FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Jak nejsnadněji udělat přehled o příjmech

Dobrý den, nacházím se před bezpečnostní prověrkou (osvědčení FO) NBÚ, kde je jedna z povinností dodat příjmy za posledních X let. Jelikož ale sám NBÚ k tomuto nemá žádný "vzor", tak nemám tušení co mám mít vlastně připravené. Jejich popis nabízí dost možností (ani paní na telefonu moc neuspřesnila) a já bych to chtěl vyřešit co nejjednodušeji. Budu citovat: potvrzení zaměstnavatele o příjmech s uvedením jejich výše po odečtení povinných zákonných odvodů (čistý příjem), v případě jiného druhu příjmu daňové přiznání (je třeba, aby předložená kopie daňového přiznání byla opatřena podacím razítkem podatelny finančního úřadu, v případě podání poštou doložen např. podací lístek, při podání datovou schránkou potvrzení od finančního úřadu o podání, které je žadateli vždy finančním úřadem do datové schránky zasláno, nebo potvrzení o podání daňového přiznání zaslaného žadateli od finančního úřadu e-mailem) nebo jiný doklad potvrzující tento příjem, za posledních 5 let (např. výpis údajů daně z příjmů fyzických osob příslušného finančního úřadu, v případě podpory v nezaměstnanosti – potvrzení příslušného úřadu práce, dále potvrzení o rodičovském příspěvku, sociálním příspěvku, zaopatřovacím příspěvku, dávkách pěstounské péče, porodném, pohřebném, vdovském důchodu, příspěvku na bydlení, odchodném, příspěvku za službu, doklad o vyplacených dividendách, potvrzení o příjmech z brigád u jednotlivých zaměstnavatelů, potvrzení o vyplaceném stipendiu, potvrzení o pojistém plnění z úrazového pojištění, rozhodnutí o výši přídavku na dítě, pokud je již žadateli vyplácen, rozhodnutí o sociálních dávkách, které jsou přiznány v případě neposkytnutí podpory v nezaměstnanosti, rozsudek o schválení dohody rodičů o výši výživného na děti, v případě prodeje nemovitosti, automobilu smlouvu o prodeji, v případě příjmu z pronájmu daňové přiznání nebo nájemní smlouvu…) postačí v prosté kopii. Mockrát děkuji za odpověď, blíží se mi termín dodání a už kvůli tomu nemůžu ani v klidu usnout...


odpovídal(a): Redakce

Vypořádání podílu nemovitosti

Dobrý den. Synové spoluvlastní chalupu. Dohodli se, že jeden z nich převede svůj podíl na druhého. Dohodli se na smluvní ceně za převod. Bude ten který obdrží peníze platit daň z příjmu ? Spoluvlastníky jsou již více než 10 let. Lze stanovit cenu dohodou, se kterou oba souhlasí ? Děkuji. Štěpánová Miluše



odpovídal(a): Redakce

Srážková daň, daňové přiznání

Dobrý den, od minulého roku mám brigádu na DPP, kde jsem podepsala růžové prohlášení poplatníka (i na tento rok). Od těchto prázdnin jsem nastoupila na další brigádu, také na DPP, kde jsem již nemohla podepsat růžové prohlášení poplatníka. Zaměstnavatel mi proto odváděl z mé výplaty srážkovou daň. Teď od září budu nastupovat na další brigádu, kde opět nepodepíšu růžové prohlášení poplatníka, a tudíž se mi bude opět strhávat srážková daň. Bylo mi řečeno, že si musím udělat příští rok daňové přiznání a částky za srážkovou daň se mi vrátí. Já jsem ho však nikdy nedělala. Nejdříve bych se ráda zeptala, zda můžu nějakým způsobem uvést do daňového přiznání obě brigády, které jsem měla na DPP ale bez podepsaného růžového prohlášení poplatníka, aby se mi vrátila srážková daň z obou brigád? Dále bych chtěla vědět, co vše potřebuji k tomu, abych mohla dané daňové přiznání udělat? A nakonec při sepisování daňového přiznání se můžu řídit nějakým návodem na internetu? Věřím, že jde o rozsáhlou otázku. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

souběh DPP a OSVČ u jednoho zaměstnavatele

Dobrý den, je právně možné pro stejného zaměstnavatele pracovat na ŽL a zároveň na DPP? Šlo by o poskytování výuky různých kurzů, přičemž u některých je podmínkou DPP. děkuji a hezký den


odpovídal(a): Redakce

Vrátí se mi daň?

