FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Elena

Vložení auta do podnikání

Dobrý den, jsem OSVČ, vedu daňovou evidenci, jsem plátce DPH. Vložil jsem do podnikání soukromé auto a uplatním si vrácení DPH. Jak ale toto uvést v kontrolním hlášení k DPH, aby to souhlasilo s přiznáním k DPH (částku uvedu na ř. 40 a pak ř. 47).Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Účtování stravenek

Dobrý den. Prosím o radu se stravenkami.. Restaurace vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH. Zákazníci často platí stravenkami, proto firma uzavřela smlouvu se Sodexo. Nyní stravenky využívá hlavně při nákupu v Makro. TZN, firma složí stravenky v Makro, dostane výčetku poukázek. Následně na fa za nákup je uvedena také částka hrazená poukázkami. 1x týdně přijde fa od firmy Sodexo, kde je vyčíslení poplatků a provize firmě Sodexo za složené stravenky a výčetka hodnoty složených stravenek k proplacení. Tuto částku pak Sodexo skládá k proplacení Makru, u kterého firma složila stravenky. Můžete mi, prosím, poradit, jak v DE toto zaúčtovat? Je potřeba vést pokladnu zvlášť se stravenkami? Jakým způsobem zaúčtuji rozdíl mezi přijatými a odevzdanými stravenkami? V tomto případě má část provize firma Makro, část Sodexo... Děkuji.



odpovídal(a): Elena

Účtování stravenek

Dobrý den, nevím jak zaúčtovat stravenky v DE. Obchodník bere za platbu zboží stravenky. Ty pak odesílá na firmu Up Česká republika. Firma mu vystaví fakturu, kde dodavatelem je ona firma a odběratelem a zároveň i příjemcem je obchodník. Příklad. obchod. odvede stravenky v hodnotě 10000,-Kč. firma si vypočítá odměnu 5,5% tj 550,-Kč a vyúčtuje ZD 550,- daň 21% 115,50 celkem 665,50. Tuto částku odečte od hodnoty zaslaných stravenek 10000-665,50=9334,50 a tuto částku zašle obchodníkovi na účet. Já myslel, že udělám zápočet. VF 10000,- PF 9334,50+665,50 ale co s platbou na účet? Prosím poraďte. zdraví Naďa


odpovídal(a): Redakce

Fakturované údaje

dobry vecer, mam vystavenou fekturu na jimku s dani 21% vsouctu praci-vakopani ,ulozeni a zahrabani stoji jiz zninena jimka s dani,ktera pak v naslednem souctu je v celkove sume zdanena znovu i s pracemi...jak tomu mam rozumet? deki za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Vystavení faktury

Dobrý den, plátce DPH vystavuje fakturu na provedené služby obchodní společnosti, která NENÍ plátce DPH (vše ČR). Ve faktuře - daňovém dokladu je u adresy společnosti (která službu objednala) uvedeno IČO (správně) a DIČ. DIČ ovšem ve tvaru CZ+IČO. I přesto, že společnost je neplátce DPH. Společnost, která takto doklad vystavila, se odkazuje, že DIČ není pro účely DPH, ale k dani z příjmu, kvůli kontrolnímu hlášení. Ráda bych věděla, jak je to s udáváním těchto náležitostí na fakturách - daňových dokladech pro neplátce. Jak pro fakturovanou službu do 10 000Kč či nad 10 000Kč. Opravdu může být na daňovém dokladu uvedeno DIČ odběratele, který DIČ vůbec nemá? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Stravné a daně

Dobrý den, jsme podnikatelé a poskytujeme zaměstnancům tuzemské stravné v hodnotě 72 Kč. Stravenky poskytujeme ve výši 100 Kč. Z jaké částky se vypočítává výše daňově uznatelných nákladů? Je to vždy z maximální částky tj. pro rok 2017 86 Kč nebo ze skutečné částky, kterou poskytuje firma na stravné? A do jaké výše může firma poskytnout stravné aniž by se zaměstnanci přidanila? Je stropem pro přidannění 72 Kč nebo 86Kc? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Náležitosti dokladu

Musí být u prvotního dokladu (účtenka, paragon,atd) při zápisu do peněžního deníku prvotní doklad parafován a opatřen razítkem ? Peněžní deník který vede hospodář na jednotlivých bězích letního tábora se následně zpracovává do podvojného účetnictví provozovatele letního tábora. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně knihy…

