FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DPH

odpovídal(a): Redakce

Vyplnění kontrolního hlášení

Dobrý den, zajímá mě jak zpracovat kontrolní hlášení podnikatele v přenesené působnosti.Stavebník má zakázku od Fyzické osoby ne OSVČ, ale sám si přizve subdodavatele, který mu dá fakturu v přenesené působnosti. Díky


odpovídal(a): Redakce

Prodej auta a DPH

Dobrý den, prosím o radu. Plátce DPH (právnická osoba) pořídil v roce 2015 osobní automobil od plátce DPH. Neuplatnil si odpočet DPH, protože auto využíval člen vedení i pro osobní účely. Nyní budeme auto prodávat. Bude prodej podléhat DPH a máme nárok na odečet DPH ? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Ověření VAT number

Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu, jak je to s DPH pokud naše firma prodává zboží Ruské firmě, ale tato firma si nechá zboží zaslat do Německa na svého dopravce. Firma nám poskytla své VAT number dá se někde ověřit? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Prodej auta

dobrý den, prosím o radu. Plátce DPH pořídil v roce 2006 osobní automobil od občana. Datum první registrace vozu v ČR je dle technického průkazu 6/1999. Nyní budeme auto prodávat. Bude prodej podléhat DPH? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Identifikovaná osoba

Dobrý den, jsem neplátce dph a pomocí affiliate systému propaguji jeden zahraniční eshop, který mi měsíčně posílá provize. Sídlo mají v Německu a částka za rok nepřesáhne 30 tisíc Kč. Je potřeba fakturovat jinak, než českým eshopům, které propaguji pomocí affiliate rovněž? Četl jsem něco o identifikované osobě, ale nic o tom nevím... Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Obce a DPH

Dobrý den, ráda bych se zeptala na povinnost platby DPH v tomto případě: obec - plátce DPH - zřizuje orchestr orchestr se účastní festivalu v Rakousku, pořadatel akce vyměřil účastnický poplatek 2200 euro (konečná cena) a zaslal na tuto částku fakturu městu Je zde nějaká povinnost platby DPH v ČR ? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

DPH a reklamní příjem

Dobry den, chci si zalozit AdSense ucet a mit z nej nejaky prijem (v radu nekolika tisicu mesicne). Chci se proto zeptat, zda-li je v tomto pripade vyhodnejsi podnikat na ZL nebo si zalozit sro? Pokud se jako sro dobrovolne prihlasim k platbe DPH, co to pro me znamena? Pokud nevydavam zadne faktury, jak DPH odvadim statu a je moznost v tomto pripade odecist DPH pri porizovani zbozi?


odpovídal(a): Redakce

Živnostník a založení společnosti

Dobrý den, jsem živnostníkem (plátcem DPH)a chci být zároveň majitelem společnosti, která bude podnikat ve stejném oboru. Společnost ještě není založena a může to být s.r.o. nebo anglická LTD. Jako živnostík chci mimo jiné vyráběné zboží prodávat skrze svou společnost na e-shopu, jehož bude společnost správcem. Nevím jak vyřešit prodej zboží z výroby v živnosti pro společnost k dalšímu prodeji tak, aby zboží nebylo zatíženo DPH a tím neztrácelo na konkurenceschopnosti. Prodám vlastně zboží sám sobě a nechci ho danit dvakrát. Jak mohu postupovat ? Dokáže mi někdo poradit ? Děkuji všem za informace. Emil emilsil@volny.cz


odpovídal(a): Redakce

Přenesená daňová povinnost

Dobrý den, OSVČ plátce DPH fakturuje stavební práce. Je možné v této oblasti podnikání při přenesené daňové povinnosti použít sníženou sazbu DPH nebo je to vždy 21%?Např. OSVČ podepíše smlouvu o dílo kde by bylo 15%-bytový dům, ale nakonec práci udělá jiná OSVČ také plátce DPH - jaká bude vzájemná fakturace,mezi OSVČ - myslím sazbu? Také snížená nebo základní v přenesené daň.povinnosti. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zrušení DPH

Firma má za období 1-9 roku 2015 následující uskutečněná plnění: 5600,- Kč poskytnutí služby s místem plnění v tuzemsku (ř.1 přiznání k DPH) a 3645960,- Kč plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně (ř.50). Plnění ve čtvrtém čtvrtletí bude přibližně stejné. Je povinností být plátcem DPH i nadále?



odpovídal(a): Redakce

Obrat u DPH

Dobrý den,prosím o radu mam firmu sro a zabývám se komisním prodejem, zajímá mě co se počítá do obratu pro povinnou registraci k dph zda jen provize za prodej zboží nebo cela cástka za prodané zboží, kterou následně odvedu zákazníkovi a jako příjem mám pouze provizi z prodeje. Děkuji. JH


odpovídal(a): Redakce

Plátce DPH

Dobrý den. a) OSVČ neplátce dph přijal službu z EU od plátce. Stane se osobou povinnou k DPH dnem přijetí služby- faktura od Facebook Ireland Limited VAT: IE.... za reklamu? Znamená to že musí služby uvádět v přiznání DPH a hradit DPH z této reklamy na účet FÚ? b) OSVČ nakupuje zboží v EU, zatím nepřekročila limit. Tím že se stane podle "a)" osobou povinnou k dani, musí aj z nákupu zboží odvádět DPH FÚ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jak na DPH

