FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POPLATKY ZA STUDIUM

odpovídal(a): Redakce

Poplatky na VŠ v souvislosti s pomaturitním studie

Dobrý den, chtěl bych se zeptat a následující věc. Momentálně jsem studentem UP Olomouc ( od 31.8.2016 ) a bohužel zjišťuji, že obor, který jsem si vybral, je zcela mimo mou představu. Jedná se o Bc. studium. Pokud bych přešel např. na pomaturitní studium jazykové ( do jazykové školy, kde bych měl taky statut studenta), bude mi toto studium ( nikoli bakalářské) "ukrajovat" z limitu na dokončení Bc. studia ( 3+1 roků od státu) ? Pokud ne , tak kolik z limitu jsem již spotřeboval ( pokud bych studium na vysoké škole ukončil nyní ) .. nevím jestli se počítá započaté semestry, případně roky, měsíce nebo jak. Případně, která alternativa vzhledem k výše uvedeným zamýšleným krokům je vzhledem k odvodům pro mě jako studenta nejpřijatelnější ? Děkuji mnohokráte za odpověď G.


odpovídal(a): Redakce

Studium dvou škol

Dobrý den, velice by mi pomohlo objasnění principu výměry poplatků v mém případě. Ihned po SŠ jsem nastoupila do tříletého bc programu fakulty umění (FU) v Ostravě. V červnu 2016, po třech letech, jsem studium úspěšně ukončila. V tom samém měsíci jsem byla přijata jak na magisterské navazující studium téhož oboru na téže fakultě, tak na bakalářský stupeň psychologie v Brně. Toto září jsem se zapsala jak do Ostravy (mgA program) tak do Brna (bc program). V obou případech jde o studium prezenční. Mou prioritou je studium psychologie, avšak měla jsem v plánu zkusit zvládnout dostudovat i umělecký obor. Mé konkrétní dotazy zní: 1) Týká se mě placení poplatků ve 2. a 3. ročníku bc stupně psychologie (překračujících 3+1 roky bc studia hrazeného státem), přestože jsem prvního "bakaláře" zakončila diplomem? 2) Jak nejvýhodněji postupovat, kdybych zjistila, že studium obou škol nezvládám a musím své mgA studium v Ostravě ukončit? -Chápu správně, že přerušení studia na dva povolené roky mi nepomůže, protože za dva roky budu v Brně stále ještě v bakalářském stupni? -Projeví se na poplatcích, zda studium v Ostravě ukončím po třech týdnech či po celém prvním semestru či dokonce po celém prvním akademickém roce? (Nevím, jestli se mám snažit rozhodnutí uspíšit, nebo si - vzhledem k tomu, že jsem již v Ostravě stejně nevratně zapsaná do tohoto akademického roku - můžu dopřát čas na vyzkoušení studia obou škol.) 3) Pokud oslavím v posledním ročníku studia 27 let v lednu, tedy na konci zimního semestru, jak se to odrazí na poplatcích? Platím dny, kdy mi již není 26 let, oba dva semestry daného akademického roku nebo jen semestr, který započnu již jako sedmadvacetiletá? Mnohokrát děkuji, Tereza U.



odpovídal(a): Redakce

Poplatky po studiu na soukromé škole

Dobrý den, zaujíma ma , či sa v ČR doba studia na súkromnej škole, kde si platím školné, započítava do štandartnej doby štúdia na verejnej škole, hľadal som na viacerých zdrojoch, žiaľ sa mi nepodarilo nájsť smysluplnú odpoveď. Ďakujem


odpovídal(a): Redakce

Poplatek po ukončení studia

Dobrý den, letos nastupuji do 1. ročníku bakalářského studia a jsem zapsána na 2 bakalářská studia najednou. Po zveřejnění rozvrhu jsem zjistila, že časově obě studia najednou nezvládnu. jedno z nich chci tudíž ukončit. Když stihnu žádost o ukončení donést do školy ještě před začátkem zimního semestru, mohu i tak očekávat nějaké poplatky? (žádost nemusí být vyřízena hned a proto bych chvíli byla vedena jako student dvou bakalářských studií najednou) Děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na UK

Dobrý den, mám vystudovaného bakaláře na pedf UK. studium mi trvalo 7 semestrů. Teď se po dvou letech vracím o školy a ideálně bych chtěla začít souběžně bakaláře na FSV UK a magistra na FHS (navaz. mag.). Jaké poplatky mohu očekávat? Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Druhé bakalářské studium

Dobrý den, tento akademický rok dokončím bakalářské studium za standardní 3 roky. Chtěla bych se zeptat, jak by to bylo s placením, kdybych chtěla jít na jiný Bc. obor? - musela bych platit už od začátku studia(a kolik?) a nebo bych ten jeden rok měla ještě zdarma? (Na Bc. obory jsou dovolené 3+1 roky studia, jestli to dobře chápu.) Co by se stalo v případě, že bych toto studium po roce ukončila? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky po nedokončeném magisterském studiu

