FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DPH

odpovídal(a): Redakce

Sazby DPH

Dobrý den, v rámci provozovny se stravovacimi službami prodáváme drobné cukrovinky a balené nanuky. Potřebovala bych vědět, do jaké sazby DPH uvedené položky spadají od 1.12.2016. dekuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPH při prodeji

Dobrý den, mám následující dotaz: V roce 2012 jsme koupili do firmy osobní vozidlo, u kterého jsme neuplatnili odpočet DPH. Nyní budeme vozidlo prodávat, jsme povinni DPH odvest? Kupovat bude plátce DPH.Děkuji za odpověď. Bartáková



odpovídal(a): Redakce

Fakturace mezi více subjekty

Dobrý den,prosím o radu,p..., kterému vedu daňovou evidenci občan ČR a plátce DPH vystavil fakturu pro Ministerstvo zahraničních věcí ČR za servis úpravny vody na ZÚ v Moskvě. Faktura je vystavena bez DPH. Je toto správně a kdo bude odvádět DPH. Servis v Moskvě prováděl p.... pro pana .... Oba občané ČR a plátci DPH. Jak vystaví fakturu pan ... pro pana .... Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Identifikovaná osoba

Dobrý den, v současné době jsem registrován u finančního úřadu jako identifikovaná osoba.Mám příjem pouze ze států EU. DPH v odvádí zákazník v EU. V příštím roce budu pobírat příjmy i z české republiky od plátce DPH. Chtěl bych se zeptat, zda se musím registrovat jako plátce DPH v české republice. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Opravné přiznání DPH

Dobrý den, podali jsme přiznání k DPH za dané čtvrtletí, ve kterém byla chyba (překlep). Následně jsme podali opravné DP k DPH za stejné období, kde jsme uvedli celé absolutní částky, ale správně (tak jako kdybychom podávali první přiznání). Nicméně správce daně nás následně kontaktoval, že opravné přiznání je vyplněné špatně a že má být pouze "rozdílové" (tedy asi jen změna oproti původnímu?. Nepodařilo se nám k tomu dohledat více informací jak tedy opravné přiznání vyplnit. Je to tak že se vyplňují "změny" - rozdíl, nebo se v opravném vyplňjí konečné částky stejně jako v řádném přiznání? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Fakturace manželů

Mam cestovni agenturu, kde nejsem platcem DPH a manzel ma pension, kde je platvem DPH. od roku 1992 mame notarsky zuzene spolecne jmeni manzelu s tim, ze si muzeme fakturovat.Moje cestovni agentura spolupracuje s cestovnimi kancelaremi a subjekty (u nas i na Slovensku), kterym vystavuje faktury bez DPH a pak ubytovava hosty v pensionu manzela, kteremu plati jen urcitou castku z teto sumy (z teto castky on odvadi DPH) a zbytek si nechava jako svou provizi.Manzelovi tak vznika narok na odpocet. Takto to delame mnoho let, nyni (p zavedeni kontrolniho hlaseni) byl manzel z FÚ upozornen, ze ma vysoky preplatek, aby dolozil faktury. Muj dotaz tedy zni: Nedelame nic nezakoneho, vsechny platby mame priznane, ja danim vsechny prijmy, na platby memu menzelovi vystavuji faktury nebo hotovostni danove doklady, z kterych on odvadi DPH. Je nekde urceno, v jake procentualni vysi muze byt maximalni vyse provize (ponechavam si ji ve vysi 50 - 80%, protoze manzel podnika v mem dome). Mohu tato fakta napsat na FÚ a dolozit fakturami, aniz bych mela nejaky problem? Diky za info.


odpovídal(a): Redakce

Faktury v kontrolním hlášení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Firma vystavila zálohovou fakturu s přenesenou daňovou povinností a zálohovou fakturu, která bude v souhrnném hlášení. Kdy se tyto faktury budou dávat do kontrolního hlášení a souhrnného hlášení? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej s DPH

Prosím o radu. Obec kupuje od právnické osoby, která je plátce DPH, pozemek k výstavbě místní komunikace. Jedná se o ornou půdu a koupě části již postavené komunikace. Vztahuje se na tento prodej DPH. Pokud bude tento prodej s DPH, tak obec nemá možnost si tuto daň odečíst. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přenesená daň

Dobrý den, prodali jsme firmě vykupující odpad vyřazený transformátor. Kupující nám sdělil, že kód tohoto odpadu je 160213 a požaduje vystavit fakturu v režimu přenesené daňové povinnosti. Tento kód ale není součástí přílohy č. 5 zákona č 235/2004 Sb. Kupující tvrdí, že transformátor obsahuje kovy, které jsou vyjmenované v příloze č. 5. Jak máme postupovat, abychom fakturu měli vystavenou správně a mohli použít režim přenesené daně? Děkuji. D.


odpovídal(a): Redakce

Poskytnutí služby do EU

Dobrý den, česká společnost plátce DPH přijala fakturu z EU za službu od neplátce na zámečnické práce. Práce jsou prováděny na území ČR v sídle české společnosti. Můžete nám poradit, jak má v tomto případě postupovat česká společnost pokud jde o DPH ? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Uchování dokladů

V roce 2008 jsem ukončila podnikatelskou činnost. Mám dotaz jak dlouho musí být uchovány veškeré doklady k podnikání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPH u plátce

