FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Stálá práce v zahraničí a přivýdělek na dálku u české firmy na DPP

Dobrý den, pracuji na plný úvazek v Norsku, kde i platím daně a žiju, mám možnost přivýdělku na dálku u české firmy na Dohodu o provedení práce. Příjem by neměl přesahovat 10000kč. Nevím ale jak to udělat s daněmi, jeslti je budu muset platit v Česku z toho přivýdělku nebo v Norsku. Ze sociálního a zdravotního pojištění jsem v cz také odhlášen.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání několik let zpětně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné podat daňové přiznání 4 roky zpětně? Všude je uvedeno pouze 3 roky, ale bohužel v tomto roce za mne zaměstnavatel v ČR nepodal daňové přiznání a v témže roce jsem byla zaměstnaná i v zahraničí. Ráda bych si nechala vrátit daně z Anglie, ale bez českého daňového přiznání to bohužel nepůjde. Mnohokrát děkuji za odpověd.



odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu podle § 9

Dobrý den, jsem dle listu vlastnictví vlastníkem nemovitosti, avšak břemeno na užívání má má matka. Ta však bytovou jednotku osobně nevyužívá, ale začala ji pronajímat cizí osobě a peníze jdou na její účet. Kdo zdaňuje příjem z pronájmu? Máme mezi sebou ústní dohodu, že jsem ji povolila byt pronajímat a veškeré příjmy z pronájmu trží ona. Tím pádem mám za to, že příjmy by měla danit ona.


odpovídal(a): Redakce

Mzdová kalkulačka a poloviční úvazek

Dobrý den, snažím se nějak porozumět tomu, jak vypočítat celkové náklady na můj plat, pokud chci pracovat jen na poloviční úvazek. Nejsem si jistý, jak v tom případě uchopit výsledky mzdové kalkulačky. Jde mi konkrétně o to, jaké celkové náklady by na mě zaměstnavatel měl, pokud bych usiloval o čistých 14 tisíc měsíčně při 20 hodinách týdně (poloviční úvazek). Přitom mám 3 děti a rád bych pro zaměstnavatele vyplnil růžové prohlášení a evidoval ho jako svůj hlavní pracovní proměr. Děkuji za jakoukoliv radu.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu při prodeji darované nemovitosti

Dobrý den. V roce 2018 jsme dostali s bratrem od otce byt darovací smlouvou. Otec ve stejném roce umřel a my jsme byt prodali. Nový majitel byl zapsán v katastru nemovitostí v únoru 2019. Byt měl otec v osobním vlastnictví a bydlel v něm od roku 1960. V bytě jsme nebydleli 5 let a ani jsme neměli v bytě trvalé bydliště 2 roky. Získané peníze jsme nepoužili na financovani vlastního bydlení. Budeme muset platit daň z příjmu za rok 2019? Je rozdíl mezi získáním bytu dedictvim nebo darovací smlouvou? Ve všech článcích jsem četla jenom případ získání bytu dědictvím. Děkuji za odpověď. S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Dodatečná fakturace

Dobrý den, je možné aby společnost Stabil energy s.r.o.vyfakturovala spotřebu plynu za období 10.5.216-23.6.2016 až 23.4.2019 ? Doklad mužu vložit do účetnictví až pro rok 2019 ? Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Chybně vyplněný kód banky v žádosti o vratku daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám postupovat, když jsem v daňovém přiznání - u přeplatku daně uvedla chybně kód banky, název banky i číslo účtu je v pořádku. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Příjem ze zahraničí

Dobrý den, prosím o pomoc při zorientování v následující situaci: Můj otec žije v USA, kde má obchodní společnost. Vystaví fakturu zahraničnímu klientovi (např. z Číny), a na této faktuře uvede jako účet příjemce můj účet v České republice, kam čínský subjekt zašle platbu. Účel takového postupu je pouze finanční podpora mě jako dcery a zmenšení počtu transakčních kroků v rámci přeposílání peněz mezi USA - ČR. Nejsem tedy žádným zástupcem americké obchodní společnosti nebo podobně, ale čistě soukromým subjektem. Může mně osobně v takovém případě vzniknout nějaká daňová povinnost? Případně na co si mám dát v takovém případě pozor? Nebo stačí pouze to, že otec odvede daně z dané faktury v USA? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Daň podaná zaměstnavatelem

