FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Redakce

Zálohová faktura

Prosím o radu. Vystavím zálohovou fakturu na zboží na 15000 kč včetně DPH, po zaplacení na tuto zálohu vystavím daňový doklad kde rozůčtuji DPH. Zboží dodáme až za týden. Musím ještě vystavit druhý daňový doklad ke dni odeslání zboží? Nebo stačí daňový doklad kterým vyúčtuji zálohu a vlastní odeslání zboží již potom dále neúčtuji? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přerušení živnosti

Dobrý den, měl jsem přerušenou živnost od 1.11.2015 do 29.2.2016. Jsem plátcem daně DPH. 15.2.2016 jsem si koupil automobil. Budu moci si nárokovat DPH? Kterým dnem můžu vložit auto do podnikání. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Převod auta

Dobrý den, jak má postupovat s. r. o. (neplátce DPH), pokud chce osobní auto po ukončení leasingu a odepsání převést na dceru společníka s co nejnižšími daňovými dopady pro obě strany? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Faktura v daňové evidenci

Dobrý den, prosím o radu jak mám postupovat když vedu Daňovou evidenci: Mám fakturu za koupi telefonu ze dne 7.3.2016 kde je : základní cena 11 405,79 DPH 21% 2 395,22 cena celkem 13 801,- na místě byla uhrazena 1,-Kč Přijala jsem fakturu a pokladnou uhradila 1,-kč, tudíž mám neuhrazeno 13800,- kč ( který bych postupně splácela, tomu rozumím) Předpokládám, že dluh ve výši 13 800,- zlikviduji interním dokladem a do nákladů si budu dávat skutečné měsíční splátky z vystavených faktur po dobu 23 měsíců. Jsem čtvrtletní plátce DPH mohu si uplatnit částku 2395,22 Kč když jsem ve skutečnosti DPH nezaplatila za první pololetí roku 2016? A vůbec nevím jak se bude vykazovat tato faktura v kontrolním hlášení. Děkuji předem za pomoc. Líba


odpovídal(a): Redakce

Založení společnosti s ručením omezeným

Dobrý den, píši Vám s dotazem. Jsem OSVČ a mám malou firmu volnočasovky: http://volnocasovkynj.cz/. Teď jsem vymyslela a ráda bych uskutečnila jeden velký projekt z názvem WALK to school... aneb bezpečné nožičky do vaší školičky. Projekt funguje na principu pěších autobusů, kdy jde průvodce = řidič autobusu, který stojí na určitých zastávkách (které si děti/ rodiče sami určí) a vyzvedává děti. Takže děti jsou bezpečně a zároveň pěšky dopraveny do/ze školy za pomocí vyškoleného průvodce. Průvodci jsou senioři, studenti, ženy 55+ - dlouhodobě na PÚ, maminky na mateřské dovolené, znevýhodnění na trhu práce... Teď bych ráda založila nějaký právnický subjekt pro projekt. Tak aby si mohli potencionální sponzoři odečíst sponzorský dar pro projekt z daní na konci roku. Je nějaké řešení? Stačí s.r.o? Nebo, co je pro mě jako osobu se statusem studenta nejlepší? Aby si mohli lidí odečítat sponzorský dar, který dají projektu z daní? Pěkný večer,


odpovídal(a): Redakce

Firemní náklady

dobrý den, jsme zemědělské družstvo a v rámci odborného rozvoje zaměstnanců jedeme autobusem na zemědělský veletr. Je nákup vstupenek a doprava autobusem daňově uzanatelným nákladem, když to budu brát z pohledu § 24 písm.j) odst.3 zákona o dani z příjmu, tj. náklady spojené s odborným rozvojem zaměstnanců? Mohu uplatnit DPH?


odpovídal(a): Redakce

OSVČ při zaměstnání

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak funguje výpočet daně při podnikání na vedlejší činnost. V současné době za mě zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní zálohy, v daňovém přiznání nemám žádné nedoplatky. Při podnikání nepočítám se ziskem větším než 20k ročně. Kolik odvedu navíc na soc a zdrav. pojištění? děkuji za odpověď,


odpovídal(a): Redakce

Daňové a nedaňové náklady

Dobrý den, jsme zemědělské družstvo a chceme uspořádat zájezd pro naše zaměstnance na zemědělský veletrh TECHAGRO. Mohu vstupenky zaúčtovat na účet 518 daňově uznatelný náklad a mohu si uplatnit DPH? Fakturu za dopravu autobusem a parkovné je taktéž daňově uznatelný náklad? Nemáme fondy FKSP. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Manželé a pronájem

Dobrý den, manželé podnikají ve stejném oboru a fakturují stejnému subjektu. Manžel vede daňovou evidenci, manželka uplatňuje výdaje procentem z příjmů. Manžel chce v roce 2016 přerušit živnost. Aby si manželka mohla uplatnit slevu na 3 děti, bude vést daňovou evidenci.|Nemá však ve svém obchodním majetku vedeny žádné prostředky (traktor, koně, pily apod.) aby mohla uplatnit náklady. Může je manžel manželce v tom to případě pronajmout, když bude mít přerušenou živnost? V jeho případě by to pak byly příjmy z pronájmu? Děkuji za radu, Moravanská


odpovídal(a): Redakce

Faktura ze zahraničí

Prosím o radu. Jsem plátce DPH a obdržel jsem fakturu od firmy mimo EU. Je to částka 4000kč, není zde tedy vyčísleno DPH. Musím DPH někde doúčtovat? Nebo si dám do účetnictví pouze částku 4000 kč a dále nic neúčtuji? Děkuji vám.



