FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, bydlím v bytě, který byl obecní už 15…

Dobrý den, bydlím v bytě, který byl obecní už 15 let, nyní jsem ho koupila do osobního vlastnictví, byt chci prodat - chtěla bych vědět jakou daň budu platit z prodeje bytu. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jedná se o nákup zboží v podvojném úč…

Dobrý den,jedná se o nákup zboží v podvojném úč.zp.B.Nakoupím např.kolo za 10000,-Kč.Leží na skladě a nemůžu jej prodat.Snížím cenu na 5000,-Kč.Jsem plátce DPH.Jak prosím zaúčtovat a co ta DPH, kterou jsem si nechala vrátit u původní částky 10000,-Kč?Děkuji za odpověď.Ransdorfová



odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu, nevím jakým způsobem zaúčtovat v…

Prosím o radu, nevím jakým způsobem zaúčtovat v DE vklad nemovitosti do obchodního majetku firmy-FO. Musí se účetní případ objevit v peněžním deníku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Chci se zeptat jak na dane. Prvni…

Dobry den. Chci se zeptat jak na dane. Prvni mesic v roce 2006 jsem pracoval v CR jako zamestnanec. Pote 6 mesicu v Irsku, pote 2 mesice jsem byl na Uradu Prace v CR a po te jsem se opet vratil do Irska na zbyle 2 mesice. Znamena, ze jsem v Irsku pobyval a byl vydelecne ciny vic jak 183 dni. V Irsku se podava Form 12 pro tax income ktery je k odevzdani pred zarim nasledujiciho roku za ktere se dela danove priznani. Zajima me jak do toho mam zapocitat cesky prijem, kde najdu jednotny kurz meny pro prevod a jestli staci toto dorucit uradu v Cr nebo jestli musim jeste neco vyplnovat v Cechach?! Diky za info.


odpovídal(a): Redakce

Prevedl jsem sluzby volani Vodafone z manzelky …

Prevedl jsem sluzby volani Vodafone z manzelky (soukroma osoba) na sebe do podnikani(zivnost). Na prvni "podnikatelske" fakture bylo vyuctovani jistiny kterou manzelka mela u Vodafone. Faktura za ten mesic byla 459kc ale skutecne jsem zaplatil 278,50kc (kvuli douctovani jistiny) Mam vypis z banky o uhrade 278,50. Kterou castku si dam do nakladu a jak to papirove dat doporadku? Jistina byla manzelky ne firemni. Dale, kdyz nejsem platce DPH a firma ktera je platcem DPH mi preuctovava naklady spojene s nejakou akci, tak mi ma preuctovat castku s nebo bez DPH? Dekuji za Vasi odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore a děkuji za odpověď…

Dobrý den pane doktore a děkuji za odpověď ohledně mého dotazu na dílnu, která je udělána z garáže. Ale zeptala jsem se špatně. Chtěla bych dílnu dát do majetku firmy buď syna nebo otce, ale bez znaleckého posudku. Nechceme dělat odpisy. Jenom ji vést na kartě, abychom mohli případné opravy - náklady dávat do DE. Je toto možné. Ještě jednou moc děkuji za odpověď. Hezký den a ještě hezčí víkend. Marie


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Koupila jsem v Nemecku tiskarnu ke…

Dobry den. Koupila jsem v Nemecku tiskarnu ke svemu podnikani, ale nemam doklad ze smenarny o vymene ceske meny za Euro. Mohu si tiskarnu dat do ucetnictvi ? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, budu vyplacet sve sourozence, jelikoz…

Dobry den, budu vyplacet sve sourozence, jelikoz matka prevadi dum i s pozemkem na me (darovaci smlouva). Chtela bych se zeptat, zda sourozenci budou platit dan, o jakou se jedna a v jake vysi bude (castka bude 65 az 100 000Kc kazdy). Mockrat dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem FO,v současné době dlouhodobě v…

Dobrý den. Jsem FO,v současné době dlouhodobě v pracovní neschopnosti.Bohužel jsem pravidelně neplatila zálohy na nemocenské pojištění a ještě v současné době tam mám nedoplatek.Mám nárok na nemocenské dávky?Potvrzení o prac.neschopnosti jsem zaslala na OSSZ a tím to zatím skončilo.Jak mám postupovat dál?Musím v měsících,kdy jsem v prac.neschopnosti platit zálohy OSSZ a VZP? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Může podnikající fyzická osoba vyhlásit konkurz?

