FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se informovala na zdanění…

Dobrý den, ráda bych se informovala na zdanění řemeslných prací. Byla mi vystavena fa. za opravu střechy v částce 30 000 ,- Kč. Můj dotaz zní: kolik činí celkový daňový odvod z této částky, kterou musí živnostník odevzdat státu? Děkuji předem za brzkou odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobý den ,chtěla bych se zeptat jestli je možné…

Dobý den ,chtěla bych se zeptat jestli je možné odečíst DPH z nákupu staršího auta pro mou dceru která vlastní prukazku ZTP/P a jestli je to možné tak kolik procent se odečítá z nákupní ceny auta. / Na dceru jsme dostali příspěvek na koupi auta od Krajského úřadu./ Děkuji Nováková



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohu založit firmu s.r.o., když mám…

Dobrý den, mohu založit firmu s.r.o., když mám pracovní neschopnost u svého posledního zaměstnavatele, kdy jsem po ukončení prac.poměru v ochranné 6ti týdenní lhůtě nastoupil do nemoci? Jak dlohouho můžu být v prac.neschopnosti, než-li se to začne řešit jako invaliditní důchod (slyšel jsem, že po roce nemoci je to již považováno za důchod). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se stal realitním makléřem,…

Dobrý den, rád bych se stal realitním makléřem, co vše musím splnit (odbornost,...), abych mohl požádat o ŽL a zda-li musím být někde členem, a pod. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na daň z příjmů…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na daň z příjmů při prodeji družstevního bytu. Měl jsem družstevní byt, ve kterém jsem bydlel 1,5 roku (ale trvalé bydliště bylo stále u rodičů). Pak jsem byt prodal a ve stejný den koupil byt ve stejném měste, stejné kategorie, jen jiná lokalita. Musím dát tento příjem (i když jsem musel ještě pár tisíc doplácet, ale nákupní cena bytu, který jsem prodával, byla před 1,5 rokem nižší než současná prodejní - v důsledku růstu cen nemovitostí) danit? V zákoně se píše, že je příjem osvobozen, pokud tam bylo bydliště méně než 2 roky a bezprostředně se pořizuje bydlení. Jenže já měl trvalé bydliště stále u rodičů, ale na družstvu jsem byl přihlášen jako samostatný uživatel bytu a v bytě jsem opravdu bydlel. Dá se tedy bydliště prokázat i jinak, např. tím, že jsem tam byl přihlášen u družstva? Předem děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, začínám podnikat při zaměstnání. Chci…

Dobrý den, začínám podnikat při zaměstnání. Chci se zeptat jak mám zúčtovat vklady do podnikání. Jde o to, že z počátku jej budu muset dofinancovávat s vlastních zdrojů (ze mzdy), a obávám se dvojího zdanění. Jednou ve mzdě a podruhé ze zisku, protože je to příjem. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Před rokem jsem zdědil členství v…

Dobrý den. Před rokem jsem zdědil členství v družstvu s právem na užívání bytu. Cena stanovená pro dědické řízení byla 1.500.000 Kč. Nyní jsem byt (resp.práva k němu) prodal za 2.000.000 Kč. Je pravdou, že pokud z výnosu použiju min.500.000 Kč na splacení mé současné hypotéky, nemusím již platit žádnou daň z příjmu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Před rokem jsem zdědil členství v…

Dobrý den. Před rokem jsem zdědil členství v družstvu s právem na užívání bytu. Cena stanovená pro dědické řízení byla 1.500.000 Kč. Nyní jsem byt (resp.práva k němu) prodal za 2.000.000 Kč. Je pravdou, že pokud z výnosu použiju min.500.000 Kč na splacení mé současné hypotéky, nemusím již platit žádnou daň z příjmu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď na následující dotaz…

Dobrý den, prosím o odpověď na následující dotaz: obecně si může akcionář (vlatní 100% akcií,není zaměstnanec) vyúčtovat "cesťák" na zasedání představenstva. Může si akcionář vyúčtovat cestovné na služební jednání, které se týká "jeho" a.s.? Ať už ano, či ne, rád bych, kdybyste uvedl i odvolávku na příslušný paragraf. Děkuji a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Ráda bych koupila jako OSVC auto v…

Dobrý den. Ráda bych koupila jako OSVC auto v Německu od soukromé osoby. Můžete mi prosím poradit, jak má vypadat doklad o koupi ? Potřebuji něco speciálního, když jde o koupi ze zahraničí. děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Mám dotaz.Koupila jsem před rokem byt v…

