FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STUDENT A DANĚ

odpovídal(a): Redakce

student, DPP, dane, daňový nerezident

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to s daňami pri DPP ak môj príjem presiahne mesačne 10 000kč, ale zároveň nemám poistenie ani pobyt v ČR, ale študujem tu na VŠ. Chápem správne, že príjem na 10 000kč sa musí daniť - odvádza sa sociálne a zdravotné, ale kam sa odvádza ak som poistenec SR? Uplatňuje sa mi formulár na zľavu (zľava na dani a zľava na študenta) aj keď prekročím hranicu 10 000kč? Ďakujem za objasnenie


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, mám celkem jednoduchou otázku. Musím podávat sám daňové přiznání, když jsem měl jeden měsíc dvě dohody o provedení práce? U jedné jsem měl podepsaný růžový papír a z té druhé mi byla stržena daň. U jednoho zaměstnance mi bylo nejprve řečeno, že za mě podají roční zúčtování. Ale nakonec mi řekli, ze by mi bylo vráceno jen par korun a musel bych sám jít podat daňové přiznání.



odpovídal(a): Redakce

Danění

Dobrý den, když jsem student, a vydělám si více než 10 tisíc měsíčně tím, že upravuji videa a fotky na stránce fiverr.com, musím je nějak danit? A musím je danit když si vydělám méně než 10 tisíc za měsíc. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Podanie daňového priznania v ČR

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na povinnosť podania daňového priznania v Českej republike. Som študentka vysokej školy na Slovensku. Mala som brigádu na Slovensku a po jej ukončení som bola v ČR na praxi s tým že som mala podpísanú DPČ. Na Slovensku viem, že musím podať daňové priznanie a priznať celosvetové príjmy keďže ten zárobok bol vyšší ako limit. Musím ale podať aj daňové priznanie v Českej republike? Podpísala som prohlášení, zárobok bol občas vyšší ako 10000Kč a mala som Vypočtenú zálohu na daň. Od zamestnávateľa som obdržala potvrzení o zdanitelných príjmech, ktoré by som pripojila k slovenskému daňovému priznaniu a iba deklarovala som príjem zo zahraničia. Ďakujem


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia a úřad práce a DPČ

Dobrý den, mám na vás otázku ohledně ukončení studia. Bohužel jsem si nevybral správný obor na VŠ a cca od konce listopadu jsem nechodil do školy. Nyní mi v dohledné době bude ukončeno studium pro nedostatečný počet kreditů. Od září však chci pokračovat se studiem, avšak na jiné fakultě. Mám tedy otázku zda-li, se musím registrovat na ÚP (v případě, že nezískám práci na HPP na přechodné období, kdy nebudu studentem), nebo bude stačit pokud ve firmě, kde pracuji na DPČ donesu oznámení o ukončení studia a začnou mi ze mzdy strhávat ZP vypočtené z minimální mzdy. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

vrácení daně

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mám nárok na vrácení daně- pracovala jsem leden až duben 2019 (výdělky nad 10 000Kč) a až do června jsem byla vedena jako student. Od května 2019 jsem na mateřské. Základ daně 223581 Kč, skutečně sražená daň 22480 a záloha na daň z příjmu 22480 Kč.


odpovídal(a): Redakce

Odevzdání prohlášení o daní z příjmu na FÚ, více zaměstnání a souběžné zaměstnání

Dobrý den,

musím jako student odevzdávat daňové prohlášení za situace, že jsem za jeden rok měla 5 zaměstnavatelů a z toho jsem pouze v jednom měsíci měla 2 souběžně (do práce jsem již docházet nemohla, ale nemohla jsem ani dorazit podepsat výpověď)? Vždy jsem si hlídala, abych měla růžové prohlášení podepsané pouze u jednoho. Ostatní mělo být vždy zdaněno. Můj dotaz zní, jsme povinna dávat něco na FÚ i přes to, že nestojím o vrácení daně, pouze nechci někde něco dlužit. případně je možné dohledat, jestli někde na daních dlužím? nebo FÚ informuje. Případně jaká je roční pokuta za nedodání prohlášení? pokud můj roční příjem nepřesáhl ze všech prací 100 000 kč. bohužel vše se píše něco jiného, jednou musím, jednou můžu jednou nemusím a i na dvou úřadech mi bylo řečeno něco jiného. děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ, student, potvrzení o studiu skončilo v září

Dobrý den, jsem studentem vysoké školy a pracuji od ledna ve firmě na DPČ. Firmě jsem při nástupu dodal potvrzení o studiu. Toto potvrzení ale platilo pouze do září. Všiml jsem si, že od tohoto měsíce nepobírám slevy na dani jakožto student. I když ve studiu pokračuji. Měl jsem dodat mzdové účtárně v září nové potvrzení o studiu? Nebo potvrzení doložím při ročním zúčtování a peníze získám zpětně? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zpětné uplatnění studentské slevy na dani

Dobrý den, potřebuji se zeptat. Pracuji jako zaměstnanec, dálkově studuji střední školu a právě před pár dny po dvou letech studia jsem se dozvěděl, že mohu uplatnit slevu na dani, pořád ještě studuji a chci se zeptat, zda lze tuto slevu uplatnit ty dva roky případně alespoň jeden ten rok zpětně a co proto musím udělat. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Status studenta končí dřív než přijímačky

