FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DPH

odpovídal(a): Elena

Registrace DPH

Prosím o radu - v r. 2017 byl OSVČ na vedlejší činnost a výdaje dával 80% paušálu. Od ledna 2018 je OSVČ na hlavní činnost a je plátcem DPH. Jak zaúčtovat závazky z r. 2017, DUZP 12/2017 a placené až v 01/2018?. Výdaje půjdou do letošního roku, ale co s DPH? Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Jazyková výuka cizinců

Dobrý den, prosím o informaci. Mám živnostenské oprávnění na vedlejší činnost na výuku jazyků.Nejsem plátce DPH. Pokud bych učila cizince přes skype a tento student by byl během výuky na území mimo naši republiku (země EU i mimo EU), jde o přeshraniční aktivity? Jde mi o to, jestli bych se tak stala identifikovanou osobou podle zákona o DPH a musela se přihlásit k placení DPH. Děkuji Vám za odpověď a přeji Vám hezký den. Eva



odpovídal(a): Redakce

Daňový doklad

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda "PRODEJKA-DAŇOVÝ DOKLAD č...." plně nahrazuje fakturu. Jedná se o to, že manžel nakoupil zboží u obchodníka nad 10.000 Kč v hotovosti, chceme to dát do účetnictví a odečíst si DPH a proto jsme chtěli po prodejci fakturu + příjmový doklad (platba nad 10000 Kč) a bylo nám sděleno, že fakturu vystavuje pouze při platbách převodem a při platbě v hotovosti vystavuje pouze PRODEJKU-DAŇOVÝ DOKLAD. Na druhou stranu jsou na této PRODEJCE-DAŇOVÉM DOKLADU všechny náležitosti, jak faktur.údaje dodavatele,také fakturační údaje mého manžela (odběratele) jako je název, adresa, IČO, DIČ. Dále cena bez DPH, DPH apod. Jen jsem se vždy v minulosti setkala vždy s fakturou a prodejky byly spíše do 10000 Kč, proto se ptám, zda-li to tak může být. Moc děkuji za Vaší odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a DPH

Dobry den Rad by som sa informoval ohladom vystavovania faktur mimo CR. Konkretne sa jedna o USA. Som zivnostnik no niesom platca DPH. Je mozne takto na zivnost vystavovat faktury aj do USA ? A ak ano, je potrebne uvadzat na fakture cisla v dolaroch aj ceskych korunach s aktualnym kurzom? Pretoze ten sa stale meni a tym padom ta zaplatena ciastka sa moze lisit od tej na fakture. Dakujem pekne za radu


odpovídal(a): Redakce

Fakturace s DPH

Dobrý den. zpracovávám účetnictví pro klienta. Klient si jako neplátce pronajal nemovitost k podnikání (restaurace + ubytování). Pronajímatel byl v době sepsání smlouvy plátcem DPH. Ve smlouvě o pronájmu je uvedeno tříměsíční fakturační období. V průběhu pronájmu se nájemce stal plátcem DPH a to od prvního dne třetího měsíce trvání pronájmu. Za toto fakturační období vystavil pronajímatel nájemci daňový doklad, kde vyčíslil k nájemnému DPH a to za celé fakturační období, tj. za tři měsíce. Z tohoto fakturačního období byl však nájemce plátcem DPH pouze jeden (poslední) měsíc. Je možné, aby DPH bylo na daňovém dokladu vypočítáno i za období kdy nebyl nájemce plátcem??? Nejsem si jist případnou reakcí finančního úřadu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Registrace k DPH

Dobrý den, chtela bych v ramci s.r.o. podnikat. / s.r.o. je již založena/ Mám dohodnuté predbežne zakázky, problém je v tom, že pokud nebudu plátcem DPH, jakákoliv činnost bude pro mne nevýhodná. Prosím o poradení, jak mohu co najrýchleji se stat platcem DPH? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti a DPH

Dobrý den, manžel jako fyzická osoba vlastní pozemek, který rozparceluje, zasíťuje, udělá příjezdovou komunikaci a poté jeden pozemek prodá, jeden daruje mně a jeden synovi. Darované pozemky budeme chtít následně také prodat. Můj dotaz zní, zda si do nákladů spojené s prodejem mohu uplatnit jako výdaj cenu určenou znalcem v okamžiku jeho nabytí a zda prodej kteréhokoliv pozemku podléhá DPH. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Registrace k DPH

Dobrý den, jsem nová firma a chceme koupit strojní zařízení od švýcarského dodavatele, který má českou pobočku, fakturuje se ale ze Švýcarska. nejsme plátci DPH, protože firma zatím nemá žádné obraty, dodavatel po nás ale chce, abychom se k platbě DPH přihlásili, že nám potom bude účtovat na reverse charge. jakým způsobem by šel tento obchod uskutečnit na naše IČO? - tj. že nebudeme plátci DPH? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Plátce DPH

Dobrý den, S FÚ momentálně řeším registraci DPH. Přesáhl jsem obrat 2 mil Kč, kdy v České republice mám obrat necelých 600 tis, zbytek zboží jsem zasílal mimo EU. Obrat v České republice tedy nepřesáhl 1 mil Kč a i přesto po mě chce, abych se zaregistroval jako plátce DPH a zaplatil DPH ze zboží, které jsem zaslal mimo EU. Moc se mi to nezdá a mám za to, že podle § 66 Osvobození od daně při vývozu zboží bych se plátcem DPH stát neměl. Nicméně FÚ po mě chce, abych se zaregistroval. Děkuji za odpověď na dotaz, zda se mě § 66Osvobození od daně při vývozu zboží týká.


