FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, měl bych dotaz ohledně…

Dobrý den pane doktore, měl bych dotaz ohledně zahr.FO zapsané do obch.rejstříku- musí také tato osoba zasílan rozvahu a výkaz zisků a ztrát na obch.rejstřík? Dále se chci zeptat na s.r.o., která vznikla v roce 2002, ale vůbec nezačala podnikat. Daň. přiznání podávala pouze za rok 2002 a výkaz a rozvazu poslala na obch.rejstřík. Za roky 03-06 žádná daň.přiznání nepodávala, tak se chci zeptat, jest-li má podat dodatečná daň.přiznání s O a též rozvazu a výkaz poslat na obch.rejtřík s tímto výsledkem, pouze se základním kapitálem. Děkuji a přeji krásný zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Dohadujeme se co je správné: důchodce má živnost…

Dohadujeme se co je správné: důchodce má živnost, kromě toho má odměny za funkcionářskou práci ve stav. byt.družstvu do 20 tis., zdaněné 20 %, poněvadž se vyplácí pouze 2x ročně a odměna přesahuje vždy 5000,- v měsíci. Účetní upozorňuje, že podnikatel musí celou částku, třeba jen 15 tis. vykázat v daňovém přiznání - § 10 a zdanit, resp. provést daňové vyrovnání s ostatními svými příjmy. Je to nutné? Při ostatních příjmech podléhajících dani 12 % je to jistě výhodnéjší, tyto příjmy nepodléhají zdrav. a soc. pojištění. Ale je to povinnost? Děkuji za odpověď. Helena



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, šéf mi navrhl, že mi místo prémií…

Dobrý den, šéf mi navrhl, že mi místo prémií uhradí v autoškole ŘP B. Jak se náklad zaúčtuje a jak je to s nákladem do dph? Nejsem účetní a tak děkuji za radu.H.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosila bych o informaci: syn student…

Dobrý den, prosila bych o informaci: syn student chce pro svoje podnikání používat osobní auto ve vlastnictví matky, jak to bude se silniční daní, bude třeba nějaká smlouva o používání vozidla? Druhý dotaz: lze do daňové evidence zahrnout i doklady vystavené před zahájením podnikání /např. kanc. potřeby, školení apod/ a pokud ano v jakém časovém horizontu? děkuji za odpověď. Bartáková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz ohledně DPH.Jsme plátci DPH,…

Dobrý den,mám dotaz ohledně DPH.Jsme plátci DPH, poskytujeme služby osobě do Rakouska konkrétně opravu motor.dílů.Tato osoba - firma udala jen adresu tzn.že není plátce DPH.Budu fakturovat částku 4.9OO,- Kč,kterou jsme jim naúčtovali s DPH, které pak musím odvést?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane Dytrichu, minulý týden 16.5. jsem…

Dobrý den pane Dytrichu, minulý týden 16.5. jsem k Vám posílala dotaz týkající se výše dědické daně a zařazení do skupiny dědiců, zatím jsem se však nedočkala odpovědi. Mohl byste se na to prosím podívat?Děkuji Mazalová PS: jedná se o stanovení výše dědické daně, ve vztahu k zesnulé jsem nevlastní dcera, přesněji dcera jejího manžela a nebydlely jsme ve společné domácnosti.V poslední vůli jsem ustanovena jako dědička, jiní dědicové nejsou, zesnulá nemá jiného příbuzného než mě.Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, děkuji za odpověď. Jestli…

Dobrý den pane doktore, děkuji za odpověď. Jestli jsem to dobře pochopil tak když bych prodával dům( nemám ho 5 let) před kolaudací za náklady za které jsem ho pořídil, (mohu to doložit účtenkami a smlouvami) a pozemek za tržní cenu ( mám ho 6 let) tak bych platil jen daň z převodu nemovitostí za pozemek. A chci se ještě zeptat, když bych dům zkolaudoval a zapsal do katastru nemovitostí, šlo by také prodat dům za náklady a pozemek za tržní, stejný princip jako před chvíli jsem popsal. Děkuji a přeji pěkný den. Ing. Koutský Martin.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: …

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: Topenářská firma,plátce DPH, nakupuje projekty na vytápění od neplátce DPH. Zhotovení topenář.prací pro bytové účely zdaňuje sníž.sazbou daně. Základem daně je kromě částky za materiál,práci i hodnota projektové dokumentace. Je správně celý základ daně ve snížené sazbě? Druhý dotaz: Jaká sazba daně se použije,pokud by tento projekt zpracoval zaměstnanec firmy,a odběrateli by se naúčtoval také jako součást zakázky zhotovení topenářských prací a ne jako samostatný projekt. Děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Muzete mi prosim poradit ohledne…

Dobry den. Muzete mi prosim poradit ohledne zpetneho leasingu ? Firma, ktera je platce DPH koupila osobni auto. To si da do majetku a zazada o zpetny leasing. To znamena, ze auto zase musi vyjmout z majetku, protoze se stava majetkem leasingove spolecnosti ? Pak si bude davat do vydaju splatky leasingu bez DPH ? A odpisy na toto auto nemuze uplatnit ? Moc dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,vracím se ještě k dotazu ohledně…

Dobrý den,vracím se ještě k dotazu ohledně občanského sdružení (ekologické aktivity). Pokud dám tomuto sdružení dar, můžu si o něj snížit daň.základ? Díky a přeji hezký den.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, děkuji za odpověď k dotazu ze dne 24…

