FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore! Jsem FO, DE, DPH. 1, V…

Dobrý den pane doktore! Jsem FO, DE, DPH. 1, V majetku fa mám automobil - již je odepsaný, DPH jsem neuplatnil. Chci jej vyřadit a mít jej pro osobním účely. Nevím, zda toto vyřazení, je třeba dát do příjmu dle par. 7 v nějaké tržní ceně anebo jej jen na kartě vyřadit a nic nedanit. 2, Je potřeba na dopravním inspektorátu udělat přepis z IČa na RČ? 3, Je ještě třeba někaký úkon spojený s touto záležitostí? Pokud Vás to nebude obtěžovat sdělte mi laskavě i oporu v zákoně k této věci. Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Jsem podnikatel - fyzická osoba a vedu daňovou…

Jsem podnikatel - fyzická osoba a vedu daňovou evidenci. V majetku firmy mám osobní automobil, který si ke svému podnikání občas půjčuje manžel - taktéž fyzická osoba. Jak je to s účtováním jeho kilometrů v mém účetnictví? Jeho kilometry vykáži jako soukromé, silniční daň platím celou, ale jak je to s náklady na pravidelné prohlídky auta, dálniční známku apod. Musím tyto náklady nějakým způsobem krátit?A jak? V poměru ujetých kilometrů ? Při koupi auta jsem si odečetla DPH. Musím nyní nějakou část vracet ? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Živnostník vede DE a je plátcem DPH.Staví…

Živnostník vede DE a je plátcem DPH.Staví svépomocí obchůdek. Do pořizovací ceny stavby (obchůdku) zahrnu materiál a příp. faktury od dodavatelů. Avšak nevím, zda tam můžu zahrnout i nářadí, které potřebuje ke stavbě (např.míchačka, neb ho mám dát do daň.uzn. výdajů.Ajak je to s vlastní prací živnostníka,zda se musí také zahrnovat do PC stavby. DPH uplatňuji. Moc děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme od roku 06 v majetku firmy…

Dobrý den, máme od roku 06 v majetku firmy pozemek (031), na kterém se v roce 07 budou dělat následující investice: a) geodetické zaměření (oddělení části parcely), b) vyčíslení kubatury skrývky (studie), c) dále byly zaplaceny kolky katastr.úřadu. část pozemku se prodá, část se ponechá v majetku. Jde o náklady daňově uznatelné? V případě, že ne jak se tyto práce zaúčtují? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. I.Vlčková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych věděla jestli budu muset…

Dobrý den, ráda bych věděla jestli budu muset platit daň když kupuji nemovitost do osobního vlastnictví? Děkuji za odpověď Kabelíková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem plátce DPH a vedu DE. Nyní…

Dobrý den, jsem plátce DPH a vedu DE. Nyní potřebuji vystavit odběrateli "proforma fakturu". Je možné na ní vyúčtovat normálně DPH? Předpokládám, že se toto do přiznání DPH (jsem čtvrtletní plátce) nepromítne, ani když mi platba přijde až v červenci. Nebo je lepší vystavit normální zálohovou fakturu na celou částku bez vyúčtování DPH? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda můžeme být…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda můžeme být osvobozeni od daně z prodeje bytové jednotky ,kterou manžel zdědil a měl i nadále má zde trvalé bydliště.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnán na HPP a k tomu si…

Dobrý den, jsem zaměstnán na HPP a k tomu si přivydělávám na živnostenský list. Vlastním automobil, který používám pro častou dopravu mezi klienty pro které pracuji na onen ŽL. Je možné, nechat se u stávajícího zaměstnavatele zaměstnat na ŽL, přihlásit vozidlo k silniční dani a poté si z daní odepsat provoz vozidla?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prosim o radu ohledne postoupeni…

Dobry den, prosim o radu ohledne postoupeni pohledavek. Zda postoupeni pohledavky za neuhrazene telefonni hovory jine spolecnosti se nejedna o zdanitelne plneni ve smyslu § 14 (5) d. Dekuji moc za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o pomoc ... 1) Podnikatel…

Dobrý den, prosím o pomoc ... 1) Podnikatel nakupuje a prodává zboží, účtuje standardně nákup - faktura (343,131/321), příjemka (132/131), prodej faktura (311/604,343) + poštovné (311/604) a výdejka (504/132). 2) Nakupuje např. dózy, které pískuje, matuje (prostě dělá jejich úpravy) a účtuje - nákup dóz přímo do výrobní spotřeby (501, 343/321) a jejich prodej by pak měl účtovat na 601 případně 602. Bohužel má nastavený software, že mu prodej těchto "zušlechtěných" dóz padá na 604. Dle mého názoru je tak totálně zkreslená marže ..... ale opravovat to zpětně je nereálné z hlediska počtu dokladů. Jak velký problém z hlediska FÚ bude, když by jsme začali účtovat správně až nyní a předtím to nechali tak? 3) nákup zboží - barva v prášku + aditiva = pastovaná barva. Účtování nákup komponent účtován na sklad jako zboží tj. 321/131, 132/131, ale prodej kompetní barvy pastované naúčtován místo na 604 na 602, opět zkreslená marže, navíc dle mého názoru by mělo být účtováno o nákupu materiálu a ne zboží a do tržeb na 601, 602. Stejný problém je množství dokladů, když nebudem opravovat a necháme zkreslenou marži, opravy až od teď, projde nám to? Může být účtováno jako o zboží, abychom nemuseli mít sklad materiálu? 4) u většiny faktur účtuje firma i poštovné, dobírku, autodopravu. V účetním SW nastaveno tak, že automaticky padá do 604. U prodeje zboží je to OK, problém je, že na 604 padá i v případě prodeje služeb, tj.se poštovné, dobírkovné či autodoprava účtovalo vždy na 602xxx s analytikou "doprovodné služby" .....? Musím opět zpětně opravat tyto výnosy z 604 na 602, když se jedná o prodej služeb? Díky moc za radu.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore. Prosím o radu zaúčtování…

