FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, přítel pracoval několik let v německu…

Dobrý den, přítel pracoval několik let v německu a v dubnu roku 2006 ukončil pracovní poměr a nastoupil v červnu roku 2006 k české firmě. České daňové přiznání nám zpracovala daňová poradkyně avšak máme podezření, že špatně.Nyní jsme se dozvěděli o zamezení dvojího zdanění. Je možné nějakým způsobem požádat o přezkoumání nebo nějakou opravu? Přítel byl bohužel celý měsíc v práci a vrátil se až 01.05.2007.


odpovídal(a): Redakce

Jsme čtyři podnikatelé - sdružení fyzických osob,…

Jsme čtyři podnikatelé - sdružení fyzických osob, můj otec a já a jeden manželský pár. Otec je již v důchodu a chtěl by ze sdružení odejít, místo něho by do sdružení přišel manžel. Podle daňového poradce je to téměř neproveditelné, otec by prý musel zbylé zásoby dodanit, darovat je manželovi prý nemůže - pokud by to udělal, musel by zase manžel zaplatit darovací daň ze zásob. Vzhledem k tomu, že na to nemáme peníze, nevíme, jak pokračovat. Přitom se jedná pouze o převod v rámci rodiny. Pokud nám poradíte, budu moc ráda. Děkuji za odpověď. S pozdravem Hana Svobodová.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu,firma chce zakoupit…

Dobrý den, prosím o radu,firma chce zakoupit nákladní vozidlo DAF od leasingové společnosti v Německu.Lze vozidlo zakoupit bez DPH nebo ne ?Nemám dostatečné zkušenosti ze zahraničním leasingem, proto prosím o vysvětlení ohledně DPH. Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně darů. Jsme…

Dobrý den, prosím o radu ohledně darů. Jsme fyzická osoba podnikatel a rádi bychom ke dni dětí darovali nějaké hračky. Jakým způsobem postupovat, abychom si tento dar mohli dát do výdajů? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, poskytuji služby na základě zvláštního…

Dobrý den, poskytuji služby na základě zvláštního zákona (417/2004 Sb.), nejsem plátce DPH a vedu daňovou evidenci. Nyní bych rád uplatňoval u DP výdaje procentem dle § 7 odst. 9 písm. d) ZDP. Mohu prosím pro účely příslušné evidence příjmů finanční prostředky přijaté od klientů na úhradu správních poplatků, případně přímo kolky (samozřejmě jen za úkony správního řízení, požadované jménem klientů), evidovat jako nedaňový příjem/výdaj? Tedy vyloučit je z evidence daňových příjmů? Mám za to, že ano, ale nejsem si zcela jistý.... Existuje přímo k této problematice nějaký metodický pokyn či judikát?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Jsem slovenske narodnosti a pracovala…

Dobry den. Jsem slovenske narodnosti a pracovala jsem od roku 2004 do roku 2006 v Ceske Republice na plny uvazek. Odstehovala jsem se koncem roku 2006 do Velke Britanii a chtela jsem se zeptat zda nemam narok na nejakou danovou refundaci. Dekuju predem za jakekoli informace ktere mi muzete poskytnout nebo webove stranky kde tyto informace muzu ziskat.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co je pro mě…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co je pro mě výhodnější:plátce DPH/neplátce DPH? Hypoteticky:Budu pracovat na ŽL (stolařské práce)tři týdny u firmy xxx. Týden doma jako pro sebe(pokem???). Do příjmu bych přiznávala pouze plat(95Kč/h od. hrubého).


odpovídal(a): Redakce

Jaké účetnictví má být vedeno v honebním…

Jaké účetnictví má být vedeno v honebním společenství když jediný příjem za rok činí pouhých 1300,-Kč a z toho ještě za vedení účtu zaplatíme 600,-Kč - tak nám zbyde v pokladně 700,-Kč. Musí se podávat daňové přiznání i z tak malé částky? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, nasla jsem si najem u jedne starsi…

Dobry den, nasla jsem si najem u jedne starsi pani. Bydli sama v RD, je to duchodkyne, avsak podnika (prodava vypestovane zem. plodiny). Zajima ji, zda a jak ovlivni jeji danove priznani, uzavreme-li mezi sebou smlouvu o najmu, tzn. zvysi-li se jeji prijmy...


