FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Redakce

Cestovní náhrady osob samostatně výdělečně činných

Dobrý den, dočetla jsem se, že cestovní náhrady pro OSVČ se řídí podle cestovních náhrad pro zaměstnance (podle zákoníku práce § 156 a následující). Chtěla bych se zeptat jestli platí pro OSVČ i § 157 odst. 4, konkrétně tato část: při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu zaměstnavatel sazbu základní náhrady za 1 km jízdy zvýší nejméně o 15 %. Na internetu jsem se totiž dočetla v některých článcích, že to platí i pro OSVČ, a v některých článcích, že to neplatí. Děkuji za odpověď.

Rozvod a daně

Dobrý den, jsem OSVČ, plátce DPH, provozuji penzion, při jeho stavbě jsem si uplatňovala nárok na odpočet DPH, kolaudace proběhla před necelým rokem. Tento penzion je v SJM, vzhledem k tomu, že jsem se s manželem rozvedla, chtěla bych mu ho v rámci majetkového vyrovnání přenechat. On se bude také registrovat jako plátce DPH. Protože jsem si při stavbě uplatňovala odpočet DPH, měla bych zřejmě toto DPH finančnímu úřadu vrátit (jedná se cca o 600 tis. Kč). . Problém je v tom, že nevím, na jakém základě si může bývalý manžel toto DPH nárokovat. Bylo mi řečeno, že by musel mít nějaký daňový doklad - ale nejedná se o prodej,ale o bezúplatný převod v rámci majetkového vyrovnání, tudíž nevím, jak by takový daňový doklad měl vypadat. Připadá mi absolutně nelogické, že by si ex-manžel toto DPH nemohl nárokovat - měl by být zachovát princip neutrality. Můžete mi prosím poradit? Děkuji, s pozdravem V V

Výdaje za rekreaci zaměstnanců

Hezký den, prosím informaci jedná se mi poskytnutí odměny ve formě rekreace včetně zájezdů do ročního limitu 20 000 Kč osvobozeného od zdanění, pro jednatele. Předpokládejme, že všechna zákonná ustanovení jsou splněna (smlouva o výkonu atd.) - osvobození od zdanění je míněna pouze daň z příjmu ? Jak je to prosím se Sociálním a zdravotním pojištěním ? - firma je plátcem DPH, 20.000 při zakoupení rekreace přímo firmou je míněna částka bez DPH nebo vč. DPH ? - a pokud se jedná o rekreaci zahraniční, je také nárok na odpočet (či vrácení) DPH v daném státě rekreace , kde byla rekreace koupena ? - existuje prosím nějaká takováto obdoba ˇodměny ve formě rekreace pro OSVČ ? Děkuji Děkuji

Placení zálohy na daň z příjmu

Dobrý den, potřebovala bych poradit, dělám účetnictví sama a nemám se koho zeptat. Přijali jsme zaměstnance a vyjelo mi kromě Soc. a Zdrav. i daň z příjmů. Nevím číslo účtu a kam se peníze posílají. A posílají se také každý měsíc? Nezlobte se pokud je to blbá otázka, ale nechci aby jsme měli nějaký průšvich. Od září budu chodit na kurz, tak budu o něco chtřejší. :) Děkuji za odpověď. :) Zuzana

Daňová evidence a faktury

Dobrý den, jsem OSVČ v oblasti tvorby webových projektů a neplátce DPH. Potřeboval bych přeúčtovat služby za hosting webových stránek u partnerských společností. Mohl by mě někdo nasměrovat, jak se takové přeúčtování prakticky provádí? Vedu pouze daňovou evidenci. Děkuji.

Podnikání na úřadu práce

Dobrý den, jsem OSVČ, od roku 2008 plátce Dph, mám prostory, které sloužily k vlastnímu podnikání a nyní bych je pronajímal... potřebuji totiž ze zdravotních důvodů přerušit současnou živnost a podnikání mít jako vedlejší činnost (pronájem prostor). Můj dotaz zní zda je možné být evidován na úřadu práce a zároveň mít jako vedlejší činnost podnikání...díky za odpověď J.Sádlík

Prodej auta

Dobrý den. Prodáváme automobil, který je majetkem právnické osoby. Jedná se o Kia Ceed koupený 4/2010. Nyní má zadřený motor a je nepojízdné. Máme zájemce, který jej od nás odkoupí za 20000 Kč. Jsme plátci DPH a při nákupu formou leasingu byl odpočet DPH uplatněn. Můžeme takto auto prodat a odvézt DPH z prodejní ceny, nebo se musíme držet nějaké dané hodnoty automobilu? Kdyby nebyl zadřený motor, prodávají se tyto auta z tohoto roku výroby a s podobným stavem tachometru za cca 75000,- Kč. Děkuji za odpověd. S pozdravem Marek Aulehla

Nároky na daňovou evidenci

Dobry den. chci se zeptat,chceme si otevrit hospodku na vesnici,bez pokladne a nevime jak je to tam vubec s ucetnictvim.jak se to vede, nasla sem na netu ze musime vest danovou evidenci, vydaje jsou podle uctenek a faktur,ale jak rozepsat prijmy.dekuji za kazdou radu

Podnikání v Africe

Dobrý den,s mojí agenturou, prozatím neplátcem DPH, se chystáme spolupracovat se zahraničním partnerem, který je v Africe, konkrétně z Republiky Mali,a rád bych se zeptal, jak bychom obě strany měly řešit otázku DPH, případně jaké další daně mohou vzniknout na straně příjemce našich služeb a námi dodávaného zboží (spotřební daně, srážkové daně, případně další, které b u nich připadaly v úvahu...). Jedná se o poskytování služeb při organizování meetingů, workshopů, konferencí, školení, zájezdů, sportovních soustředění apod..V oblasti dodávek zboží by se jednalo o dodávky spotřebního zboží, sportovního oblečení, obuvi, vybavení pro různé zájmové činnosti apod. Předem moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den. ZS

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.