FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

odstupne

Dobry den, k 1.1.2019 dohodou ukoncim sve zamestnani u zamestnavatele. Duvod je nadbytecnost z duvodu reorganizace. Dostanu odstupne ve vysi 12 prumenych mesicnich platu (3 mesice ze zakona, 9 mesicu dle kolektivni smlouvy). Jak jsem pochopila, budu z odstupneho platit pouze dan. Muj dotaz je, zda dan budu platit jako prijem r. 2018 tj. v breznu 2019 nebo je to jiz prijem r. 2019 a dan budu platit az brezen 2020. Dekuji a s pozdravem Katerina Schneiderova


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání u dvou zaměstnavatelů současně

Dobrý den, od září jsem na 0,5 a 0,7 úvazku u 2 zaměstnavatelů. U nového zaměstnavatele (0,5) se mi z výplaty strhává mnohem větší částka. Chtěla jsem se proto zeptat, kolik se mi procentuálně vrátí zpět po podání daňového přiznání? A zda zjištění příjmů pro hypotéku či výpočet mateřské dovolené je brán z čisté mzdy, která mi přijde od zaměstnavatele nebo se do ní započítává i to, co je mi na daních vráceno? Děkuji za odpověď. 



odpovídal(a): Redakce

dědění a prodej nemovitosti na Slovensku

Dobrý den - prosím o odpovědi na tyto otázky týkající se předmětu shhora: - český občan dědil ve SR po své tetě (Slovence). Platí daň z dědictví - kolik tato činí - a podle jakého zákona? - český občan (výše) zdědil kromě jiného byt ve SR a tento prodává po projednání dědictví. Platí se ve SR daň z převodu nemovitosti (kdo je plátcem) či daň z nabytí nemovitosti (kdo je plátcem) nebo daň z příjmů? Příp. za jakých podmínek je tento převod od daní osvobozen. Prosím též o sdělení čísel daňových zákonů ve Slovenské republice. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výdaje procentem z příjmů

Dobrý den, chci se zeptat na výdaje procentem z příjmů. Podnikám jako řemeslník a u tohoto podnikání si můžu uplatnit výdaje 80% z příjmů. Můj dotaz zní, zda je tato sazba u této řemeslné živnosti pevně daná, nebo zda si můžu procentuální sazbu stanovit sám třeba na 60%? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nahrazení ojetého automobilu jiným ojetým

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně auta, které mám vložené do podnikání. V roce 2009 jsem si pořídil starší auto od soukromé osoby, které jsem na začátku roku 2010 vložil do podnikání. Pořizovací částku za auto jsem neodepisoval a dával jsem do nákladů pouze opravy a naftu. Teď chci auto vyměnit opět za starší auto od soukromé osoby (osvobozeno od DPH). Pořizovací cenu chci odepisovat. Nerad bych udělal nějakou chybu, proto se chci zeptat, na postup. Původní auto chci vyřadit z podnikání a prodat (jestli někdo koupí :-D ) Druhé auto jsem tento měsíc koupil a chci ho vložit co nejdříve do podnikání. Předpokládám, že původní auto budu prodávat bez DPH a prodejní cena mi navýší základ daně, je to tak? Jakým způsobem mám původní auto vyřadit z podnikání a nahradit druhým? Předem děkuji za informace. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Zrušení životního pojištění a jeho zpětné zdanění

Dobrý den, 1.9.2010 jsem uzavřela životní pojištění. V daň. přiznání jsem uplatňovala odpočet pojistného za r. 2010- 2 824,-, 2011 - 8451,-, 2012- 8389,-, 2013-8 331,- Kč. Za rok 2014 nic a za rok 2015 také nic a pojistku ukončila 1.2. 2015. Letos v srpnu bylo kontrolou MF zjištěno, že jsem povinna tyto uplatňované částky zdanit 15%. Pracovnice FÚ mně zavolala, abych se dostavila, řekla o co se jedná a chtěla se mnou vyplnit DP. To jsem odmítla, tak mi dala ústně lhůtu 14 dní. Dotaz zní: je postup správný, není již promlčeno? Dále pokud není promlčeno lze žádat o odložení a na jak dlouho a za jaký správní poplatek? Jedná se mi o to, že částka, kterou mám údajně zaplatit je pro mě v současné době dost vysoká. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Karta ccs jako benefit

Dobrý den, jako benefit budeme dostávat ccs kartu s 2000,00 Kč. Bude tento benefit zobrazen na výplatní pásce? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku a nájemné

Dobrý den, ráda bych se zeptala na dvě související věci. 1) S manželem pronajímáme byt. Dům ve kterém je, je z 1/2 můj a druhou polovinu máme ve SJM. Může si v tomto případě celý příjem z nájmu odepsat manžel? 2) Já letos pobírám rodičovský příspěvek a pracuji na DPČ. Pokud bude můj příjem do 68tis., může si na mě manžel uplatnit odpis na manželku? Nemá na to vliv jeho přiznaný příjem z nájmu ze SJM? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nájmu při podílovém spoluvlastnictví

