FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem OSVČ a mam dotaz ohl. vyplnovani…

Dobry den, jsem OSVČ a mam dotaz ohl. vyplnovani vydajovych pokladnich dolkadu. Musi na vydajovem dokladu byt uvedeno ICO nebo DIČ spol. ktere vydavam? Musi byt podepsan prijemcem? Jak je to v pripade uhrad SP a ZP (koho uvadet na Vydajovem dokladu)? Co kdyz kupuji drobne nakupy, mam vystavit vydajovy doklad sam sobe a pricvaknout uctenky? Jak prokazu ve vydajich naklady na benzin + amortizaci kdyz budu delat vykaz za cely rok po vyhlaseni ceny benzinu za 2007 ministerstvem fin. Mam udelat na konci roku jeden vydajový na celkovou castku nakladu? Prubezne to nemohu delat kdyz neznam cenu benzinu. Dekuji za odpovedi.


odpovídal(a): Redakce

Příjemný den. Fyzická osoba má živnostenský list…

Příjemný den. Fyzická osoba má živnostenský list na adresu trvalého bydliště. Najme si kancelář. Musí nahlásit na FU změnu sídla firmy? Když zůstane sídlo firmy na adrese trvalého pobytu, může si dát jako daňový výdaj za nájem kanceláře a vše co souvisí s provozem kanceláře? Dík.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v letošním roce bych chtěl provést…

Dobrý den, v letošním roce bych chtěl provést zateplení rodinného domku. V souvislosti s tím bych mohl v příštím roce požádat o úlevy na daních nebo prominutí daně.Stavební úřad podle nového stavebního zákona již nevyžaduje stavební povolení, ani ohlášku. Bude toto povolení nutné k přiznání daně, jak to dosud finanční úřady požadovaly? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení mého dotazu: Jaký je…

Prosím o zodpovězení mého dotazu: Jaký je správný postup při vyúčtování této jednodenní zahraniční pracovní cesty: V ČR 2 hodiny, pak 3 hodiny v Rakousku a opět 4 hodiny v ČR. Je nárok na stravné i v ČR i v Rakousku. Je možné sečíst hodiny v ČR před zahraniční PC a po ní. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, studuji na Vš a do 4. ročníku jsem…

Dobrý den, studuji na Vš a do 4. ročníku jsem nastoupil na dálkové studium, nemám statut studenta a jsem v evidenci up. Ještě rok nechci pracovat a nechci být na UP, neberu žádné dávky, peněz mám dost, živí mě rodiče. Mám být osvč? musím mít živnostenský list? Chci si sám platit sociální a zdravotní pojištění, jde to? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manžel je OSVČ a od 1.3.2007 se…

Dobrý den, manžel je OSVČ a od 1.3.2007 se registroval k placení silniční daně,aby mohl používat soukromý automobil k podnikání.Na letošní rok je průměrná cena 28,10 Kč za Benzin95?Takže si uplatní ujeté kilometry x28,10 a za každý km ještě 3,80Kc?To vše si na konci roku dá do nákladů? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na sazbu…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na sazbu dědické daně a zařazení do skupiny dědiců? Ve vztahu k zemřelé jsem dcera jejího manžela a nebydlela jsem ve společné domácnosti. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, za jakých podmínek lze se může…

Dobrý den, za jakých podmínek lze se může poskytnout půjčka mezi právnickými osobami (spol. s r.o.), které mají všechny společníky (i jednatele) stejné? Musí o půjčce rozhodnout valná hromada? Lze tuto smlouvu uzavřít dle Občanského zákoníku? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dorý den , jsem OSVČ , nyní jsem podepsala Dohodu…

Dorý den , jsem OSVČ , nyní jsem podepsala Dohodu o pracovní činnosti , bylo mi řečeno , že z výdělku z této činnosti mi budou platit soc.a zdr.a platit daně . Ráda bych věděla jestli je to tak správně , děkuji za odpověď .


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu. Bydlím 18 roků s…

Dobrý den, prosím Vás o radu. Bydlím 18 roků s rodinou v panelovém bytě v osobním vlastnictví a 3 roky vlastním domek 1+1 z r. 1938, který mi daroval můj otec, kde rekreačně využíváme zahrádku. Nyní bych chtěla domeček prodat, abysme mohli koupit stavební parcelu a začít stavět nový rodinný domek a prodat i byt na dostavbu. Vím, že při prodeji obou nemovitostí zaplatím 3% daň z převodu. Budu mít ještě jinou daňovou povinnost? Domek v našem městě mám šanci prodat asi za 700 tisíc a tyto peníze nutně potřebuji na koupi městské parcely a start výstavby, abysme dostali úvěr. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. Kopicová