Dobrý den, v roce 2006 jsme na našem pozemku započali se stavbou skleníku, určenému k podnikatelské činnosti.V průběhu let se budoval postupně jeden a potom další, dle stavebního povolení vydaném příslušným stavebním úřadem. Materiál na tuto stavbu jsme účtovali jako materiál na skleník do nedaňových výdajů, s tím, že jsme si pouze uplatňovali odpočet dph. Nyní v roce 2015 jsme tuto stavbu, zatím nedokončenou a nezkolaudovanou prodali, zaplatili daň z nabytí nemovité věci. Je nutné přiznávat i daň z přidané hodnoty? A případně bude se počítat z prodejní ceny, nebo pouze z uplatňovaného materiálu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Obrat pro DPH

Dobrý den, chci se zeptat na tento můj případ, podnikám v maloobchodě jako OSVČ,nejsem plátce DPH, mám obrat cca 600 tis ročně, v tomto roce jsem na překlenovací úvěr 0,5 mil Kč od stav. spořitelny koupil 2 byty, z toho na jeden jsem použil ještě cca 150 tis z naspořených prostředků.Byty jsem si koupila jako soukromá osoba, nechci je zavést do daňové evidence, chci je pronajímat.Musím promítnout částku na koupi těchto bytů (když byli zaplaceny z tohoto úvěru) do obratu k dph a zaregistrovat se jako plátce DPH podle zákona o DPH(obrat vyšší než 1 mil. za posledních 12 po sobě jdoucích měsíců)? Plátce DPH být nechci.Zdaněním příjmů z pronájmu podle zákona o dani z příjmů rozumím.


odpovídal(a): Redakce

Škoda a DPH

DPH u škody na pronajatém majetku. Příklad:Na pronajatém oplocení vznikla v průběhu nájmu škoda. Po ukončení nájmu vyúčtoval pronajímatel opravu poškozeného oplocení vč. DPH. Dle našeho názoru není tato účetní operace z hlediska DPH korektní, protože určujícím faktorem není poskytnutí služby (tedy oprava), ale odstranění následků po škodě, vyúčtování by mělo proběhnout bez DPH. Prosím o Váš názor.


odpovídal(a): Redakce

Firemní DPH

Dobry den. V s.r.o. zamestnanci je hrazen mesícne v ramci faktury za firemní mobil set-tob-box ve vysi 178,-- . Z techto plateb firma neuplatnuje pri nakupu DPH. Částku 178,-- si zamestnanec hradi ze mzdy, je srazena ze mzdy. Musi s.r.o. odvadet DPH, kdyz pri nakupu si DPH neuplatnuje a zamestnanec si hradi sam formou srazky ze mzdy ? V s.r.o. zaměstnanci je hrazen měsíčně v rámci faktury za firemní mobil set-tob-box ve výši 178,-- . Z těchto plateb firma neuplatňuje při nákupu DPH. Částku 178,-- si zaměstnanec hradí ze mzdy, je sražená ze mzdy. Musí s.r.o. odvádět DPH, když při nákupu si DPH neuplatňuje a zaměstnanec si hradí sám formou srážky ze mzdy ? Byla tusim kdysi moznost neuplatnit DPHxtedy neodvest. nemohu ale nikde nalezt v zakone o DPH, podobne jako prefakturace.Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Sazba DPH

dobrý den, máme v kanceláři spor o to, v jaké sazbě DPH vystavit fakturu za montážní práce i materiál při stavbě oplocení RD (do 350m2), zda snížená nebo základní. Fakturuje se soukromé fyzické osobě. Nejedná se o jednu stavbu (RD + plot) jsou 2 faktury od jiných dodavatelů.... děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sazba DPH

dobrý den, máme v kanceláři spor o to, v jaké sazbě DPH vystavit fakturu za montážní práce i materiál při stavbě oplocení RD (do 350m2), zda snížená nebo základní. Fakturuje se soukromé fyzické osobě. Nejedná se o jednu stavbu (RD + plot) jsou 2 faktury od jiných dodavatelů.... děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sazba DPH

dobrý den, máme v kanceláři spor o to, v jaké sazbě DPH vystavit fakturu za montážní práce i materiál při stavbě oplocení RD (do 350m2), zda snížená nebo základní. Fakturuje se soukromé fyzické osobě. Nejedná se o jednu stavbu (RD + plot) jsou 2 faktury od jiných dodavatelů.... děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti a DPH

Dobrý den, pokud plátce DPH koupí byt v dražbě cca za 1.000.000,-, zaplatí daň z nabytí 40.000,-, bude jí chtít prodávat cca za 1.200.000,-. Stavba je již po pěti letech od první kolaudace. DPH bude ze 160.000,- nebo z částky 1.200.000,-? V sazbě 15%? Moc děkuji a přeji krásný den Marcela Rezková