FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU PO

odpovídal(a): Redakce

Výpověď a nevypořádání se zaměstnanci

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Můj bývalý zaměstnavatel, který měl prodejnu ve franschize, která mu byla odebrána dne 17.5. 21 odešel a nevypořádal se se zaměstnanci. Zbývá mě od něj proplatit dovolená a taky jsem nedostala žádné ukončení pracovního poměru (výpověď). Mám za to, že tedy pracovní poměr trvá stále. Od té doby to stále řeší inspektorát práce. Chtěla bych vědět na co přesně mám od něj nárok. Chtěla bych doplatit dovolenou, případně náhradu mzdy nebo alespoň odstupné. Jak mám podat žalobu, když inspektorát práce stále koná. Děkujiza radu


odpovídal(a): Redakce

Provozovna ve vlastním domě

Dobrý den, pracuji z domova. Jako přivýdělek jsem myslela, že bych mohla prodávat krmivo pro hospodářská zvířata. Bydlíme na venkově u hlavní silnice a tak jsem myslela, že by si zákazník vždy zazvonil a já bych ho obsloužila. Musím i v tomto případě mít nahlášenou provozovnu? A lze to takhle "na zazvonění" nebo musím mít pevnou otevírací dobu? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Kdy je nutné mít živnostenský list?

Dobrý den, jsem klasickým zaměstnancem. Ve volném čase mám koníček (rukodělné práce) a uvažuji o prodeji těchto výrobků na internetovém prodejním serveru, který tento prodej zprostředkovává. Cena jednotlivých výrobků by byla řádově v desítkách korun (v rozmezí cca 20-80 Kč). Prodej funguje "vystavením zboží" na serveru a jeho odbyt je čistě náhodný. Musím pro tuto činnost mít živnostenské oprávnění? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus 2021

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus březen ,duben, květen ,(pracuji na DPČ) když můj příjem v období od 1. června do 30. září 2020 byl 0,- ? V 2021 leden čistá mzda 2384,- únor-0,- březen-0,- duben-0,-květen-0, - ? Děkuji za odpověd´.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus 1000 Kč

Dobrý den, jsem OSVČ, vloni jsem měl jednu provozovnu ovoce-zelenina, na kterou by mi teď v březnu vyšel kompenzační bonus kvůli velkému úbytku tržeb. Problém je v tom, že jsem si v lednu tohoto roku od 18.1.2021 otevřel další provozovnu a teď si nevím rady, protože když zahrnu do kompenzačního bonusu tržby za únor 2021 z obou dvou provozoven, tak mi kompenzační bonus nevyjde, ale zdá se mi to nespravedlivé, protože vloni tato provozovna nebyla a tím pádem by se do bonusu zahrnovaly tržby z 12/19, 1/20 a 2/20 pouze z jedné provozovny oproti tržeb z 2/21 ze dvou provozoven, což by mi logicky na kompenzační bonus nevyšlo. Můj dotaz tedy zní, zda mohu uplatnit kompenzační bonus pouze na tu jednu provozovnu, která byla činná již v rozhodném období na kompenzační bonus a tu druhou tam vůbec nezahrnovat, protože loni ještě nebyla. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus a sezónní podnikání

Jsem OSVČ. Mé podnikání má sezónní charakter a tedy od ledna do konce března jsem v letech 2019 a 2020 přerušila svoji podnikatelskou činnost a byla vedena na ÚP a pobírala podporu v nezaměstnanosti. Prodávám své výrobky na jarmarcích a trzích a to vždy od dubna až do konce prosince. Za duben letošního roku z důvodu zákazu prodeje na tržnicích mám a budu mít minimální výdělek. Proto bych za tento měsíc - duben 2021 chtěla požádat o kompenzační bonus. Není mi však jasné, jaké srovnávací období v mém případě mohu použít, když právě měsíce leden až březen 2019 i 2020 jsem přerušila svoji živnost a byla přihlášena na Úřadu práce.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus OSVČ a HPP

Dobrý den, jsem zaměstnaný na HPP. V září roku 2020 jsem si jako vedlejší činnost zřídil hostinskou činnost a otevřel hospodu. Celé září bylo OK, tržby krásné, ale pak jsem musel zavřít. Mám jako zaměstnanec nárok na kompenzační bonus pro OSVČ v roce 2021? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pronájem nemovitosti

