FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám firmu akciovou společnost. Před…

Dobrý den, mám firmu akciovou společnost. Před necelým rokem jsem vzal auto na finanční leasing. Nyní bych potřeboval auto převést na fyzickou osobu z důvodu neschopnosti platit leasing. Mohu auto převést s 0kč odstupného a převest na fyzickou osobu jen splátky? Musím nějak danit? můžete mi poradit jak toto provést? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem členem bytového družstva. Na…

Dobrý den, jsem členem bytového družstva. Na členské schůzi se odhlasovalo nadpoloviční většinou, že barák si budeme uklízet sami, každý týden uklidí 1 bytová jednotka celý barák. Vzhledem k tomu, že někteří členové uklízet odmítají, tak se dohodlo, že tito budou vynecháni z rozpisu, ale bude od nich vybírána finanční náhrada za osobu na měsíc. Vybrané peníze se na konci roku vyplatí těm, kteří pravidelně uklízejí. Jedná družstvo správně, když na tyto vybrané ani vyplacené peníze nevydává žádné potvrzení? Většina z neuklízejících bere tyto platby jako náhradu za úklid a potvrzení nevyžadují, 1 člen ale na něm trvá, že prý jsou to jinak "nezdaněné černé peníze družstva". Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, řeším nyní účtování měsíčních kuponů…

Dobrý den, řeším nyní účtování měsíčních kuponů MHD. Společnost se rozhodla, že tyto kupony bude pořizovat svým zaměstnancům a to z toho důvodu, že má se svými obchodními partnery dohody o pravidelném servisu (zaměstnanci tam dojíždějí na různé pravidelné údržby, servisy, obhlídky apod). Poskytnutí služebního automobilu či placení taxi služeb by byla finančně náročnější. Vzhledem k tomu, že tyto kupony jsou na jméno a platné po celý měsíc, mohou je zaměstnanci využívat i k soukromým účelům. Rozhodli jsme se tedy, že kupony bude společnost platit v plné výši, ale 80% zaúčtuje do daňově uznatelných nákladů a zároveň si uplatní DPH (pouze z 80%) a zbývajících 20% zaúčtuje do nedaňových nákladů. Zaměstnancům zároveň nebude nic přidaňovat v jejich mzdách. Nebudeme v něčem v rozporu se Zákonem? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

S manželkou jsme prostřednictvím real.kanceláře…

S manželkou jsme prostřednictvím real.kanceláře prodali byt , který jsme vlastnili více jak 5 let a poslední 3 roky jsme ho pronajímali. Veškeré příjmy z pronájmu jsem za přiznával pouze já v příjmech dle § 9 DPFO. Mohu si po prodeji dát do daňových nákladů provizi realitní kanceláře a daň z převodu jak za mne , tak i za manželku?


odpovídal(a): Redakce

pane doktore, prosím o zodpovězení dotazu - jsme…

pane doktore, prosím o zodpovězení dotazu - jsme příspěvková organizace nezřízená za účelem podnikání, jsme plátci DPH /reklama, pronájmy/ a naší hlavní činností je kultura /osvobozena od DPH/. Budeme pořádat divadelní přehlídku s mezinárodní účastí umělců. Můj dotaz zní: musí se provádět z vyplacených honorářů srážková daň 25%, případně DPH? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Chci se zeptat, v čem je nevýhoda pro OSVČ, která…

Chci se zeptat, v čem je nevýhoda pro OSVČ, která ještě k hlavnímu podnikání si přivydělává na Dohodu o pracovní činnosti?. Je lepší uzavřít na tento přivýdělek raději smlouvu o poskytovánáí služeb? Děkuji za informace.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak to je se…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak to je se zálohou na daně, protože jsem si to počítal na Vaši kalkulačce a vyšlo mi 1714kč a na výplatní pásce mám 3726kč. Je to normálni, nebo, dá se s tím neco dělat? Předem Vám děkuju za odpověď Spevár


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Na základě dohody o zrušení podílového…

Dobrý den. Na základě dohody o zrušení podílového spoluvlastnictví a vzájemném vypořádání jsme si sestrou bezúplatně rozdělily pozemek, který jsme nabyly před 5 lety darovací smlouvou (dle darovací smlouvy já 1/3 a ona 2/3. Po dohodě o vypořádání stejně - já 1/3 a ona 2/3, pouze se každá stala výlučným vlastníkem svého pozemku, kterým KÚ přidělil nová parcelní čísla). Od dohody o vypořádání uplynul jen 1 rok a já chci svůj pozemek prodat. Budu platit daň z příjmu nebo je prodej osvobozen, protože jsem pozemek nabyla dle darovací smlouvy před 5 lety? Nejsem si jistá, odkdy FÚ počítá lhůtu 5 let - zda v mém případě od darovací smlouvy, nebo až od dohody o zrušení podílového spoluvlastnictví- přestože šlo o bezúplatné reálné rozdělení pozemku. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, mám takový problém, mám…

Dobrý den pane doktore, mám takový problém, mám ŽL na vedení účetnictví a DE, TJ Sokol mě požádal že jim mám vést DE - samozřejmě, že mi za to žádnou odměnu dávat nebudou, protože je manželka i syn členy, jsem plátcem DPH, jak bych to měl ošetřit. Myslím si, že nejlepší je napsat darovací smlouvu s vyčíslením za kolik je vedení účetnictví, abych něměl nějaký problém s FÚ, vše na FÚ za Sokol vyřizuji. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, děkuji za předešlou odpověď týkající…

