FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, firma přispívá podle svého…

Dobrý den, firma přispívá podle svého interního předpisu zaměstnancům na parkovné v areálu nájemce budovy. Lze tento náklad považovat za daňově účinný. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracoval jsem jako zaměstnanec na…

Dobrý den, pracoval jsem jako zaměstnanec na Slovensku po tři měsíce. Do daňového přiznání uvádím úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů (2 v česku, jeden slovenský), přepočtený na Kč. Co mám uvést jako úhrn pojistného (ř.32. daň formuláře)..které snižuje celkový příjem a základ daně..mám zde uvést pouze součet pojistného od zaměstnavatelů v Česku a na přílohu 3 pojistné zaplacené na Slovensku jako výdaj? Toto mě tvrdí na fin. úřadě, ale moc tomu nerozumím. Děkuji za objasnění.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně…

Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně firemního účtu. Jsem OSVČ (začínám) a zároveň zaměstnanec. Vzhledem k nízkým příjmům nechci zakládat firemní účet u banky (drahé poplatky). Z tohoto důvodu eviduje výdaje a příjmy na účtě osobním. Nezahrnuji úroky ani poplatky do nákladů, pouze platby. Jelikož zatím výdaje (spojené se začátkem podnikání) jsou vyšší než příjmy, v účetnictví mam banku (-). Lze takto osobní účet využívat nebo by v tom mohl být problém? Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně DPH. Vím, že při…

Dobrý den, mám dotaz ohledně DPH. Vím, že při daňovém vrubopisu (navýšení původní ceny zboží)uvedu do daňové přiznání k DPH navýšenou cenu, jestliže ale snižuji cenu(prodala jsem zboží za starou vyšší cenu a vystavím zákazníkovi na snížení ceny - toto vlastně není zdanitelným plněním ale je to oprava zdanitelného plnění, které tímto snižuji. Mám toto uvést do přiznání k DPH? Mnohokrát děkuji za odpověĎ.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem jediným společníkem s.r.o..…

Dobrý den. Jsem jediným společníkem s.r.o.. Potřebuji vložit do firmy osobní finance. Musím mít smlouvu o půjče, kde jsem dal diskontní úrokovou sazbu ČNB ověřenou notářem? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím o poskytnutí rady jak správně…

Dobrý den. Prosím o poskytnutí rady jak správně účtovat v účetnictví přírůstek jehňat z vlastního chovu ovcí. Jak správně ocenit nově narozené jehně a jak jej zaúčtovat do zásob, aby vznikl daňově uznatelný náklad. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, požádal jsem o převod družstevního…

Dobrý den, požádal jsem o převod družstevního bytu do osobního vlastnictví. Převod je v převodní smlouvě označen jako bezúplatný dle §23 zákona č. 72/1992 Sb. Bude převod zatížen daní z převodu nemovitostí? Právo užívání družstevního bytu jsem získal koupí družstevního podílu od předchozího družstevníka. Děkuji a zdravím,


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Prodáváme…

Dobrý den, prosím o radu. Prodáváme zákazníkovi zařízení, které nám on zaplatí prostřednictvím leasingové společnosti. Abychom do doby předání zařízení, která bude cca za 4-6 týdnů, nemuseli čerpat úvěr na profinancování, domluvili jsme se tak, že odběratel zaplatí přímo nám akontaci 40% z hodnoty zařízení a následně po předání bude vystaven daňový doklad na leasingovou společnost, kde tato akontace bude odečtena a leasingová společnost nám doplatí pouze rozdíl, tj. 60%. Jsme povinni, poté co obdržíme 40% akontaci od odběratele, odvést DPH jako z přijaté zálohy? Dle názoru leasingové společnosti prý DPH odvádět z akontace nemusíme, ale až z řádného daňového dokladu na celkovou částku. Domnívám se ale, že akontace = přijatá záloha a DPH bychom měli a vystavit „daňový doklad k přijaté platbě“. Je rozdíl mezi přijatou zálohou, akontací, nultou nebo mimořádnou splátkou z pohledu DPH?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,dne 16.5.07 jsme zaplatili zálohu na…