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Minulý rok jsem nastoupila do práce v červenci, do června jsem byla nezaměstnaná. Roční zúčtování daně mi letos dělal zaměstnavatel, pracovní činnost jsem s ním však k 31.3.2019 ukončila. Nyní mi od něj přišel výplatní pásek, kde bylo i roční zúčtování daně, podle které mi vznikl přeplatek 12500,-, ovšem zaměstnavatel mi na daních vrátil jen 6500,-, tak jsem se chtěla zeptat, jestli je to možné? Neměl mi důvod nic strhávat. A částku, kterou mi vrátil na daních vím, protože jsem byla od února na neschopence, takže mi od zaměstnavatele již nemělo nic přijít. Lze popřípadě zjistit na FÚ jaký přeplatek mi vznikl, kvůli případné kontrole? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, mám dotaz. Jsem zaměstnanec u německé firmy, ale trvalé bydliště mám v ČR. Firma nás posílá za prací po celé Evropě. V roce 2016 jsem byl v Norsku 1,5 měsíce. O rok později mi přišel dopis z Norského úřadu, že mám zaplatit daň z příjmu a do dnešního dne mi chodí upomínky. Kontaktoval jsem mojí firmu jestli částku mám uhradit a bylo mi řečeno, že ne. A když jsem dělal řádné daňové přiznání tady v Čechách, tak jsem zdanil i příjmy z Norska. Tak by mě zajímalo co mám dělat. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

DPČ a daně při (ne)podepsaném prohlášení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jeden případ. Zaměstnanec pracoval od února do března na DPP u jednoho zaměstnavatele, kde podepsal růžové prohlášení na rok 2019. V dubnu už u něj nepracuje a pracuje u jiného zaměstnavatele na DPČ. Zároveň je na ÚP a měsíční výdělek na DPČ činí 2500 Kč. Musí za něj tento zaměstnavatel odvádět daně? Předem moc děkuji za odpověď! S přáním pěkného dne.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o rozvázání pracovního poměru - dodatek

Dobrý den, reaguji na odpověď (https://poradna.finance.cz/pravo/68752-dohoda-o-rozvazani-pracovniho-pomeru/). A pokud by se prokázalo, že je tedy neplatná, můžu po zaměstnavateli požadovat náhradu za ušlý výdělek do doby, než bude dohoda správně sepsána a mnou podepsána. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Danění příjmu při práci v zahraničí

Mám nastoupit do zaměstnání v zahraničí, kam budu dojíždět každý den. Je to nedaleko. Proto se chci zeptat jak to je s odvodem daní? Zda z příjmu u německé firmy musím odvádět daně v Německu a nebo zde v ČR? Tento rok (Leden 2019) jsem ukončila zaměstnání u posledního zaměstnavatele v ČR a nyní jsem na ÚP. Tento měsíc (Duben 2019) budu podepisovat pracovní smlouvu u německé firmy v Německu, kde bude i místo výkonu zaměstnání. Na internetu lze najít spoustu informací. Ale není možné věřit všemu co kde píší. Například že se daně odvádí současně v Německu a zároveň ještě jednou v ČR. Nebo že někdo pracoval v zahraničí a musel zaplatit v ČR vyměřovací daň za dva odpracované měsíce ve výši deset tisíc korun. Také jsem se setkala s názorem že v Německu mají pro fyzické osoby několik typů daní v rámci běžného zaměstnání, a stačí si jen vybrat to nejlepší.


odpovídal(a): Redakce

Je dohoda o rozvázání pracovního poměru neplatná?

Dobrý den, obracím se na Vás ohledně dohody o rozvázání PP. Dne 1. února 2019 jsem podepsal pracovní smlouvu u jedné společnosti a po dvou měsících mi můj vedoucí oznámil, že se mnou rozvazují HPP. Proto mi byla dne 1. dubna 2019 předložena dohoda o rozvázání pracovního poměru s účinností k datu 31. března 2019. Tuto dohodu jsem podepsal, ale až zpětně jsem si všiml, že můj zaměstnavatel prohodil podpisy. Tudíž místo podpisu zaměstnance dal razítko společnosti, ovšem bez svého podpisu a na místo podpisu zástupce společnosti zaměstnavatele jsem se podepsal já na jeho pokyn. Dále jsem si všiml, že je špatně napsáno jméno jednatele společnosti a také špatně napsáno datum podepsání moji pracovní smlouvy, kde mám napsáno 1. 3. 2019 a já ji podepsal k 1. 2. 2019. Proto dle mého názoru je tato dohoda neplatná, když nesplňuje všechny podmínky. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani pro držitele ZTP