Dobrý den. První půlrok tohoto roku jsem při studiu neměla žádnou brigádu. O prázdninách jsem začala pracovat v hotelu, podepsala jsem smlouvu na DPP spolu i s "růžovým papírem". Jelikož jsem si za červenec vydělala nad 10 000 Kč, tak jsem podepsala ještě jednu smlouvu se spolupracující firmou. Na jedné výplatní pásce jsem měla 10 000 a na druhé jsem měla hrubou mzdu 8 143 Kč, a tedy čistou 6 922 Kč. Za srpen mě čeká podobný případ, tedy ještě s vyšší částkou. Do konce tohoto roku mám ještě v plánu brigády, ale už si nebudu vydělávat takové peníze jak přes prázdniny (jistě si vydělám do 10 000). Moc tomu nerozumím, ale když si na začátku příštího roku podám daňové přiznání, vrátí se mi stržené peníze? A jak se to daňové přiznání podává?


odpovídal(a): Redakce

Placeni dani pro obcany nepracujicich v CR

Dobry den, Pracuji na lodi, ktera je registrovana v Norsku. Jak je to s placenim dani? Ma cela vyplata chodi na platebni kartu, ze ktere si prevadim castku na ucet v CR. Jak v mam tomto pripade postupovat s placenim dani? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Výhra v loterii na Slovensku

Dobrý den,vyhrál jsem na Slovensku v loterii vyšší částku(suma je taková,že jsem povinen podat daňové přiznání).Na Slovensku se výhry nedanní.Nicméně u nás v ČR možná projde zákon o zdanění výher v loterii(sazba by měla být 15 %)Jsem občanem ČR na Slovensku nepobývám,byl jsem tam na dovolené.Jsem povinen danit tuto výhru u nás v ČR(pokud zákon bude platný),když na Slovensku tuto povinost nemám?Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pracovněprávní vztah dcera - otec

Dobrý den, moje dcera je OSVČ, já jsem zaměstnán ve státní správě a občas pro ni vykonávám drobné práce jako je údržba provozovny nebo doprava zboží jejím vozem. Nežijeme ve společné domácnosti. Otázka zní: jak oficiálně upravit náš pracovněprávní vztah, jakou mu dát formu (smlouva, dohoda či něco jiného)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dotaz na autorskou činnost

Dobrý den. Jsem spisovatelka a hraji divadlo pro děti. Současně jsem na mateřské a ráda bych se právě divadlu a prodeji knih více věnovala. Nevím ovšem, zda mám účtovat přes zapsaný spolek, který mám založený, nebo si založit ŽL a dělat to jako vedlejší činnost, nebo účtovat bez ŽL jen dle autorského zákona. Žádnou jinnou činnost než divadla a besedy pro děti a občasný prodej vlastních autorských knih provozovat nehodlám. Po uplynutí mateřské chci na 1/2 úvazek učit v Mš. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Nerezident ČR a daně

Dobry den, jsem fyzicka osoba, obcan Ceske republiky a zaroven jsem rezidentem Spojenych arabskych emiratu. V Ceske republice jsem pouze 20 dni v roce, kde zije pouze moje maminka. Zbytek roku ziji a pracuji v Dubaji. Vlastnim nemovitost v CR i v Dubaji. Me prijmy jsou pouze od meho zamestnavatele se sidlem ve SAE. Od roku 2015 je stredisko zivotnich zajmu SAE. Na zaklade smlouvy mezi CR a SAE c.276/1997 Sb. o zamezeni dvojiho zdaneni a vzhledem ke stredisku zivotnich zajmu v SAE (prace, byt, pratele, pritelkyni a pobyt 340 dni v roce), jsem danovy nerezident CR a nemam povinnost platit dane z prijmu v CR? Dekuji za odpoved



odpovídal(a): Redakce

Jaké jsou podmínky pro výpověď po mateřské a rodičovské?

