FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zpracovávám kompletní účetnictví pro 4…

Dobrý den, zpracovávám kompletní účetnictví pro 4 společenství vlastníků jednotek, nyní chtějí v jednom SVJ hradit cestovné jednomu členu výboru, prošla jsem několik publikací o účtování SVJ, ale nenašla jsem nic o výplatě cestovného, nevím zda mohu postupovat s evidencí, výplatou a účtováním cestovného jako u družstva, pokud bude odsouhlaseno a schváleno na shromáždění vlastníků jednotek. Člen výboru není zaměstnanec...Děkuji za odpověď.Irena


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Mám dotaz ohledně DPH.Nejsem plátce DPH…

Dobrý den.Mám dotaz ohledně DPH.Nejsem plátce DPH,jak mám určit cenu?Je to libovolné nebo jde o nějaká % z ceny nakoupeného zboží(z DPH)? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Jsme s.r.o. podnikající v pronajatých prosto-…

Jsme s.r.o. podnikající v pronajatých prosto- rech.Kanceláře a prodejnu budeme vybavovat klimatizací s tím,že tři kanceláře budou napojeny na jednu klimatizační jednotku a prodejna na druhou samostatnou klimatizační jednotku.Rozvod bude veden po stěnách.Bude se jednat o tech.zhodnocení objektu nebo o hmotný majetek,protože cena bude vyšší než 40 000 Kč?V případě technického zhodnocení bude odepisovat nájemce nebo pronajímatel?


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, prosím Vás o radu. Vedeme…

Vážený pane doktore, prosím Vás o radu. Vedeme DE, jsme plátci DPH. Formou finančního leasingu jsme v květnu zakoupili bagr. Od jiného dodavatele jsme k tomuto bagru nechali vyrobit podkopové lopaty v částce cena bez daně 37800,- Kč, DPH 7182,-Kč, celkem s daní 44982,- Kč.Mohu poprosit o radu, jakým způsobem mám zaúčtovat zakoupení podkopových lopat? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přeji pěkný den a prosím o radu. Jsem důchodce…

Přeji pěkný den a prosím o radu. Jsem důchodce podnikající na živnostenský list - živnost volná, finanční poradenství. Jelikož již nechci ze zdravotních důvodů v podnikání pokračovat, chtěl bych tuto činnost ukončit asi nejlépe k 31.12.2007. Vím že musím podat na ŽÚ vyplněný formulář " Žádost o zrušení živnostenského oprávnění a také požádat FÚ o souhlas s ukončením činnosti. Dotaz zní: není mě jasná konkrétní časová posloupnost a) vyžádání souhlasu FU, b) podání Žádosti na ŽU (navíc v ve formuláři žádosti není uveden termín ke kterému chci činnost ukončit)a c) je nutno ještě oznámit tyto skutečnosti i na Zdravotí a Sociálku?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, vedu DE, nakupuji…

Dobrý den, prosím o radu, vedu DE, nakupuji použité auta v EU a následně prodávam. Doposud jsem uplatňoval zvláštní režim pro obchodníky s použitým zbožím. Nyní jestliže obdržím fakturu s rozepsaným ZD a DPH vyčíslenou v sazbě dané země. Jak se bude nyní postupovat? Mohu požadovat v tuzemsku vrácení zaplacené daně a já odvedu daň na výstupu z celé částky prodeje?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Mám dotaz ohledně stravenek. Máme…

Dobrý den! Mám dotaz ohledně stravenek. Máme stravenky v hodnotě 85 Kč. Zaměstnavatel přispívá 55% + 30% navíc. Zaměstnanci tedy doplácí pouze 15% (25,5 Kč). Stravenky poskytujeme na měsíc dopředu (např. 5. května na květen). Pokud zaměstnanec v určitém měsíci končí pracovní poměr, vrací část peněz za stravenky (např. pokud by měl zaměstnanec vrátit 5 ks stravenek, stravenky si nechá a vrátí pouze 5x25,50 Kč). Tento postup však asi není správný. Jak by se mělo takové vracení uskutečnit a zaúčtovat? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz: Část roku jsem prováděl architektonickou…

