Poplatky po nedokončeném magisterském studiu

Sekce: Studentská poradna | Téma: Poplatky za studium

Otázka: 03.09.2016 11:46


Poplatky za bakalářské studium po řádně nedokončeném magisterském studiu Dobrý den, možná už byl obdobný dotaz řešený, ale nepodařilo se mi jej nikde najít. Mám dotaz ohledně poplatků za bakalářské studium po řádně nedokončeném magisterském studiu - konkrétně v případě, kdy student studuje 4 roky medicínu (tedy magisterský studijní program dle § 46 zák.č. 111/1998 Sb. dále jen ZoVŠ), poté však studium ukončí a začne studovat např. obor zdravotní sestra v bakalářském programu (dle § 45 ZoVŠ). Jak je to potom s poplatkem za studium? Musí si bakalářský obor platit, jelikož bude studentem VŠ pátý rok (což je o rok více než standardní doba bakalářského studia zvětšená o jeden rok) nebo za studium platit nemusí, protože nikdy nestudoval v bakalářském programu (a tedy dle § 56 odst. 3 ZoVŠ s odkazem na § 45 odst. 2 ZoVŠ má nárok na bezplatné studium)? (Dovolím si ještě citovat znění § 58 odst 3 ZoVŠ: Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3... Přitom dle § 45 je bakalářský program zaměřen na přípravu ke studiu v magisterském studijním programu a řádně se ukončuje státní závěrečnou zkouškou. Dle mého názoru tedy není možné aplikovat první tři roky u 6letého magisterského studia jako "bakalářské studium", neboť by muselo být ukončeno SZZ...) Děkuji Vám za Váš názor a přeji hezký den.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 04.09.2016 11:44


Dobrý den, bohužel nedokončit studium po čtyřech letech patří z hlediska budoucích poplatků k nejhorším situacím. Poplatek za delší studium na bakalářském studiu budete platit od počátku. Na bakalářském studiu máte právo na bezplatné studium po standardní dobu studia plus jeden rok, mínus předchozí nedokončené studium v magisterském či bakalářském studiu. Nejde o to, že první tři roky se u nenavazujícího magisterského studia považují za bakalářské studium, ale o to, že se opravdu odečítá i to magisterské studium.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: STUDENTSKÁ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia a HPP

Dobrý den, mám takový problém. Už delší dobu jsem byla rozhodnutá ukončit studium, ale neudělala jsem to a mezitím jsem si hledala práci. Teď mám práci vyhledanou a příští týden mám jít na školení. Můj dotaz je jestli můžu podat ukončení o studiu ten den co podepíšu smlouvu na HPP nebo je to problém a musím odevzdat ukončení dříve než podepíši smlouvu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kdy budu platit za studium?

Dobrý den, mám otázku na svou situaci s VŠ. Rok jsem studovala Bc.studium, které jsem ukončila po odstudovaném roce. Následně jsem se dostala na Mgr. (5let) program Učitelství. Zde jsem odstudovala 2 roky. Budu na tomto Mgr. studiu platit v budoucnu nějaký poplatek za studium? Letos se ale budu znovu hlásit na jinou VŠ a to opět na Lékařství (6 let). Jak dlouho bych ještě studovala zdarma kdybych se na program (6let) Lékařství dostala? Kdyby nastala situace, že se na zmíněné Lékařství dostanu i na Slovensko, je zde nějaké omezení odstudovaných let nebo mám na Slovensku znova 5+1 "čistý štít" pro studium? Děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Musím mít HPP či DPČ?

Dobrý den, ještě minulý semestr jsem studovala 2 obory na VŠ, jeden ve formě denní, druhý formou kombinovaného studia. V červnu jsem úspěšně ukončila denní bakalářské studium a nadále ale zůstala studentem kombinovaného studia. V září jsem nastoupila na HPP, začala tedy odvádět daně, sociální, zdravotní. Pokud bych nyní chtěla s prací na HPP skončit a najít si pouze nějakou brigádu, stačí DPP nebo musím mít minimálně DPČ, abych odváděla výše zmiňované SP, ZP? Případně bych se chtěla zeptat, když teď ukončím pracovní poměr na HPP a budu se dále věnovat pouze studiu, zda mám povinnost se hlásit na ÚP? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

neúspěšné studiu prvního ročníku a poplatek za prodloužené studium

Dobrý den . Studovat jsem začal od 26.8.2015 , prvním ročníku studia na veřejné soukromé škole jsem zjistil , že na to nemám a ročník jsem ukončil bez jediné zkoušky či zápočtu. Dne 23.9. 2019 se škola písemně ozvala a požaduje poplatek za přesažení studia - o dalších 6 měsíců, s tím že jsem přesáhl dobu studijního programu / to je 3 roky/ o jeden rok a jeden den. Jedná se o cca 21.000kč. Žádnou žádost o opravu ročníku ,přerušení či odklad jsem nedával. Poplatek mi byl vyměřen dle evidence v matrice studentů .Nevím jak je možné , že stále něco studuji a nevím o tom. Nemohu snad být po celou dobu stále studentem této školy. P.


odpovídal(a): Redakce

Studium na dvou vysokých školách

Dobry den, momentalne studujem 2 rok na VŠ v Brne a rozhodla som sa podať si prihlašku na Lekarsku fakultu odbor všeobecne lekarstvo . A mala by som otazku ohladom poplatkov či nejake budu alebo nie dakujem vam vopred za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Uznaná doba rodičovství

