Výpočet odstudované doby

Sekce: Studentská poradna | Téma: Poplatky za studium

Otázka: 30.04.2017 11:59


Dobrý den, prosila bych o Vaši radu. Úspěšně jsem na VŠ absolvovala bakalářské studium a pak začala studovat navazující magisterské studium, které jsem ale po roce a půl studia nechala a odjela do zahraničí. Nyní bych ráda magisterské studovala, ale na jiné škole a chtěla bych si k tomu dálkově přidat dalšího bakaláře. Otázkou ale je, zda si budu muset platit bakaláře i magisterské zvlášť za každý obor, protože to by mi zruinovalo peněženku. A taky se chci zeptat, jak se mi vypočítá ta doba, kterou budu platit. Na Když jsem magisterské studovala rok a půl, budu mít ještě půl roku bezplatně nebo rok a půl, anebo nemám už nárok na bezplatné magisterské studium. Taky by mě zajímalo, od kdy se ta doba počítá, protože zimní semestr jsem už do školy nechodila, ale fakulta mi poslala list o ukončení až v březnu a to ještě s měsíční výpovědní lhůtou, takže to se mi asi bude počítat, že jsem magisterské studovala i v ketním semestru, ne? Status studenta jsem tak ztratila někdy v dubnu, byť do letního semestru jsem se ani nezapsala. Prosím, předem děkuji za radu a zodpovězení všech mnou kladených otázek. J.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 08.05.2017 15:17


Dobrý den, výpočet je jednoduchý, na novém studiu budete poplatek za delší studium platit po odstudování standardní doby studia plus jeden rok mínus cca jeden rok a šest měsíců (tj. standardní doba studia plus jeden rok mínus doba studia neúspěšně ukončeného studia). Dobu neúspěšně ukončeného studia musíte počítat přesně na dny. Tedy nikoli na semestry nebo na akademické roky. Musíte ji spočítat přesně od okamžiku zápisu ke studiu do pravomocného ukončení studia. Pravomocné ukončení studia nastalo potom, co Vám přišel dopis o ukončení studia plus měsíc, kdy jste se mohla odvolat. A ano, pokud začnete studovat dvě studia, tak poplatek budete platit na každém z nich.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: STUDENTSKÁ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Započtení navazujícího magisterského studia

Dobrý den, na základě předchozí dotazu - je tedy možné, že se mi do úplně nového bakalářského studia započítá doba neúspěšně ukončeného studia na bakalářském (1 rok) i navazujícím studiu (2 roky)? A místo tedy 3+1 rok zdarma na novém bakalářském studiu mi zbyde jen 1 rok zdarma? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zkrácený úvazek + dpp/dpč zároveň

Dobrý den, jsem studentka (cca do května 2020), čekají mě již jen státní zk. Byla mi nabídnuta pozice na zkrácený úvazek - výuka ve škole, pouze 6 hod + další hodiny nepřímé výuky/týden. Výdělek za měsíc nepřesáhne 10 000 Kč, je tedy fakt, že finanční ohodnocení dostanu v čistém a nic se z něho strhávat nebude (jednalo by se o hodnotu kolem asi 7 000 Kč, nevím přesně)? Chtěla bych si k tomuto přivýdělku najít ještě nějakou brigádu. Je to možné a jak by to bylo se strháváním peněz u té brigády, kdyby přesahovala výdělek 10 000 Kč a kdyby ho nepřesahovala? Budu muset odvádět daně atd. když budu mít zkrácený úvazek a zároveň dpč/dpp? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPČ, HPP z pohledu studenta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s výpočtem mzdy u studenta, pokud mám jednu brigádu na DPČ, kde uplatňuji slevu na poplatníka a momentálně jsem přibrala druhou brigádu na HPP (40h/měsíc). U obou brigád jsem doložila potvrzení o studiju. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za další/delší studium?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak by to bylo s poplatky za studium v mém případě. V letech 2011 až 2014 jsem studovala bakalářské studium, které jsem úspěšně ukončila titulem Bc. ve standartní době studia za 3 roky, neprodlužovala jsem. Ihned po státnicích jsem pokračovala na navazujícím magisterském studiu na stejném oboru a univerzitě a opět jsem to úspěšně ukončila titulem Ing. v roce 2016, opět ve standartní době pro magisterské studium, ani tady jsem neprodlužovala. Ale ve stejném roce (v červenci 2016) jsem nastoupila na bakalářské studium na jiné fakultě (ale na stejné univerzitě) a byla jsem zde studentem až do července 2017, kdy jsem studium nakonec sama ukončila. Byla jsem totiž přijata do navazujícího magisterského studia na své původní fakultě (ekonomická fakulta) - studium jsem teď v květnu ukončila opět sama (po 2 letech), tudíž bylo ukončeno neúspěšně. A v letošním roce jsem se přihlásila na kombinované bakalářské studium na úplně jiné univerzitě a na naprosto odlišný obor. Včera se mi v přihlášce objevilo, že jsem přijata a pak mi došlo, jestli mi náhodou po zápise nebude vyměřen nějaký poplatek za studium? A případně do jaké doby od zápisu mi může být vyměřen? Moc děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod a dálkové studium

Dobrý den, jsem studentkou třetího ročníku střední zdravotnické školy a chtěla bych si ten poslední rok dodělat dálkově na jiné škole. Akorát, že v denní formě to trvá 4 roky a v dálkové 5. Do jakého ročníku bych tedy nastoupila? Myslíte si, že je možné i do 5? A další otázka je, jestli bych měla stále nárok na sirotčí důchod? Vydělávala bych si pouze brigádně na dohodu.. Moc děkuju za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zahrnuje se studium na zahraniční vysoké škole do standardní doby studia?

