FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA BENEFITY ZAMĚSTNANCŮM

odpovídal(a): Redakce

výpočet dovolené

pracuji v nepřetržitém režimu.Směna je 11.5hod.Nárok na dovolenou mám 20 dní.Jak se počítá dovolená krát 8hodin nebo 11,5?DěkujiVám za odpoveď


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanci byl poskytnut příspěvek na ubytování formou nepeněžního plnění

Dobrý deň, zamestnávateľ nám poskytuje príspevok na ubytovanie formou nepeňažného plnenia. Na výplatnej páske mám kolónku - RL zúčt. ubytování (2296kc) a mám to na ľavej strane, kde sú moje zdaniteľné príjmy. V kolónkach hrubá mzda a hrubý příjem mám rovnaké sumy, ale v kolónke úhrn příjmu, základ ZP a základ SP už mám hrubú mzdu navýšenú o sumu 2296kc. Na stránke svazu účetní ČR som sa dostal k takejto citácii: "Od daně z příjmů ze závislé činnosti je dle § 6 odst. 9 písm. i) zákona o daních z příjmů osvobozena hodnota přechodného ubytování, nejde-li o ubytování při pracovní cestě, poskytovaná jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům v souvislosti s výkonem práce, pokud obec přechodného ubytování není shodná s obcí, kde má zaměstnanec bydliště, a to maximálně do výše 3 500 Kč měsíčně. Přechodné ubytování splňující podmínky nepodléhá dani z příjmů ze závislé činnosti, ani sociálnímu a zdravotnímu pojištění. V případě, že by bylo poskytnuto přechodné ubytování v hodnotě nad 3 500 Kč měsíčně, podléhala by částka nad 3 500 Kč měsíčně dani z příjmů ze závislé činnosti a sociálnímu a zdravotnímu pojištění včetně pojištění, které odvádí zaměstnavatel za zaměstnance. Pokud je však příspěvkem na bydlení myšlen příspěvek v peněžní formě, bude celý podléhat dani z příjmů ze závislé činnosti a sociálnímu a zdravotnímu pojištění včetně pojištění, které odvádí zaměstnavatel za zaměstnance." Ďaľšia vec je, že koordinátori nám stále tvrdia, že ubytovna stojí viac ako 6000 mesačne. Z výplaty mám aj zrážku zo mzdy za ubytovanie v sume 956kč. To je spolu niečo cez 3200kč. Po prepočítaní mojej hrubej mzdy na čistú cez kalkulačku čistej mzdy mi suma nesedí, čiže mi bola zrazená daň z príjmu a odvedené odvody za toto nepeňažné plnenie. Bola to chyba účtovníčky alebo je to v poriadku? Ďakujem za odpoveď



odpovídal(a): Redakce

Fixní plat + osobní ohodnocení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v čem je pro zaměstnavatele výhodné a pro zaměstance nevýhodné, když fixní plat mám např. 20000 kč a osobní ohodnocení 14000 Kč. Zaměstnavatel mi nechce dát fixní plat celou částku, i přesto, že ji každý měsíc dostávám. Když budu nemocné, půjdu na mateřskou, důchod..?? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Dobrý den, prosím o radu, nám problém s tím, že nechci využívat dovolenou, přijde mi to jako ztráta času, který bych mohla efektivně využít k práci. Bohužel jsem na straně svého zaměstnavatele nenašla pochopení a jsem nucena dovolenou si vybírat. Chci se zeptat, zda existuje nějaká mou, abych dovolenou nemusela čerpat, aniž by nedocházelo k porušení mých zaměstnaneckých povinností? Nežádáme jejich proplacení, jen prostě nechat mém uvážení, zda dovolenou vyberu či ne. Děkuji za radu a kde s pozdravem Ing. Eva Kulhanová


odpovídal(a): Redakce

Nárok na řádnou dovolenou při MD

Dobrý den, letošní rok jsem na mateřské až do cca půlky července. Zaslechla jsem, že i při MD vzniká nárok na řádnou dovolenou. Je tomu skutečně tak? A kolik dní dovolené by mi náleželo, když za kalendářní rok mám 25 dní? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Minimální mzda

Dobrý den Na výplatním lístku mám hodinovou mzdu 69 Kč, společně s osobním ohodnocením a s prémiemi celkem kolem 14000 Kč. Pokud ovšem prémie z nějakého důvodu nedostanu, tak výplata bude menší jak minimální mzda. Je tento přístup zaměstnavatele v pořádku? Měl jsem za to,že hodinová mzda musí být minimálně 79 Kč/h Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Jak se počítá dovolená ve výpovědní lhůtě a po nemocenské?

