FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

OSVČ neplatil v roce 2006 zálohy na soc. a zdrav.…

OSVČ neplatil v roce 2006 zálohy na soc. a zdrav. pojištění, plat nepobíral, vede účetnictví. Spolu s přiznáním k dani z příjmů FO předkládá Přehled o příjmech a výdajích OSVČ pro ČSSZ, také Přehled za rok 2006 pro VZP. V obou případech vy- počtené pojistné spolu s penalem zaplatí letos. V účetnictví roku 2006 se náklady na pojistné / účet 526/ neuvedou, v roce 2007 po zaplacení pojistného se zaúčtují do nákladů. Jsou tyto náklady pro přiznání roku 2007 daňově neuznatelné, a roku 2006 se vůbec neberou v úvahu. Děkuji za odpověď. laube.jaroslav@tiscali.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. …

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. Jsem živnostník účtující v DE, plátce DPH. Koupili jsme zboží v Polsku,které jsme zaplatili kartou. Jak mám provést zaúčtování? Faktura je s jiným datem než byla provedena platba z účtu, takže vznikl kurzový rozdíl.Jak jej mám zaúčtovat? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, jsme rodiče jednatelů s.r.o…

Vážený pane doktore, jsme rodiče jednatelů s.r.o. Společnost vede účetnictví. Půjčíme to této společnosti finanční hotovost. Tato hotovost bude společností použita na splacení půjčky z ČSOB. Bude stačit, od nás rodičů, požadovat úrok ve výši 140 % diskontní sazby ČNB, platný v den půjčení této hotovosti? Jsme spřízněné osoby. Nebo můžeme půjčit hotovost bezúročně? Asi ne. Předem Vám děkuji za odpověď. Volfová Marie


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou roční…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou roční daň bych platila pokud bych pracovala na živnost a vydělávala 15 000 Kč za měsíc a neměla bych nic, co bych mohla zahrnout do nákladů. Také bych se chtěla zeptat, zda bych prvni rok, či dva roky žádnou daň platit nemusela. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, brzy se stanu OSVČ (NEplátce DPH) a…

Dobrý den, brzy se stanu OSVČ (NEplátce DPH) a nevím jak mám převést peníze na podnikatelský účet z mého soukromého účtu aby za peníze nakoupil SW a aby se peníze netvářili jako příjem živnostníka, ale naopak aby to byl výdaj za nakup SW? Jedná se o částku 40000Kč včetně DPH, můžu si celou částku hned odečíst od daňového základu? (na konci roku) Předem děkuji za radu, s pozdravem Briežnik Michal


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně daní z příjmu (z…

Dobrý den, mám dotaz ohledně daní z příjmu (z prodeje vozidla), prodali jsme minulý rok vozidlo se ziskem a zajímalo by mě do jaké výše nebo jestli vůbec je možné uplatnit osvobození od daně.( jedná se o fyzickou osobu). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, proclivame pro Polskou firmu u nas…

Dobry den, proclivame pro Polskou firmu u nas neregistrovanou letecke zasilky. Vzdy se musi platit v hotovosti DPH a oni pak zadaji o vraceni primo z Polska u nas v CR. Vime,ze se da firma mimo CR zaregistrovat zde,ale pro polaky je to problem neumeji Cesky ani jiny jazyk, navic ten proces je dost zdlouhavy. Muj napad by byl, dovest zasilku na nasi firmu, proclit a protoze by jsme byli platci DPH,tak by po nas Celni urad DPH nevybiral. Cela zasilka by se po procleni prefakturovala na polskou firmu treba se ziskem 1kc a na financnim urade by se vlasnte DPH vykompenzovalo dovoznim JSD a fakturou pro Polskou firmu. Je to takhle mozne? nebo chce financni urad nejdrive zaplatit DPH a pak ho treba za par dni zase vrati. Jde o velke castky, cili pokud by se to nedalo vykompenzovat,tak by bylo težké vše zainvestovat. Dekuji S pratelskym pozdravem Zdenek Vintr


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jedná se o pokladní doklad.Když mi…

Dobrý den, jedná se o pokladní doklad.Když mi přinesou doklad k proplacení a je z května.Zaplatili zboží ze svého a proplatit doklad si přinesli až v červnu. Můžu ho zaúčtovat v červnu.Daň tudíž bude o měsíc dýl./jsme čtvrtletní plátci DPH/. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně předložení ŽL. Jsme…

Dobrý den, mám dotaz ohledně předložení ŽL. Jsme domov pro seniory a zajišťujeme pro důchodce mimo jiné i jednou za 14 dní na základě smlouvy s kadeřnicí v prostorách domova kadeřnické služby. Jedná se o to, že dotyčné kadeřnici platí důchodci přímo za práci. Senioři, kteří pobírají příspěvek na péči, za tuto službu neplatí, protože příspěvek náleží ústavu. Může organizace žádat předložení živnostenského listu? A nebo už jsme to měli udělat při sepsání smlouvy? Pojali jsme totiž podezření, že dotyčná kadeřnice ŽL nevlastní. Soudíme tak z důvodu nevystavování faktur za práci pro seniory s příspěvky na péči. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: FO, vede…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: FO, vede daňovou evidenci, eviduje pohledávku za PO-a.s.ve výši 50 tis. PO nabízí na úhradu pohledávky odkup akcií v nominální hodnotě 100 tis. Jak se tato transakce promítne v daních u FO? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda budu muset…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda budu muset platit daň z příjmů (pokud ano, z čeho se vypočítává), pokud v brzké době koupím byt do osobního vlastnictví a za rok ho v té samé hodnotě prodám. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, již jednou jsem se ptal ohledně a.s…

