FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁVA A POVINNOSTI STUDENTA

odpovídal(a): Redakce

26 a student

Dobrý den, potřeboval bych se zeptat. Bude mi za týden 26 ale ještě nemám dokončené zkoušky (absolutorium). Tak sem se chtěl prosím zeptat na co vše si mám dát pozor když už budu i pracovat ?


odpovídal(a): Redakce

Odvody sociálního a zdravotního pojištění

Hezký den, v lednu jsem ukončila bakalářské studium a v současnosti pracuji na HPP (25h úvazek týdně), platím tedy odvody soc. a zdrav. pojištění. Na podzim, 5. října znovu pokračuji v magisterském studiu se zápisem od 20. 7. Pracovní poměr bych chtěla v srpnu nebo v září ukončit a nahradit ho živnostenským listem. Kdy prosím znovu získám status studenta a nebude se na mě tedy vztahovat povinnost platit soc. a zdrav. pojištění? Je to dnem zápisu? Musím skutečnost o započetí studia oznámit zdravotní pojišťovně nebo správě soc. zabezpečení, nebo to zajistí škola? Předem mockrát děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Uznaná doba rodičovství

Dobrý den, aktuálně mám přerušené studium (bakalářské prezenční, 3.LF UK) z důvodu rodičovství, teď to byl rok, dítěti je devět měsíců. Pokud se během rodičovské rozhodnu, že si pořídím druhé dítě, do kdy mám povolené přerušení? Do tří let věku prvního dítěte? Potřebovala bych do dvou let věku druhého dítěte, aby mi ho vzali do školky/jeslí a zůstal nám rodičovský příspěvek. Škola je pět dní v týdnu od rána do večera, všechno povinné. Existuje nějaká žádost, díky které bych mohla mít vyšší absence a díky tomu mohla studovat dříve než bude moct dítě do školky/jeslí (jiná forma hlídaní není možná).


odpovídal(a): Redakce

Zápis na VŠ v září a pojištění

Dobrý den, jsem po maturitě a v srpnu mi končí status studenta. Na vysokou jsem si podávala přihlášku až ve druhém kole a zalpisy jsou tudíž až v polovině září. Chci se tedy zeptat, mám se na září napsat na ÚP nebo jen nějak informovat pojišťovnu, že mám zápis až v září? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Těhotenství a školné

Dobrý den, na jaře 2017 jsem se přihlásila na dálkové studium jedné střední školy. Školné činí 15 000 na rok. Domluvila jsem si splátkový kalendář,zbývá zaplatit 3336 kč. Bohužel ke studiu nemohu nastoupit,z důvodu těhotenství. Vedení školy mi sdělilo,že vzhledem k tomu,že začal školní rok,musím částku doplatit a žádné peníze mi nevrátí. Z toho jsem celkem v šoku,protože ani v podkladech ani na stránkách školy,jsem se nic takového nedočetla. Opravdu nemám nárok na vrácení peněz ? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Školní praxe v mrazu

Dobrý den, mám dost zajímavý dotaz. Ve škole (SPŠS) máme povinné geodetické praxe, které jsou v terénu. Nemám s nimi žádný problém, pokud není 0°C venku a mrzne. V ten moment opravdu odmítám na školní praxi jít kór když jsem ještě nemocná. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli má naše třídní učitelka vůbec právo nás vyslat takto na 3 hodiny ven s přístroji. Podle mě je to už nadměrně proti lidskosti a vůbec si neuvědomuje, že jde o naše zdraví. Stát 3 hodiny v mrazu na místě si nemyslím, že by mělo být mezi povinnostmi studenta. Děkuji za odpověď, Kainová.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění na střední škole

Dobry den. Jsem oboustranny sirotek, a mam rozstudovanou svou treti stredni skolu, momentalne druhy rocnik. V breznu mi ale bude 26 let. Jake poplatky budu musel platit pokud bych chtela studovat do 4teho rocniku, a budu si muset platit sama soc. A zdrav. Nebo muzu byt u skoly zaroven na UP? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Výsledky zkoušky

Dobrý den, požádala jsem profesorku z mé vysoké školy o správná řešení písemné zkoušky, která se mi moc nepovedla. Ani po druhé žádosti mi však nevyhověla a ani nijak nezdůvodnila proč mi správná řešení nechce sdělit. Komunikace probíhala mailem, protože bydlím daleko od místa školy. Můj dotaz zní: má učitel povinnost sdělit na požádání řešení zkoušky (i když žádám jen přes mail a nemohu se dostavit na osobní konzultaci)? Děkuji Vám.