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, podnikatel, který uplatňuje výdaje…

Dobrý den, podnikatel, který uplatňuje výdaje paušálem, letos ukončil živnost a bude mít za letošní rok přeplatek na sociálním a zdravotním pojištění (který bude vrácen příští rok). Jak a kdy prosím tento přeplatek zohlednit v daňovém přiznání. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Podnikam jako OSVC od 15.1.2007 a…

Dobry den. Podnikam jako OSVC od 15.1.2007 a platim min. zalohy na ZP a SP. Chapu take ze se ZP a SP plati z vymerovaciho zakladu ktery cini 50% castku zakladu dane. ZP je mi zcela jasne tam je min. vymerovaci zaklad 120834 a min. mesicni zaloha 1360kc tomu odpovida, ale porad mi neni jasna jedna vec, a to je proc je min mesicni zaloha na SP 1491kc, jaky je pak min. vymerovaci zaklad u SP? Z toho vyplyva ze je min. vymerovaci zaklad u SP 60446kc, je to tak? Znamena to ze kdyz muj vymerovaci zaklad na konci ucetniho obdobi bude vyssi nez 60446kc ze budu muset doplacet SP? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v srpnu 2006 jsem prodala byt v OV,…

Dobrý den, v srpnu 2006 jsem prodala byt v OV, který jsem vlastnila a bydlela v něm 5 let. V danovém přiznání jsem si uplatnila úroky z hypotéky za prvních 8 měsíců roku 2006, ale bylo mi sděleno, že tyto úroky nemohu uplatnit jako odpočet ze základu daně. Je to pravda? Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: …

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: Zaměstnankyně nastupuje na mateřskou dovolenou.V pracovní smlouvě má druh práce-kuchařka. Po ukončení rodičovské dovolené ve 3 letech dítěte v případě, že bude chtít nastoupit zpět do zaměstnání jí musí zaměstnavatel přijmout zpět na pracovní zařazení kuchařka, nebo jí může přijmou např.jako servírku, ale jen s jejím souhlasem? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Vyplňuji daňové přiznání z…

Dobrý den. Vyplňuji daňové přiznání z nemovitosti: koupila jsem chatu s pozemkem, dle výpisu z katastru nemovitostí- 39 m2-zastavěná plocha a nádvoří, 361 m2 orná půda a 78 m2 ostatní plocha. Prosím o co nejpřesnější přehled, jak mám vyplnit přiznání (dělám to poprvé a opravdu si nevím rady). Nebo alespoň mi napište, kolik zhruba budu platit, abych se měla čeho chytnout a nepřišla na FÚ s úplnou blbostí. Děkuji za pochopení. S pozdravem Vocásková Dáša


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme živnostenský list na výrobu…

Dobrý den, máme živnostenský list na výrobu dekorativních výrobků. Nejsem plátce DPH. Chtěla bych výrobky prodávat v obchodech, prostřednictvím komisního prodeje. Bohužel nikde jsme se nedozvěděli, jakým způsobem komisní prodej probíhá a jak účtuje. Prosím o radu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, prosím o obecné zodpovězení…

Vážený pane doktore, prosím o obecné zodpovězení následující otázky. Ve vztahu 2.příbuzenské skupiny je rozdíl mezi dědickou a darovací daní? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, prosím o obecné zodpovězení…

Vážený pane doktore, prosím o obecné zodpovězení následující otázky. Ve vztahu 2.příbuzenské skupiny je rozdíl mezi dědickou a darovací daní? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obchoduji s dánskou firmou. Mám…

Dobrý den, obchoduji s dánskou firmou. Mám živnostenský list z listopadu 2006. Potíž je v tom, že zahraniční partner mi, dle jeho slov, nemůže vystavit fakturu, protože mu to nedovolí jeho oficiální software. Zajímá mě z jaké databáze se berou IČ? Je potřeba se nechat zapsat do Obchodního rejstříku? Nebo z jaké jiné databáze by mohl dánský účetní program čerpat česká IČ? Mnohokrát děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obchoduji s dánskou firmou. Mám…

Dobrý den, obchoduji s dánskou firmou. Mám živnostenský list z listopadu 2006. Potíž je v tom, že zahraniční partner mi, dle jeho slov, nemůže vystavit fakturu, protože mu to nedovolí jeho oficiální software. Zajímá mě z jaké databáze se berou IČ? Je potřeba se nechat zapsat do Obchodního rejstříku? Nebo z jaké jiné databáze by mohl dánský účetní program čerpat česká IČ? Mnohokrát děkuji.