Dobrý den, již jednou jsem se ptal ohledně a.s firmy. Koupil jsem auto minulý rok na leasing. Bohužel nyní jsem se dostal do situace, kdy potřebuji co nejvíce ušetřit a tak ho chci převést na fyzickou osobu. To jste psal, že není problém, pokud bude LS společnost souhlasit. Ale minulý rok jsem dal do daní 100 000Kč akontaci na zmíněné naleasované auto. Mohu tento problém nějak vyřešit či vzít zpět?Bojím se kvůli finančnímu úřadu či nějakému daňovému podvodu. Děkuji David Prekul


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžu se zeptat, co znamená výraz …

Dobrý den, můžu se zeptat, co znamená výraz "věcně usměrněné nájemné"? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou roční daň…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou roční daň bych musela zaplatit při platu 15000 Kč měsícně, když bych pracvovala na živnost. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci nakoupit software v hodnotě…

Dobrý den, chci nakoupit software v hodnotě 50000Kč včetně DPH. Jsem živnostník (OSVČ). Budu tento nákup relizovat s a nebo bez DPH? Jedná se o nákup pro mě. (Měsíční příjmy z OSVČ jsou zatím v řádu 100 korun.) OSVČ vždy prodává s cenou včetně DPH a nakupuje taky vždy s DPH? Předem děkuji za radu, s pozdravem Briežnik Michal


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, kde konkrétně najdu…

Dobrý den, prosím o radu, kde konkrétně najdu způsob zaokrouhlování na tisíce ve výkazech účetní závěrky. Údaje se uvádí v tisících a nemůžeme se s daňovou poradkyní dohodnout, jestli se zaokrouhlují jednotlivé položky, a nebo až součtové řádky. Děkuji Nováková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě jak může uplatnit FO,…

Dobrý den, zajímalo by mě jak může uplatnit FO, náklady (výdaje), které měl před datumem zahájení činnosti? Vím, že u PO lze uplatnit tzv. zřizovací výdaje, které se následně odepíší. Ale jak je to s FO? Konkrétně se jedná o nákup IM, nikoli např. poradenství, jak se předpokládá u zřizovacích výdajů.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám firmu akciovou společnost. Před…

Dobrý den, mám firmu akciovou společnost. Před necelým rokem jsem vzal auto na finanční leasing. Nyní bych potřeboval auto převést na fyzickou osobu z důvodu neschopnosti platit leasing. Mohu auto převést s 0kč odstupného a převest na fyzickou osobu jen splátky? Musím nějak danit? můžete mi poradit jak toto provést? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem členem bytového družstva. Na…

Dobrý den, jsem členem bytového družstva. Na členské schůzi se odhlasovalo nadpoloviční většinou, že barák si budeme uklízet sami, každý týden uklidí 1 bytová jednotka celý barák. Vzhledem k tomu, že někteří členové uklízet odmítají, tak se dohodlo, že tito budou vynecháni z rozpisu, ale bude od nich vybírána finanční náhrada za osobu na měsíc. Vybrané peníze se na konci roku vyplatí těm, kteří pravidelně uklízejí. Jedná družstvo správně, když na tyto vybrané ani vyplacené peníze nevydává žádné potvrzení? Většina z neuklízejících bere tyto platby jako náhradu za úklid a potvrzení nevyžadují, 1 člen ale na něm trvá, že prý jsou to jinak "nezdaněné černé peníze družstva". Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, řeším nyní účtování měsíčních kuponů…

Dobrý den, řeším nyní účtování měsíčních kuponů MHD. Společnost se rozhodla, že tyto kupony bude pořizovat svým zaměstnancům a to z toho důvodu, že má se svými obchodními partnery dohody o pravidelném servisu (zaměstnanci tam dojíždějí na různé pravidelné údržby, servisy, obhlídky apod). Poskytnutí služebního automobilu či placení taxi služeb by byla finančně náročnější. Vzhledem k tomu, že tyto kupony jsou na jméno a platné po celý měsíc, mohou je zaměstnanci využívat i k soukromým účelům. Rozhodli jsme se tedy, že kupony bude společnost platit v plné výši, ale 80% zaúčtuje do daňově uznatelných nákladů a zároveň si uplatní DPH (pouze z 80%) a zbývajících 20% zaúčtuje do nedaňových nákladů. Zaměstnancům zároveň nebude nic přidaňovat v jejich mzdách. Nebudeme v něčem v rozporu se Zákonem? Předem moc děkuji za odpověď.