odpovídal(a): Redakce

Individuální plán a přerušení studia

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké jsou mé možnosti v situaci která může nastat. Aktuálně mám statut studenta střední školy s individuálním studijním plánem(1 rok) přičemž mám stoprocentní absenci a žádné známky. 3tí ročník jsem dokončil standartně,do 4tého (aktuální) jsem však vůbec nenastoupil (po dohodě s vedením). Chtěl jsem na rok přerušení studia , oni mi navrhli í že indv. stud. plán se mi vyplatí víc . Původní plán byl dát si rok pauzu (osobní důvody) a potom si nakonci léta doplnit klasifikaci a v září případně maturovat.Nebo zopakovat čtvrtý ročník opět s indivuálem ,ale tentokrát za mého reálného studia (kdy bych na školu musel přijet na několik dní v měsíci ). Tento rok jsem strávil ve světě popř v česku a rozběhl slušnou kariéru. Teď se objevila velmi,velmi lukrativní nabídka ,boužel mimo evropu tudíž se studiem nekombinovatelná a ještě ke všemu minimálně na 12 měsíců. Maturita (vzhledem k tomu že jsem na gymnáziu) a následná Vš jsou nutnost a rozhodně nezvažuju vykašlat se na to napořád. Jde mi teď o situaci , kdy bych na 12 měsíců odjel,takže se dá předokládat že bych se vrátil příští červen. Jaké bych měl možnosti jak to udělat se studiem prosím? Byla by možnost například teď od září regulérně přerušit studium na 12 měsíců s tím že po návratu bych navázal? Děsím se toho abych nemusel chodit celou střední školu znovu . Případně existuje nějaká varianta kterou by jste mi Vy doporučila v mé situaci ? Vím že většina lidí mě od tohohle odrazuje,ale ti tu šanci nemají a jenom tak se k ní nedostanou dělat práci která člověka velice baví,je v ní dobrej a zároven je výborně placená. Když je vám 20 ,nemáte nikoho kdo vám cpe prachy horem dolem a chcete mít určitý životní standart,peníze člověk prostě potřebuje a je velká škoda zahodit šanci.Stejně si absolutně neumím představit z čeho bych chtěl žít na VŠ protože možnosti mých rodičů nejsou na takové úrovni aby dokázaly pokrýt mé potřeby ,natož přání . Ten rok práce mi může zajistit v podstatě na minimálně 2 roky pohodlného života + slušné auto a tonepočítám že bych byl po návratu úplně bez příjmu.


odpovídal(a): Redakce

Přerušení střední školy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké jsou mé možnosti v situaci která může nastat. Aktuálně mám statut studenta střední školy s individuálním studijním plánem(1 rok) přičemž mám stoprocentní absenci a žádné známky. 3tí ročník jsem dokončil standartně,do 4tého (aktuální) jsem však vůbec nenastoupil (po dohodě s vedením). Chtěl jsem na rok přerušení studia , oni mi navrhli í že indv. stud. plán se mi vyplatí víc . Původní plán byl dát si rok pauzu (osobní důvody) a potom si nakonci léta doplnit klasifikaci a v září případně maturovat.Nebo zopakovat čtvrtý ročník opět s indivuálem ,ale tentokrát za mého reálného studia (kdy bych na školu musel přijet na několik dní v měsíci ). Tento rok jsem strávil ve světě popř v česku a rozběhl slušnou kariéru. Teď se objevila velmi,velmi lukrativní nabídka ,boužel mimo evropu tudíž se studiem nekombinovatelná a ještě ke všemu minimálně na 12 měsíců. Maturita (vzhledem k tomu že jsem na gymnáziu) a následná Vš jsou nutnost a rozhodně nezvažuju vykašlat se na to napořád. Jde mi teď o situaci , kdy bych na 12 měsíců odjel,takže se dá předokládat že bych se vrátil příští červen. Jaké bych měl možnosti jak to udělat se studiem prosím? Byla by možnost například teď od září regulérně přerušit studium na 12 měsíců s tím že po návratu bych navázal? Děsím se toho abych nemusel chodit celou střední školu znovu . Případně existuje nějaká varianta kterou by jste mi Vy doporučila v mé situaci ? Vím že většina lidí mě od tohohle odrazuje,ale ti tu šanci nemají a jenom tak se k ní nedostanou dělat práci která člověka velice baví,je v ní dobrej a zároven je výborně placená. Když je vám 20 ,nemáte nikoho kdo vám cpe prachy horem dolem a chcete mít určitý životní standart,peníze člověk prostě potřebuje a je velká škoda zahodit šanci.Stejně si absolutně neumím představit z čeho bych chtěl žít na VŠ protože možnosti mých rodičů nejsou na takové úrovni aby dokázaly pokrýt mé potřeby ,natož přání . Ten rok práce mi může zajistit v podstatě na minimálně 2 roky pohodlného života + slušné auto a tonepočítám že bych byl po návratu úplně bez příjmu.



odpovídal(a): Redakce

Zápis ke studiu na dvou školách

Dobrý den, v roce 2015 jsem úspěšně ukončila studium tříletého bakalářského oboru. Následně jsem nastoupila studium na dvouletý navazující magisterský obor na VŠE. Studovaný obor však nesplňuje moje očekávání a proto ho v letošním akademickém roce ukončuji. Od příštího akademického roku bych chtěla nastoupit na jinou univerzitu, pětiletý magisterský obor. Zajímaly by mě proto dvě věci: 1) Jestliže jsem předchozí bakalářské studium řádně ukončila, budu platit pouze poplatek za další studium? Z doby, která je na studium magisterského studia (5+2) se mi odečte pouze neukončený rok na VŠE? Samozřejmě počítám s tím, že si od 26 let budu muset hradit zdravotní pojištění. Kromě poplatku za další studium však ve škole nic jiného platit nebudu? 2) Je možné být zapsaná zároveň na dvou různých prezenčních oborech na různých univerzitách? Není s tím spojen nějaký poplatek? Zápis na jednu VŠ je totiž dříve než budu vědět, zda jsem byla přijata na druhý, mnou preferovanější obor. Je tedy možné, abych se zapsala na jednu VŠ již v červenci a pokud bych byla přijata, zapsat se v září na druhou VŠ a studium na předchozí ukončit? Děkuji.