FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STUDENTSKÉ VÝHODY A SLEVY

odpovídal(a): Redakce

Status studenta

Zdravím, mám otázku. Chci si podat přihlášku na VOŠ ale termín podání je až 14. září. Mám se zapsat na ÚP nebo kontaktovat zdravotní pojišťovnu, že podávám přihlášku až v září?


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění, status studenta

Dobrý den, v únoru jsem ztratila status studenta, 19.6. jsem měla zápis do studia, v potvrzení o studiu je uveden datum zahájení školního roku od 1.9. Jsem samoplátce zdravotního pojištění a ještě pracuji na smlouvu o provedení práce. Nejsem si jista, od kdy jsem znovu studentem a nebudu muset platit zdravotní pojištění, nebo jaký dokument doložit v práci, pokud bych měla status od zápisu.



odpovídal(a): Redakce

Status studenta a ukončení vysoké školy

Dobrý den, mám dotaz. Tento rok jsem nastoupila do prváku na VŠ,bohužel ne na tu, na kterou jsem chtěla, (protože jsem nedodala všechny papíry k přihlášce včas). Tak jsem si řekla, že rok vydržím na této škole, abych si udržela status studenta a příští rok to zkusím znovu. No bohužel mě tato škola vůbec nezaujala. Rozhodla jsem se, že si najdu ještě jednu brigádu, abych si našetřila nějaké peníze na tu ´´budoucí VŠ´´. A má otázka je, do kdy mi vydrží status studenta, když už mám ISIC a potvrzení o studiu, když tam přestanu chodit a jestli mě vyhodí na začátku ledna (2020), nebo až na konci školního roku. Tedy do kdy mohu čerpat výhod studenta. Děkuji


odpovídal(a): Elena

Nejlepší studentský účet

Ahoj, celkem se v tomhle nevyznám a tak bych potřeboval pomoct s výběrem studentského účtu (abych měl debetní kartu), bydlím v Praze takže nemám problém zajít do nějaké banky, a asi moc nebudu vybírat z bankomatů jiných banek (ale možná by se to hodilo). Je mi více než 18. Za pár let ho stejně asi zruším protože nejspíš potom už bude nějaká konkurence. Tak kdyby někdo věděl co bude nejlepší, tak ať napíše. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda jako student a studentka co jdeme do bytu (nájem) máme nárok na příspěvek na bydlení. Nájem ze vším je 7000kč, od rodiny dostáváme 4000kč, ale příjem stálý nemáme pouze občasné brigády (tj 2-3 měsíce) na DPP. Našetřeno na Vysokou školu mám, ale nerad bych s toho platil byt. Jak by se popřípadě dal tento příspěvek řešit. Děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výživné po zanechání studia

Dobrý den. Momentálně jsem na VŠ, první semestr jsem zvládla až na jeden předmět, na který mám druhý pokus v dubnu. Vím, že ani na druhý pokus to nezvládnu a taky jsem zjistila, že mě ten obor absolutně nebaví. Rozhodla jsem se pro jinou školu a jiný obor. Bohužel jsem už nestihla podat přihlášku. Jediná možnost tedy je, že půjdu pracovat a podám si přihlášku až další rok. Tak se chci zeptat, můžu ukončit studium až v červenci po zkouškovém i přesto, že už tam nechodím? Nebo je lepší studium ukončit hned? Chtěla bych mít co nejdéle status studenta. Pak se budu muset nahlásit na ÚP a jít do práce do doby, než budu přijata opět na VŠ. Taky by mě zajímalo, jestli mám po přijetí na tu další VŠ opět právo na alimenty, přídavky, mamka na příspěvek na bydlení atd? Někde jsem slyšela, že pokud přeruším studium a začnu studovat zase až za rok (s roční přestávkou) tak otec není povinný mi už alimenty platit a taky nemám nárok na ostatní příspěvky, které jsme měli doposud. Děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Studentské výhody

Dobrý den, Ráda bych se zeptala ohledně mého studia. Studuji prvním ročníkem prezenční studium - pětiletý nenavazující magisterský obor. Chci se hlásit ještě k tomu na bakalářské tříleté studium, ale kombinované. Nepřijdu tak o statut studenta? Nemusím poté platit zdravotní pojištění apod? Můžu bez poplatků případně studovat i navazujícího magistra po bakalářském oboru? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kam uložit peníze ze stavebka?

Dobrý den, hledám vhodnou banku na trhu, kde bych si založil účet (nevím který by byl ideální) a přeposlal částku v rozmezí 300.000 - 400.000, která mi brzy přijde ze stavebního spoření. Momentálně mám studentský běžný účet u České spořitelny, ale nechci si nechávat takovou velkou část na jednou účtu, který používám dennodenně. Peníze ze stavebního spoření bych využil přibližně za 2-4 roky na zařizování bydlení. Jakou banku a druh účtu bych měl vyhledat nejlépe?


