FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA POPLATKY ZA STUDIUM

odpovídal(a): Redakce

Poplatky po nedokončeném magisterském studiu

Poplatky za bakalářské studium po řádně nedokončeném magisterském studiu Dobrý den, možná už byl obdobný dotaz řešený, ale nepodařilo se mi jej nikde najít. Mám dotaz ohledně poplatků za bakalářské studium po řádně nedokončeném magisterském studiu - konkrétně v případě, kdy student studuje 4 roky medicínu (tedy magisterský studijní program dle § 46 zák.č. 111/1998 Sb. dále jen ZoVŠ), poté však studium ukončí a začne studovat např. obor zdravotní sestra v bakalářském programu (dle § 45 ZoVŠ). Jak je to potom s poplatkem za studium? Musí si bakalářský obor platit, jelikož bude studentem VŠ pátý rok (což je o rok více než standardní doba bakalářského studia zvětšená o jeden rok) nebo za studium platit nemusí, protože nikdy nestudoval v bakalářském programu (a tedy dle § 56 odst. 3 ZoVŠ s odkazem na § 45 odst. 2 ZoVŠ má nárok na bezplatné studium)? (Dovolím si ještě citovat znění § 58 odst 3 ZoVŠ: Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3... Přitom dle § 45 je bakalářský program zaměřen na přípravu ke studiu v magisterském studijním programu a řádně se ukončuje státní závěrečnou zkouškou. Dle mého názoru tedy není možné aplikovat první tři roky u 6letého magisterského studia jako "bakalářské studium", neboť by muselo být ukončeno SZZ...) Děkuji Vám za Váš názor a přeji hezký den.

Druhé bakalářské studium

Dobrý den, úspěšně jsem ukončila čtyřleté bakalářské studium. Studium bylo na 4 roky, takže jsem nic neprodlužovala. Nyní jsem se přihlásila na pokračující magisterské studium na 1,5 roku. Na to jsem se ale nedostala. Chtěla bych proto tento rok využít pro studium jiného bakalářského programu, který mě vždy zajímal a poté bych se rozhodla zda zkusím znovu magisterské nebo budu pokračovat v novém bakaláři. Chci se tedy zeptat jakým způsobem budu mít bakalářské studium zpoplatněno?

Poplatky za studium

Dobrý den, potřebovala bych od Vás poradit ohledně vyměřování poplatků za souběžné studium bakaláře dvou vysokých škol. Momentálně mám za sebou dva roky školy číslo 1, kterou už teď vím, že budu studovat čtyři roky, a letos bych k tomu chtěla nastoupit na školu číslo 2., kterou plánuji studovat 3 roky. Pokud školu číslo 1 úspěšně ukončím za dva roky, tak rozumím tomu správně, že nebudu nic platit? Pokud bych školu číslo 1 studovala ještě další dva roky, tzn. 4 celkově, ale neukončila úspěšně, platila bych pouze poslední rok školy číslo 2, nebo by mi zpětně naúčtovali i první dva roky? Šlo by v takovém případě školu číslo 1 čtvrtým rokem přerušit, abych obě ukončila zároveň, ať už úspěšně nebo neúspěšně, a neplatila tak nic? Děkuji za odpověď a omlouváme se za dlouhý a matoucí příspěvek. S pozdravem

Studium dvou škol a poplatky

Poplatky při magisterském studiu: Dobrý den, v červnu jsem udělala bakaláře na Mendelově univerzitě v Brně - bez prodlužování, klasicky 3 roky. Nyní od září budu pokračovat dále na magisterském, ovšem byla jsem přijata na více škol a nyní se nedokážu rozhodnout, zda na VUT či na Masarykovu univerzitu. Proto by mě zajímalo, jak je to s poplatky za studium? Chtěla bych nejspíše studovat obě zároveň a vybrat si až po půl roce studování. Děkuji moc.

Dvě neúspěšná studia

Dobrý den mám dotaz. Je mi 25 a chtěl bych se přihlasit na VŠ. Jsou tu však nějaké háčky a to, že už jsem dříve studoval. Nejdříve jsem studoval jeden obor rok tam jsem skončil a přihlasil jsem se na druhej tam jsem v prubehu druhého ročníku také skončil. Tak se chci zeptat jak by to vypadalo tedka kdybych šel znova na VŠ musel bych si platit školné atd. Předem děkuji za odpoved.