Dobrý den, jsem pracujicí invalidní důchodce 3st-držitel průkazu ZTP, hrubá mzda 17564,- Kč, social. pojištěni 1142,- Kč, zdrav. 791,- Kč záloha na dan 1470,- Kč, pojistné do fondu 1933,- Kč, čistý příjem 14161,- Kč. Mám nárok na slevu na průkaz ZTP. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Dobrý den, mám následující dotaz, jde mi vlastně o to, zda-li mám povinnost podávat daňové přiznání. V roce 2016 jsem koupil 1/2 nemovitosti, měsíc poté odcestoval do zahraničí. Po celou dobu v zahraničí jsem byl odhlášen ze zdravotního systému ČR. Od ledna 2018 jsem ze zahraničí zpátky, a od té doby jsem přihlášen jako OBZP. V červenci roku 2018 jsem mou 1/2 nemovitosti prodal, za cenu o cca 200 000,- nižší než byla cena pořizovací. Jsem povinen podávat daňové přiznání, i když daň k zaplacení bude nulová? Děkuji, s přáním hezkého dne.


odpovídal(a): Redakce

Lze uplatnit daňový bonus při příjmech dle § 9?

Poplatník má příjmy pouze z §9 pronájem ve výši 75tis. Má nárok na vyplacení daň.bonusu na děti ( 2děti ) Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Je možné uplatnit daňové zvýhodnění na děti pro občana SR?

Občan SK zde pracuje na HPP, rodinu má v SK. Lze uplatnit danové zvýhodnění (bonus) na děti.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a DPP

Dobrý den, jsem zaměstnanec. Mám u zaměstnavatele 2 celoroční PS a dále dvě krátkodobé DPP, které jsou už ukončené. Růžový papír podepsán a u obou DPP a jedné PS je sražená záloha na daň. Kromě toho jsem OSVČ (v zisku) a měla jsem několik dalších krátkodobých DPP u jiných zaměstnavatelů (všude srážková daň a všude příjmy přes 10.000). Otázka zní: Zahrnuji do přiznání vše? Pokud ano, tak předpokládám, že uvádím i všechny zaplacené zálohy a srážky? Druhý dotaz. V rodině máme OSVČ (začala v průběhu r.2018 podnikat, do té doby byla OBZP), nicméně příjmy jsou nízké (do 15.000 Kč), k tomu měla ale 3 krátkodobé DPP (3 různí zaměstnavatelé, příjmy pokaždé do 10.000 Kč). Když se to posčítá, dosáhnou celkové příjmy ze všeho lehce přes 15.000 Kč. Otázka zní: Musí podávat daňové přiznání? A pokud ano, zahrnuje se do toho vše? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání zaměstnance + zahraničí

Dobrý den, Rád bych se dotázal na problém na který jsem narazil a nejsem schopen nikde dohledat odpověď. Jedná se o situaci kdy jsem v minulém roce pracoval v zahraničí (Velká Británie) a to u dvou zaměstnavatelů. Prvním byla agentura a tam jsem pracoval jen a pouze když mě zavolali a to druhé byl HPP, ovšem se smlouvou na 0 hodin. Do Března minulého roku jsem danil, ale poté co jsem zjistil že nepřekročím částku 11 850 liber, jsem se rozhodl změnit tax code a jelikož v Anglii pokud nevydělám nad 11 850 liber tak je nulová daň, tak mi vše již v minulém roce vrátili a ještě k tomu mi pozměnili tax code čímž jsem byl osvobozen od daně. Zdravotní pojištění v ČR bylo odhlášeno a tyto peníze jsem také odváděl v UK. Co se týká zdravotní pojišťovny tak tyto záležitosti si řeší automaticky po návratu jsem jim pouze odevzdal papír a doposud mi pojišťovna nehlásila nejasnosti. Problém je že v práci mi zamítli toto přiznáni podat, nastoupil jsem tam v Září minulého roku. Chci se dotázat zda je vůbec nutné uvádět příjmy ze zahraničí, jelikož daň je ¨nula¨ a mezi ČR a Anglii je smlouva o zamezení dvojího danění.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.