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych znal odpověď na otázku, zda…

Dobrý den, rád bych znal odpověď na otázku, zda se OSVČ nepodnikající dle živnost. zákona, ale na základě zákona autorského, přiděluje IČ a zda se musí registrovat na FÚ. Pokud ano, tak zda hned, jakmile se rozhodne pro činnost dle autor. zákona, i když se ještě neví, zda bude mít příjem podléhající dani. Předpokládá se, že by toto byl jediný příjem, tedy nebyl by nikde zaměstnán, nepodnikal by. Setkal jsem se s termínem "soustavné činnosti" dle autorského zákona v souvislosti s OSSZ, kde toto rozlišovali. Pokud byl předpoklad, že činnost bude soustavná, podal autor o tomto na OSSZ "čestné prohlášení" a měl povinnost platit zálohy. Na VZP se musí registrovat vždy jako OSVČ, ať se jedná o činnost soustavnou nebo ne. Ale jak je to s FÚ? Děkuji za odpověď. D.A.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu ohledně…

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu ohledně DPH při poskytnutí služby zahraniční osobou. Obdrželi jsme fakturu za reklamní službu od dodavatele z Indie, služba byla poskytnuta v Indii. Budeme tuto službu zdaňovat podle § 10 odst.7 s nárokem na odpočet? Má dodavatel nějakou povinnost v ČR? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych znal odpověď na otázku, zda…

Dobrý den, rád bych znal odpověď na otázku, zda se OSVČ nepodnikající dle živnost. zákona, ale na základě zákona autorského, přiděluje IČ a zda se musí registrovat na FÚ. Pokud ano, tak zda hned, jakmile se rozhodne pro činnost dle autor. zákona, i když se ještě neví, zda bude mít příjem podléhající dani. Předpokládá se, že by toto byl jediný příjem, tedy nebyl by nikde zaměstnán, nepodnikal by. Setkal jsem se s termínem "soustavné činnosti" dle autorského zákona v souvislosti s OSSZ, kde toto rozlišovali. Pokud byl předpoklad, že činnost bude soustavná, podal autor o tomto na OSSZ "čestné prohlášení" a měl povinnost platit zálohy. Na VZP se musí registrovat vždy jako OSVČ, ať se jedná o činnost soustavnou nebo ne. Ale jak je to s FÚ? Děkuji za odpověď. D.A.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu v…

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu v následující věci: Můj manžel je fyz. osoba se živ. oprávněním na nákup zboží za účelem jeho dalšího prodeje. Stala se mu taková věc. U obchodníka ve velkoobchodu nakoupil na paragon zboží (9 ks šátků za 360 Kč) za účelem dalšího prodeje. Až po uskutečnění tohoto obchodu zjistil, že razítko a veškeré údaje na paragonu jsou falešné ...?! Mezitím však již nakoupené zboží prodal dále (9ks za 450 Kč). Vlastně tedy nemá řádný doklad o původu, nabití nakoupeného zboží. Zajímalo by nás, jestli je nutné mít tento doklad nebo jak tuto situaci účetně řešit. Nikdy by nás nenapadlo, že je něco takového možné ... Za Vaši odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V únoru 2004 vstoupila v platnost…

Dobrý den. V únoru 2004 vstoupila v platnost novela(102/2004)ZDSIL, která v § 12,odst.2 určila slevu ve výši 100% na kombinovanou dopravu.Po telef. dohodě se správcem daně jsme přestali platit zálohy na DSIL na kombinovanou dopravu.(na ostatní prostředky-osobní auto, jsme platily zálohu na celý rok dopředu).Po dvou letech vyměřil FÚ penále za rok 2005 z nezaplacených záloh. Správce daně již na FÚ nepracuje, vyměnilo se též vedení FÚ.Nemám žádný písemný důkaz o dohodě. V § 67,odst 1 ZSDP se praví, že zálohy se platí, pokud není známa daňová povinnost.V mém případě jsem přesně věděl, že daňová povinnost z kontejnerové dopravy bude vždy nulová.Logicky mi z toho vyplývá, že placení zálohy je bezpředmětné.V případě navýšení ostatních dopravních prostředků by jsem reagoval zaplacením zvýšené zálohy na tyto prostředky.Prosím o Váš názor,za který předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, dakujem Vam za velmi dobre rady,…