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně knihy jízd. Firma s.r.o, plátce DPH s os.autem vloženým do podnikání. Od ledna 2017 vede knihu jízd a uplatňuje DPH z nákupu. Od července by chtěla přestat vést knihu jízd a DPH si neuplatŇovat.Po ukončení roku by chtěla využít paušál 5.000,-/měsíc. Můj dotaz zní zda může v polovině roku přestat vést knihu jízd za předpokladu, neuplatňování DPH nebo musí celý rok pokračovat stejně. Děkuji s pozdravem K.D.


odpovídal(a): Redakce

Drobný živnostník a platby v hotovosti

Dobrý den, celodenně pečuji o svou postiženou dceru, což je můj hlavní příjem. Dále si přivydělávám jako pedikérka a moje příjmy z vedlejší činnosti nepřesahují 5000kč. Jsem povinna mít od příštího roku registrační pokladnu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vedení účetnictví

Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec a jako FO si vylepšuji příjem prodejem cenných papírů. Rozdíl příjmu a výdajů je součástí daňového přiznání dle §10. Letošní rok jsem přešel na krátkodobé investování s tím, že příjmy z CP budou např. 91 mil. Kč a výdaje 90 mil. Kč. Chci se zeptat jestli neexistuje u těchto příjmů nějaké omezení (z hlediska jejich výše), při kterém bych musel vést daňovou evidenci nebo případně vést účetnictví. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Nemocenská po skončení pracovního poměru

Dobrý den, zaměstnankyni končí pracovní smlouva na dobu určitou dne 31.7.2017. Od 23.5. je na neschopence, protože je těhotná. Smlouva s ní nebude prodloužena. Můžeme s ní k 31.7. ukončit pracovní poměr a jakým způsobem? Jak naložit s neschopenkou, která jí určitě ukončena nebude? Má ještě zbylých 11 dnů nevyčerpané dovolené, můžeme ji proplatit a kdy? Děkuji Marta J.


odpovídal(a): Redakce

Vedení účetnictví

Dobrý den, můj dotaz zní: může mít právnická osoba podnikající veden účet v zahraničí, i když má sídlo v ČR? Pokud ano, je okruh těchto zemí omezen? Nebo je to na uvážení podnikatele? A ještě podotázka: jakým způsobem je pak řešena komunkace s FÚ a dalšími institucemi, např. sociální správou a zdravotními pojišťovnami? Je tam možno také účetnictví vést ve zvolené měně? Daně jsou pak placeny také v této měně? Existují příklady pro takové podnikání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nákup nemovitosti

Dobry den, s pritelem jsme koupili pozemek. Chci se zeptat, az budeme platit dan z nabyti nemovitosti, zaplati se ze souctu kupni ceny plus DPH 21% nebo pouze z ceny bez DPH. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Založení a prodej s. r. o.

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu s následujícím problémem. Podnikám jako fyzická osoba. Toto podnikání chci rozdělit na dvě části – služby A a služby B. Službu A chci vložit formou „prodeje závodu“ do nově vzniklého s.r.o., tedy právnické osoby. Budu jediným společníkem, budu tedy držet veškerý obchodní podíl. Jakmile bude s.r.o. připraveno k podnikání, chci prodat tento svůj obchodní podíl. Stane se příjem z prodeje obchodního podílu nově vzniklého s.r.o. součástí všech dosud dosažených příjmů z podnikání za rok 2017? Jak se bude tento příjem danit? Musí se z tohoto příjmu také odvádět zdravotní a sociální pojištění? Moc děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Prodej pozemků

Dobrý den, Zděděné pole chci rozparcelovat na stavební parcely(zasíťovat) a postupně prodat. Nejsem plátce DPH- budu se muset stát plátcem DPH a prodávat parcely s DPH? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mateřská po skončení zaměstnání