Máme s manželkou dvě nemovitosti v SJM a chceme je obě pronajímat. Chci se zeptat zda může každý z nás pronajímat jednu z nich. Jde nám o strop tržeb kvůli případné platbě DPH za překročení limitu 100000,-Kč. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek do garančního fondu ČKP

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v ČR (12/03/20) jsme nebyli schopni zajistit přepis vozidla na úřadě a pojištění jsme zrušili ke dni prodeje tj. 10/03/2020. S ohledem na dopady nouzového stavu jsme pojištění vozidla neřešili. Přepis vozidla byl až v květnu 20 a následně ČPK vyúčtovala svůj příspěvek. Je tento "příspěvek" v případě zaplacení daňově účinný z hlediska daně z příjmu právnických osob?


odpovídal(a): Redakce

Lze darovat stavbu, když nevlastním pozemek na kterém stojí?

Dobrý den, jsem důchodkyně a bydlím v domečku. Za minulého režimu cca před 60 lety jsme tento dům s manželem postavili. Pozemky jsme řádně koupily, ale v roce 1999 jsme zjistily, že to nikdo za minulého režimu nezapsal do katastru nemovitostí a pozemky jsou původních vlastníků. Manžel měl v té době po mrtvici a situaci jsme bohužel do jeho smrti nevyřešili. Pozemky bych ráda získala, ale nevím jak, protože nemohu dohledat původní majitele. Nevíte, jak prokázat, že pozemek (na němž stojí můj dům) jsem nabyla v dobré víře? Trochu jsem to již vzdala, protože jezdím na dialýzu 3x v týdnu. Ráda bych darovala dceři, která bydlí vedle mě dům, ale všichni mi říkají, že to nejde, protože nevlastním pozemek. Mám další 2 děti, které jeví pouze minimální zájem a které již obdarovala až až. Proto chci, aby dům zůstal mé dceři. Jak ji mohu dům přepsat? Stačí darovací smlouva? Děkuji, vím, že je to komplikované, ale již nevím, jak dál. Dcera říká, že si dům mohou rozdělit na tři části, ale já chci, aby ho získala ona. Děkuji za zodpovězení dotazu.



odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

ukončené úrazové pojištění - vypořádání

Dobrý den, v únoru 2020 mi skončilo úraz. pojištění založené 19.2.2005. Po čas pojištění jsem žádnou pojistnou událost neměl. Mám nyní nárok na část vložených prostředků? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Podpora OSVČ

Dobrý den, mám otázku ohledně podpory pro OSVČ od státu. Od ledna do teď jsem měl 3 zakázky na pergoly, měl jsem je zhotovovat právě v tomto období, jenže díky korona mi všechny 3 zakázky zákazníci odvolali. Minulý rok v tomto období jsem již nějaké zakázky měl, takže rozdíl oproti loňskému roku je -100%. Jenže si nejsem teď schopen vysvětlit 2. Podmínku: “mít loňské minimální hrubé příjmy do 180 000 Kč za rok, popř. do 15 000 Kč za měsíc, pokud podnikání netrvalo po celý rok. “ Takže když jsem minulý rok odevzdal daňové například na 750000 jako paušál 80% mám nárok na tuto podporu?


odpovídal(a): Redakce

Nájem nemovitosti

Dobrý, děkuji za odpověď. Mě ale hlavně zajímalo, jestli já když nejsem majitelem domu, a jen si ho pronajímám, mohu platit daň podle paragrafu 9. Nemám už ani živnostenský list. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Změna osoby garanta pri podnikání OSVC

Dobrý den, umřel garant mého podnikání podle ZZ. Az dnes jsem tuto situaci zjistala dle sdeleni do datové schranky. Jsem domluvena s novým garantem, že do té doby než splnim pomínku uznání odborné praxe, cca 1 rok , s ním uzavru smlouvu na tuto činnost. Prosím o sdelení, zda-li nenastane nutnost pozastavit mou živnost, když stále pracuji. Jendám bez zbytečného odkladu, ale v dobe, kdy jsem nevedla, že zemrel jsem podnikala bez garanta - cca 3 týdny? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů do firmy Uber