Jeden rok navíc na bakalářském i magisterském stud

Dobrý den, v červnu jsem úspěšně ukončila bakalářské studium a jsem přijata na navazující, kde jsem žádala o předčasný zápis ke studiu, abych mohla vyjet na Erasmus, kde výuka začíná už poslední týden v srpnu. Poslední rok bakalářského studia jsem platila poplatky za prodloužene studium, a z toho důvodu, když bych byla zapsána v srpnu předčasně do mag. studia tak mně je výměří znovu na dva roky, i když bych měla mít studium už zase řádně 2+1 rok. Jak je to mozne a jestli to plati jen na Mé univerzitě v Pardubicích nebo obecně. Děkuji za odpověď. Vagnerová

Delší studium na jiné škole.

Dobrý den, jsem studentkou bakalářského oboru na OSU a v červenci jsem započala čtvrtý rok studia, tedy překročila jsem standardní dobu tří let, po kterou se obor studuje, ale ještě celý další rok poplatek za studium platit nemusím. Jelikož mi k úspěšnému dokončení studia chybí pouze SZZ, bude mi od 1. září studium přerušeno až do doby, dokud nebude vypsán lednový termín SZZ, na který se budu moci přihlásit. Chtěla jsem se zeptat, zda budu platit poplatek za delší studium, zapíši-li se v září do DALŠÍHO bakalářského oboru jiné univerzity (VŠB), respektive může-li tato univerzita poplatek za delší studium vyžadovat už teď, a nebo až příští rok. Nejsem si jistá, zda ten bezplatný čtvrtý rok studia je i v případě VŠB bez poplatků. Děkuji mockrát za odpověď.

Další studium po magisterském

Dobrý den, po SŠ jsem studovala jeden rok bakalářské studium na UPOL. Po roce jsem ale studium ukončila a začala studovat jinou fakultu (magisterský obor), který jsem za 5 let úspěšně absolvovala. Letos jsem přijata na další bakalářský obor na Univerzitě Palackého. Budou se mě týkat nějaké poplatky za studium v rámci tohoto roku, či dalších let? Platí také, že do 26 let (v mém případě do dubna) platí zdrav. pojištění stát? Moc děkuji za odpovědi

Delší studium na ČZU

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár informací ohledně financování studia. Na CZU jsem studovala řádně v délce 3 let bakalářský obor. Ihned poté jsme byla na navazující studium zapsána na CZU 14.7.2014 (prezenčně) a současně na VSE 11. 7. 2014 (distančně). Obě tyto školy jsem studovala současně až do 29.12. 2014 (před koncem 1. semestru), kdy jsem podala žádost o ukončení studia na VŠE formou zanechání studia. CZU studuji dále, ale byla jsem tento rok nucena odložit státní závěrečné zkoušky místo května 2016 na únor 2017. Chtěla bych se tedy zeptat a ujistit, zda mi bude či nebude vyměřen nějaký finanční postih za mé studium na VŠE v kombinaci s odkladem státní závěrečné zkoušky. Předem děkuji za odpověď. (Věk 24 let)

Další studium

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně placení poplatků za studium - je mi 22 let a momentálně studuji druhý ročník bakalářského, tříletého studia. Jelikož jsem ale přišel na to, že škola není pro mne, chtěl bych hned příští rok po státnicích začít studovat jiný obor, který je ovšem rovnou magisterský a studuje se 6 let. Měl tedy ještě nějaký nárok na proplacení některých semestrů, nebo bych si školu musel platit už od prváku? Předem děkuji za odpověď.

Poplatky po přerušení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud mi např. v dubnu začne platit povinnost, platit školné na ČZU kvůli překročené době standartního studia (3+1) v bakalářském programu,potom např. v červnu studium přeruším a pak za rok zase nastoupím? Když potom v říjnu nastoupím budu muset další semestr platit až po těch 3 měsících co mi ještě do těch 6 zbývají nebo budu muset začít platit už rovnou v říjnu? Děkuji za odpověď

Placení školného

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud mi např. v dubnu začne platit povinnost platit školné, např. v červnu studium přeruším a pak za rok zase nastoupím? Když potom v říjnu nastoupím budu muset další semestr platit až po těch 3 měsících co mi ještě do těch 6 zbývají nebo budu muset začít platit už rovnou v říjnu? Děkuji za odpověď

Poplatky na TUL

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na poplatek za překročení doby bakalářského studia. Studovala jsem jeden rok na uzs tul, další jeden semestr jsem studovala na ft tul, nyní jsem přijata na fp tul. Standartní doba studia jsou tři roky, proplacená délka studia jsou čtyři. Tak mě zajímá, jestli budu muset platit dva semestry navíc nebo jen jeden, jelikož jsem skončila po prvním semestru na ft tul. Děkuji.