Hezký den. Jsem ve výpovědní lhůtě (výpověď jsem podala sama). Domluvila jsem se na nástup do další práce po výpovědní lhůtě na ŽL. Teď jsem zjistila, že jsem těhotná. Spadám do naroku na PPM u současného zaměstnavatele, kde jsem ve výpovědi. Budu mít od něj stále nárok na PPM když začnu po výpovědi podnikat? Musím si platit raději nemocenské i v době podnikání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

dobrý den mam dotaz ohledne sražek jsem zamestnancem jsem v rozvodovem rizeni a mam jedno dite hruba mzda je 20333 a čista 17188 soc.1322 a zdrav.915 dane bonus 1117 mam více exekuci ale jsem ubytovana od zamestnavatele platim 3200 a stravu od zamestnavatele 3000.chci poprosit o vypocet kolik by mi mel zamestnavatel nechavat tento mesic s temito udaji mi nechal 3000.dekuji moc za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Zahájení OSVČ

Dobrý den, zakládám živnost (volnou), jakou vedlejší. Budu se věnovat přeprodejem cd klíčů (software - eshop), které budou chodit lidem na email, takže žádné sklady, navíc ještě budu poskytovat služby (premioví účet, který v eschopu zpřístupní zákazníkovy pokročilé funkce atd...). Chtěl bych se tedy zeptat, na co všechno bych měl myslet, dodavatel je ze zahraničí, takže bych měl platit clo ? v Dodavatele navíc je potřeba dopředu mít bilanci, kterou lze navýšit přes bankovní účet, kartou, paypal atd.. Můžu tuhle transakci započítat do nákladů ? Měl bych vést daňovou evicenci nebo účetnictví ? Ještě nevím jestli je dodavatel plátcem DPH nebo ne (již jsem mu poslal dotaz, čekám na odpověď), jak by probíhala evidence v obou případech ? Jsem v tomto trochu zmatený, a byl bych rád za podrobnější informace co a jak. Budu rád za každou odpověď. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Fakturace do zahraničí

Dobry den Rad by som sa informoval ohladom vystavovania faktur mimo CR. Konkretne sa jedna o USA. Som zivnostnik no niesom platca DPH. Je mozne takto na zivnost vystavovat faktury aj do USA ? A ak ano, je potrebne uvadzat na fakture cisla v dolaroch aj ceskych korunach s aktualnym kurzom? Pretoze ten sa stale meni a tym padom ta zaplatena ciastka sa moze lisit od tej na fakture. Dakujem pekne za radu


odpovídal(a): Redakce

Neplnění smluvního vztahu

Dobrý den, Pán s IČO mně (FO) na základě objednávky (adresa, údaje, definováno místo, termín, rozsah, záruka, reklamace, č.účtu zhotovitele, zálohy dle odvedené práce a dodaného materiálu..) započal s realizací zateplení RD s kompletní fasádou. První část v roce 2016 nestihl z důvodu mrazů (tj. bez finální silikonové omítky) a byl podepsán dodatek k obj., že do konce května 2017 bude dílo dokončeno. Pán nastoupil v dubnu, ale stále nedokončil finální omítku na dvou stranách + nějaké dodělávky. Zaplaceno dostal průběžně převodem i hotově (mám výpisy z účtů i potvrzené předání hotovosti), ovšem po předání poslední zálohy najednou bez upozornění a přes sliby realizace odvezl po měsíci nečinnosti postavené lešení (tvrdí, že jsem mu část vzal) a nekomunikuje od předání poslední částky (přeplaceno cca 15-20t Kč), nebere telefony, nereaguje na výzvy po SMS ani mail. Dozvěděl jsem se náhodou od člověka z jeho okolí, že nejsem jediný, komu toto před koncem realizace provedl. Dotaz zní, mohu po něm chtít vyúčtování (s předáním stavby kvůli záruce alespoň na část dokončené práce odvedené práce) aniž bych musel já doplácet DPH? On totiž údajně tvrdí, že pokud po něm budu chtít fakturu a vyúčtování, jde DPH za mnou. V objednávce a jejím dodatku ovšem DPH nikde řeč není, pouze že se jedná o konečnou cenu. Totožná cena za m2 je i na jeho reklamním letáku a opět bez jakékoliv specifikace DPH. Zvažuji kontaktovat příslušný FÚ (že mi dotyčný dluží na základě dokladů platby a objednávky fakturu, nechci řešit soudem) v případě, že ani po písemném doporučeném vyzvání nebude chtít vyúčtování dodat, aby to neměl tak jednoduché. Děkuji