Dobrý den,dne 16.5.07 jsme zaplatili zálohu na práce podnikateli, který je fyzická osoba a je čtvrtletní plátce DPH. My jsme také plátci DPH měsíční. Požadujeme daňový doklad za účelem odpočtu DPH ze zaplacené zálohy. Protistrana nám ho odmítá vydat s odůvodněním, že fyzické osoby vystavují daňový doklad až v konečné faktuře, kde je datum zdanitelného plnění. Zakázka bude trvat několik měsíců, a budou požadovat ještě další zálohy. Je to oprávněné? Děkujeme za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Za rok 2005 jsem nepodal společné zdanění manželů…

Za rok 2005 jsem nepodal společné zdanění manželů, ani žádnéjiné daňové příznání. Zvažuji tuto možnost - podat přiznání ted v r. 2007. Můžu podat SZM za rok 2005? Je tam nějaká penalizace? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dcera, která je plnoletá, chce ke…

Dobrý den, dcera, která je plnoletá, chce ke konci května přerušit studium na střední škole a zůstat doma. Od září by začala do školy opět docházet do školy, resp. opakovat ročník. Za tento ročník nebude klasifikována. Jak je to s daňovou slevou pro mne? Budu na ni mít nárok? Případně ji nebudu uplatňovat za 6-8měs. a znovu začnu v září? Či na ni ztratím nárok zcela? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsme s.r.o.vymáhali jsme pohledávku…

Dobrý den,jsme s.r.o.vymáhali jsme pohledávku soudní cestou.Náklady spojené se soudním vymáháním účtuji do nákladů.Pokud je pohl.zaplacená náhrady a úroky mám účtovat jako mimoř.výnos?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám dotaz - 2 fyzické osoby podnikají…

Dobrý den. Mám dotaz - 2 fyzické osoby podnikají jako sdružení. Každá má svůj ŽL. Podnikají pod společným názvem Elektroinstalace Čermák a Novák, který je třeba změnit. Může být nový název např. Čermák - sdružení Elektroinstalace? Kde všude je třeba provést změnu? Musí být i nový ŽL? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaúčtuji tyto položky jako ostatní…

Dobrý den,zaúčtuji tyto položky jako ostatní daněný příjem - /vyplacení pojistné události od pojištovny - došlo k vloupání do firmy a odcizení některých věcí/, dále vrácení pojistného automobilu.A ještě k dokladům do 10000,- v hotovosti musím nebo nemusím vystavovat tyto doklady se jménem odběratele?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych takový dotaz. Podnikatel,…

Dobrý den, měla bych takový dotaz. Podnikatel, fyzická osoba, který si v září 2007 pořídí software nutný ke své podnikatelské činnosti v hodnotě 70 000 Kč, může jej v celkové výši zahrnout do nákladů? Nebo si může odepsat pouze určité procento z pořizovací ceny? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám dotaz ohledně převodu práv na byt,…

Dobrý den. Mám dotaz ohledně převodu práv na byt, který je v obecním vlastnictví. Jaké je nejlepší řešení převedení těchto práv na byt z dědice, který tento byt nevlastnil na další osobu. Byt byl původním majitelem celý zaplacen městu a byla sepsána smlouva o smlouvě budoucí o převodu bytu, do roku 2019 do této doby je majitelem obec. Původní majitel jej zakoupil v hodnotě 720.000,-Kč, a nevlastnil jej déle než dva roky. Poraďte jaké daně zaplatit a jaký převod práv provést pro dědičku na třetí osobu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. V DE pořídím hmotný…

Dobrý den, prosím o radu. V DE pořídím hmotný majetek, který dám jako výdaje neovlivňující základ daně, následně uplatňuji ke konci roku vždy daňově uznatelné náklady - odpisy. Náhle majetek vyřadím a prodám, částku z prodeje dám jako daňový příjem. Zajímá mě, jestli mohu částku zůstatkovou, která nebyla odepsána zadat jako daňový výdaj??? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, děkuji za všechny předešlé odpovědi…

Dobrý den, děkuji za všechny předešlé odpovědi na moje dotazy, a zasílám další: 1/ jak správně zaúčtovat v PÚ přijatou provizi za zprostředkování úvěru - na 668 nebo 602? 2/Je plátce povinen odvést DPH za této provize? 3/Je možné uplatnit odpočet DPH u provize vyplacené (plný nebo krácený)? Přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je daňově uznatelným nákladem splátka…

Dobrý den, je daňově uznatelným nákladem splátka hypotéky na byt při zdaňování příjmů z pronájmu tohoto bytu? děkuji


odpovídal(a): Redakce

kolik se dá odečíst za bezplatné dárcovství…

kolik se dá odečíst za bezplatné dárcovství plazmy?