Dobrý den, k poslednímu srpnu mi končí status studenta, ale přijímačky na VŠ mám až 6.září. Nevím co mám dělat mezi tím, jelikož jsem na brigádě na dpp. Jestli se mám jit na ten krátký čas napsat na ÚP nebo co mám dělat.. za všechny rady budu moc vděčná. Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobré dopoledne, ráda bych se pozeptala, jak je to v mém případě s vrácením přeplatku na dani. Jsem student. Od ledna mám brigádu, kde mám uzavřenou smlouvu dpč. Zároveň zde mám podepsané růžové prohlášení a uplatňuji zde po celý rok slevu na dani jako student. V dubnu jsem začala pracovat ještě v jedné práci, zde mám také podepsanou smlouvu dpč. V obou pracích platím daně, v té druhé (kde nemám uplatněný růžový papír) platím klasickou vyšší daň. Mohu se zeptat, zda a případně v jaké výši (jen obecně) budu mít nárok na vrácení přeplatku na dani? Předem děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Sleva na daních u dvou zaměstnavatelů

Dobrý den, Byl jsem zaměstnán u zaměstnavatelů A) a B). U zaměstnavatele A) jsem měl podepsaný růžový papír který jsem poté chtěl zrušit tak jsem ústně požádal o zrušení protože jsem tu slevu chtěl uplatnit u zaměstnavatele B) jenže zaměstnavatel A) na to nejspíše zapomněl protože mi přišli dvě výplaty a na obou jsem měl uplatněnou studentskou slevu a teď nevím co s tím mám dělat. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPČ, HPP z pohledu studenta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s výpočtem mzdy u studenta, pokud mám jednu brigádu na DPČ, kde uplatňuji slevu na poplatníka a momentálně jsem přibrala druhou brigádu na HPP (40h/měsíc). U obou brigád jsem doložila potvrzení o studiju. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Budu mít stále status studenta, když přeruším studium na střední škole?

Dobrý den, nastupuji do 3. ročníku sš (chodím na gymnázium). Ze sš chci však odejít (nejde o přestup na jinou školu, ale o ukončení studia; nechci to ale rozmlouvat, jsem téměř rozhodnut). Jako kompromis se ale nabízí PŘERUŠENÍ STUDIA (v mé škole lze přerušit max. 2 roky) - abych měl jakási zadní vrátka. Měl bych během přerušní studia status studenta? Přemýšlím také o podnikání, práci - zkrátka výdělku - a jde mi o to, jestli bych v této situaci mohl legálně vystupovat jako student, a přitom pracovat jako zaměstnanec / osvč - z toho běžne odvádět daně - a přitom neřešit sociální a zdravotní pojištění, které za mě nyní jako za studenta platí stát, popř. vyřešit příspěvky na studium, které dostávají (a potenciálně by /ne/dostávali moji rodiče). Chci vystupovat legálně, na můj dotaz ale nemohu nalézt odpověď. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

2 brigády současně

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jak je to s placením daní při dvou brigádách současně, když jsem student. V první jsem podepsala "růžový papír" a vydělám si za měsíc více než deset tisíc. Smlouvu mám od začátku července do konce září. V srpnu však půjdu na brigádu druhou. Jak je to s daněmi ve druhé brigádě? Při možnostech, že si vydělám více nebo méně než deset tisíc. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění studentů

Dobrý den, když neudělám státní bakalářskou zkoušku na první pokus a půjdu na opravný termín, třeba až příští rok, jak je to s poplatky za sociální a zdravotní? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Příjmy při studiu

Dobrý den, momentálně se rozhoduji kde je pro mě výhodnější mít trvalé bydliště. Studuji dálkově VŠ a k tomu pracuji na zkrácený úvazek, vydělám si něco přes 5000 tis a sráží mi soc. i zdra. pojištění. Když bydlím u rodičů mají nárok na slevu na dítě což je cca 13 tis. na co bych měla nárok já při daňovém přiznání kdyby bylo mé trvalé bydliště mimo rodiče, mám šanci taky dosáhnout na částku 13 tis? Již nebydlím s rodiči ale nevím zda si změnit i trvalé bydliště. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní studentům, přeplatky na daních

Když za mě jako studenta podléval daňovém přiznání zaměstnavatel, do kdy můžu očekávat vrácení příplatků na daních? Děkuji,


odpovídal(a): Redakce

Student a podnikání, vedlejší činnost

Zdravím Vás, Chystam se zapocit zivnost jako student. Jedna se o provozovani automobilove dopravy na prepravu osob. Jake bych platil dane, socialni a zdravotni pojisteni? Děkuji S pozdravem Šimon Žďárský


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na VŠ a zároveň jsem v měsíci únoru pracovala se smlouvou na hlavní pracovní poměr. V práci jsem však skončila a vrátila se zpět ke studiu. Jak to teď mám ohledně sociálního a zdravotního pojištění? Je to pořád státem placené? Jsem pořád student (kredity mám splněné, postoupila jsem bez problémů do letního semestru)? Nebo se musím hlásit na pracovní úřad? Děkuji za odpověď