Dotaz: Část roku jsem prováděl architektonickou a urbanistickou činnost na základě µivnostenského listu. Pak jsem zjistil, µe tuto činnost mohu provádět na základě autorského zákona. Zrusil jsem ZL a zbylou část roku jsem prováděl tuto činnost jako nesoustavnou na základě autorského zákona.Jakým způsobem se v tomto případě provádí daňové přiznání ????? Odpověď: Naprosto stejně. V obou případech se jedná o příjem podle § 7 ZDP. Tedy za příslu±ný rok sečtete oba příjmy a vykáľete je jako dílčí základ daně prodle § 7 ZDP. Daląí postup zpracování přiznání je jiľ standardní. Odpověděl: Dytrich Petr, JUDr. Pane Doktore, moc děkuji za odpověď, ale co s tou minimální daní ( minimálním daňovým základem )za přísluąnou část roku, co jsem pracoval na ZL (při nesoustavné činnosti na autorský zákon se na mě minimální daňový základ nevztahuje) kdyz jsem v průběhu roku minimálního daňového základu nedosáhl nebo kdyz po odečtení odečitatelných polozek jsem na nule nebo v minusu, musím zaplatit poměrnou minimální daň za počet měsíců, po které jsem pracoval na ZL ???? Moc děkuji za vysvětlení. Vrtal


odpovídal(a): Redakce

Dotaz: Část roku jsem prováděl architektonickou…

Dotaz: Část roku jsem prováděl architektonickou a urbanistickou činnost na základě ľivnostenského listu. Pak jsem zjistil, ľe tuto činnost mohu provádět na základě autorského zákona. Zruąil jsem ®L a zbylou část roku jsem prováděl tuto činnost jako nesoustavnou na základě autorského zákona.Jakým způsobem se v tomto případě provádí daňové přiznání ????? Odpověď: Naprosto stejně. V obou případech se jedná o příjem podle _7 ZDP. Tedy za přísluąný rok sečtete oba příjmy a vykáľete je jako dílčí základ daně prodle _7 ZDP. Daląí postup zpracování přiznání je jiľ standardní. Odpověděl: Dytrich Petr, JUDr. Pane Doktore, moc děkuji za odpověď, ale co s tou minimální daní ( minimálním daňovým základem )za přísluąnou část roku, co jsem pracoval na ®L (při nesoustavné činnosti na autorský zákon se na mě minimální daňový základ nevztahuje) kdyľ jsem v průběhu roku minimálního daňového základu nedosáhl nebo kdyľ po odečtení odečitatelných poloľek jsem na nule nebo v minusu, musím zaplatit poměrnou minimální daň za počet měsíců, po které jsem pracoval na ®L ???? Moc děkuji za vysvětkení. Vrtal


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,český podnikatel poskytuje školení pro…

Dobrý den,český podnikatel poskytuje školení pro slovenského občana(neplátce dph) na Slovensku. Jak bude vypadat DPH u této služby? Máme fakturovat vč.DPH?Podle kterého § se tyto služby řídí?



odpovídal(a): Redakce

Ještě k zdanění podílu na zisku s.r.o.: Pane…

Ještě k zdanění podílu na zisku s.r.o.: Pane doktore,zapomněla jsem do dotazu uvést: 1. Všichni společníci jsou jednateli s.r.o. 2. 2 společníci jsou současně zaměstnanci s.r.o. Jsem již totálně zmatena, neb jsem nahlédla do všech svých knih. Přesto si myslím, že zvláštní sazba daně ve výši 15% odvedená s.r.o. je v tomto případě konečná a žádný společník již nic nikde danit nebude. Ještě jednou velmi děkuji za Vaši odpověď, Lenka Hrdinová


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, chci se ujistit v…

Vážený pane doktore, chci se ujistit v následující věci: valná hromada s.r.o. rozhodla o rozdělení zisku 3 společníkům, fyzickým osobám. S.r.o. odvede 15% daň FU. Prosím o potvrzení nebo vyvrácení mého názoru, že společníci již nebudou ve svých přiznáních DPFO uvádět společností s.r.o. již zdaněnou, čistou částku svých podílů na zisku. Velmi Vám děkuji za odpověď a zůstávám se zdvořilým pozdravem, Lenka Hrdinová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v roce 2005 jsem byl zaměstnancem…