Poplatky na magisterském studiu

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně poplatků spojených se studiem. Tři roky jsem studoval bakalářský obor, který jsem nedokončil a následně jej ukončil. V rámci té samé univerzity jsem prešel na jiný obor, jehož absolvování se mi s největší pravděpodobností povede za 1,5 roku. To znamená, že celková doba bakalářského pogramu se mi protahne na 4,5 roku, přičemž za ten půl rok už budu muset uhradit poplatek za překročení standardní doby studia. Můj dotaz ale smeřuje k tomu, jaké poplatky budu muset uhradit na magisterském studiu, ve kterém bych rád pokračoval na stejné univerzitě. Děkuji za odpověd´.

Včasné ukončení studia

Dobrý den, jsem studentkou VŠ od 1.9.2015 (den zápisu), momentálně chci nastoupit na právnickou fakultu- tedy na magisterské studium (zápis koncem června). Stále se rozhoduji, zda na původní škole zůstat nebo studium ukončit. Proto se chci zeptat do kdy je nejpozději nutné studium ukončit tak, aby mi nevznikla povinnost na PF další studium později platit? Děkuji za odpověď.

Čtyřleté studium

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně poplatků na VŠ. Hledala jsem na internetu, ale to co jsem hledala jsem nenašla. Mám v plánu se letos zapsat na dvě VŠ na stavárnu a na architekturu, s tím, že bych tu architekturu chtěla jen zkusit třeba na 2-4 měsíce, jen jako takovou zkušenost. Ale bojím se, že když tedy po těch měsících studium ukončím, tak budu muset jeden zbylý rok na stavárně platit. Nevíte jak to je? Chtěla bych to zkusit jako novou zkušenost, ale nevím jestli mi to za to stojí. Platit vysokou se mi zrovna moc nechce. Předem děkuji za rady. Úsměv Jo jen ještě pro informaci, bakalář na stavební fakultě je na 4 roky. A myslím, že se proplácejí jen čtyři roky.

Poplatky na UK

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s poplatky za další studium. V období od 2007 do 2011 mám odstudovaných celkem pět let neúspěšného studia (z toho 3,5 let v přímém magisterském, přičemž jsem nesložila postupovou zkoušku a 1,5 bakalářského). V letech 2011-2014 jsem studovala úspěšně bakalářské studium na FSV UK, které jsem si celé platila. Letos jsem se dostala na navazující magisterské studium na FSV UK. Chtěla bych se zeptat, zda si i toto studium budu platit? Děkuji moc za odpověď!

Placení poplatku po 26 letech

Dobrý den, v září snad zdárně dokončím Bc. titul (v červnu 2016 mi je 24 let). Pokud bych chtěla nastoupit na rok na VŠ a poté na Mgr. ukončila bych první ročník Mgr. ve 26 letech, což znamená, že poté si budu zbytek studia doplácet (rok u Mgr.). Budu platit něco za nedokončenou VOŠ, pokud bych ji studovala kvůli té překlenovací době? Děkuji za odpověď.

Zbývající počet bezplatných měsíců

Dobrý den, 16.7.2013 jsem nastoupila na ČZU(PEF), ze studia jsem byla vyloučena 21.10.2013. Mezitím jsem nastoupila na ČZU(FAPPZ) od 16.7.2013 do 9.10.2015, bohužel kvůli 1 předmětu zase neúspěšně. Podala jsem si přihlášku na FAPPZ znovu a chtěla bych studium dokončit. Kolik mi ještě zbývá bezplatných měsíců? Předtím jsem byla na prezenčním studiu, ted nastoupím na kombinované. Děkuji za odpověď

Poplatky pro absolventy slovenských škol

Dobrý deň, Chcela by som sa spýtať, či by som musela platiť poplatok za školné v prípade, že by som začala navštevovať dennú formu štúdia na území Českej Republiky. Ale, mam trvalé bydlisko na Slovensku, kde som už študovala a štandardnú dĺžku štúdia (na SR) mám teda vyčerpanú. Zaujímalo by ma teda či sa toto štúdium vzťahuje aj na Českú Republiku alebo by som mohla mať nárok na bezplatné štúdium. Ďakujem za Vašu odpoveď.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.