Poplatky za bakalářské studium po řádně nedokončeném magisterském studiu Dobrý den, možná už byl obdobný dotaz řešený, ale nepodařilo se mi jej nikde najít. Mám dotaz ohledně poplatků za bakalářské studium po řádně nedokončeném magisterském studiu - konkrétně v případě, kdy student studuje 4 roky medicínu (tedy magisterský studijní program dle § 46 zák.č. 111/1998 Sb. dále jen ZoVŠ), poté však studium ukončí a začne studovat např. obor zdravotní sestra v bakalářském programu (dle § 45 ZoVŠ). Jak je to potom s poplatkem za studium? Musí si bakalářský obor platit, jelikož bude studentem VŠ pátý rok (což je o rok více než standardní doba bakalářského studia zvětšená o jeden rok) nebo za studium platit nemusí, protože nikdy nestudoval v bakalářském programu (a tedy dle § 56 odst. 3 ZoVŠ s odkazem na § 45 odst. 2 ZoVŠ má nárok na bezplatné studium)? (Dovolím si ještě citovat znění § 58 odst 3 ZoVŠ: Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3... Přitom dle § 45 je bakalářský program zaměřen na přípravu ke studiu v magisterském studijním programu a řádně se ukončuje státní závěrečnou zkouškou. Dle mého názoru tedy není možné aplikovat první tři roky u 6letého magisterského studia jako "bakalářské studium", neboť by muselo být ukončeno SZZ...) Děkuji Vám za Váš názor a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Druhé bakalářské studium

Dobrý den, úspěšně jsem ukončila čtyřleté bakalářské studium. Studium bylo na 4 roky, takže jsem nic neprodlužovala. Nyní jsem se přihlásila na pokračující magisterské studium na 1,5 roku. Na to jsem se ale nedostala. Chtěla bych proto tento rok využít pro studium jiného bakalářského programu, který mě vždy zajímal a poté bych se rozhodla zda zkusím znovu magisterské nebo budu pokračovat v novém bakaláři. Chci se tedy zeptat jakým způsobem budu mít bakalářské studium zpoplatněno?


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium

Dobrý den, potřebovala bych od Vás poradit ohledně vyměřování poplatků za souběžné studium bakaláře dvou vysokých škol. Momentálně mám za sebou dva roky školy číslo 1, kterou už teď vím, že budu studovat čtyři roky, a letos bych k tomu chtěla nastoupit na školu číslo 2., kterou plánuji studovat 3 roky. Pokud školu číslo 1 úspěšně ukončím za dva roky, tak rozumím tomu správně, že nebudu nic platit? Pokud bych školu číslo 1 studovala ještě další dva roky, tzn. 4 celkově, ale neukončila úspěšně, platila bych pouze poslední rok školy číslo 2, nebo by mi zpětně naúčtovali i první dva roky? Šlo by v takovém případě školu číslo 1 čtvrtým rokem přerušit, abych obě ukončila zároveň, ať už úspěšně nebo neúspěšně, a neplatila tak nic? Děkuji za odpověď a omlouváme se za dlouhý a matoucí příspěvek. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Studium dvou škol a poplatky

Poplatky při magisterském studiu: Dobrý den, v červnu jsem udělala bakaláře na Mendelově univerzitě v Brně - bez prodlužování, klasicky 3 roky. Nyní od září budu pokračovat dále na magisterském, ovšem byla jsem přijata na více škol a nyní se nedokážu rozhodnout, zda na VUT či na Masarykovu univerzitu. Proto by mě zajímalo, jak je to s poplatky za studium? Chtěla bych nejspíše studovat obě zároveň a vybrat si až po půl roce studování. Děkuji moc.



odpovídal(a): Redakce

Dvě neúspěšná studia

Dobrý den mám dotaz. Je mi 25 a chtěl bych se přihlasit na VŠ. Jsou tu však nějaké háčky a to, že už jsem dříve studoval. Nejdříve jsem studoval jeden obor rok tam jsem skončil a přihlasil jsem se na druhej tam jsem v prubehu druhého ročníku také skončil. Tak se chci zeptat jak by to vypadalo tedka kdybych šel znova na VŠ musel bych si platit školné atd. Předem děkuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Jeden rok navíc na bakalářském i magisterském stud

Dobrý den, v červnu jsem úspěšně ukončila bakalářské studium a jsem přijata na navazující, kde jsem žádala o předčasný zápis ke studiu, abych mohla vyjet na Erasmus, kde výuka začíná už poslední týden v srpnu. Poslední rok bakalářského studia jsem platila poplatky za prodloužene studium, a z toho důvodu, když bych byla zapsána v srpnu předčasně do mag. studia tak mně je výměří znovu na dva roky, i když bych měla mít studium už zase řádně 2+1 rok. Jak je to mozne a jestli to plati jen na Mé univerzitě v Pardubicích nebo obecně. Děkuji za odpověď. Vagnerová


odpovídal(a): Redakce

Delší studium na jiné škole.