Může podnikající fyzická osoba vyhlásit konkurz?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore. Mám na Vás prosbu. …

Dobrý den pane doktore. Mám na Vás prosbu. Zpracovávám účetnictví otec a syn, každý sám na sebe DE, plátci DPH. Oba stejnou profesi-gravírování a rytecké práce. Dílnu si udělali z garáže, kde mají všechny lasery atd. Neuplatňovali si elektřinu. Až nyní od r. 2007 paušálem 50% k podnikání a 50% soukromě. DPH z toho neuplatňuji. Vím, že to není správné, ale je na nich, jak si to obhájí u FÚ. Nyní chtějí udělat nějaké opravy v dílně a náklady by šly do účetnictví. Je možné dílnu dát do majetku jednoho z nich bez znaleckého posudku? Oni si sami vše udělají akorát k tomu občas bude zapotřebí nějaký ten materiál. Je to u nich stále komplikované. Založení sro. je zbytečné a komplikované, sdružení je nesmyslné, když musejí vést své účty z kterých platí SP,ZP a odpisy, poplatky banky. Existuje jiná forma jak společně podnikat a vést jednu DE s jedním běžným účtem? Moc děkuji za jakoukoli odpověď. Přeji hezký den. Marie


odpovídal(a): Redakce

prosím o odpověď k DPH, jednatel byl na služební…

prosím o odpověď k DPH, jednatel byl na služební cestě v Japonsku, kde koupil do firmy notebook, clo nebylo vyměřeno s odůvodněním, že dovoz počítačů z Japonska je od cla osvobozen, co bude základem DPH? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, příspěvková organizace - faktura…

Dobrý den, příspěvková organizace - faktura vystavená 2.5.2007 od neplátce DPH text - telefonní poplatky za 9/2006- 12/2006 (přefakturace zřizovatele), do kterého roku účtovat nákladově? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v listopadu 2006 jsme se rozvedli, dům…

Dobrý den, v listopadu 2006 jsme se rozvedli, dům ve SJM zůstal exmanželce, která mi vyplatila odstupné. Nyní (květen) budeme teprve převádět tento dům na katastru na exmanželku. Dotaz: do kdy musím zaplatit 3% daň z převodu nemovitosti? Platí se z poloviny odhadu? Kdo ji platí - já nebo ona nebo oba? Existuje možnost osvobození/prominutí této daně? Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Prosím následující informaci: Zdanitelné…

Prosím následující informaci: Zdanitelné přechodové rozdíly vyplývající z rozdílného účetního a daňového pohledu vedou k odloženému daňovému závazku nebo k odložené daňové pohledávce? Je možné, že vůbec nevede k účtování o odložené dani? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prosim o radu ohledne vraceni DPH z EU…

Dobry den, prosim o radu ohledne vraceni DPH z EU (Nemecka). Nakoupila jsem tam zbozi jeste pred mou registraci k DPH. Ted jsem registrovana k DPH a chtela bych ziskat nemecke DPH zpet. Je to mozne? A jakym zpusobem mam o vraceni pozadat? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v dražbě jsme nakoupili za celkou…

Dobrý den, v dražbě jsme nakoupili za celkou cenu příklad 200 000 kč pozemek s budovou.Dle znaleckého posudku je cena budovy 40tis a cena pozemku 50 tis.Jaká bude cena pozemku a budovy pro účely zaúčtování do majetku,když jsme zaplatili ve finále o 110 000 víc než byla stanovena cena znalcem. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem FO v SRN, "Selbstendig". Do…

Dobrý den. Jsem FO v SRN, "Selbstendig". Do jakého data musím odevzdat daně v SRN a mohu si po 2 letech zažádat o refundaci nebo se vztahuje navrácení daní v SRN pouze na zaměstnance. Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, prosím Vás o radu. Jsme…

Vážený pane doktore, prosím Vás o radu. Jsme plátci DPH, fyzická osoba. Při naší činnosti vystavíme zálohovou fakturu na provedené stavební práce. Při přijetí platby vystavíme daňový doklad. Je tento postup správný? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, chtěli bychom zaměstnat na HPP pani,…

Dobrý večer, chtěli bychom zaměstnat na HPP pani, která je částečně invalidní, plynou z tohoto poměru nějaké výhody nebo nevýhody pro zaměstnavatele z hlediska daní? Děkuji