Dobrý den koupil jsem pilu do majetku firmy, kdy jsem nebyl plátce DPH, teď ji budu prodávat a již jsem plátce DPH, musím ji prodat s DPH ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odpočet DPH

Dobrý den, poprosím Vás o odpověď na dotaz ohledně změny režimu DPH, při vzniku registrace k DPH. V §79 zákona o DPH se píše o možnosti uplatnit nárok na odpočet DPH 12 měsíců zpátky u plnění, která jsou součástí obchodního majetku. Týká se tato možnost odpočtu DPH i drobného hmotného majetku, který má pořizovací cenu v rozmezí 1.000,- až 40.000,-Kč, při pořízení je účtován na účet 501 a je evidovaný v seznamu drobného hm.majetku? Moc děkuji za odpověď, s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Identifikovaná osoba

Dobrý den, jsem OSVČ, neplátce DPH. Poskytl jsem službu společnosti se sídlem v Irsku. Tato po mě nevyžaduje fakturu, pouze jakýsi přehled odpracovaných hodin. O společnosti neznám moc informací, komunikuji pouze elektronicky s někým z jejího vedení. Platba probíhá na virtuální účet v USD (paypal). Rád bych se zeptal, zda pro mě platí povinnost přihlásit se jako tzv. osoba identifikovaná k dani. A jaké z toho pro mne plynou další povinnosti a odvody. Budu k tomuto muset znát VAT společnosti a další informace? Případně jaké z tohoto plynou sankce. Děkuji,


odpovídal(a): Redakce

Opomenutí faktury

Dobrý den. Mám problém se 2 fakturami, první z 20.6.2016 jsem zapomněla zapsat do kontrolního hlášení (fa od plátce DPH plátci DPH-tuzemsko), druhou je dobropis od zahraničního dodavatele, kde uvádím jen základ daně a jde o reverse charge, ta je dokonce z 11/2015-odložena k vyřešení,až jsem na ni zapomněla. Lze tyto faktury vykázat až nyní ve 3.Q? Uvést pak do přílohy např. výpis těchto 2 faktur, že jsou s časovým posunem, nebo se musí striktně a ne jinak opravit příslušné KH a Přehled o DPH v daném období? Tuším, co mi odpovíte, ale píšu tento dotaz s nadějí, že by to snad bylo možné jednoduché řešení.


odpovídal(a): Redakce

Odpočet před registrací

Dobrý den, poprosím Vás o radu ohledně uplatnění odpočtu DPH. Právnická osoba byla zapsána do obchodního rejstříku 13.4.2016 a zabývá se nákupem a prodejem zboží. V červenci tato společnost dovezla zboží z Rakouska a ze Švédska. Oba státy české společnosti na faktuře za zboží vyčíslili DPH. Česká společnost se 23.8.2016 stala plátcem DPH (přišlo rozhodnutí Finančního úřadu na základě podané žádosti). V zákoně o DPH jsem se dočetla, že plátce DPH, který podává první přiznání k DPH si může uplatnit odpočet u plnění za posledních 12 měsíců. Já mám dotaz, zda výše uvedená společnost může tento odpočet uplatnit i na zboží, které v červenci dovezla z Rakouska a ze Švédska. Moc děkuji za odpověď, s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Daň z přidané hodnoty z EU

Dobrý den, nakupujeme často pro naší firmu produkty v eu. Někde jsem vyčetla , že se dá zažádat o vrácení DPH. jaký je postup? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Identifikovaná osoba

Dobrý den, jsem OSVČ bez registrace jako plátce DPH a chystám se prodávat do zemí EU i mimo EU. Jedná se o posílání vtipných pohlednic, kartiček pro přátele klienta, který si tuhle službu objedná. Zboží (kartičky) budu nakupovat v ČR. Ráda bych se zeptala: 1, jestli se musím registrovat jako identifikována osoba nebo jako plátce DPH. 2, Když jo, tak na faktuře klientovi uvedu české DPH zvlášť? Nebo DPH země dodání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Překročení obratu 1 mil. Kč

Dobry den, mnel bych dotaz ohledne DPH. Pokud budu pracovat na ZL (tzn budu OSVC) a budu mit prijmu z statu EU (primarne Nemecko). Jsem povinen platit DPH z techto prijmu (urcite prekocim limit 1M za 12mesicu)? Ja to chapu tak ze dle: Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty Hlava II: Uplatňování daně Díl 2: Místo plnění Oddíl 1: Stanovení místa plnění při dodání zboží Paragraf 9: (1) Místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo. Pokud je však tato služba poskytnuta provozovně osoby povinné k dani, nacházející se v jiném místě, než kde je její sídlo, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna. Za tuto provozovnu se považuje organizační složka této osoby povinné k dani, která může přijímat a využívat služby, které jsou poskytovány pro potřebu této provozovny, neboť je dostatečně stálá a má vhodné personální a technické zdroje. Coz by znamenalo ze by DPH mela platit Nemecka firma v Nemecku a tim padem bych z tohoto duvodu nebyl platce DPH. Chapu to spravne? Dekuji za informace.


odpovídal(a): Redakce

Výkon činnosti OSVČ pro německou firmu

Dobry den, chtel bych se zeptat, zda pokud na ZL/OSVC delam pro zahranicni firmu (NEMECKO) tak zda musim byt platce DPH. Dekuji za odpoved