Dobrý den, děkuji za odpověď k dotazu ze dne 24.5.2007 15:08, ale nemůžu nějak tomu uvěřit. Takže nebudeme platit daň z příjmu z prodeje nemovitostí ikdyž na celou nákupní cenu RD použijeme 100 % hypotéku, a zisk z prodeje z bytu použijeme pak na rekonstrukci bytu? Děkuji za odpověď, potřebuji si to utvrdit. Mustarová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímá mne, zda je možné zaslat na…

Dobrý den, zajímá mne, zda je možné zaslat na obchodní rejstřík účetní závěrku v listinné podobě. Popř., který zákon toto umožňuje. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Měla bych dotaz ohledně placení daně z…

Měla bych dotaz ohledně placení daně z nemovitosti. Dozvěděla jsem se, že daň z nemovitosti nemusí platit Ti, kteří si koupili nový byt , který mají pro vlastní užívání, po dobu 12 let.Pokud se jedná o novostavbu, tak tento zákon platí. Děkuji za odpověď. V případě, že tomu tak není, prosím o sdělení od kdy se tato daň musí platit a do kdy se musí poídat daňové přiznání, pokud byt bude předán k užívání 31/5/2007. V současné době se podepisuje kupní smlouva. Byt je plně uhrazen, předpřejímka byla provedena, sepsané závady by měly do 31/5/2007 být odstraněny a ve výše uvedený den by měly být předány klíče od bytu.Do 40 dnů by měla společnost předat podepsanou kupní smlouvu na katastr nemovitostí.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, jsem zaměstnanec a tato činnost je…

Dobrý večer, jsem zaměstnanec a tato činnost je můj hlavním zdrojem příjmu. Chci si trochu přilepšit a tak k získání pár stokorun měsíčně se musím stát? OSVČ (Budu provozovat internetoví server.) (A nebo je pro můj případ něco lepšího než OSVČ?) Z to ho to "podnikání" budu mít přijmi v řádech 100 korun měsíčně. Mohu zdanění těchto příjmu i pojištění propojit s tím co platím prostřednictvím zaměstnavatele? Předem děkuji za reakci.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, chci se zeptat, v roce…

Dobrý den pane doktore, chci se zeptat, v roce 2001 jsem koupil stavební pozemek a o tři roky později jsem postavil domek který teď ještě není zkolaudovaný. Pozemek mám již 5 let ale dům to stáří nemá. Když bych to jako celek prodával budu muset platit daň z příjmu z rozdílu pořizovací ceny a prodejní? V katastru mám zatím zapsané jen parcely. Jinak je vydané stavební povolení a v podstatě je to ještě stavba ale už hotová bez kolaudace.Myslel jsem, když bych to prodal před kolaudací jako pozemky s rozestavěným domem že bych nemusel platit daň z příjmu. Ale nevím nejsem si jist.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám dotaz ohledně dani z příjmů za rok…

Dobrý den. Mám dotaz ohledně dani z příjmů za rok 2006. Prvních 5 měsíců jsem pracoval v zahraničí, konkrétně ve Velké Británii a od září jsem běžný zaměstnavatel u nás. Své závazky mám vůdči oběma zemím vyrovnané, zaplatil jsem daň tam i u nás. V Anglii jsem pracoval jako self employed, což je obdoba živnostníka u nás. Jejich fiskální rok je jiný než náš - vždy duben až březen následujícího roku. Celkový příjem ze zahraničí jsem tedy spočítal za leden, únor, březen 2006 poměrem z celkového ročního příjmu, a k tomu připočetl příjem za duben a květen 2006, kdy jsem během těchto měsíců spadl do nedanitelného minima. Pokud se spočítá jen příjem v ČR, tak zde vzniknul přeplatek z důvodů srážek ze mzdy (o který bych nerad přišel). Ale pokud postupuji podle pokynů, tak vychází velké zdanění posléze i z domácích příjmů, jelikož se dostávám do vysokého pásma díky příjmům ze zahraničí. Otázkou je, jak tedy správně postupovat. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat ohledně obalového…

Dobrý den, chci se zeptat ohledně obalového materiálu. Jedna firma nám fakturuje 5 ks palet bez DPH. Tvrdí, že obalový materiál je od DPH osvobozen!?! Je to opravdu tak? Podle jakého paragrafu?


odpovídal(a): Redakce

sro koupila na úvěr osobní auto v březnu 2006 …

sro koupila na úvěr osobní auto v březnu 2006 musím odpiy krátit na polovinu? v některém z dřívějších dotazů jste tvrdily že ano...PROČ???


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, teď jsem si přečetla větu,které…

Dobrý den, teď jsem si přečetla větu,které nerozumím."Na základě přílohy V Smlouvy o přistoupení ČR a dalších zemí k EU může u bytové výstavby ČR uplatňovat do 31. 12. 2007 sníženou sazbu daně nad rámec Šesté směrnice mimo jiné u: „dodávek stavebních prací týkajících se staveb určených pro bydlení, které nejsou poskytnuty v rámci sociální politiky, s výjimkou stavebních materiálů." Co znamená "S VYJÍMKOU STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ?" Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chceme prodat byt po pěti letech…

Dobrý den,chceme prodat byt po pěti letech vlastnictví (nebydlíme tam). Realitní kanelář nám našla kupce - sro, cizinci. Můžeme s ním podepsat smlouvu o smlouvě budoucí před uplynutím 5ti let? Veškeré finanční plnění (složení peněz na jistotní účet v bance) i podpis kupní smlouvy by bylo až po 5ti letech vlastnictví. Nemůže nám FÚ vyměřit daň z příjmu?