FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Redakce

Zřizovací výdaje

Dobrý den, založili jsme společnost s ručením omezeným s ekonomickou činností PRONÁJEM POZEMKŮ PRO ZEMĚDĚLSKÉ ÚČELY. Se vznikem společnosti jsou spojené služby za notáře ( administrativní činnost spojená se zápisem do OR,notářské služby za úschovu hotovosti u notáře apod.), dalším nákladem je geometrická měření, která musela být udělána při nákupu pozemků. Finální účetní operací je nákup pozemků, které se budou dále pronajímat. Chtěla jsem vědět, jestli geometrická měření pozemků a notářské náklady na úschovu peněžních prostředků na nákup pozemku se budou účtovat do zřizovacích výdajů na účet 011. Pozemky se neodepisují, tak jsem tyto služby zaúčtovala na účet 518. Jak to má být zaúčtované? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Účtování přepravného

Dobrý den, prosím o radu, na jaký účet zaúčtovat přepravné Rumburk - Dresden? Přepravce fakturu a celou částku zdanil 21 %. Máme zaúčtovat na účet tuzemské přepravné nebo zahraniční? Přepravce ujeté kilometry nerozděluje.



odpovídal(a): Redakce

Účtování přepravného

Dobrý den, prosím o radu, na jaký účet zaúčtovat přepravné Rumburk - Dresden? Přepravce fakturu a celou částku zdanil 21 %. Máme zaúčtovat na účet tuzemské přepravné nebo zahraniční? Přepravce ujeté kilometry nerozděluje.


odpovídal(a): Redakce

Účtování přepravného

Dobrý den, prosím o radu, na jaký účet zaúčtovat přepravné Rumburk - Dresden. Přepravce fakturu a celou částku zdanil 21 %. Mám zaúčtovat na účet tuzemské přepravné nebo zahraniční? Přepravce ujeté kilometry nerozděluje.


odpovídal(a): Redakce

Prodej zboží do ciziny a clo

Dobrý den, plánuji prodávat zboží do zahraniční (do zemí v rámci EU, i mimo EU) prostřednictvím e-shopu. Jedná se o produkty v ceně cca. 500 Kč za kus. Jsem OSVČ a nejsem plátce DPH. Chtěl bych se dotázat, zdali musím zasílané zboží zahraničním kupujícím nechat proclít a celní prohlášení v rámci daňové evidence přikládat ke každé z vystavených faktur na daný prodej zboží? Předem velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Účtování na základě dokladu

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak účtovat pouze přislíbený bonus od dodavatele na odebrané služby na přelomu roku, tj. dodavatel začátkem ledna přislíbí bonus na odebrané sužby např. ve výši 1 - 2 % z odebraných služeb za minulý rok, ale nezašle k tomu žádný doklad do 31. 1., kdy uzavíráme rok. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pořizovací ceny majetku

Dobrý den, zajímalo by mne, zda mohu do pořizovací ceny nemovitosti ve výstavbě (bytový dům) zahrnout platbu sousedovi za to, že mu dle jeho názoru bude novou stavbou znehodnocen jeho pozemek.platba proběhla na základě dohody o narovnání. případně jak jinak zaúčtovat. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pořizovací ceny majetku

Dobrý den, zajímalo by mne, zda mohu do pořizovací ceny nemovitosti ve výstavbě (bytový dům) zahrnout platbu sousedovi za to, že mu dle jeho názoru bude novou stavbou znehodnocen jeho pozemek.platba proběhla na základě dohody o narovnání. případně jak jinak zaúčtovat. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výdaje a daňová evidence

Dobrý den, pracuji jako OSVČ, vedu daňovou evidenci. Rozhodl jsem se investovat do odměřování na kovoobráběcí stroje. Chtěl bych se zeptat jakým způsobem zaúčtovat tyto náklady. Objednal jsem si odměřování za 24 303 Kč bez DPH na soustruh pořizovací hodnoty 350 000 bez DPH, který jsem zakoupil letos a mám ho tedy v hmotném majetku. Potom jsem si objednal odměřování za 14 235 Kč bez DPH na soustruh, který již vlastním patnáct let a je tedy zcela odepsán. Třetí odměřování za 6 367 Kč bez DPH jsem si objednal na vrtačku, která je již také zcela odepsána. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daňová evidence

Ohledně dotazu platby kartou jsem zapoměla uvést, že účtuji v DE.



odpovídal(a): Redakce

Zákonná úprava daňové evidence

Prosím o radu jak zaúčtovat platbY kartou v maloobchodě. Na pokladně je zaúčotaná částka např. 150000Kč z toho 20000Kč je platba kartou. Na výpisu z akceptace platebních karete připsána částka pouze 18000Kč. Jednak je částka ponížena o provizi a také tam nejsou zahrnuty všechny platby, ale jsou tam platby z předchozího měsíce a chybí platby z konce daného měsíce. Tím pádem rozdíl na výpisu z karet mi nepasuje s částkou rozdílu pokladna-výpis z karet. Ohledně dotazu platby kartou jsem zapoměla uvést, že účtuji v DE. Poraďte mi prosím. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doklady o zaplacení

Dobrý den, kupujeme s manželem byt, který je teprve ve výstavbě, platíme zálohy podle smlouvy. Zatím jsme pokaždé dostali za zaplacenou zálohu i daňový doklad o uhrazené záloze, naposledy jsem ale platili zálohovou fakturu za nadstandard který jsme si vybrali. Společnost nám ale odmítla vydat daňový doklad s tím že nám je vydá až po úplném doplacení všech záloh za byt. Je to takto v pořádku? Nejsou skutečně povinni nám daňový doklad vydat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kontakt na účetního