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení

Dobry den, nejsem si tak uplne jista, zda sem tento dotaz patri, ale poradna ohledne financovani bydleni je pry bohuzel uzavrena. Chtela jsem se zeptat - meho pritele bohuzel nedavno vyhodili ze skoly a jelikoz jeste nikdy nepracoval, nema narok na prispevek v nezamestnanosti. Na uradu prace vsak prihlaseny je a snazi se najit si praci... Ja jsem studentka(jedine prispevky mam od rodicu, jelikoz brigada v mem okoli zkratka neni k sehnani) a chteli by jsme bydlet spolecne. Meli by jsme vubec nejaky narok na statni prispevek na bydleni? Predem dekuji za odpoved. :)


odpovídal(a): Redakce

Dávky pěstounské péče

Dobrý den, jsem na vysoké škole a je mi 19, rád bych se osamostatnil a mám dotaz. Od malička žiju u prarodičů a ti byli mými pěstouny a teď bych se chtěl osamostatnit. Každý měsíc mi chodí na účet příspěvek ve výši 7.300 (pěstounská péče). Každý rok v září provádim potvrzení o studiu. Chtěl bych se zeptat, pokud se odstěhuji a nebudu žít s prarodiči, kteří byli mými pěstouny, tak přijdu o tyhle peníze? Když se odstěhuju, slyšel jsem, že mám nárok na jednorázový příspěvek ve výši 25.000?(Jaká jsou kritéria a jak to funguje) Budu i nadále pobírat ty peníze, které mi chodí každý měsíc (7.300)?



odpovídal(a): Redakce

Sociální dávky na studenta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s podporou, když se student odstěhuje v 18ti od rodičů. Momentálně je mi 16 a za ty dva roky se může stát cokoliv, ale přece jen by mě zajímalo, jestli má student střední školy, co bydlí sám nárok na nějakou výpomoc od státu. Pokud se nic nezmění, tak rodiče nebudou mít na to, aby mi ještě platili výživné a s brigádami to asi taky nebude zrovna růžové, když vezmeme v potaz čas strávený ve škole. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Půjčka kamarádce

Dobrý den, chystám se poskytnout kamarádce půjčku ve výši 2000,- Kč splatnou do konce měsíce srpna 2016 s tím, že se podepíše smlouva. Lze to takto provést když je kamarádce 17 let? mě je 19 let. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Výživné při HPP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to budu mít s daněmi. Jsem studentka a od 1.10. nastupuji na HPP. Budu mít nějaké úlevy na dani? A také ještě pobírám výživné - je tedy rozhodující statut studenta nebo o nárok na výživné přijdu díky smlouvě na hlavní pracovní poměr? Předem děkuji za odpověď. EN


odpovídal(a): Redakce

Přídavky na děti pro studenta

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na otázku přídavků na děti. Jsem 20letá studentka vysoké školy, moji rodiče se momentálně hodně pohádali, že začali žít samostatně. Oba dva jsou již v důchodu a rozvádět se nechtějí. Jelikož nemám moc dobrý vztah se svým tátou a nechci si od něj brát peníze, protože mi je pak vyčítá, tak bych chtěla vědět pokud si můžu zažádat o přídavky na dítě já. A pokud na ně budu mít nárok i bez doložení výdělků rodičů, když s nimi teď momentálně nežiji i když trvalé bydliště mám pořád stejné jako oba moji rodiče. Děkuji za Vaši odpověď S pozdravem Tereza


odpovídal(a): Redakce

Status studenta

Dobrý den, studuji poslední semestr magisterského studia, končit bych měla letos v červnu. Podala jsem si ještě jednu přihlášku na magisterské studium na jiný obor. Chápu dobře, že v okamžiku zapsání na další studium, mi bude vyměřen poplatek do výše 3000 Kč? A měla bych při dalším studiu stále status studenta? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výživné pro středoškoláka

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat jestli mám nárok na nějaký příspěvek od státu. Jsem student střední školy, je mi 19 let a kvůli neshodám s otcem jsem se musel odstěhovat z domu a nyní bydlím u přítelkyně. S Matkou jsem se dohodl na tom, že mi bude měsíčně přispívat 3000kč. Jelikož s tím nevyžiji potřeboval jsem víc jenže matka s její výplatou 10000kč a 2 sestrami není schopna mi přispívat více.Co mám tedy dělat? děkuji Martin


odpovídal(a): Redakce

Dávky pro studenty

dobrý den chtela bych se zeptat jsem studen a bydlím sama ale nevycházím s penezma vetsinou mi nezbyde ani na autobus nebo svaciny, mohla bych brát nejaké dávky? a co by to obnášelo


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod při přerušení studia

Dobrý den chtěl bych se zeptat. Dostávám sirotčí důchod a pobíral jsem ho na střední škole v 3. ročníku. Potom jsem se hlásil po konci 3. ročníku na další studium, který byl blíže vázaný na ten předtím, jenže bohužel mě v listopadu 2015 vyloučili a snažím se najít jinou školu ze stejným či jiným oborem, abych mohl ještě sirotčí důchod dostávat. Je možné že o něj přijdu, nebo bude šance ho ještě nějak udržet ? Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Studium VOŠ po VŠ

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to se studiem VOŠ po VŠ (řádně ukončené Bc. studium) - jde mi o to, zda mám status studenta? A jak je to se zdravotním pojištěním? Nikde k tomu, jak je to se studiem nižšího stupně po vyšším, nemohu nic najít. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Studentské poplatky a slevy pro studenty starší 26

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda když se rozhodnu třeba ve 30 letech chtít studovat magisterský program, budu za to platit, když mi bude více než 26 let a Mgr. jsem do té doby nezačala nikdy studovat? Děkuji.