Na Slovensku som študoval jeden semester biológiu. Do druhého semestra som už nešiel kvôli zdravotným problémom. Potom som šiel na inú vysokú školu, kde som ostal 2 semestre a do druhého ročníka som už nešiel, lebo mi štúdium nesadlo. Znamená to te da, že keby som šiel študovať všeobecné lekárstvo na Masarykovu univerzitu v čechách, prekročím štandartnú dĺžku štúdia o jeden a pol roka? Budem teda platiť 30 000 kč? https://student.finance.cz/493112-prodlouzeni-studia-poplatky-2017/


odpovídal(a): Michal Bureš

Nárok na mateřskou, zaměstnání a studium vysoké školy

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na mateřskou v případě, že teď dokončuji vysokou školu, ale měla jsem při studiu HPP od 1.12.2017-30.5.2019? Mezi studiem jsem neměla žádnou pauzu. Po střední jem tedy šla rovnou na vysokou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prestup zo slovenskej VŠ

Dobrý deň, po 2 rokoch strávených bakalárskym štúdiom na slovenskej VŠ (VŠMU) prestupujem na českú školu (DAMU), kde budem študovať celý bakalársky študijný program od začiatku. Viem, že v Čechách máte na dokončenie Bc. 4 roky resp. štandardnú sĺžku štúdia +1 rok, tým pádom by som ja za 1 rok platil (keďže mi bakalár bude “trvať” 5 rokov). Počíta sa do toho však aj moje doterajšie štúdium na Slovensku? Vopred ďakujem za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to budu mít s poplatky za delší studium, ať koukám, kam koukám, nejsem si jistá, jestli vše chápu dobře. Maturovala jsem v roce 2015 a rozhodla se jít studovat pedagogickou fakultu magisterský obor (nikoliv bakalářský a navazující magisterský). Po dvou letech mi došlo, že to skutečně dělat nechci, studia jsem tedy zanechala - neúspěšné ukončení. Šla jsem studovat rok bakaláře zdravotní sestru. Ani tam jsem se necítila příliš spokojeně a po roce jsem studium přerušila (přeci jen mě to bavilo více než peďák a kdyby se cokoliv stalo, chtěla jsem mít jistotu, že se můžu vrátit). Teď studuju prvním rokem všeobecné lékařství a ráda bych ho i dostudovala. Moje otázka zní, kdy mi začnou vyměřovat poplatky? Někde jsem našla informaci, že se započítávají veškerá předchozí neúspěšná studia - tudíž i bakalářský obor se započítává do magisterského, nicméně bakalářský budu mít na 2 roky přerušený - bylo mi řečeno, že do dvou let, pokud nenastoupím k dokončení, bude mi studium ukončeno - což bude, protože se k němu vracet nechci. Také mě trápí ty předchozí dva roky na pedagogické fakultě. Někde jsem četla, že se lékařské studium dělí na 3+1 a na 2+1, tudíž by se mi měly poplatky počítat už za tu část 3+1 a pak znovu vyměřovat po 4 letech za 2+1. A ne celkově po 6-7 letech studia všeobecného lékařství. Jsem z toho hodně zmatená a vůbec netuším, kdy budu poplatky platit. Předem děkuji za jakoukoliv radu.


odpovídal(a): Redakce

Doktorské studium - nárok na mateřskou

Dobrý den, jsem v situaci, ke které nemohu nalézt jasné vyjádření. V minulém roce jsem od 1.9.2017 do 31.7. 2018 pracovala na HPP. V srpnu jsem si zdravotní pojištění platila sama jako samoplátce, od 3.9.2018 jsem nastoupila na univerzitu do doktorského studia, zdravotní pojištění za mne tedy (nově) platí "zaměstnavatel", tedy univerzita. Navíc jsem až do 19. 2. 2019 (mimo srpen 2018) byla OSVČ (vedlejší činnost), nyní mám činnost přerušenou, nicméně zálohy na zdravotní pojištění jsem platila a stále platím. Mám v tomto případě nárok na mateřskou či nikoliv? Nemohu nikde najít vyjádření, které by zahrnovalo mou situaci, vzhledem k navýšení doktorského stipendia na úroveň minimální mzdy a rozhodnutí, že za doktoranda platí zdravotní pojištění univerzita tak, jako by ho platil zaměstnavatel (v rámci úprav chápání doktorského studia nikoliv jako jen studia, ale výzkumu a vzdělávání na úrovni zaměstnání), nicméně zaměstnancem univerzity nejsem, jsem jejím studentem. Na OSSZ mi bylo řečeno, že takovou situaci nikdy neřešili a ať si prostuduju zákony, že tam vše je, ale ani z toho nejsem moudrá. Děkuji za vaši odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.