Dobrý den, můžete mně poradit prosím zkušného i maleho soukromníka co umí dělat daně, učetnictví,mzdy pro rakouskou malo firmu do 5 zaměstnanců i DPH děkuji.Nejlíp z okolí Poysdorf, Mistelbach při hranicích, výhoda i český nebo slovenský jazyk na r.mate@seznam.cz info


odpovídal(a): Redakce

Doklad o platbě

Dobrý den. Podnikám v masérských službách. Pronajal jsem si prostor k provozu činnosti. Mám nájemní smlouvu s platbou 5 000,- Kč/měs. za využití. Platit budu hotově. Majitel mi tvrdí, že nepotřebuji žádné potvrzení za platbu, které podle mě musím dát do daní (jako výdaj). Prý můžu do daňového přiznání přiložit nájemní smlouvu a do pole výdaj přičíst 60 000,- Kč jako výdaj. Jak to tedy je? Mohu to tak dělat a nebo opravdu musím mít potvrzení z každého měsíce.


odpovídal(a): Redakce

Pojištění odpovědnosti

Dobrý den, prosím účtujeme státní podnik. Organizace sjednala pojistné pojištění odpovědnosti zaměstnance na škody způsobené zaměstnavateli. A já bych potřebovala vědět, jak se toto posuzuje v rámci organizace, coby náklad ? Zda je to náklad daňový, či nedańový? A pak jsme dostali sestavu rozpisu zaměstnanců a částek rozpočítaného pojistného ke zdanění. A zde bych potřebovala poradit, zda je to pro zaměstnance zdanitelná, či nezdanitelná náhrada a pokud zdanitelná, zda se z ní odvádí nejen daň z příjmů, ale i soc.a zdr.pojištění. Bohužel jsem se s tímto ještě nesetkala, tak si s tím nevím rady. Velice Vám děkuji za ochotu i.m.


odpovídal(a): Redakce

Daňové povinnosti OSVČ

Dobrý den, prosím o radu. Pokud budu na základě živnosti volné obor č. 72 pořádat přednášky (tedy sám přednášet) a budu na ně vybírat vstupné, jakým způsobem vypočtu kolik budu odvádět daň? A popřípadě musím vést nějaký druh účetnictví, nebo nějakou evidenci? S přáním hezkého dne


odpovídal(a): Redakce

Cestovní náhrady osob samostatně výdělečně činných

Dobrý den, dočetla jsem se, že cestovní náhrady pro OSVČ se řídí podle cestovních náhrad pro zaměstnance (podle zákoníku práce § 156 a následující). Chtěla bych se zeptat jestli platí pro OSVČ i § 157 odst. 4, konkrétně tato část: při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu zaměstnavatel sazbu základní náhrady za 1 km jízdy zvýší nejméně o 15 %. Na internetu jsem se totiž dočetla v některých článcích, že to platí i pro OSVČ, a v některých článcích, že to neplatí. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rozvod a daně

Dobrý den, jsem OSVČ, plátce DPH, provozuji penzion, při jeho stavbě jsem si uplatňovala nárok na odpočet DPH, kolaudace proběhla před necelým rokem. Tento penzion je v SJM, vzhledem k tomu, že jsem se s manželem rozvedla, chtěla bych mu ho v rámci majetkového vyrovnání přenechat. On se bude také registrovat jako plátce DPH. Protože jsem si při stavbě uplatňovala odpočet DPH, měla bych zřejmě toto DPH finančnímu úřadu vrátit (jedná se cca o 600 tis. Kč). . Problém je v tom, že nevím, na jakém základě si může bývalý manžel toto DPH nárokovat. Bylo mi řečeno, že by musel mít nějaký daňový doklad - ale nejedná se o prodej,ale o bezúplatný převod v rámci majetkového vyrovnání, tudíž nevím, jak by takový daňový doklad měl vypadat. Připadá mi absolutně nelogické, že by si ex-manžel toto DPH nemohl nárokovat - měl by být zachovát princip neutrality. Můžete mi prosím poradit? Děkuji, s pozdravem V V


odpovídal(a): Redakce

Výdaje za rekreaci zaměstnanců

Hezký den, prosím informaci jedná se mi poskytnutí odměny ve formě rekreace včetně zájezdů do ročního limitu 20 000 Kč osvobozeného od zdanění, pro jednatele. Předpokládejme, že všechna zákonná ustanovení jsou splněna (smlouva o výkonu atd.) - osvobození od zdanění je míněna pouze daň z příjmu ? Jak je to prosím se Sociálním a zdravotním pojištěním ? - firma je plátcem DPH, 20.000 při zakoupení rekreace přímo firmou je míněna částka bez DPH nebo vč. DPH ? - a pokud se jedná o rekreaci zahraniční, je také nárok na odpočet (či vrácení) DPH v daném státě rekreace , kde byla rekreace koupena ? - existuje prosím nějaká takováto obdoba ˇodměny ve formě rekreace pro OSVČ ? Děkuji Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Placení zálohy na daň z příjmu

Dobrý den, potřebovala bych poradit, dělám účetnictví sama a nemám se koho zeptat. Přijali jsme zaměstnance a vyjelo mi kromě Soc. a Zdrav. i daň z příjmů. Nevím číslo účtu a kam se peníze posílají. A posílají se také každý měsíc? Nezlobte se pokud je to blbá otázka, ale nechci aby jsme měli nějaký průšvich. Od září budu chodit na kurz, tak budu o něco chtřejší. :) Děkuji za odpověď. :) Zuzana