Dobrý den, jsem studentkou bakalářského oboru na OSU a v červenci jsem započala čtvrtý rok studia, tedy překročila jsem standardní dobu tří let, po kterou se obor studuje, ale ještě celý další rok poplatek za studium platit nemusím. Jelikož mi k úspěšnému dokončení studia chybí pouze SZZ, bude mi od 1. září studium přerušeno až do doby, dokud nebude vypsán lednový termín SZZ, na který se budu moci přihlásit. Chtěla jsem se zeptat, zda budu platit poplatek za delší studium, zapíši-li se v září do DALŠÍHO bakalářského oboru jiné univerzity (VŠB), respektive může-li tato univerzita poplatek za delší studium vyžadovat už teď, a nebo až příští rok. Nejsem si jistá, zda ten bezplatný čtvrtý rok studia je i v případě VŠB bez poplatků. Děkuji mockrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Další studium po magisterském

Dobrý den, po SŠ jsem studovala jeden rok bakalářské studium na UPOL. Po roce jsem ale studium ukončila a začala studovat jinou fakultu (magisterský obor), který jsem za 5 let úspěšně absolvovala. Letos jsem přijata na další bakalářský obor na Univerzitě Palackého. Budou se mě týkat nějaké poplatky za studium v rámci tohoto roku, či dalších let? Platí také, že do 26 let (v mém případě do dubna) platí zdrav. pojištění stát? Moc děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Delší studium na ČZU

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár informací ohledně financování studia. Na CZU jsem studovala řádně v délce 3 let bakalářský obor. Ihned poté jsme byla na navazující studium zapsána na CZU 14.7.2014 (prezenčně) a současně na VSE 11. 7. 2014 (distančně). Obě tyto školy jsem studovala současně až do 29.12. 2014 (před koncem 1. semestru), kdy jsem podala žádost o ukončení studia na VŠE formou zanechání studia. CZU studuji dále, ale byla jsem tento rok nucena odložit státní závěrečné zkoušky místo května 2016 na únor 2017. Chtěla bych se tedy zeptat a ujistit, zda mi bude či nebude vyměřen nějaký finanční postih za mé studium na VŠE v kombinaci s odkladem státní závěrečné zkoušky. Předem děkuji za odpověď. (Věk 24 let)


odpovídal(a): Redakce

Další studium

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně placení poplatků za studium - je mi 22 let a momentálně studuji druhý ročník bakalářského, tříletého studia. Jelikož jsem ale přišel na to, že škola není pro mne, chtěl bych hned příští rok po státnicích začít studovat jiný obor, který je ovšem rovnou magisterský a studuje se 6 let. Měl tedy ještě nějaký nárok na proplacení některých semestrů, nebo bych si školu musel platit už od prváku? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky po přerušení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud mi např. v dubnu začne platit povinnost, platit školné na ČZU kvůli překročené době standartního studia (3+1) v bakalářském programu,potom např. v červnu studium přeruším a pak za rok zase nastoupím? Když potom v říjnu nastoupím budu muset další semestr platit až po těch 3 měsících co mi ještě do těch 6 zbývají nebo budu muset začít platit už rovnou v říjnu? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Placení školného

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud mi např. v dubnu začne platit povinnost platit školné, např. v červnu studium přeruším a pak za rok zase nastoupím? Když potom v říjnu nastoupím budu muset další semestr platit až po těch 3 měsících co mi ještě do těch 6 zbývají nebo budu muset začít platit už rovnou v říjnu? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na TUL

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na poplatek za překročení doby bakalářského studia. Studovala jsem jeden rok na uzs tul, další jeden semestr jsem studovala na ft tul, nyní jsem přijata na fp tul. Standartní doba studia jsou tři roky, proplacená délka studia jsou čtyři. Tak mě zajímá, jestli budu muset platit dva semestry navíc nebo jen jeden, jelikož jsem skončila po prvním semestru na ft tul. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na magisterském studiu

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně poplatků spojených se studiem. Tři roky jsem studoval bakalářský obor, který jsem nedokončil a následně jej ukončil. V rámci té samé univerzity jsem prešel na jiný obor, jehož absolvování se mi s největší pravděpodobností povede za 1,5 roku. To znamená, že celková doba bakalářského pogramu se mi protahne na 4,5 roku, přičemž za ten půl rok už budu muset uhradit poplatek za překročení standardní doby studia. Můj dotaz ale smeřuje k tomu, jaké poplatky budu muset uhradit na magisterském studiu, ve kterém bych rád pokračoval na stejné univerzitě. Děkuji za odpověd´.