Dobrý den pane doktore. Prosím o radu zaúčtování 5% spoluúčasti z havarijní pojistky + 19 % DPH z celkové ceny opravy, kterou jsme uhradili na účet autoopravně.95 % za opravu jim uhradila pojišťovna. Máme od nich daňový doklad na celou výši opravy.Předem děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme výrobci kuchyní. Zákazníkovi…

Dobrý den, jsme výrobci kuchyní. Zákazníkovi provádíme opravu kuchyňské linky.Fakturace kuch.linky byla s 19%,protože se jedná o organizaci.Kuchyň účtuji na 601 019.Opravu kuchyňské linky mám prosím zaúčtovat na jaký účet?Děkuji Lenka K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, bydlím už třetím rokem v Anglii a…

Dobrý den, bydlím už třetím rokem v Anglii a platím zde daně. Začala jsem ale pracovat po internetu a přispívat do českých médií články. Některé jsou placeny bez vyžádání faktury přímo na můj účet, pro jiné požaduje vydavatel vystavení faktury. Můj dotaz zní: kde budu platit daň z této činnosti a do jaké výše příjmů jsem od daně osvobozena? Děkuji moc za odpověď. Věra C.


odpovídal(a): Redakce

Jak mám účetně vést kurzové rozdíly za převod eur…

Jak mám účetně vést kurzové rozdíly za převod eur na koruny? V den příchodu platby ma bankovní účet nebo na konci měsíce podle platného kurzu ČNB? V peněžním deníku nemohu tuto položku nikam zařadit mohu ji zapsat jako příjem do pokladny? (plus zápis do pokladní knihy?) Děkuji Jaroslav


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jedná se o dotaz ohledně platby…

Dobrý den, jedná se o dotaz ohledně platby silniční daně.Jsme občanské sdružení založené ne za účelem podnikání,chtěli bychom si od církve, která je vlastníkem vozidla, zapůjčit automobil a sepsat smlouvu o výpůjčce automobilu. Bude muset platit některá ze stran silniční daň? Děkuji Vám mnohokrát za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: syn začne podnikat a…

Dobrý den, prosím o radu: syn začne podnikat a bude k podnikání používat auto napsané na matku. Kdo bude platit silniční daň a je nutno řešit používání nějakou smlouvou. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o ověření postup jednoho…

Dobrý den, prosím o ověření postup jednoho nejmenovaného účetního software v případě leasingového majetku. V případě pořízení majetku na leasing se evidují na účtě 325/381 (ostatní závazky) pouze splátky za daný konkrétní rok. V případě, že závazky v průběhu roku uhradím, je účet 321 i 381 nulový. Je to správně? Neměla by tam být zbývající neuhrazená hodnota splátek v následujích letech, jak na účtu 321 tak 381. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den.mám dotaz.mám hlavní pracovní poměr.ve…

dobrý den.mám dotaz.mám hlavní pracovní poměr.ve volném čase chodím vypomáhat do sdružení, práce s dětmi. za tuto činnost dostávám jednorázovou odměnu 15 000 kč dle sjednané smlouvy. Mám zaplatit dań a sociální a jak.děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dnes nám přišlo penále za silniční daň…

Dobrý den, dnes nám přišlo penále za silniční daň 2004 a 2005. Jedná se o nedaňový náklad, když je to za předchozí období nebo můžu účtovat na 545?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě se jednou vracím k vyúčtování…

Dobrý den, ještě se jednou vracím k vyúčtování záloh. Odpověděl jste mi, že to záleží na to, kdo tu proformafakturu vystavil.Je to firma vedoucí účetnictví, tak jako my. Jedna platba byla hotově a předložili mi doklad "faktura za hotové",kde je vyčíslena daň.Dále přišla proforma faktura,kde je také vyčíslena daň.Je tam napsána celková částka za internetovou prezentaci/to už jsme si vysvětlili rok 2007 a rok2008/Je tam napsáno, že část jsme zaplatili hotově a část máme zaplatit převodem. Prosím ještě jednou o rekapitulaci.Nějak mi to nejde pochopit a musím polopatě. Pokladní doklad zaúčtuji 314,343/211?,Proforma fakturu má celou zaúčtovat 314,343/321?Platba přez účet se spáruje s 321.Až příjde faktura, tak provedu rozúčtování ze záloh ze 314 na 518 a 381.Pořád nerozumím dani,za který měsíc ji mám dát do přiznání?Za hotové je zaplacena záloha v květnu a převodním příkazem červen.Napsal jste mi,že mám odpočet uplatnit až dostanu řádný daňový doklad./Co tím chci říct, že při zaúčtování plateb tu daň už rozúčtovávám na 343.Proč se nesmí záloha zaúčtovat celá na 314 a daň zapsat až při řádném daňovém dokladu?/ Děkuji