Nahrazení ojetého automobilu jiným ojetým

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 19.09.2018 02:08


Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně auta, které mám vložené do podnikání. V roce 2009 jsem si pořídil starší auto od soukromé osoby, které jsem na začátku roku 2010 vložil do podnikání. Pořizovací částku za auto jsem neodepisoval a dával jsem do nákladů pouze opravy a naftu. Teď chci auto vyměnit opět za starší auto od soukromé osoby (osvobozeno od DPH). Pořizovací cenu chci odepisovat. Nerad bych udělal nějakou chybu, proto se chci zeptat, na postup. Původní auto chci vyřadit z podnikání a prodat (jestli někdo koupí :-D ) Druhé auto jsem tento měsíc koupil a chci ho vložit co nejdříve do podnikání. Předpokládám, že původní auto budu prodávat bez DPH a prodejní cena mi navýší základ daně, je to tak? Jakým způsobem mám původní auto vyřadit z podnikání a nahradit druhým? Předem děkuji za informace. S pozdravem

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 19.09.2018 10:19


Dobrý den, zákon o dani z příjmu definuje obchodním majetkem - majetek poplatníka, o kterém bylo nebo je účtováno či je nebo byl uveden v daňové evidenci. Dnem vyřazení je potom den, kdy poplatník o majetku naposledy účtoval či ho uváděl v daňové evidenci. Při vyřazení majetku z obchodního majetku do osobního užívání vám nevzniká žádný zdanitelný příjem, pouze v případě prodeje vozidla vyřazeného z obchodního majetku, je třeba zkoumat, zda je tento prodej dle zákona o daních z příjmů osvobozen (dle § 4 není osvobozen prodej movité věci, která je nebo byla zahrnuta v obchodním majetku 5 let před prodejem). Z vašeho dotazu předpokládám, že jste plátcem DPH. Pokud jste automobil pořídil před 1.4.2009 a dle tehdy platného zákona neměl nárok na odpočet, je prodej automobilu plněním osvobozeným od daně. V případě, že jste vozidlo pořídil později, jedná se pravděpodobně o standartní zdanitelné plnění (pokud se na vás nevztahuje případně ještě jiné osovobození). 


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Odpočet na automobil při pronájmu

Přeji hezký den! V zodpovězených dotazech jsem se dočetl, že je možno do nákladů při pronájmu bytu možno započítat paušálně Kč 4000 (výjimečně až 5000) za používání vozidla, byť by toto bylo použito jen jednou měsíčně. Můžete mi prosím prozradit, z jakého paragrafu zde vycházíte? Nepodařilo tuto informaci nikde v "paragrafech" najít. Za Vaši odpověď Vám předem zdvořile děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, v 04/2018 jsem "zakoupila" byt od developerské společnosti (byt byl ve výstavbě). Řešeno přes stavební spoření s meziúvěrem. Podepsána smlouva o smlouvě budoucí. Bytová jednotka zkolaudována v 09/2018. Předání bytu 11/2018. Kupní smlouva + zápis v katastru 01/2019. Ze spořitelny mi na konci roku přišly přehled o zaplacených úrocích (meziúvěr + stav. spoření - dvě částky). Podala jsem daň přiznání, kde jsem úroky uplatnila. Nicméně dle F.Ú na to nemám nárok jelikož jsem se nestala do 31.12.2018 vlastníkem nemovitosti (i když v tu dobu jsem již od develop. společnosti měla předaný - sepsán předávací protokol). Opravdu nemám nárok na odpočet úroků z daň. základu? Nikdo jiný kromě developera vlastníkem nebyl, měla jsem podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, byt jsem nikomu nepronajímala, poctivě pouze platila a čekala a nyní se dozvím, že mám smůlu? Opravdu jsou zákony s prominutím tak padlé na hlavu, kdy člověk platí, má defakto na peníze nárok, ta jednotka je potom jeho a bude ji užívat pro své účely tak i přesto nic? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

daň z příjmu?

Bytové družstvo má uvolněný podíl, ke kterému se váže byt. Mám zájem stát se členem družstva a dostat do nájmu předmětný byt, avšak družstvo po mě chce, abych uhradil vstupní vklad 1.000,-- Kč a zbytek (1.100.000,-- Kč) mám družstvu předat na základě darovací smlouvy. družstvo z tohoto daru bude platit daň z příjmu. Nehrozí však povinnost zaplatit daň z příjmu ("darovací daň") i mně, když dostanu členský podíl v družstvu o tržní hodnotě přesahující jeden milion Kč bez náležité protihodnoty (pouze vstupní vklad 1.000,-- Kč a zbytek bude formálně dar družstvu) a dostanu tedy tento podíl v podstatě též darem? Předem moc děkuji za Vaši odpověd!