odpovídal(a): Redakce

Mateřská na druhé dítě

Dobrý den,v květnu bude dceři 2roky a já se m?m vrátit do práce.Chci se zeptat z čeho se bude vypočítávat neschopenka pokud znovu otěhotní a z čeho PPM,pokud nastoupím A-na zkreácený úvazek B- na dohodu o pracovní činnosti.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Paušál na auto

Dobrý den, jsem OSVČ (přibližování dřeva) a vlastním vozidlo Avia pro převoz koní. Vozidlo je vedené na mé RČ a není ani nebylo v obchodním majetku. Protože vozidlo používám pro podnikání, mohu uplatnit paušální výdaje dle §24 odst s. písm. zt)? Nějak mě to není jasné. Děkuji za odpověď. Moravanská


odpovídal(a): Redakce

Daňové povinnosti při mezinárodním podnikání

Dobrý den, jsem OSVČ, osoba identifikovaná k daní (nejsem tedy klasický plátce DPH), podávám každý měsíc kontrolní hlášení DPH a vedu daňovou evidenci. Začal jsem prodávat zboží na Americkém Amazonu. Prodávám pouze v USA, ale nejsem si jistý jak to je v tomto případě s DPH. Moje situace je následující: můj dodavatel mimo EU (v Pakistánu) vyrobí zboží, které mu na základě faktury proplatím a pošle ho přímo do skladu Amazonu v USA. Tam je prodáno koncovým zákazníkům, jedná se o klasický maloobchodní prodej. Zboží tedy vůbec nevstoupí do prostoru EU, pokud nepočítám tranzit přes některé z letišť. Tam se ale zboží pohybuje v bezcelním prostoru. Clo v USA za mě řeší přepravní firma a Amazon mi posílá částku, která je už očištěna o prodejní daň v USA. Dle mého názoru se tato transakce na DPH nijak neprojeví a nedám ji ani do kontrolního hlášení, protože nákup i prodej jsou mimo EU. Můžete mi prosím tuto domněnku potvrdit nebo vyvrátit, popř. poradit jak by to mělo být správně? Děkuji. S pozdravem Dušan


odpovídal(a): Redakce

Zaúčtování prodeje nemovitosti

Dobrý den, v dubnu 2015 jsme prodali pozemek s nedokončenou stavbou za částku 1.800.000,-- Kč. Do majetku firmy byla tato stavba zařazena 31.12.2007 a vyřazena k 10.4.2015. Byla zaplacena daň z převodu nemovitosti(nabytí) a také daň z přidané hodnoty, vypočtená podle § 56 zákona o dph Sb. Jak tuto částku 1.800.000,-- Kč budu vést ve firmě dál, pokud suma přišla na soukromý, pouze k tomuto účelu určený účet a ne na firemní a pokud by tato suma byla z účtu vybrána, je nutné ji vést jako sumu na hotovosti v pokladně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Živnostník bez příjmů

Dobrý den. Obnovila jsem si živnostenský list a neměla žádný výdělek.Bylo mi řečeno, že mám napsat dobrozdání. Můžete mi prosím poradit formulaci tohoto prohlášení.Děkuji Šebrlová


odpovídal(a): Redakce

Individuální podnikatel nebo založit firmu

Prosím o radu. Minulý rok jsem měl velký zisk jako OSVČ, vydělal jsem si 800000 kč. A platil jsem také veliké zálohy na soc a zdrav pojištění. Mám proto dotaz, ušetřil bych na těchto odvodech kdybych začal podnikat jako s.r.o.? Poud bych měl zisk například 800000 kč, jakou bych odvedl daň z příjmu a pojištění jako s.r.o.? Děkuji vám,


odpovídal(a): Redakce

Účetní nesrovnalosti

Dobrý den jak lze řešit takovýto problém. V roce 2013 se převzalo účetnictví právnické osoby s počátečnímu stavy pohledávek a ty byly ve větší výši, než byla skutečnost (podle všeho bývalá firma chybně prováděla úhrady kartou a vystavené faktury zůstaly jako nezaplaceny na účtu 311), jelikož se to začalo dohledávat až nyní, nevím jak zaúčtovat částku cca 300 tisíc, která měla být zaplacena a tím snížen účet 311. Moc děkuji za informaci a případný postup. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nesoulad u pohledávek v účetnictví

Dobrý den jak lze řešit takovýto problém. V roce 2013 se převzalo účetnictví právnické osoby s počátečnímu stavy pohledávek a ty byly ve větší výši, než byla skutečnost (podle všeho bývalá firma chybně prováděla úhrady kartou a vystavené faktury zůstaly jako nezaplaceny na účtu 311), jelikož se to začalo dohledávat až nyní, nevím jak zaúčtovat částku cca 300 tisíc, která měla být zaplacena a tím snížen účet 311. Moc děkuji za informaci a případný postup. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Převod auta

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat při převodu osobního auta pořízeného v roce 2000 na leasing do osobního používání. Auto mám nyní evidováno v DKP v hodnotě 122 Kč. Dále bych se chtěla zeptat, jak je to s DPH a s uplatňováním výdajů za pohonné hmoty a ostatních nákladů u aut pořízených na úvěr s výpůjčkou. Děkuji. Kalousová


odpovídal(a): Redakce

Podíl na zisku

Dobrý den Obracím se na Vás s následujícím dotazem. Jednatel jediný podílník v s.r.o. si koncem roku 2015 vyplatil 100 000,- podíly na zisku. Jednatel zároveň podniká jako FO. Jakým způsobem je tato částka zdaňována? Kdo odvede daň (s.r.o. /jednatel jako FO), jak bude tato částka zaúčována a kde bude tato částka uvedená v daňovém přiznání? Případně jaké další povinnosti z této operace máme? Mnohokrát děkuji za odpověď