Dobrý den.Mám dotaz.Koupila jsem před rokem byt v os. vlastnictví a financovala jej formou hypotéční půjčky z banky.Teď ho chci pronajímat,jelikož se stěhuji za prací.Chtěla bych,aby se byt "živil" sám a tudíž ho chci pronajímat za částku rovnající se součtu nájemného,inkasa a hypotéky.Ovšem musím za pronájem platit daň z příjmu,tak bych se chtěla zeptat,lze-li měsíčni splátku hypotéky zahrnout do výdajů stejně jako nájem a inkaso.Pak bych dle mého názoru neměla ročně žádný příjem z pronájmu bytu? A pokud ano,tak do jaké výše ročního zisku z pronájmu jsem povina odvádět daně.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, som zo Slovenska z Trencina a s…

Dobry den, som zo Slovenska z Trencina a s manzelom mame problem ktory nevieme vyriesit. Moj manzel zdedil po svojej babicke zijucej v Plzni ako jediny pribuzny jednoizbovy byt v sukromnom vlastnictve. Babicka zomrela koncom roku 2006, v marci prebehlo dedicske konanie, je jedinym pribuznym a zaroven jedinym dedicom tohoto bytu. Momentalne byt predava cez realitnu kancelariu a nevieme sa dopatrat k informacii ci je povinny okrem dedicskej dani platit aj dan z prijmu(z predaja bytu), alebo ktoru z dani vlastne musi platit a v akej vyske percentualne. Babicka zila v tomto byte od roku 1987 - v tom case to bol mestsky byt a 19.5.2005 ho odkupila do osbneho vlastnictva. Boli by sme Vam velmi vdacni keby ste nam poradili, popripade poskytli informaciu kde sa k odpovedi mozme dopatrat. Dakujeme!!! Gabika a Martin


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, do jaké…

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, do jaké kategorie (složky) rozvahy mám zahrnout ,,pohledávky za upsaný základní kapitál". V aktivech mám uvedené tři kategorie: a) dlouhodobá, b) oběžná, c) ostatní. Nejsem si jistý, kam to zařadit. Předem děkuji. S pozdravem David


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně odpisování majetku. Je nutné dodržovat roky? Nebo třeba jeden rok neodepisovat (podnik je ve ztrátě)? Roky se prodlouží ale bude se odepisovat dle tabulek jen se jeden rok odepíše a další třeba ne. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mam zivnost, soukrome auto puzivam do podnikani,…

Mam zivnost, soukrome auto puzivam do podnikani, casto jezdim pracovne na Slovensko a pokazde koupim "tyzdnovou" dalnicni znamku vylozene pro ucely pracovni cesty. Zajima mne zda ji mohu uplatnit jako naklad a vykazat v cestaku. Stejny dotaz mam i ohl. parkovneho. Dekuji predem.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, v roce 2003 jsem pracoval v USA po…

Dobry den, v roce 2003 jsem pracoval v USA po dobu 9 mesicu jako research scholar na zaklade J1 viz. V USA jsem byl osvobozen od federalni dane a to na zaklade clanku 21 odstavec 5 zakona 32 1994 Sb.. V USA jsem mel status non-resident alien. Nyni mne kontaktoval financni urad ve spadove oblasti meho trvaleho bydliste v CR a pozaduje ode mne zaplaceni dane z prijmu v USA za vyse zminene obdobi. Na dotaz rezidentstvi mi bylo sdeleno ze jsem byl rezident CR. Je tento pozadavek na zaplaceni dani opravneny?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Jedná…

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Jedná se o FO, která již před rokem doplatila a řádně ukončila leasing na osobní vůz. Nyní chce tento vůz prodat. Existuje nějaké omezení týkající se prodejní ceny, nebo je nutno pouze dodržet obvyklou cenu? Děkuji předem za odpověď, přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,v loňském roce jsem zdědil dům zatížený…

Dobrý den,v loňském roce jsem zdědil dům zatížený povodňovou půjčkou od státu. Výši úroků jsem si uplatnil při výpočtu daně z příjmů. Finanční úřad mně však nárok neuznal, že tato půjčka byla již státem zvýhodněna. Přesto vím, že si lidé tyto uroky úspěšně u FÚ uplatňují. Prosím o radu, zda FÚ jednal správně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně kurzových…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně kurzových rozdílů. Mám pohledávku v hodnotě 100 EUR, přepočtená ke dni vzniku kurzem 29,--, tj. 2900,--Kč. K 31.12.2006 byla přepočtena kurzem 28,--, tj. kurzová ztráta 100,--Kč. V nově otevřeném období roku 2007 bude tato pohledávka vykazována ve výši 2900,-- (dle kurzu ke dni vzniku) nebo ve výši 2800,-- (po přepočtu k 31.12.2006)?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc.…

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc. Zaměstanavateli přišla faktura za rok 2006 - vystavení a plnění v roce 2006 a splatnost 2007. Nebude problém se zavedením až teď v Květnu ?děkuji