FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU PO

odpovídal(a): Redakce

Vstupní cena pro odpisování v případě pronájmu

Dobrý den. Máme příjem z pronájmu bytu. Ten jsme koupili kdysi dávno za 250.000, tehdy, v 90. letech to byla strašná spoust peněz. Pronajímáme asi 12 let. Doteď jsme si vystačili s 30% výdajovým paušálem, ale teď bychom potřebovali přejít na skutečné náklady, v to zahrnujíce i odpis. Nejsem si jistá, jestli jsem dobře pochopila ustanovení zákona pro účely stanovení vstupní ceny pro odpisování. Rozumím správně, že musíme (s použitím zákona o oceňování majetku) nějak stanovit reprodukční cenu, jaká byla v době, kdy se začalo s pronajímáním? A za dobu, kdy jsme uplatňovali výdajový paušál, evidenčně vést odpisování? Řekněme, že pro jednoduchost půjdeme do rovnoměrných odpisů. Ale do vstupní ceny pro odpisování nevstupuje cena pozemku, v případném posudku tedy musí být oddělena od ceny bytu jako takového? Uff. Mám hlavu jako pátrací balón. Díky za radu a pomoc!


odpovídal(a): Redakce

Potvrzeni o zdanitelných příjmech - závislá činnost + osvč

Dobrý den, chtěl bych požádat o upřesnění následující situace při daňovém přiznání. Část roku 2018 jsem pracoval jako HPP bez jiných vedlejších příjmů a zaměstnavatel za mě vyřizoval veškeré náležitosti s daněním (tak jak je při HPP běžné). Během téhož roku jsem HPP ukončil a plynule přešel na práci na živnost a nyní podávám daňové přiznání. Poté, co jsem dostal od bývalého zaměstnavatele Potvrzení o zdanitelných příjmech a a do automatického formuláře daňového přiznání (stránky ministerstva fin.) doplnil údaje z Potvrzení o zd. příjmech, tak se mi samozřejmě výrazně zvýšil základ daně (než kdybych vyplňoval příjmy pouze z OSVČ). Poté jsem doplnil kolonku "zálohy na daň" nicméně výsledná celková daň, která zbývá doplatit, je zkrátka podle automatického přepočtu formuláře mnohem vyšší, než když příjmy z HPP vůbec nevyplním (respektive je mnohem nižší daňový bonus ze slevy na dítě). Měl jsem za to, že se dostanu na stejnou částku, jak v případě vyplnění pouze příjmů z OSVČ, tak při vyplnění příjmů z OSVČ i HPP (vzhledem k tomu, že příjmy z HPP již byly daněny zaměstnavatelem)? Takhle to skoro vypadá, že příjmy ze závislé činnosti budou částečně daněné 2X (jednou zaměstnavatelem a znovu mnou při daňovém přiznání) :). Poslední drobností je sleva na dítě. V potvrzení o zd. příjmech je sice uvedeno, že jsem dostával slevu na děti během mých 3 měsíců jako HPP, ale již není uvedena nikde sleva z toho plynoucí a dále v daňovém přiznání není nikde kolonka, u které bych napsal, že jsem některé měsíce uplatňoval slevu jako HPP a některé jako OSVČ. Je zde pouze jedna kolonka o slevy na děti a počtu měsíců, kdy byla. Z dostupných údajů mi není jasné zda zde napsat 12 měsíců u dítěte a nebo jen 9 měsíců, kdy jsem byl jako OSVČ. Předpokládám že 9 měsíců, ale není mi to zcela jasné. Děkuji M.