Dobrý den, syn měl v roce 2016 vedlejší podnikatelskou činnost jako řidič pro firmu UBER. Odváděl DPH z provizí, které si účtovala firma UBER a jako fyzická osoba nevedl daňovou evidenci a vykazoval výdaje procentem z dosažených příjmů. Jako příjmy uvedl veškeré přijaté částky od firmy UBER, které mu byly poukazovány na bankovní účet. Finanční úřad jej nyní vyzval k podání dodatečného daňového přiznání, protože údajně uvedl příjmy nižší než má k dispozici finanční úřad. Pravděpodobný důvod spočívá zřejmě v tom, že finanční úřad považuje za příjmy hrubou tržbu firmy Uber za jízdy, které syn uskutečnil. Jeho příjmy ovšem obsahovaly čásky, které od firmy Uber obdržel, tj. hrubá tržba bez provizí pro firmu Uber. Tržby od zákazníků inkasovala firma Uber a synovi poukázala vždy za týden částku, sníženou o provizi. Je postup finančního úřadu správný, když požaduje, aby zdanil i částky, které neobdržel a tudíž nejsou jeho příjmem? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Organizační změny

Dobrý den, zaměstnavatel provedl organizační změny (viz níže). Je možné je považovat za klasickou organizační změnu s nárokem na odstupné, když úředník nepřistoupí na tuto změnu? Organizační řád ÚMČ xxxx – interní audit Předkládá: tajemník xxxxxx 18.1 Usnesení č. xxxxxx 1. RMČ schvaluje změnu organizačního řádu ÚMČ xxxxx takto: - ruší se referát interního auditu zařazený do OKS, a to s účinností k xxxxx a - zřizuje se samostatná pracovní pozice „Interní auditor/ka“ mimo organizační strukturu úřadu a přímo podřízená starostovi s tím, že zaměstnanec zařazený mimo organizační strukturu nemá postavení úředníka územního samosprávného celku. 2. RMČ ukládá tajemníkovi zapracovat změnu do organizačního řádu ÚMČ xxxxx. Předem děkuji za odpověď Ivan


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu při prodeji bytu a pozemku

Dobrý den, od r. 2013 jsem členem stavebního bytového družstva založeného v r. 1960. Z titulu mého členství v tomto družstvu, na základě nájemní smlouvy, užívám od r. 2013 byt, ve kterém skutečně žiji a bydlím (mám zde i trvalé bydliště). Bytový dům byl kolaudován v r. 1992, v r. 2000 byly v katastru nemovitostí vymezeny v budově jednotky vkladem „prohlášení vlastníka“ zpracovaného dle zák. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů. Bytový dům stojí na pozemku jiného vlastníka (město). V roce 2020 nabydu vlastnické právo k jednotce, spoluvlastnický podíl na společných částech bytového domu (obojí na základě smlouvy o bezúplatném převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví) a následně spoluvlastnický podíl k pozemku pod bytovým domem odpovídající mému podílu na společných částech bytového domu (na základě kupní smlouvy s městem, kupní cena stanovena dle ocenění znaleckým posudkem). Vše v předchozí větě uvedené uvažuji prodat současně a společně již v r. 2020 tj. v roce nabytí vlastnického práva k těmto nemovitým věcem. Je příjem ze shora popsaného prodeje jednotky, spoluvlastnického podílu na společných částech bytového domu a spoluvlastnického podílu k pozemku pod bytovým domem osvobozen od daně z příjmu neboť byla splněna podmínka bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem i když prodej bude realizován dříve jak za dva roky od nabytí vlastnického práva k uvedeným nemovitým věcem ? Není osvobození od daně z příjmu z prodeje jednotky a spoluvlastnického podílu na společných částech bytového domu negativně ovlivněno nabytím spoluvlastnického podílu k pozemku pod bytovým domem od města ? Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

výpověď smlouvy

Společnost uzavřela mým jménem (na základě plné moci) smlouvu o dodávkách energií. Smlouva je tím platná, ale účinnost nastane dnem plnění až v roce 2021. Je možno tuto smlouvu vypovědět a to z toho důvodu, že je zatím neúčinná a k žádnému plnění tedy z ní zatím nedošlo.