DPP a OSVČ

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 09.06.2019 16:42


Dobrý den, jsem student a chtěl bych podnikat na volné živnostenské oprávnění. Od ledna do dubna jsem brigádně pracoval na DPP (kde jsem podepsal prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti - růžový papír), pak jsem od května do současnosti pracoval na DPP jinde (růžový papír jsem nepodepsal), kde bych chtěl občasně na dohodu vedle OSVČ pracovat dále. Chtěl bych se zeptat jak to budu mít s daňovým přiznáním. Budu muset dokládat něco od prvního zaměstnavatele? Mužů poté ještě uplatnit slevu na poplatníka/studenta? Mužů u současného zaměstnavatele podepsat prohlášení poplatníka? Předem děkuji za odpověď na mé asi určitě zmatené dotazy.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 10.06.2019 08:59


Dobrý den, vzhledem k tomu, že se z vás stane OSVČ, tak si budete muset podávat daňové přiznání sám. Od všech zaměstnavatelů, tedy i prvního, budete potřebovat potrzení o zdanitelných příjmech, které budete přikládat k daňovému přiznání a údaje z potvrzení použijete do daňového přiznání. Prohlášení poplatníka můžete současně podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele, tedy i u současného zaměstnavatele můžete toto prohlášení podepsat. Díky podepsanému prohlášení vám zaměstnavatel  bude moci uplatňit slevu na poplatníka, případně studenta a tím se vám sníží daň. Pokud byste prohlášení nepodepsal, není to problém, slevy a následné vrácení daně docílíte i při podání daňového přiznání, kde se toto vše vyplňuje, ale asi je lepší mít peníze hned, než někdy v dubnu příštího roku obdržet vratku daně díky uplatněným slevám až v daňovém přiznání. V případě, že se rozhodnete podnikat, nezapomeňte, že oznamovací povinnost máte také ke zdarvotní pojišťovně a ČSSZ, kterým budete muset také dodat Přehled o příjmech a výdajích.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Finance a daňové přiznání

Dobrý den, jsem živnostník a mám určitý příjem, který mi chodí na účet. Momentálně pořádám soustředění, které musí jít mimo živnost (bez účelu dosažení zisku), jsem pouze zprostředkovatel. Peníze na soustředění pro pořádek vybírám na jiný účet než ten, kam mi chodí příjmy ze živnosti. Musím i toto ve výsledku zahrnovat nějakým způsobem do daňového přiznání? Veškeré vybrané peníze vydám, příjem bude nulový. Nemůže být problém, že peníze chodí na jiný účet? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění - zdanění odkupného

Dobrý den, jistě se to tu již několikrát probíralo, ale nejsem si jist co a v jaké výši dodanit. Jedná se o toto: Životní pojištění založeno 10/2012 s vyplacením v 60 letech. Na pojištění přispíval vždy jen zaměstnavatel ve výši 950,- měsíčně. V roce 2015 podepsán dodatek o nemožnosti mimoř. výběrů. Pojištění zrušeno v 5/2019 vyplacením odkupného ve výši 34500,- Prosím o názorný výpočet částky - kolik procent z jakých částek musím dodanit, tzn. kolik prakticky zaplatím dodaněním. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podává daňové přiznání současný nebo předchozí zaměstnavatel

Dobrý den, měla bych prosím dotaz, moje dcera v loňském roce v prosinci 2018 nastoupila do nového zaměstnání. Letos, při podávání daň. přiznání jí ale zaměstnavatel sdělil, že daně vyřizuje předchozí zaměstnavatel, u kterého pracovala do konce listopadu 2018. Myslela jsem, že to dělá současný zaměstnavatel? Děkuji za odpověď, doufám, že je můj dotaz srozumitelný. 


odpovídal(a): Redakce

Faktury z minulého roku

V roce 2019 klientka dodala dodavatelské faktury k zaúčtování a zaplacení z roku 2018,budou tyto faktury daňovým výdajem ?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Fakturace mimo živnost

Dobrý den, vedu taneční kroužky na živnost. Letos budu pořádat soustředění (mimo živnost, pouze jako FO) bez účelu dosažení zisku, veškeré peníze od rodičů půjdou na ubytování, dopravu atd. Mohu rodičům v případě zájmu vystavit fakturu pro zaměstnavatele, který jim soustředění dítěte proplatí? Popřípadě jaké má tato faktura mimo živnost náležitosti? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň při prodeji podílu

Dobrý den. 30 let jsem byla majitelkou podílu 1/3 domu a pozemků. Nyní se po dohodě a rozdělení na základě darovací smlouvy - bezplatně změní poměr podílu části stejných pozemků a domu na 2 osoby ( tzn. podíly 50% ). Oba majitelé jsme se dohodli na prodeji. Můžeme tyto pozemky a dům prodat? Z darovacího bezplatného převodu se daň neplatí. Jak je to ale se změnou poměru podílu z 1/3 na 1/2 ? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Stálá práce v zahraničí a přivýdělek na dálku u české firmy na DPP

Dobrý den, pracuji na plný úvazek v Norsku, kde i platím daně a žiju, mám možnost přivýdělku na dálku u české firmy na Dohodu o provedení práce. Příjem by neměl přesahovat 10000kč. Nevím ale jak to udělat s daněmi, jeslti je budu muset platit v Česku z toho přivýdělku nebo v Norsku. Ze sociálního a zdravotního pojištění jsem v cz také odhlášen.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání několik let zpětně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné podat daňové přiznání 4 roky zpětně? Všude je uvedeno pouze 3 roky, ale bohužel v tomto roce za mne zaměstnavatel v ČR nepodal daňové přiznání a v témže roce jsem byla zaměstnaná i v zahraničí. Ráda bych si nechala vrátit daně z Anglie, ale bez českého daňového přiznání to bohužel nepůjde. Mnohokrát děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu podle § 9

Dobrý den, jsem dle listu vlastnictví vlastníkem nemovitosti, avšak břemeno na užívání má má matka. Ta však bytovou jednotku osobně nevyužívá, ale začala ji pronajímat cizí osobě a peníze jdou na její účet. Kdo zdaňuje příjem z pronájmu? Máme mezi sebou ústní dohodu, že jsem ji povolila byt pronajímat a veškeré příjmy z pronájmu trží ona. Tím pádem mám za to, že příjmy by měla danit ona.


odpovídal(a): Redakce

Daně při rozdělení majetku

Dobrý den, prosím o radu. Tři majitelky dědictví (neobyvatelný dům , pole, lesy) si chtějí své dědictví rozdělit - každá si vezme pozemky v odpovídající hodnotě 1/3 - bezplatné převody vzájemnou smlouvou asi darovací . Platí se z takového převodu daně? Za jakou dobu může svůj díl majitelka prodat? Je nějaké daňové omezení? Děkuji LenkaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.