FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DPH

odpovídal(a): Redakce

Prodej zboží a DPH

Dobrý den, mám dotaz ohledně uplatňování DPH a odvodu. Jsme česká firma a plátci DPH. Nakupujeme potraviny a drogerii z německa v obchodech. Prodáváme v čechách a odvádíme DPH v česku. Chceme si ale založit druhý eshop pro slovensko a posílat zboží tam. Bude to fungovat stejně jako tady nebo budeme moc posílat koncovým zákazníkům zboží na slovensko bez DPH? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zdanitelné plnění

Dobrý den, firma - s.r.o. plátce DPH - vlastní pozemek, na kterém se nachází vodní dílo dle zákona č.254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon). Dle § 59a zákona o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) máme nárok na náhradu : § 59a Povinnost vlastníků pozemků, na nichž se nachází vodní díla Vlastník pozemku je povinen strpět za náhradu na svém pozemku vodní dílo vybudované před 1. lednem 2002 a jeho užívání. Nemůžeme se s vlastníkem vodního díla shodnout, zda tato náhrada je zdanitelným plněním, my se domníváme, že ano a fakturujeme tuto náhradu s DPH – konkrétně dle § 14 odst.1 písm.d) zákona o DPH. On tvrdí, že tato náhrada DPH nepodléhá. Děkujeme



odpovídal(a): Redakce

Faktura plátce DPH

Dobrý den, podnikám jako OSVČ (stavebnictví) plátce DPH, jeden dodavatel nám fakturuje výstavbu základové desky pro RD. Tvrdí mi, že v případě, že se společně domluvíme nemusíme přenášet daňovou povinnost na mě, ale že daň přizná a odvede sám. Je to pravda? Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem AN


odpovídal(a): Redakce

Služba do zahraničí

Dobrý den, mám dotaz k tématu plátce/neplátce DPH. Jsem držitelem ŽL jako neplátce DPH. Při situaci, kdy využiji nabídky pracovních portálů v zahraničí (pro příklad třeba Velká Británie), kde se zaregistruji jako např. copywriter na volné noze a následně napíši článek pro klienta registrovaného tamtéž - odměna za práci se pošle na účet paypal. Jak se v takovém případě následně uvádí takové příjmy do daňového přiznání. Musím se automaticky stát plátcem DPH? Jde si takto přivydělat i bez toho, aby byl člověk plátcem DPH? Existují pro tento případ třeba limity na výdělek? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výdajový paušál u plátce DPH

Dobrý den, v případě, že jsem plátce DPH a výdaje si uplatňuji paušálem, můžu si uplatnit DPH z výdajových dokladů?


odpovídal(a): Redakce

Neuznání nadměrného odpočtu

1. společnost obdržela fakturu za nákup senáže, byla zahrnuta v hlášení DPH za IV. Q 2014 2. od února 2015 probíhala kontrola a protože se protahovala a i z jiných důvodů došlo ke stornu zakázky 3. v dubnu 2015 bylo provedeno storno 4. v červnu FÚ neuznal nadměrný odpočet a provedl nový platební výměr na IV Q 2014 - sníženo o tuto fakturu 5. jak nyní zadat do daňového hlášení DPH za II. Q 2015 storno původní faktury - aby po nás FÚ nechtěl zaplatit daň


odpovídal(a): Redakce

Registrace k DPH

Dobrý den, prosím o radu. Jsem OSVČ, neplátce DPH. V roce 2012 jsem zpracoval expertní posudek (energetický audit) na projekt uvažované bioplynové stanice na Slovensku jakožto podklad pro banku k umožnění úvěru na její stavbu. Tento posudek u mne zadala česká firma s českým sídlem a této firmě jsem také tuto akci fakturoval (odběratel má jak české, tak slovenské DIČ). Nyní jsem zjistil, že jsem pravděpodobně v poměrně velkém průšvihu, jelikož v případě, že by energetický audit byl považován za službu spojenou s nemovitostí (pak by bylo místo plnění v SR), jsem měl pravděpodobně povinnost se v roce 2012 registrovat jako plátce DPH v ČR. Prosím o objasnění problému, případně radu co dál.


odpovídal(a): Redakce

Koupě auta ve firmě

Koupě firemního vozidla na úvěr a vrácení DPH když firma bude plátcem až za 1 měsíc Dobrý den, momentálně jsem dostal velmi zajímavou nabídku na koupi vozidla pro firmu, kterou je potřeba rychle využít. Firma momentálně není plátcem DPH, ale plátcem DPH se stane k 1.9.2015, tedy za zhruba měsíc a týden. Má účetní mi tvrdí, že až se firma stane plátcem DPH v září požádáme o vrácení a nikde by neměl být žádný problém. Nicméně automobilový prodejce mi tvrdí, že pokud zaplatím fakturu za vozidlo a nejsem plátcem DPH, tak to DPH zpátky nedostanu. Upřímně více věřím své účetní, ale jedná se o DPH ve výši zhruba 100 000 Kč, a proto bych byl rád za jakoukoliv případnou radu. Auto bude firma kupovat na úvěr a tedy by hned ze začátku měla být 100% vlastník vozidla. Děkuji za jakoukoliv radu a přeji krásný den. S pozdravem Jakub Růžička


odpovídal(a): Elena Ondrová

DPH a základ daně z příjmů

Dobrý den, pro někoho se může zdát má otázka zcela jasná, nicméně bych potřebovala vědět, zda do Základ daně z příjmů se počítá částka bez DPH nebo částka S DPH. Ptám se na to z důvodu, protože když odvádím celé DPH státu, a pak vypočítávám DzP, tak jednou odvedu státu DPH a pak ještě pokud je mým příjmem částka s DPH, tak odvádím ještě i z DPH zároveň DzP? Podotýkám, že mám výdaje stanovené paušálem a v oblasti účetnictví jsem začátečník. Děkuji tedy moc za radu. Pěkný den.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Odpočet DPH při pořízení automobilu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, OSVČ výdaje uplatňuje paušálem, zároveň je plátcem DPH, koupil v roce 2012 osobní automobil pro podnikání a uplatnil nárok na odpočet DPH z ceny auta. Nyní v roce 2014 si koupil druhý automobil, také pro podnikání a opět chce uplatnit odpočet DPH z ceny automobilu. Pro podnikání bude střídavě používat obě auta . Je to možné? Děkuji.



odpovídal(a): Elena Ondrová

Závazné posouzení daně

Dobrý den, ráda bych se informovala zda je k dispozici formulář pro závazné posouzení správnosti zařazení zdanitelného plnění z hlediska sazby daně, které poskytuje dle Vámi uvedeného článku Ministerstvo financí? Předem Vám velice děkuji za informace. Veronika



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.