Dobrý den, děkuji za předešlou odpověď týkající se pořízení použitého zboží z EU a uplatnění zvláštního a běžného režimu. Prosím Vás o radu ještě v následující situaci, jestliže nakoupí použité zboží (automobil) v EU fyzická osoba (nepodnikatel) a faktura je opět rozepsána na ZD a DPH má povinnost v ČR toto nějak přiznávat či hlásit na FÚ? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, podnikatel, který je rovněž zaměstnán,…

Dobrý den, podnikatel, který je rovněž zaměstnán, požádal svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh a přeplatek mu byl vrácen. Nyní podává přiznání k dani z příjmu a nevím, do kterého řádku v příznání bych tento vrácený přeplatek měla uvést( v podnikání je ve ztrátě).


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jestliže chci zařadit do majetku…

Dobrý den, jestliže chci zařadit do majetku použitou tiskárnu už za sníženou cenu, musím si vyžádat od prodejce původní cenu a kolik již odepsal nebo můžu znovu začít počítat odpisy už z naší (snížené) kupní ceny? Děkuji mnohokrát z aodpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem zacatecnik, nemam vubec predstavu…

Dobry den, jsem zacatecnik, nemam vubec predstavu, jak funguje ucetnictvi, budu si delat zivnostensky list, protoze potrebuji fakturovat zahranicni firme a chteji po me ICO. Budu mit jen 3 faktury rocne, na pomerne nizkou castku, vedle toho nemam zamestnani v CR. Kolik je minimum soc. pojisteni, zdrav. pojisteni? Kolik je minimalni dan? Dan se pocita z castky bez pojisteni nebo pred zaplacenim pojisteni (zdrav.,soc.)? Predem dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Společnost s r.o.poskytla dar z svých zásob zboží…

Společnost s r.o.poskytla dar z svých zásob zboží prosím,jak to zaúčtovat,a jak je to s DPH Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, děkuji za předchozí odpověď, manžel…

Dobrý den, děkuji za předchozí odpověď, manžel skutečně platit zálohy nebude, protože jeho dílčí základ ze záv.činn. činí 55% z celkového základu. Jeho manželka je v domácnosti, pečuje o děti a pobírá rodičnovský příspěvek. Nevztahuje se na ni § 13a, odst.5 zákona o dani z příjmu? Děkujeme


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás dělám dohody o provedení…

Dobrý den, prosím Vás dělám dohody o provedení práce a chtěla jsem se zeptat jestli mám používat §75 podle nového zákoníku práce který je platný od 1.1.2007.dříve jsem používala §232.Jaký § je prosím Vás správně?dále mám ještě jeden dotaz. Jsme s.r.o. a zaměstnanec stratil účtenku od parkování.Je možné mu jí nějakým způsobem proplati a jak to mám účtovat?děkuji a přeji krásný den J.F.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane Dytrich Petr, JUDr. děkuji za…

Vážený pane Dytrich Petr, JUDr. děkuji za odpověď týkající se postupu vyřizování ukončení živnostenského podnikání (důchodce, živnost volná - finanční poradenství, odpověď Nejprve požádejte FÚ, následně oznamte ukončení na ŽÚ, OSSZ a ZP.). Není mě ale jasné kdy bych měl začít s podáním žádosti na Finančním úřadě. Zjistil jsem že FU má na vyřízení čas až 3 měsíce, na ŽÚ to bude také nějaký čas trvat. Takže mě vychází že pokud chci končit koncem tohoto riku, měl bych začít s podáními najpozději začátkem září. Nebo se mýlím? Děkuji za odpověď nebo alespoň odkaz kde bych to mohl zjistit. (FÚ nebývají příliš vstřícné). S pozdravem Ing. Fabiánek M.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám následující dotaz, jsem…

Dobrý den, mám následující dotaz, jsem zaměstnanec firmy, výdělek u firmy je hlavním zdrojem příjmů. už 2 roky provozuji vedlejší činnost na živnostenský list revizní technik, tyto dva roky jsem si prováděl danové přiznání sám, kdy jsem do danového přiznámí zahrnul příjmy a výdaje z vedlejší činnosti a z toho pak po odevzdání zaplatil doplatek daně, stejným způsobem sociální a zdravotní. ted začímám vedleší činost třetím rokem, je zde nějaká změněna při placení daní, zdravotního a sociálního, nebo můžu postupovat stejným způsobem tak jak sem postupoval doposud? děkuji za odpověď, Marada


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj dotaz je zaměřen na společné…

Dobrý den, můj dotaz je zaměřen na společné zdanění manželů. Manžel pracuje jako OSVČ a uplatňuje výdaje procentem z příjmu (50%, manželka (závislá činnost) má v tomto čase rizikové těhotenství - dítě se má narodit na přelomu července a srpna. Lze za rok 2007 uplatnit společné zdanění manželů? Nebereme-li v úvahu možné změny, které v této oblasti mohou nastat, ale vycházíme-li ze současně platnych zákonů a předpisů. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak vznikají…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak vznikají rozdíly daňové a účetní zůstatkové ceny dlouhodobého mejetku? Děkuji Jan Novák



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.