odpovídal(a): Redakce

Přerušení živnosti

Krásný den, prosím měla bych na Vás dotaz. K 28.2.2019 mi ted bude ukončen pracovní poměr po rodičovské dovolené. Mimo to mám jako vedlejší činnost živnost od 2/2015. Jelikož jsem organizátorem velkých závodů a během června mi začne chodit startovné za závod - musím být tedy pak plátcem daně :) a ráda bych i živnost jako hlavní !! Přemýšlel jsem , že bych teď na 2-3 měsice nastoupila na ÚP - prosím co musím udělat ? Pozastavit činnost OSVČ, nahlásit na FÚ a SSP ? Předem děkuji a přeji krásný den PM


odpovídal(a): Redakce

Student zaměstnání na dohodu o provedení práce

Dobrý den, jsem studentem vysoké školy a začal jsem podnikat. Chtěl bych k sobě přbrat pomocníka(taky studenta) a tedy zaměstnat ho na dohodu o provedení práce. tato volba mi přijde nejvýhodnější pro obě strany. Chápu správně, že může tento student pro mě odpracovat maximálně 150hodin ročně a jí mu můžu vyplatit až 120 000kč bez toho, aby se mu výdělek zdanil a já bych za něj musel platit sociální a zdravotní pojištění? Co je třeba pro zahájení spolupráce udělat? Podepsat DPP a prohlášení poplatníka daně? Budu muset něco během roku odvádět, nebo něco pravidelně dokládat, nebo na konci roku dám jenom hodnotu výplaty do účetnictví jako výdaj a tím to hasne? Děkuji předem moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Liší se znalecký posudek a cena nemovitosti v případě daní a v případě prodeje?

Dobrý den, ráda bych prodala svůj podíl na společné nemovitosti druhému spoluvlastníkovi, který nemovitost užívá, podniká zde. Já bydlím 150 km daleko a nevyužívám ji. Před časem (cca 2 roky) jsme proto nechali společně vyhotovit znalecký posudek tržní ceny nemovitosti. Částka stanovená tímto posudkem potenciálního kupce zřejmě zaskočila, domníval se, že bude nižší minimálně o polovinu a tak o podíl přestal mít zájem. Nyní by ho rád koupil, ale cenu chce odvíjet od nového znaleckého posudku, který si hodlá nechat zhotovit. Nemovitost se za poslední 2 roky zhodnotila (nová střecha, kotel). Myslím si, že nyní potřebuje posudek jako kupující pro daňové účely. Může se cena nemovitosti výrazně lišit, pokud se dělá posudek za účelem daní či za účelem stanovení tržní ceny? Domnívám se, že za poslední 2 roky došlo k nárůstu cen nemovitostí i k jejímu zhodnocení za společné peníze, přesto požaduji stejnou cenu, jako před 2 lety. Očekávám ale spekulaci. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Grant za zahraničí

Dobrý den, v roce 2018 jsem byla zaměstnaná na DPP ve spolku a zároveň jsem obdržela grant od zahraniční organizace (registrovaná jako charita v UK) na vzdělávací a výzkumné účely, smlouva je jen dohoda mezi mnou a danou organizací o poskytnutí tohoto grantu, není mezi námi žádný zaměstnanecký vztah. Chci se zeptat, zda jsou tyto příjmy osvobozené od daně a zda je mám uvádět ve svém daňovém přiznání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na dítě

Dobrý den, mohu uplatnit slevu na dítě - studenta? Pro upřesnění: dcera 21 let, studuje VŠ. Slevu jsem uplatňovala u zaměstnavatele vždy já, loni také od ledna do července, kdy se dcera vdala.(Poté mi účetní odečet zastavila). Ona nadále studuje, nepracuje, trvalé bydliště má u nás. Její manžel je nezaměstnaný, příjem nemá, tudíž slevu na manželku uplatnit nemůže. Mohu uplatnit slevu zpětně já a žádat ji i v tomto roce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové priznani

Dobrý den, minulý rok jsme založili spolek neboli šipkařský klub, který je financován ze sponzorských daru na transparentní účet a z příspěvků členů klubu, které ale neprevyšuji ani 40000 Kč v loňském roce. Musíme podávat daňové priznani, dělat účetní závěrku a vubec je nutné vezt podvojné učetnictví nebo stačí jednoduché? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výše daně z práce v zahraničí

Dobrý den, mám možnost pracovat v Iráku, která nemá nejspíš s ČR smlouvu o zamez. dvojího zdanění. Jaký je algoritmus na vyjednávání o platu, aby se mi to vůbec vyplatilo. Budu tam pracovat každý měsíc 2 týdny a pak 2 týdny v ČR ( možnost na dobu až 2 let). Jsem zde zaměstnankyně ve své firmě, nemám malé děti, splácím půjčku. Co by mělo být všechno v tzv.benefitech? - zdravotní a cestovní pojištění, bydlení, dopravné, odlučné??diety??., ještě cokoli jiného? Pokud tedy zdaním finance ze zahraničí v ČR - bude se mi z tohoto vypočítávat důchod? Velice děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Sporeni