Dobry den, dakujem Vam za velmi dobre rady, ktore ste nam poskytli pomocou tohoto portalu. Este by som sa vsak chcela opytat jednu vec. Aby som ozrejmila situaciu: Manzel - slovak z Trencina - zdedil po babicke v Plzni jednoizbovy byt, ktory odkupila 19.5.2005 do osobneho vlastnictva. Dedicske konanie prebehlo teraz v marci a manzel je jedinym potomkom aj dedicom tohto bytu. Ten byt chceme predat a vsetky prostriedky pouzit na kupu bytu tu v Trencine. Prosim Vas, sme oslobodeni od dane z prijmu ak chceme prostriedky z predaja bytu v Plzni pouzit na kupu bytu? Ak ano, akym sposobom by sme to zdokladovali pri pripadnej danovej kontrole z CR? Je potrebne to aj nejako nahlasit pripadne zdokladovat na danovom urade? Dakujem Vam za odpoved, verim, ze odpisete skoro, lebo nam tato situacia velmi ponahla kedze sme rodina s dvomi malymi detmi a surne si potrebujeme vyriesit nasu bytovu otazku. Zostavam s vdakou a pozdravom, Gabika z Trencina


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem 28 letý student VŠ a rád bych…

Dobrý den, jsem 28 letý student VŠ a rád bych investoval na kapitálovém trhu prostřednictvím online brokera přes internet. Brokerovi složím určitý finanční objem, se kterým pak disponuji na reálném finančním trhu. Zisk z obchodování mi broker vyplatí kdykoliv dle mé pořeby bank. převodem. Nejsem nikde zaměstnán, fakticky jsem osoba bez zdanitelných příjmů (mám pouze stipendium a platím si tedy měsíčně 1080,- zdravotní pojištění, soc. poj. neplatím) a případný zisk z derivátových trhů by byl mým příjmem, který dle mého brokera je nutno zdanit. Chci se tedy zeptat, kolik budu muset odvést daně z nepravidelného příjmu různé úrovně (někdy mohu mít nulový zisk), kdy budu muset toto zaplatit a eventuelně jak se to promítne do mé platby zdravotního pojištění? Např. pokud bych si průměrně měsíčně vydělal cca 20 tis. Kč? Dále bych chtěl požádat o informaci, zda pro mne podpisem smlouvy s brokerem a s případným příjmem souvisejícím se ziskem na fin. trhu plynou ještě jiné důležité skutečnosti vedle zmíněné daně z příjmu či zdrav. pojištění. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na dotaz ohledně…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na dotaz ohledně daně z převodu nemovitosti.Manžel(Čech)pracuje nyní na Slovensku, kde odvádí i daně. Já jsem na mateřské dovolené. Prodali jsme nemovitost v ČR. Kde budeme platit daň z převodu? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych následující dotaz. Měla jsem…

Dobrý den, měla bych následující dotaz. Měla jsem příjem z pronájmu 42000 Kč, po odpočtu výdajů procentem zbývá 29400 Kč. Dále jsem v souvislosti s OSVČ měla výdaje 6000 Kč nutné k tomu, abych měla příjem 9900 Kč. Rozdíl, je tedy 3900 Kč. Další příjmy nemám. Můj daňový základ je 33300 Kč. Na FU nám řekli, že moje příjmy jsou 51900Kč a manžel tedy nemůže uplatnit odpočet 4200 Kč. Je takový postup správný? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych následující dotaz. Měla jsem…

Dobrý den, měla bych následující dotaz. Měla jsem příjem z pronájmu 42000 Kč, po odpočtu výdajů procentem zbývá 29400 Kč. Dále jsem v souvislosti s OSVČ měla výdaje 6000 Kč nutné k tomu, abych měla příjem 9900 Kč. Rozdíl, je tedy 3900 Kč. Další příjmy nemám. Můj daňový základ je 33300 Kč. Na FU nám řekli, že moje příjmy jsou 51900Kč a manžel tedy nemůže uplatnit odpočet 4200 Kč. Je takový postup správný? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Podnikatel, vede daňovou evidenci, má dvě…

Podnikatel, vede daňovou evidenci, má dvě nezaplacené vydané faktury a dvě nezaplacené přijaté, obě po lhůtě splatnosti, vydané někdy před 5 lety. V letošním roce chce podnikání ukončit. Jak má naložit s nezaplacenými fakturami /především z pohledu FÚ/?