Dobrý den, v roce 2005 jsem byl zaměstnancem české firmy, která mě vysílala na časté služební cesty do Německa (pobýval jsem tam více než 183 dnů v roce celkem), platil jsem samozřejmě daně v ČR. Dodávám, že trvalé bydliště mám a měl jsem vždy v ČR. Je možné, že bych já nebo firma opomněl zaplatit nějakou daň, pokud předpokládáme, že daňová povinnost vůči českým úřadům byla splněna? Má firma právo vůči mně vymáhat nějakou daň související s mými služebními pobyty v Německu?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, restaurace vede daňovou evidenci,…

Dobrý den, restaurace vede daňovou evidenci, plátce DPH. Existuje nějaký předpis, kde se uvádí tzv. ztratné? Je možné odepisovat si také stravné zaměstnanců a v jaké výši?Neporadil byste nějakou odbornou publikaci, která se problematikou vedení daňové evidence včetně všech dokladů zabývá?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Část roku jsem prováděl architektonickou a…

Část roku jsem prováděl architektonickou a urbanistickou činnost na základě živnostenského listu. Pak jsem zjistil, že tuto činnost mohu provádět na základě autorského zákona. Zrušil jsem ŽL a zbylou část roku jsem prováděl tuto činnost jako nesoustavnou na základě autorského zákona.Jakým způsobem se v tomto případě provádí daňové přiznání ?????


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem na rodičovském příspěvku, manžel…

Dobrý den,jsem na rodičovském příspěvku, manžel je zaměstnán.Oba jsme si podávali přiznání k dani na příslušný FÚ.Měla jsem ještě od zaměstnavatele nějaký hrubý příjem a uplatňuji úlevu na dceru z prvního manželství.Manžel uplatňuje úlevu na naše společné dítě.Společné danění manželů se nám podle daňové kalkulačky na netu nevyplatilo(manžel má nízký příjem) a tak jsme si ho podal každý zvlášť. Já jsem však až nyní (při převzetí přeplatku)zjistila,že jelikož můj příjem nepřesáhl čtvrtinu ročního životního minima, nemohu uplatnit bonus na mojí dceru z prvního manželství.Pokud bysme však podali společné zdanění manželů, náš příjem by byl dostačující pro obě děti.Zajímalo by mě, zda je možné nějakým způsobem toto napravit. Třeba přepočtem na společné zdanění manželů. Přišla jsem tímto o 6000 Kč a to pro člověka na MD je opravdu hodně. Moc děkuji za odpověď Markéta Černá


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem vlastníkem nemovitosti (bytu)…

Dobrý den, jsem vlastníkem nemovitosti (bytu) kterou jsem nabyl dědictvím - byla tedy zaplacena dědická daň. Nyní chci tuto nemovitost prodat - nejsem vlastníkem (zapsán v katastru nemovitostí) déle jak rok, předchozí vlastník tuto nemovitost také nevlastnil déle jak rok. Při prodeji - krom daně s převodu nemovitosti můsím platit ještě daň z příjmu. Chtěl bych se zeptat, zda daň z příjmu platím z celé částky za kterou nemovitost prodám, nebo jen z rozdílu, mezi prodejní cenou a již zdaněnou hodnotou zděděné nemovitosti? Děkuji za odpověď. Jiří D.


odpovídal(a): Elena

Dobrý den, hledám na těchto stránkách graf…

Dobrý den, hledám na těchto stránkách graf podílu jednotlivých daní ve státním rozpočtu. Nejlépe koláčový. Prosím pokud někde je dejte mi vedět.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, v brzké době hodlám prodat…

Dobrý večer, v brzké době hodlám prodat družstevní byt. Za převod práv získám částku 600000 Kč. Chci se zeptat, jakým daním tato částka podléhá. V bytě nebydlím 3 roky a po stejnou dobu v něm nemám ani trvalé bydliště. Mám zmatky v tom, zda se řídit prodejem nemovitosti, nebo jde opravdu jen o převod členských práv a povinností. Má banka, nebo družstvo, příp. stavební spořitelna (kupující by si bral půjčku a SS nám zašle peníze na účet) nějakou ohlašovací povinnost vůči finančnímu úřadu, jako je to u katastru nemovitostí? A jak je to s daňovým přiznáním? S manželem uplatňujeme společné zdanění manželů. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych vědět jak vypočítat…

Dobrý den, potřebovala bych vědět jak vypočítat darovací daň.Matka chce darovat byt synovi.V bytě bydlí společně. Děkuji