Dobrý den, prosím o doporučení produktu, kde bych mohla spořit 11-letému dítěti do dospělosti. A ještě jiný produkt, kde bych mohla kratkodobe sporit 20-letému synovi např.na bydlení než dostuduje. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Jak splatit dluh nemovitostí?

Dobrý den, půjčili jsme kamarádovi peníze. Ten nám chce dluh vrátit, ale nemá hotovost. Chce na nás přepsat pole. Stačí napsat darovací smlouvu a pak příští rok podat daňové přiznání a zaplatit daň dle odhadu ceny nemovitosti odhadcem nebo musíme uzavřít kupní smlouvu. Co vyjde na "poplatcích" výhodněji? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dělení majetku při rozvodu

Mám malou firmičku/instalaterství/,kde mám hmotný a nehmotný majetek.Budu se rozvádět.Má manželka nárok na část majetku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

přístup do nemovitosti

Dobrý den. Vlastním nemovitost (dům) v historické části města. Do nemovitosti je vjezd přímo z ulice, přičemž vjezd používám mimo jiné pro účely parkování svých vozidel v prostoru domu. Bohužel v místě vjezdu do domu z ulice je vozovka natolik zúžená, že když naproti vjezdu (na protější straně ulice) parkuje vozidlo, nejsem schopen z nemovitosti vyjet ani zajet, tudíž ji v daný moment nemohu používat. Bohužel jeden obyvatel protějšího domu vytrvale parkuje přímo na inkriminovaném místě, a brání mi tím v přístupu. Domluvy nepomáhají, zkrátka musí parkovat přímo před svým domem, tj. přímo před mým vjezdem z protější strany ulice. Existuje nějaký právní prostředek jak situaci řešit? Děkuji, Jan Hauer...


odpovídal(a): Redakce

Kalkulačka cestovného

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu, kde najdu na Vašich stránkách kalkulačku na výpočet cestovného. Zřejmě jste měnili dispozice Vašich stránek a bohužel se mi kalkulačka ztratila. Děkuji za ochotu, hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Navyseni rodicovskeho prispevku od 1.1.2020 a narozeni mladsiho sourozence

Dobry den, rodicovska dovolena manzelovi (ano, manzel je jiz pres rok na rodicovske dovolene misto me:)) konci k 1.3.2019, dcera bude mit 4 roky v dubnu 2020... takze pokud tomu dobre rozumim, tak bychom si mohli zpetne zazadat o doplaceni rozdilu rodicovskeho prispevku ve vysi 80000 Kc. Je to tak? Co kdyz by se ale pred 1.1.2020 narodil mladsi sourozenec, na nehoz bych ja pobirala materskou (budu mit totiz narok na materskou, jsem zpet na plnem uvazku vice nez rok)? To bychom uz o doplaceni rozdilu rodicovskeho prispevku prisli? Nebo jen v pripade, ze bych k 1.1.2020 uz pobirala rodicovsky prispevek na mladsiho sourozence (coz bych musela mit za sebou minimalne 6 mesicu od nastupu na materskou)? Omlouvam se, ale kombinaci s narozenim druheho potomka uplne nerozumim... Predem moc dekuji za dovysvetleni...


