FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Redakce

Náklady OSVČ

živnostník ve zdravotnictví v pronajaté provozovně tuto vloni svépomocí vymaloval a uklidil na vlastní náklady se svými 3-mi dětmi VŠ, ( slevu na ně uplatňuje ), může si dát plat, dohromady 5000,- za práci do nákladů, budou platit srážkovou daň ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Firemní nemovitosti a daně

Dobrý den,majitel s.r.o. používá jednu místnost ve svém bytě jako kancelář.Lze zahrnout do nákladů jako nájem v adekvátní výši? A předpokládám, že by měl podávat daňové přiznání z pronájmu nemovitosti...Děkuji za Vaši odpověď



odpovídal(a): Redakce

Cestovní náhrady

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výpočtu cestovnch náhrad, resp. stravného u cizince. Ten je zaměstnanec české firmy, s výkonem práce v Praze a je vyslán do Maďarska, Budapešti na obchodné jednání. Zaměstnanec z Budapešti pochází. Jaká výšę stravného v tomto případě náleží? V plné výši? Nebo se přihlíží na státní příslušnost, případně formě pobytu v dané zemi. Kde bych k tomuto případu našla právní upravu? Děkuji Hřebíčková


odpovídal(a): Redakce

Účtování služeb

Dobrý den, prosím vás o radu. Do firmy jsme zakoupili 13 "balíčků" "předplatného za využití cloudových služeb". Prakticky jsme si koupili kredit na čerpání výkonu serveru, (server vytěžujeme nerovnoměrně, takže byl pro nás nákup formou kreditu výhodný) Jeden "balíček" je za cenu 35 000,- Kč, takže máme fakturu dohromady na 455 000 Kč. Jakým způsobem si tento nákup můžeme dát do nákladů? Mohu náklady uplatnit ihned, nebo bude třeba kredit nějak odepisovat? Mockrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Odpis pohledávky

Dobrý den, dovoluji se zeptat na následující situaci. Právnická osoba má pohledávku za podnikající fyzickou osobou. Pohledávka je podložena soudním rozhodnutím a je osvědčena v insolvenčním řízení. Uspokojena byla v nepatrné výši pro nedostatek majetku dlužníka. Může majitel této pohledávky uspokojit svůj nárok odpočtem výše pohledávky od daňového základu nebo od daňové povinnosti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání s. r. o.

Dobrý den, v prosinci 2015 jsme založili nové s.r.o., ale zatím jsme ještě nepodnikali (nevydali ani jednu fakturu). Je nutné podat daňové přiznání za rok 2015 i když jsme v prosinci 2015 nepodnikali? Děkujeme předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vystavení faktury

dobrý den, jsem osvč v lesnictví a chtěl jsem se zeptat na vystavení faktury.Děláme pro velké firmy služby a tytéž firmy si vystavují faktury za nás nikoli mi firmám.Mají tyto firmy právo vystavit fakturu za nás když jim děláme služby? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Ukončení výdělečné činnosti

Dobrý den, po ukončení podnikání nám přišly faktury za telefon, OSA, přeplatek za elektřinu a doplatek za vodu a platili jsme mzdu zaměstnanci, můžu tyto výdaje sečíst a zapsat do tabulky E v daň.přiznání jako závazky? Všechny náklady jsou za dobu podnikání, jen data vystavení jsou pozdější. Jako pohledávky budeme dávat podle inventury zboží. Fyzic.osoba OSVČ daň.evidence. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ v zemědělství

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně následujícího. OSVČ, který na vedlejší činnost podniká v zemědělské výrobě,vede daňovou evidenci, uskutečnil na jatkách tzv. domácí porážku býka, kterého měl v evidenci. Býk 331 kg živé váhy. Jakým způsobem toto promítne v daňové evidenci a zdaní? Ocení se cenou za kterou by na jatka prodal a toto dá do základu daně? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Převod auta do majetku