odpovídal(a): Redakce

Společnost (sdružení bez právní subjektivity)

Dobrý den, chystáme se od 1.1.2019 založit společnost (sdružení bez právní subjektivity). Jeden z členů bude plátce DPH, druhý ne. Faktury bude za celou společnost vystavovat plátce. On bude také vše vykazovat (DPH na vstupu i na výstupu) ve svém přiznání k DPH a KH DPH (nic nebude kráceno dohodnutým podílem na příjmech a výdajích). Je nutné provádět vzájemnou přefakturaci mezi členy společnosti? Nebo stačí po skončení zdaňovacího období si příjmy/výnosy a k nim přináležející výdaje/náklady rozdělit podle dohodnutého poměru? Děkuji. RP


odpovídal(a): Redakce

DPH při výstavbě

Dobrý den, v současnosti stavím nemovitost s DPH 21%, protože se dle stavebního povolení nejedná s bytovou výstavbu. Nicméně stavím a ráda bych zkolaudovala nemovitost jako byt, i projekt respektuje normy pro bytovou výstavbu. Kolaudace ještě neproběhla, ani o ni nebylo zažádáno. Pakliže bych zkolaudovala nemovitost jako byt, bylo by možné získat zpět část DPH, tedy rozdíl mezi 21% a 15%? Pakliže ano, jak bych měla postupovat? Děkuji, Čermáková


odpovídal(a): Redakce

Dph

Když bu­du to­čit vi­dea pro xvi­deos, kte­rou vlast­ní čes­ká fir­ma se síd­lem v ČR mu­sím se stát IO ne­bo plát­cem DPH? A co když pře­kro­čim zisk 1 mil a sta­nu se po­vi­nen plát­cem. Zna­me­ná to že z pří­jmu bu­du muset od­vést DPH a pak ješ­tě daň a po­jiš­tě­ní? Ne­bo to DPH za mě od­vá­dí oni a já jen po­dám při­zná­ní?


odpovídal(a): Redakce

Objednání zboží z EU (Litvy) za účelem dalšího prodeje v eshopu v ČR

Chystám se objednat zboží z litevského velkoobchodu. Jsem neplátce DPH a zboží plánuji následně prodávat v českém eshopu. Dostal jsem od něj ceník, který nezahrnuje VAT (DPH). Upozornil jsem ho, že nejsem plátce DPH a pokud se nemýlím, budu muset zaplatit litevské DPH, které by mělo být 21 %. Litevský velkoobchod mi napsal, že můžu nakoupit jako soukromá osoba a zaplatit daň jen 5 %, která se na tyto osoby vztahuje v Litvě. Pokud bych zaplatil jen těch 5 %, budu muset v České republice na finančním úřadu doplatit zbylých 16 % nebo mám od litevského velkoobchodu nakoupit zboží a zaplatit jim 21% daň nebo zaplatím jen 5 % a v České republice už nic doplácet nebudu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Grant za zahraničí

Dobrý den, v roce 2018 jsem byla zaměstnaná na DPP ve spolku a zároveň jsem obdržela grant od zahraniční organizace (registrovaná jako charita v UK) na vzdělávací a výzkumné účely, smlouva je jen dohoda mezi mnou a danou organizací o poskytnutí tohoto grantu, není mezi námi žádný zaměstnanecký vztah. Chci se zeptat, zda jsou tyto příjmy osvobozené od daně a zda je mám uvádět ve svém daňovém přiznání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Koupě Fotovoltaické elektrárny s pozemkem

Dobrý den Chtěl bych se zeptat, řešíme odkoupení FVE včetně pozemku a chtěl bych se zeptat jak je to s daní za pozemek, který je veden v Katastru jako orná půda. Někdo nám tvrdil, že pokud je na pozemku FVE, pak má pozemek úplně jinou hodnotu a nenahlíží se na něj jako na ornou půdu, i když není problém pak po ukončení činnosti demontovat konstrukce a vrátit vše do původního stavu.. Na pozemku se nachází "budova" - Trafo stanice. + Ještě bych se rovnou chtěl zeptal, jak je to s daní, když kupujeme FVE - pozemek a technologie od Německého firmy? Musíme platit DPH ? Mockrát děkuji


odpovídal(a): Redakce

Exekuce dražbou a přiznání k dani z příjmů FO

Dobrý den, dceři byla v r. 2018 prodána polovina nemovitosti formou dražby v exekuci. Výtěžek dražby byl rozdělen mezi banku a exekutora. Jak se tato situace dotkne přiznání k dani z příjmů? Musí vydraženou sumu uvádět v přiznání, i když to de fakto nebyl její příjem? Svou polovinou nemovitosti ručila hypoteční bance.Děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.