Dobrý den, aktuálně mám přerušené studium (bakalářské prezenční, 3.LF UK) z důvodu rodičovství, teď to byl rok, dítěti je devět měsíců. Pokud se během rodičovské rozhodnu, že si pořídím druhé dítě, do kdy mám povolené přerušení? Do tří let věku prvního dítěte? Potřebovala bych do dvou let věku druhého dítěte, aby mi ho vzali do školky/jeslí a zůstal nám rodičovský příspěvek. Škola je pět dní v týdnu od rána do večera, všechno povinné. Existuje nějaká žádost, díky které bych mohla mít vyšší absence a díky tomu mohla studovat dříve než bude moct dítě do školky/jeslí (jiná forma hlídaní není možná).


odpovídal(a): Redakce

ukončení Vašeho studia pro nesplnění požadavků podle § 56 odst. 1 písm. b) zákona č. 111/1998 Sb.

"S ohledem na výše uvedené FŽP UJEP zahájila podle § 68 odst. 1 písm. g) zákona o vysokých školách a § 46 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, správní řízení z moci úřední. Jako účastníka správního řízení Vás podle § 47 správního řádu o této skutečnosti uvědomuji a současně Vám podle § 68 odst. 3 věty druhé zákona o vysokých školách a § 36 odst. 3 správního řádu dávám možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí ještě před jeho vydáním. Této možnosti můžete využít ve lhůtě do 19.10.2019." Dobrý den, toto mi dnes přišlo na e-mail z VŠ. Co přesně to pro mě prosím znamená? Mohu ve studiu na této škole i nadále pokračovat? Jsem povinen hradit nějaké poplatky?


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za prodloužení souběžných studií

Dobrý den, můj dotaz se týká poplatků za studium u souběžného studia. Konkrétně magisterského (pětiletého, tedy ne navazujícího) a bakalářského programu. Pokud tomu dobře rozumím, měl bych mít možnost si každé prodloužit o jeden rok (když se jedná o různé stupně) bez dalších poplatků? Celkově mi není jasná pozice magisterského ("jednolitého", jako práva nebo medicína) studijního programu v zákoně o vysokých školách. Tedy jestli se k němu přistupuje jako ke "složenině" bakalářského a magisterského navazujícího programu (z toho by vyplývala možnost prodloužení o 2 roky), nebo stejně jako k navazujímu magisterskému programu (1 rok). Když jsem tento problém diskutoval se studijním oddělením nejmenované VŠ, bylo mi řečeno, že si nemůžu bez poplatků prodloužit studium v prvních třech letech magisterském programu a zároveň si prodloužit souběžné bakalářské studium bez placení poplatků. Přijde mi to ale jako naprosto chybný výklad této problematiky.


odpovídal(a): Redakce

Status studenta a ukončení vysoké školy

Dobrý den, mám dotaz. Tento rok jsem nastoupila do prváku na VŠ,bohužel ne na tu, na kterou jsem chtěla, (protože jsem nedodala všechny papíry k přihlášce včas). Tak jsem si řekla, že rok vydržím na této škole, abych si udržela status studenta a příští rok to zkusím znovu. No bohužel mě tato škola vůbec nezaujala. Rozhodla jsem se, že si najdu ještě jednu brigádu, abych si našetřila nějaké peníze na tu ´´budoucí VŠ´´. A má otázka je, do kdy mi vydrží status studenta, když už mám ISIC a potvrzení o studiu, když tam přestanu chodit a jestli mě vyhodí na začátku ledna (2020), nebo až na konci školního roku. Tedy do kdy mohu čerpat výhod studenta. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dvě brigády současně a růžový papír

Dobrý den, jsem student a od července jsem začal pracovat na DPČ, kde jsem podepsal smlouvu do konce roku a zároveň s ní i růžový papír. I přes to, že mám podepsanou smlouvu do konce roku, tak poslední mzdu od tohoto zaměstnavatele dostanu za měsíc září. Od října bych chtěl nastoupit do brigády nové a tím pádem v tu chvíli budu mít podepsané dvě smlouvy u dvou různých zaměstnavatelů, nicméně v každém dalším měsíci od podepsání další smlouvy (říjen,...) budu pobírat mzdu pouze u tohoto nového zaměstnavatele. Chtěl bych se tedy zeptat zda u nového zaměstnavatele mohu také podepsat růžový papír a pokud ne, tak jak mám tuto situaci řešit, pokud chci uplatnit slevu na studenta a maximalizovat tak čistou mzdu. Jen pro upřesnění informací ohledně prvního zaměstnavatele- Jedná se pozici traťového komisaře při různých mezinárodních závodech a vzhledem ke specifičnosti této pozice je nutné důkladné proškolení, několik výcvikových směn a zvládnutí zkoušek. Školení probíhá vždy po novém roce a zároveň s ním se podepisuje smlouva DPČ na další celý rok i přes to, že závodní sezóna trvá výhradně od března do konce září. Pokud bych tedy pracovní smlouvou rozvázal teď na konci září, mohl bych tím pádem podepsat od října růžový papíru u nového zaměstnavatele, ale toto řešení je pro mě nepřípustné, jelikož bych musel znova před příští závodní sezónou podstoupit kolotoč zkoušek, školení a výcviku.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.