Dobrý den. Společník malé společnosti s r.o. chce uplatnit paušální výdaje na dopravu na své auto a chce ho zařadit do majetku.Jak se zařazení provádí a je spojené s nějakou finanční náhradou pro společníka?Co je protiúčtem úč.022,když nejde o věcný vklad za upsaný vlastní kapitál?Jak by se o zařazeném autu účtovalo od zařazení až po vyřazení? Pokud by auto nebylo zařazeno do majetku,lze uplatnit v prokázané výši nějaké náklady(opravy,pojištění,silniční daň)? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Daňové povinnosti u DPH

Přefakturace-Firma,plátce DPH,si od obce,též plátce DPH,pronajímá prodejnu a tu používá pro svou ekonomickou činnost.Obci platí nájem 1 Kč.Firma nechala na prodejně udělat nové výlohy-doklad v režimu přenesené daň.pov.Celou částku přefakturuje obci s daní,jelikož obec poskytla prohlášení,že plnění nemá pro svoji ekonomickou činnost.A dotaz je:Má firma,která si pronajímá prodejnu a má doklad na výměnu výloh,nárok na odpočet daně? Nesouvisí zaúčtování DPH s nájmem,které jsou ve většině případů osvobozené od daně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Forma daňové evidence

Dobrý den, prosím o radu Budu kupovat OA na firmu za hotové. Vozidlo budu používat i pro soukromé účely. Auto bude stát 304000,- s DPH. Prosím jak toto zaúčtuju v DE, chtěla bych náklady paušálem abych nemusela vézt knihu jízd. A jak je to s vrácením DPH, mám nárok na vrácení celé částky nebo na sníženou. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Krádež jako daňový náklad

Dobrý den, jsem OSVČ a v roce 2015 mi vykradli prodejnu. Způsobená škoda na zboží asi 100000,-. Zboží jsem neměla pojištěné. Policie pachatele vypátrala a v současné době je ve vazbě. Prosím o radu zda krádež zboží mám vést jako pohledávku. Pachatel je nemajetný a předpokládám, že od něj nikdy nic nedostanu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Účtování auta

Přeji dobrý den, prosím o radu při prodeji auta OSVČ ( prodej 4/2015 ) , vede daňovou evidenci, není plátce DPH. Automobil nebyl zcela ještě odepsán, do nákladů tedy zaúčtuji 1/2 ročního odpisu + zůstatkovou cenu. Dle kupní smlouvy bude prodejní cena automobilu uhrazena v hotovosti ve čtyřech splátkách, 2x v roce 2015 a 2x v roce 2016. Ještě jedna věc, dosavadní náklady, včetně odpisů byly poníženy o 20% na soukromé využívání auta. Chci do nákladů 2015 dát celé 1/2 roční odpisy a celou zůstatkovou cenu. Do výnosů chci dát pouze skutečně uhrazenou prodejní cenu auta, tedy 2 splátky v roce 2015. Další výnosy z prodeje auta - 2 splátky, budou započítány do příjmů roku 2016. Jo toto zaúčtování takto správné? Děkuji moc za odpověď KIKA06


odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí nemovitých věcí

Dobrý den, chci se zeptata na jaký účet(hlavně se mi jedná o to, zda to jsou daňově uznatelné náklady na pro naši firmu)mám zaúčtovat daň z nabytí nemovitosti. Naše firma kupovala pozemky od fyzické osoby a v kupní smlouvě bylo uvedeno,že daň z nabytí nemovitosti zaplatí prodávající, a že kupující daň z nabytí zaplatí prodávajícímu při předložení o zaplacení daně z nabytí, kterou prodávající zaplatil FÚ. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a zaměstnanec

Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně zaměstnání osoby z úřadu práce. Mám živnost na kadeřnickou činnost, měla jsem v plánu jet na paušální odvody daní. Teď bych ale potřebovala zaměstnat paní jako pomocnou sílu a úklid, je jí přes 50 let a je dlouho vedena na úřadě práce, nemůže si najít zaměstnání. Potřebovala bych tedy vědět co pro to musím udělat, abych na ni mohla dostat dotace a jestli o ně žádat na úřadě kde je ona přihlášená(Jeseník) nebo v mém místě bydliště/pracoviště (Ostrava). Dále jaké účetnictví musím vést a jestli se musím přihlásit jako plátce DPH. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Účetní doklady