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to se zdaněním příjmů z nájmu. Jedná se o nemovitost vlastněnou manželi (ale ne SJM, ale podílové spoluvlastnictví vzniklé před sňatkem), nájemní smlouva je psaná na oba manžele. Je třeba v tomto případě, aby danili příjem každý zvlášť? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Darování nemovitosti synovi

Mohu darovat synovi nemovitost (bytový dům) s několika byty a nebytovými prostory a po převodu si jí od něho pronajmout? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Danění příjmu z brigády

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat od jakého měsíčního příjmu z brigády musím odvádět daně (resp. kolik si můžu za měsíc maximálně vydělat, abych to nemusel danit)???


odpovídal(a): Redakce

Zápočtový list a Potvrzení o zdanitelných příjmech

Dobrý den, od března již nejsem student, jsem OBZP. Také od března do současnosti pracuji u jednoho zaměstnavatele na DPP, do toho jsem párkrát (vždy jednorázově) měl brigádu pro jiného zaměstnavatele, také formou DPP. Nyní mám nastoupit do zaměstnání na klasickou pracovní smlouvu. Nový zaměstnavatel požaduje Zápočtový list a Potvrzení o zdanitelných příjmech. Nevím, jestli tyto dokumenty můžu po svém současném zaměstnavateli chtít (případně i po zaměstnavateli z příležitostných brigád), když jsem pracoval na DPP a jsem OBZP. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Souběh DPP

Dobrý den, když budu mít souběh dvou dohod o provedení práce, jak je to s daněmi, zdravotním a sociálním ? Děkuji za odpověď. S pozdravem 


odpovídal(a): Redakce

dovoz z Anglie

Dobrý den, můj přítel jezdí pravidelně do Anglie a má možnost vozit zboží do ČR, kde bychom ho chtěli prodávat přes internet pár maminkám, časem rozjet e-shop. Konkrétně se jedná o dětské jednorázové plenky, které jsou prodávány pouze v jednom nejmenovaném řetězci. Zboží by nakupoval v supermarketu, a doprava by byla pro nás zdarma. Jelikož jsem úplný amatér co se týká podnikání, chci se zeptat co je třeba zařídit, zaplatit aby z toho nebyl nějaký problém? daně? komu čr nebo anglii? musím vést nějaké účetnictví? Jsem na rodičovské dovolené a toto by byl můj přivýdělek. Můžou výrobci/prodejci těchto plenek nějak zakázat abych prodávala zboží v ČR? Nepotřebuji od nich nějaké povolení? Děkuji za info S pozdravem Michaela Valkonyová


odpovídal(a): Redakce

Doklad na přijetí hotovosti za poskytnutí služby cizinci

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli má paragon na přijetí hotovosti za služby, které byly poskytnuty cizinci - turistovi, nějaké zvláštní náležitosti. Co musí obsahovat? Bude stačit jméno, příjmení a třeba země původu? Děkuji Vám za radu.


odpovídal(a): Redakce

Starobní důchod a OSVČ

Dobrý den, jsem nyní OSVČ jako hlavní činnost.Od 28.7.2018 budu starobní důchodce pobírající vyměřený starobní důchod. Zároveň chci pokračovat jako OSVČ - vedlejší činnost (příjem cca 10 - 15 000 Kč / měsíc ) a budu jako člen statutárního orgánu (SVJ, místopředseda, příjem cca 2000 Kč / měsíc). Jakou budu platit daň ze mzdy (a zálohu na daň) v tomto roce a v příštích letech ? Děkuji za vaši odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Darování nemovitosti a s tím spojené daně

Dobrý den, s rodiči kupujeme rodinný dům, kde budu mít spoluvlastnický podíl 1/2 domu. Koupi domu financovali rodiče, takže se pro mě jedná o dar. Dům je taky potřeba rekonstruovat a tuto rekonstrukci budu financovat já, ale cena rekonstrukce dosahuje asi 1/4 hodnoty domu. Jak je to s daněmi v tomto případě? Budu něco platit? A pokud ne je potřeba podat k tomuto daňové přiznání?


odpovídal(a): Redakce

Zamezení dvojího zdanění - daňový rezident X nerezident

Pokud pracuji celý rok v Anglii a v ČR mám příjem z pronájmu bytu, vztahuje se na mě pravidlo, že pokud je podepsána dohoda o zamezení dvojího zdanění, tak daň z pronájmu platím v ČR?


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu z prodeje bytu při použití prostředků na vlastní bydlení

Dobrý den, chtěla bych prodat byt, který vlastnim méně než 2 roky, v tomto bytě zároveň i bydlím. Prostředky bych chtěla použit ke koupi nového bytu a úhradu hypotečního úvěru na stávající byt. Budu muset zaplatit dan z příjmu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu při prodeji darované nemovitosti

Dobrý den, od r. 2002 vlastním polovinu rodinného domu, druhou polovinu domu vlastnila od r. 2010 moje neteř. V r. 2016 na mě tuto polovinu převedla. Byl by tímto splněn časový test 5 let vlastnictví pro osvobození příjmů z prodeje? Ani jedna jsme v domě trvale nebydlely. Pokud by byla nemovitost prodána a peníze použity na stavbu nového domu, bylo by toto osvobozeno od daně? Děkuji za odpověď, s pozdravem!