odpovídal(a): Redakce

Identifikovaná osoba

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když podnikatel, který není plátcem DPH, účtuje provedenou službu slovenské firmě nebo firmě mimo EU, plynou mu z toho nějaké povinnosti ohledně DPH v cizině? Musí se rozlišit, zda příjemce služby je osoba registrovaná k dani či nikoliv? Jedná se o fotografické práce. Děkuji za odpověď. Mold.



odpovídal(a): Redakce

Neplátce DPH

Dobry den, mam dotaz ohledne DPH. Jsem zivnostnik NEPLATCE DPH a nakupuji zbozi od firmy a oni jsou PLATCI DPH. Mam v planu si pricist marzi ke zbozi a zbozi dale prodavat predevsim NEPLATCUM DPH ale i PLATCUM DPH. Vim ze jako NEPLATCE DPH nesmim psat cenu s DPH a chci ze zeptat jak spravne fakturovat. Priklad: cena zbozi od firmy(PLATCI DPH) je 1200kc bez dph +21%dph=1452kc je cena za kterou to prodavaji beznemu zakaznikovi ale mam nasmlouvane ceny na 850kc bez dph+21%dph=1028,5. Takze ja koupim zbozi od firmy (PLATCI DPH) za 1028,5 oni odvedou statu DPH ja si prictu marzi treba 300kc takze moje cena bude 1328,5kc. -A chtel bych se zeptat jestli to budu prodavat NEPLATCI DPH i PLATCI DPH za stejnou cenu(1328,5kc)?? --A jestli se PLATCI DPH vyplati kupovat primo od te fimy (PLATCI DPH) za jejich bezne ceny(viz.priklad nahore) nebo odeme. -A jestli musim statu nejak danit marzi nebo ne?? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Fakturace a daň z přidané hodnoty

Dobrý den. Mám dotaz k DPH. Jsme firma v ČR. Zpracováváme statický posudek na stavbu v ČR, objednatelem je firma ze Slovenska. V objednávce požadují účtovat bez DPH, protože se podle nich jedná o "přenesení daňové povinnosti". Já si myslí, že pokud je místo stavby v ČR, místo plnění je v ČR a měla bych vystavit fakturu s DPH. Můžete mi prosím napsat, jak to vidíte vy? Sylva


odpovídal(a): Redakce

DPH v Německu

Dobrý den, jsem zemeědělec, ráda bych nakoupila nějaké potřeby v Německu. Jsem plátcem DPH, ráda bych toho využila i v Německu. Jak se mám zaregistrovat k DPH v SRN? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daň z přidané hodnoty

Dobrý den, lze získat zpět DPH za zboží zakoupené v Polsku k dalšímu prodeji v ČR podnikatelem, který v době nákupu nebyl plátcem DPH? Podnikatel se posléze stal plátcem DPH, ale zůstaly mu zásoby nakoupené vč. polského DPH, při jejichž prodeji musí DPH odvést. Nebo existuje způsob, jak se tomu vyhnout? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

Zahájení činnosti a DPH

Přeji dobrý den. Včera jsem si byla založit živnost. Paní mi rovnou vyplnila i přihlášku k registraci pro fyzické osoby a jako datum počátku výkonu činnosti uvedla 1.3., kdy budu otevírat provozovnu a zahajovat činnost. Ptala jsem se, jestli když si už teď v lednu pořídím něco do provozovny, jestli si to mohu dát do účetnictví. Paní říkala, že ano, tak bych se u vás chtěla ujistit, jestli je to skutečně tak. Dále bych se chtěla přihlásit jako dobrovolný plátce DPH. Kdy bych si měla podat přihlášku? A mohu zažádat o vrácení DPH i u věcí, které nakoupím nyní? Děkuji Vám moc předem za odpověď a přeji hezký zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Dobropis a DPH

Dobrý den, jako firma jsme prodali zboží, bude tomu již 4 roky. Zákazník zboží neprodal a vrací nám jej zpět, dle smlouvy. Potřebujeme na zboží vystavit dobropis, je to po takové době ještě možné a jakým způsobem bude řešena sazba DPH? Zpětným prodejem situaci řešit nejde, protože v systému nemůžeme znovu založit položky, které již neprodáváme... Děkuji mockrát


odpovídal(a): Redakce

Použité zboží a DPH

-Náležitosti daňového dokladu-faktury při uplatňování § 90 ZDPH (prodej ojetého os. automobilu nakoupeného od neplátce DPH), Kde údaje daňového dokladu v tomto případě uvést v daňovém přiznání. Děkuji -


odpovídal(a): Redakce

Uváděné DUZP na faktuře

Dobrý den, rada bych Vas poprosila o dotaz ohledne fakturace. Dostala jsem podklady pro fakturovani za služby poskytnute v rijnu az ted. S jakym DUZP vystavim fakturu? Bude DUZP 31.10.2016, DPH budeme mit ted v listopadovem priznani a v kontrolním hlaseni bude u faktury datum k poslednímu rijnu? A v textu faktury budou "služby za mesic rijen"? Nebylo to naší vinou a tak bych nerada dělala opravne DP a KH. Dekuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pořízení nové techniky a DPH

Dobrý den, chci se zeptat jak je to s DPH u nákupu lesní popř. zemědělské techniky ze zemí EU (ze zahraničí)? Traktor je pořízen za přímou platbu (akontace, zálohová platba), zbytek vyplatí leasingová společnost.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet DPH

Dobrý den, zajímalo by mě jak je vypočítáváno DPH ze zásilky ze země mimo EU. V souvislosti s Nařízením komise (EU) 2015/2447 čl. 138 odst. 3 se DPH a CLO vypočítává z ceny zboží + ceny poštovného. Zvláště by mě zajímalo co se děje v případě že mám na faktuře uvedeno že jsem za poštovné zaplatil 0 Euro. Děkuji za odpověď