Dobrý den, účtuji trafiku v podvojném účetnictví. Neplátce DPH. Řeším teď DUZP z faktur 12/2015. Dostali jsme fakturu od PNS na doplňkové zboží - DVD. Účtuje se jednou měsíčně. Toto zboží bylo dodáno od 2.12.2015 do 31.12.2015. DUZP tedy bylo správně na faktuře uvedeno 31.12.2015. Zároveň za prosinec došlo k vrácení zboží - remitendě. Toto zboží nám ale PNS vyfakturovala s DUZP 12.1.2016 i když fyzicky bylo vráceno v období od 2.12. do 31.12.2015. Když jsem volala na PNS, bylo mi sděleno, že z jejich strany je vše v pořádku. Problém je v tom, že díky tomu mi samozřejmě na straně nákladů přibude mnohem větší náklad a tím se sníží zisk trafiky, jelikož zboží, které účtují s DUZP v lednu 2016 fyzicky nebylo na skladu a tudíž ani v inventuře. Příklad účtování: FAP dodaného zboží 20.000,- Kč 504/321; FAP opravný daňový doklad (remitenda) -17600,- 504/321 Rozdíl 2400,- hradím dodavateli 321/221. Pokud mi ale přišla faktura 20.000,- s DUZP k 31.12.2015 a druhá FAP -17600,- s DUZP k 12.1.2016 (ačkoli bylo zboží vráceno v měsíci 12/2015) zákonitě se mi neponíží náklad do 31.12.2015 o 17600 a tím se mi sníží zisk. Toto zboží fyzicky nebylo na skladě. Inventura k 31.12.2015 seděla. Jak mám postupovat? Děkuji za odpověď a s pozdravem Janíčková


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a auto

Dobrý den, podnikala jsem jako OSVČ, která měla v majetku osobní automobil. V průběhu listopadu došlo ke změně sídla, resp. bydliště. Tato změna však nebyla a není nahlášena na technickém průkazu vozidla. Zároveň jsem v prosinci pozastavila činnost jako OSVČ. Jde mi o to, jakým způsobem převést automobil na soukromou osobu. Co je třeba udělat, aby byl automobil přepsán na soukromou fyzickou osobu, vč. změny adresy bydliště. Můžete mi, prosím, poradit jaké kroky učinit? Děkuji, A.P.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet odstupného

Dobrý den. Potřebuji poradit s výpočtem odstupného. Byla jsem zaměstnaná od 1.4.2013 do 30.11.2015. Dostala jsem výpověď pro zrušení pracovního místa. Pobírala jsem fixní mzdu Kč 13 000,- hrubého měsíčně ( 11 015,- čistého). Nemohu se se zaměstnavatelem dohodnou na výši a výpočtu odstupného. Prosím poraďte. Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Faktura za zahraničí

Dobrý den. Prosím, mám FA, která je za elektronické služby, má DIČ začínající EU,z Austrálie v dolarech.Dělám na ni Revers charge? Jak s tím nakládat? DIČ jsem si ověřila jen na jejich stránkách. Díky za radu,pomoc. Na faktuře není uvedena DPH? Je tam: EU VAT Number: EU8265........ DPH v patě dokladu je po překladu: DPH se účtuje firma běžnou sazbou daně z přidané hodnoty na základě prodejní ceny bez DPH výše uvedeném. Tudíž bych měla vyčíslit DPH z fakt. částky, nebo přidat+21%? Jsem zmatená jako včelka Mája. Na reverscharge mi to ani nechce otevřít proúčtování.... Mám tuto situaci poprvé, ale zrovna tři faktury, tak abych to nezvojtila.... Jedná se elektronické služby, kdy je zřejmě dodavatel evidován "někde v evrop. státě?)Moc Vám děkuji za radu, případně odkaz....