je vlastníkem vozidla, zapůjčit automobil a sepsat smlouvu o výpůjčce automobilu. Bude muset platit některá ze stran silniční daň? Děkuji Vám mnohokrát za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: syn začne podnikat a…

Dobrý den, prosím o radu: syn začne podnikat a bude k podnikání používat auto napsané na matku. Kdo bude platit silniční daň a je nutno řešit používání nějakou smlouvou. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o ověření postup jednoho…

Dobrý den, prosím o ověření postup jednoho nejmenovaného účetního software v případě leasingového majetku. V případě pořízení majetku na leasing se evidují na účtě 325/381 (ostatní závazky) pouze splátky za daný konkrétní rok. V případě, že závazky v průběhu roku uhradím, je účet 321 i 381 nulový. Je to správně? Neměla by tam být zbývající neuhrazená hodnota splátek v následujích letech, jak na účtu 321 tak 381. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den.mám dotaz.mám hlavní pracovní poměr.ve…

dobrý den.mám dotaz.mám hlavní pracovní poměr.ve volném čase chodím vypomáhat do sdružení, práce s dětmi. za tuto činnost dostávám jednorázovou odměnu 15 000 kč dle sjednané smlouvy. Mám zaplatit dań a sociální a jak.děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dnes nám přišlo penále za silniční daň…

Dobrý den, dnes nám přišlo penále za silniční daň 2004 a 2005. Jedná se o nedaňový náklad, když je to za předchozí období nebo můžu účtovat na 545?odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě se jednou vracím k vyúčtování…

Dobrý den, ještě se jednou vracím k vyúčtování záloh. Odpověděl jste mi, že to záleží na to, kdo tu proformafakturu vystavil.Je to firma vedoucí účetnictví, tak jako my. Jedna platba byla hotově a předložili mi doklad "faktura za hotové",kde je vyčíslena daň.Dále přišla proforma faktura,kde je také vyčíslena daň.Je tam napsána celková částka za internetovou prezentaci/to už jsme si vysvětlili rok 2007 a rok2008/Je tam napsáno, že část jsme zaplatili hotově a část máme zaplatit převodem. Prosím ještě jednou o rekapitulaci.Nějak mi to nejde pochopit a musím polopatě. Pokladní doklad zaúčtuji 314,343/211?,Proforma fakturu má celou zaúčtovat 314,343/321?Platba přez účet se spáruje s 321.Až příjde faktura, tak provedu rozúčtování ze záloh ze 314 na 518 a 381.Pořád nerozumím dani,za který měsíc ji mám dát do přiznání?Za hotové je zaplacena záloha v květnu a převodním příkazem červen.Napsal jste mi,že mám odpočet uplatnit až dostanu řádný daňový doklad./Co tím chci říct, že při zaúčtování plateb tu daň už rozúčtovávám na 343.Proč se nesmí záloha zaúčtovat celá na 314 a daň zapsat až při řádném daňovém dokladu?/ Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, dekuji za predeslou odpoved, ze…

Dobry den, dekuji za predeslou odpoved, ze clenske prispevky nejsou zdanitelnym plnenim. Ale mne slo hlavne o to, zda se clenske prispevky + dotace zapocitavaji do koeficientu z § 76 (kraceni odpoctu), pokud jsme obcanskym sdruzenim. Dekuji moc za odpoved. (v zakone pred 1.5.2004 toto bylo upraveno v §20 (3))


odpovídal(a): Redakce

Firma bude kupovat osobní automobil popřípadě…

Firma bude kupovat osobní automobil popřípadě možná čtyřkolku z jiného členského státu. Bude i v tomto případě provádět samovyměření DPH?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,prosim o radu. Jsme sdruzeni -…

Dobry den,prosim o radu. Jsme sdruzeni - baseballovy a softballovy klub, nejsme platci DPH. Ale chceme byt, kvuli uplatneni DPH z investice. Vime, ze budeme muset kratit toto DPH, protoze delame osvobozene i dani podlehajici cinnosti. Jde mi o to, zda se dani clenske prispevky a zda se s nimi pocita v koef. z §76.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, firma fakturuje výměnu podlahových…

Dobrý den, firma fakturuje výměnu podlahových krytin v bytě s 19% DPH za materiál i odvedenou práci. Jelikož se jednalo o práce na bytové výstavbě, nemá být v obou případech DPH ve výši 5%? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím můžete mi sdělit jak to je s…

Dobrý den, prosím můžete mi sdělit jak to je s 5% daní u vestavěného nábytku?Jedná se mi o psaní faktur. Na faktuře musí být napsáno tř.:Dodávka kuchyňské linky s montáží/služba/,dále spotřebiče/zboží/.Musí být ještě zvlášť základ daně vyčíslen na faktuře pro montáž,nebo stačí jen dodávka kuchyňské linky s montáží?Když se fakturují vestavěné skříně, tak stačí taky jenom dodávka díla s montáží-Věstavěné skříně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující: …

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující: Jsem plátce DPH. Chci zaslat dobírkou svému obchodnímu partnerovi (v ČR) zboží. Poštovné a balné mě bude stát cca 120 Kč. Počítá se k této částce také DPH 19 % ? Nejsem si zcela jistá, mate mne to, že poštovné je od DPH osvobozeno. Děkuji Vám předem za radu, případně krátké vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu, kterou jsem…

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu, kterou jsem nabyl dědictvím před měsícem - byla zaplacena dědická daň. Nyní chci tuto nemovitost, byt 1+2, vyměnit s matkou, která má v osobním vlastníctví byt 1+3, který vlastní více jak 5 let. Jakým způsobem lze tyto dva byty vyměnit a jaké daní se tato směna (darování?) bude dotýkat a z jaké výše počítat?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den prosím o radu jak zaúčtovat kurzový…

Dobrý den prosím o radu jak zaúčtovat kurzový rozdíl z převodu peněz. Z jednoho dolarového účtu bylo převedeno na druhý dolarový účet částka 48 000 USD na jiném dolarovém účtu se ale objevila částka 47 975 USD poplatky k této operaci jsou 47,5 USD. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,provozujeme osobní dopravu a jsme…

Dobrý den,provozujeme osobní dopravu a jsme plátci DPH a máme klienta, který je němec a potřebuje z Německa dovézt do ČR a zase zpět a je také plátce DPH. Tak se chci zeptat, když budu vystavovat fakturu, tak bez DPH? Nebo je tu jiný postup? Děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.