FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z NEMOVITÝCH VĚCÍ

odpovídal(a): Redakce

věcné břemeno užívání a věcné břemeno bytu

Dobrý den, řeším prodej rodinného domu, který je napsán na moje jméno. Kupovali jsme ho sice jako manželé, ale proto že většinu peněz na koupi jsem dostala od své rodiny, tak jsme se s manželem (nyní už exmanželem) dohodli, také i proto že má dvě děti z předchozího manželství, že jemu se v domě zřídí pro jistotu alespoň věcné břemeno. A to věcné břemeno užívání a věcné břemeno bytu. Nikdy jsme nepředpokládali, že se rozvedeme. Chtěli jsme hlavně chránit naši společnou dceru a její případné dědictví. Nyní je situace taková, že jsme se rozvedli a dům který je můj, už jenom díky tomu, že kdyby nám (mě) rodiče tenkrát nepomohli, tak bysme žádný dům neměli, tak tento dům jsme museli s dcerou opustit, protože mě exmanžel týral a fyzicky napadal. Nyní potřebuji dům prodat abych pro nás zajistila bydlení a taky to finančně lépe zvládala. Exmanžel, když mě z domu vyštval, si tam dál vesele bydlí s tím že má měsíční náklady 2 000,-kč a já jsem na všechno s dcerou sama. Otázka zní jak docílit vymazání věcného břemene. Protože s věcným břemenem dům nikdo nekoupí. Exmanžel mi sice nabízel, že mě vyplatí a dům si nechá, ale to samozřejmě nemůžu připustit, navíc částka kterou mi nabízel je směšná. Je možná nějaká právní opora v případě, že nepřistoupí na výmaz (samozřejmě za adekvátní úplatu) dobrovolně?? Moc děkuji Jelínková


odpovídal(a): Redakce

Koupě zámku

Dobrý den, měla bych dotaz ke koupi zámku. Jaká je daň u tohoto typu objektu? Mohu si vůbec koupi dovolit, pokud vydělávám méně než 20.000,- Kč? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Smlouva o podnajmu

Dobry den, jsem majitelka bytu, ktery pronajimam za urcitou cenu. Vcetne ceny je voda, topeni. Zajima me, jak si mam osetrit platbu zaloh a nasledne vyuctovani po roce. Pokud cena podnajmu cini 7.500,- Kc, v cene je 1.200,- zaloha vody. A po vyuctovani mam vracet podnajmenikovi 15.000,-, prichazim tim o cenu najmu? Take, pokud bude nedoplatek , musim ve smlouve o podnajmu tuto informaci zminit? Dekuji za odpoved. Katerina Birkova


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Přeplatek daně

Můj zemřelý manžel platil několik let vyšší daň z nemovitosti. Dle zák.č.280/009 Sb., § 155, odst.2) a zejména pak odst.7/ mohu uplatnit tuto vratitelnou částku 6 let zpětně. Pracovník Fú mi tvrdí, že mám nárok na zpětné vrácení pouze 3roky. Kde je prosím pravda? Kam bych se měla se svým dotazem obrátit. Děkuji Vám za pomoc a přeji pěkný den.