Dobrý den, mám dotaz. V zaměstnání pracuji od 1.8.2018, pracovní poměr končí 28.2.2019 - s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Výpověď jsem podala já bez udání důvodu. 14.1.2019 jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu úrazu a nastoupila jsem zpět do zaměstnání 18.2.2019. Aktuálně se mi jedná o nárok na dovolenou. Kolik dnů si mohu vyčerpat? Nejdříve mi personalistka s účtárnou tvrdila, že mám nárok na 4 dny dovolené (máme 25 dnů na rok) a dnes mi poslala email, že po přepočtu z důvodu mé nemocenské mám nárok pouze na dva dny. Četla jsem si o výpočtu poměrné části dovolené - ale i tak mi dva dny nevychází. Je možné, že nemocenská krátí dovolenou? Na kolik dnů mám tedy ze zákona nárok? Děkuji Vám mnohokrát za radu


odpovídal(a): Redakce

nárok na dovolenou

Dobrý den, prosím i informaci, jak se počítá nárok na dovolenou. U starého zaměstnavatele jsem skončila k 31.8.2018 a u nového jsem začala pracovat po víkendu dne 3.9.2018. Na kolik dnů dovolené mám nárok do konce roku. S pozdravem Pokorná


odpovídal(a): Redakce

Převod dovolené

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s převodem nevyčerpané dovolené do následujícího kalendářního roku. V naší firmě je možné čerpat dovolenou pouze do 30.11., neboť poté začíná sezona a vzít si dovolenou tedy není možné. V současné době mi zbývá více než 14 dní dovolené a byla jsem upozorněna, abych si ji vybrala právě do 30.11. s tím, že do dalšího roku bude převedeno maximálně 5 dní dovolené. Je možné aby něco takového zaměstnavatel nařídil? Děkuji Hodrová


odpovídal(a): Redakce

Jak řešit přetěžování zaměstnanců

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kam se obrátit s podáním stížnosti na chování a přetěžování ze strany zaměstnavatele. Dva roky pracuji ve firmě, jako vedoucí kuchyně. Když mě paní ředitelka lákala do firmy, tak mi slíbila cestovné. Po uplynutí tříměsíční doby jsem se přihlásila o příspěvek na dopravu a paní ředitelka se mi vysmála, že mi nic nedá, její slova " víte kolika lidem bych musela platit za dopravu ? " Na to jsem jí řekla, že mě to slíbila a když mě přijímala, tak přeci musela vědět co komu může slíbit. Vysmála se mi. Postupně z její strany lží přibývalo, ale já to neřěšila. Situace se vyhrotila na jaře, když jsem za ní byla v dobré víře, že s kolegyní už naší práci ve dvouch nezvládáme. Jsme dvě kuchařky, vaříme kolem 150-160 obědu, z toho je 100 jídlo nosičů, které si sami musíme pootvírat naplnit, opět zavřít a zkontrolovat, jestli jsme poslaly obědy všem. Sami si škrabeme zeleninu,brambory, veškerou přípravu děláme sami, myjeme černé, bílé nádobí, vše po sobě uklízíme,myjeme si sami kotle, prodáváme v kantýně, která je součástí kuchyně, svačiny, vaříme kávu, čaj a ve žních děláme svačiny pro zaměstnance. A to nemluvím o víkendový směnách. Do toho já, jako vedoucí kuchyně dělám veškeré papíry, co se týká kuchyně i kantýny, objednávky, EET, příjemky, výdejky a tak dále. Máme mnoho přesčasů,, které nám neproplácí, nepředvádí a vybrat si je také nemůžeme.Chtěla jsem aby nám přidaly třetí sílu, ale bylo mi řečeno, že zase tak moc práce nemáme. S kolegyní jsme opravdu obě hodně unavené a přetížené. Kolikrát v týdnu si nestihneme dát ani oběd. Před týdnem jsme obě podaly výpověď, už jsme to nevydržely. Chtěla bych, aby to jen tak ředitelce neprošlo a někdo jí srazil její povýšenost. Děkuji, už jen za to, že jsem se s vámi mohla podělit o svojí zkušenost.



odpovídal(a): Elena

Uznatelnost stravenek

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat ohledně daňové uznatelnosti stravenek. Oběd strojí 80 Kč. Zaměstnavatel poskytuje stravenku ve výši 30 Kč. Stravenka je do výše 55 % jednoho jídla. Těchto 30 Kč je celých daňově uznatelných, nebo by se to mělo brát 55 % daň uznatelných a zbytek neuznatelný? Děkuji za radu