Dobrý den, jsem na rodičovské, v práci mi místo měli držet do tří let dítěte. To je do září 2019. Bohužel už mi bylo oznámeno, že místo zaniklo a že bych měla dostat odstupné. Dostala jsem nabídku zkráceného úvazku v jiné firmě. Ale už od srpna 2019. Prosím, mohu bez problému nastoupit do nové firmy. A budu pak mít stále nárok na odstupné? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a prodej do zahraničí

Dobrý den ráda bych se zeptala, jak mám danit zahraniční příjem - prodej výrobků - jakožto osoba invalidní 3. stupně? Výše tohoto příjmu bude nestejný, ale každopádně každý měsíc. Na FÚ mi nejsou schopni poradit. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Finance a daňové přiznání

Dobrý den, jsem živnostník a mám určitý příjem, který mi chodí na účet. Momentálně pořádám soustředění, které musí jít mimo živnost (bez účelu dosažení zisku), jsem pouze zprostředkovatel. Peníze na soustředění pro pořádek vybírám na jiný účet než ten, kam mi chodí příjmy ze živnosti. Musím i toto ve výsledku zahrnovat nějakým způsobem do daňového přiznání? Veškeré vybrané peníze vydám, příjem bude nulový. Nemůže být problém, že peníze chodí na jiný účet? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jak postupovat při rušení životního pojištění?

Dobrý den, jistě se to tu již několikrát probíralo, ale nejsem si jist co a v jaké výši dodanit. Jedná se o toto: Životní pojištění založeno 10/2012 s vyplacením v 60 letech. Na pojištění přispíval vždy jen zaměstnavatel ve výši 950,- měsíčně. V roce 2015 podepsán dodatek o nemožnosti mimoř. výběrů. Pojištění zrušeno v 5/2019 vyplacením odkupného ve výši 34500,- Prosím o názorný výpočet částky - kolik procent z jakých částek musím dodanit, tzn. kolik prakticky zaplatím dodaněním. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPP a OSVČ

Dobrý den, jsem student a chtěl bych podnikat na volné živnostenské oprávnění. Od ledna do dubna jsem brigádně pracoval na DPP (kde jsem podepsal prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti - růžový papír), pak jsem od května do současnosti pracoval na DPP jinde (růžový papír jsem nepodepsal), kde bych chtěl občasně na dohodu vedle OSVČ pracovat dále. Chtěl bych se zeptat jak to budu mít s daňovým přiznáním. Budu muset dokládat něco od prvního zaměstnavatele? Mužů poté ještě uplatnit slevu na poplatníka/studenta? Mužů u současného zaměstnavatele podepsat prohlášení poplatníka? Předem děkuji za odpověď na mé asi určitě zmatené dotazy.


odpovídal(a): Redakce

Podává daňové přiznání současný nebo předchozí zaměstnavatel

Dobrý den, měla bych prosím dotaz, moje dcera v loňském roce v prosinci 2018 nastoupila do nového zaměstnání. Letos, při podávání daň. přiznání jí ale zaměstnavatel sdělil, že daně vyřizuje předchozí zaměstnavatel, u kterého pracovala do konce listopadu 2018. Myslela jsem, že to dělá současný zaměstnavatel? Děkuji za odpověď, doufám, že je můj dotaz srozumitelný. 


odpovídal(a): Redakce

Faktury z minulého roku

V roce 2019 klientka dodala dodavatelské faktury k zaúčtování a zaplacení z roku 2018,budou tyto faktury daňovým výdajem ?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Stálá práce v zahraničí a přivýdělek na dálku u české firmy na DPP

Dobrý den, pracuji na plný úvazek v Norsku, kde i platím daně a žiju, mám možnost přivýdělku na dálku u české firmy na Dohodu o provedení práce. Příjem by neměl přesahovat 10000kč. Nevím ale jak to udělat s daněmi, jeslti je budu muset platit v Česku z toho přivýdělku nebo v Norsku. Ze sociálního a zdravotního pojištění jsem v cz také odhlášen.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání několik let zpětně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné podat daňové přiznání 4 roky zpětně? Všude je uvedeno pouze 3 roky, ale bohužel v tomto roce za mne zaměstnavatel v ČR nepodal daňové přiznání a v témže roce jsem byla zaměstnaná i v zahraničí. Ráda bych si nechala vrátit daně z Anglie, ale bez českého daňového přiznání to bohužel nepůjde. Mnohokrát děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu podle § 9

Dobrý den, jsem dle listu vlastnictví vlastníkem nemovitosti, avšak břemeno na užívání má má matka. Ta však bytovou jednotku osobně nevyužívá, ale začala ji pronajímat cizí osobě a peníze jdou na její účet. Kdo zdaňuje příjem z pronájmu? Máme mezi sebou ústní dohodu, že jsem ji povolila byt pronajímat a veškeré příjmy z pronájmu trží ona. Tím pádem mám za to, že příjmy by měla danit ona.