odpovídal(a): Redakce

Viagogo

Dobrý den, četla jsme Váš článek: "Podvedli vás při nákupu vstupenek na Neckáře či Rolling Stones? Znáte Viagogo?" Na konci článku píšete, že pokud máme podobnou zkušenost, můžeme se na Vás obrátit. Ano bohužel mám, v minulém týdnu jsem kupovala vstupenky na Kabát. Je nějaká možnost, jak se bránit? Nebo jak alespoň zabránit, aby se to nestalo dalším lidem? Dá se nějak ověřit platnost vstupenek dřív, než až při vstupu na koncert? Předem děkuji za odezvu, Anna Roháčková


odpovídal(a): Redakce

podvod v zaplacené částce Viagogo

Dobrý den, před časem jste informovali o praktikách na hraně zákona ze strany Viagogo. Bohužel se nás tato věc dotkla při koupi vstupenek na Ennio Morricone. Inzerovaná cena vstupenek byla 3500,- Kč/1 vstupenku. Do košíku jsme umístili 2 vstupenky, dali potvdit, cena vykakovala stále 7000,- Kč, po zadání čísla karty a potvrzení platby se ozvala hláška, děkujeme za zaplacení 9572,- kč. Okamžitě jsem částu reklamovala, ale neúspěšně. V pátek však přišli lístky a hodnota jedné vstupenky je 1390,- Kč. Je to neuvěřitelná lichva a rádi bychom věděli, jak se proti takovýmto praktikám máme bránit. Lístky byly inzerovány jako lístky s exkluzivním výhledem a nakonec jsou to ty nejhorší lístky, které se vůbec na koncet dají sehnat. Děkuji za radu a návrh postupu. 


odpovídal(a): Redakce

poplatek za překročení standardní doby studia

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v oblasti rozhodnutí o vyměření poplatku spojeného se studiem. Žila jsem v domnění, že mám nárok na bezplatné studium bakalářského studia 4 roky a navazujícího magisterského 3 roky. Nicméně na začátku 3. roku mého navazujícího magisterského studia mi ze školy přišlo vyměření poplatku za překročení standardní doby studia navýšeného o 1 rok (dle § 58 odst. 3 a 7 zákona č. 111/1998 Sb.). Pro srozumitelnost uvádím přehled mých vysokoškolských studií: BAKALÁŘSKÉ: VŠTE - 29.08.2012 až 08.02.2016 - úspěšně ukončené studium. VŠTE - 26.08.2015 až 11.08.2016 - zanechání studia (§ 56 odst. 1 písm. a zákona o vysokých školách) - toto studium jsem měla jen proto, abych překlenula se statutem studenta období od řádně ukončeného bakalářského studia a začátkem navazujícího magisterského studia (tedy od 9.2.2016 do 10.7.2016). MAGISTERSKÉ: UJEP 11.07.2016. Má otázka tedy zní, zda jsem povinna zaplatit poplatek za překročení standardní doby studia navýšeného o jeden rok. Předem Vám děkuji za ochotu a přeji hezký den. Andrea


odpovídal(a): Redakce

Navýšení matěřské

Dobrý den, píšu to nerada, ale všichni mne k tomu stále tlačí, jelikož nejsem schopna pochopit to z článků... chci se zeptat, zda už je jisté, že navýšení mateř. bude platny popř. kdy ho lze řešit.A když mateřskou nepobírám asi rok, chodím do práce, malý do školky, v únoru 2019 bude mít 4 roky... a má to platit až o pár měsíců déle...je to bráno jako 4 roky a je šance či už je prostě mezi 4-5rokem a tim to končí?Děkuji moc za odpoved. hezký den


odpovídal(a): Redakce

výpověď pojištění

Dobrý den. Na základě ustanovení občanského zákoníku a obchodních podmínek jsem 3.3.2018 vypověděl pojistnou smlouvu DOMOV IN od Pojišťovny AXA " do tří měsíců od oznámení vzniku pojistné události ". Namísto potvrzení výpovědi, případně navrácení přeplatku pojistného jsem obdržel po 5 měsících ( !!! ) tj. 27.8.2018 upomínku k zaplacení dlužného pojistného. Obrátil jsem se záležitostí na telefonickou linku pojišťovny, kde mi sdělili, že mi byla zrušena pouze část pojistné smlouvy, která se přímo týkala pojistné události a zbytek smlouvy nadále platí. Více se o tom se mnou nehodlali bavit. Chtěl bych se vás tímto zeptat, zda byl postup pojišťovny správný, zda mám údajný nedoplatek uhradit a zda se lze proti rozhodnutí pojišťovny bránit a pokud ano, tak jakou cestou. Děkuji za radu. Petr Štika , tel : 604 175 307, e-mail: ppp.stika@seznam.cz