FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, prosíme o radu. Jsme nevýdělečná…

Pane doktore, prosíme o radu. Jsme nevýdělečná organizace a budeme přecházet z DE na účetnictví. Máme část finančních prostředků v podílovém fondu.Prosíme o radu, jak při zavedení účetnictví zaúčtujeme poč.stav těchto akcií a jak budeme postupovat na konci příslušného roku v případě zvýšení/snížení ceny akcie? Moc děkujeme.


odpovídal(a): Redakce

má nárok jednatel společnosti s.r.o.(pouze odměna…

má nárok jednatel společnosti s.r.o.(pouze odměna jednatele dle smlouvy podle obchodního zákoníku) na příspěvek od zaměstnavatele na penzijní, životní pojištění, příspěvek na stravené, a jestli tyto příspěvek jsou pro společnost daňovým výdajem?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, plátce DPH natankoval benzín v…

Dobrý den, plátce DPH natankoval benzín v Německu, také u plátce DPH, má nárok na odpočet? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, zda se může…

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, zda se může poplatek za kurzovné za autoškolu použít jako daňový výdaj, když si automobil , který nakoupím, vložím do podnikání. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den.Chtela bych se zeptat,kdy mam jako…

Dobry den.Chtela bych se zeptat,kdy mam jako podnikatel povinnost platit DPH.Jak vysoky musi byt prijem.A prijem cisty nebo hruby.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně přechodu z DE…

Dobrý den, prosím o radu ohledně přechodu z DE na účetnictví. Na účto přešel klient k 1.1.2006, tj. budou se provádět úpravy ZD v přiznání (přiznání podáváme k 30.6. - daňový poradce). Jedná se mi o to, že klient má pohledávky v poměrně vysoké výši - téměř 3mil, závazky pouze necelých 200tis. Mezi pohledávkami jsou pohledávky starší ve výši cca 300tis (rok 93-04). Musí upravovat ZD i o tyto starší pohledávky nebo se lze jejich dodanění nějak vyhnout? Bohužel staré pohledávky už jsou promlčené, tudíž nemohu vytvořit OP a odepsat (řada z nich je do 30 000 rozvahové hodnoty), ale mohla bych vytvořit k 31.12.06 opravnou položku alespoň na fa nepromlčené, tj. fa z 2003,2004 a daňově je odepsat (fa do výše 30 000)?


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ s živnostenským listem. Osobní auto své…

Jsem OSVČ s živnostenským listem. Osobní auto své firmy jsem po jeho plném odepsání vyřadil z obchodního majetku, ale dál ho používám i k pracovním cestám. Vím, že do výdajů na pracovní cesty smím zahrnout náhradu za spotřebované pohonné hmoty, nikoliv už tzv. základní náhradu. Jak je to ale s jinými výdaji na pracovní cesty - např. s proporcionální částí výdajů na mytí, parkování, provozní hmoty (olej, fridex), dálniční známku, povinné ručení a havarijní pojištění - vynaloženými evidentně na dosažení příjmů ? Nenašel jsem k tomu odpověď ani v § 24, písm. k, zákona o daních z příjmů ani okolo. Byl bych vám velmi vděčný za navedení.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit? Mám…

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit? Mám pozemek (ten se neodepisuje) a když k němu přikoupím část vedlejšího pozemku, jedná se o zhodnocení či o zvýšení vstupní ceny? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o pomoc. Vedu…

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o pomoc. Vedu DE v roce 2006 jsem přerušila živnost v 10.měsíci. V daňovém přiznání jsem uvedla do závazků doplatek daně - 3.962,- a do pohledávek přeplatek na OSSZ 11. 967,-. Nyní mi Fú poslal výzvu k odstranění pochybností a upravení základu daně o tyto pohledávky a závazky. Jakým způsobem to provedu? Musím opravit celé daňové přiznání a tedy základ daně nebo jen uvedu příjmy a výdaje na tyto částky a Fú mi doměří daň? Děkuji za spolupráci Koktavá Eva


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, prosím Vás o radu. Jsme FO a…

Pane doktore, prosím Vás o radu. Jsme FO a konkrétně se mi jedná o platbu záloh na DPFO v roce 2007. Není mi jasné,který řádek v daňovém přiznání je směrodatný pro výpočet záloh. Je to vypočítaná konečná daňová povinnost z ř. 74 ? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

OSVČ neplatil v roce 2006 zálohy na soc. a zdrav.…

OSVČ neplatil v roce 2006 zálohy na soc. a zdrav. pojištění, plat nepobíral, vede účetnictví. Spolu s přiznáním k dani z příjmů FO předkládá Přehled o příjmech a výdajích OSVČ pro ČSSZ, také Přehled za rok 2006 pro VZP. V obou případech vy- počtené pojistné spolu s penalem zaplatí letos. V účetnictví roku 2006 se náklady na pojistné / účet 526/ neuvedou, v roce 2007 po zaplacení pojistného se zaúčtují do nákladů. Jsou tyto náklady pro přiznání roku 2007 daňově neuznatelné, a roku 2006 se vůbec neberou v úvahu. Děkuji za odpověď. laube.jaroslav@tiscali.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. …

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. Jsem živnostník účtující v DE, plátce DPH. Koupili jsme zboží v Polsku,které jsme zaplatili kartou. Jak mám provést zaúčtování? Faktura je s jiným datem než byla provedena platba z účtu, takže vznikl kurzový rozdíl.Jak jej mám zaúčtovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, jsme rodiče jednatelů s.r.o…

Vážený pane doktore, jsme rodiče jednatelů s.r.o. Společnost vede účetnictví. Půjčíme to této společnosti finanční hotovost. Tato hotovost bude společností použita na splacení půjčky z ČSOB. Bude stačit, od nás rodičů, požadovat úrok ve výši 140 % diskontní sazby ČNB, platný v den půjčení této hotovosti? Jsme spřízněné osoby. Nebo můžeme půjčit hotovost bezúročně? Asi ne. Předem Vám děkuji za odpověď. Volfová Marie


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou roční…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou roční daň bych platila pokud bych pracovala na živnost a vydělávala 15 000 Kč za měsíc a neměla bych nic, co bych mohla zahrnout do nákladů. Také bych se chtěla zeptat, zda bych prvni rok, či dva roky žádnou daň platit nemusela. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, brzy se stanu OSVČ (NEplátce DPH) a…

Dobrý den, brzy se stanu OSVČ (NEplátce DPH) a nevím jak mám převést peníze na podnikatelský účet z mého soukromého účtu aby za peníze nakoupil SW a aby se peníze netvářili jako příjem živnostníka, ale naopak aby to byl výdaj za nakup SW? Jedná se o částku 40000Kč včetně DPH, můžu si celou částku hned odečíst od daňového základu? (na konci roku) Předem děkuji za radu, s pozdravem Briežnik Michal


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně daní z příjmu (z…

Dobrý den, mám dotaz ohledně daní z příjmu (z prodeje vozidla), prodali jsme minulý rok vozidlo se ziskem a zajímalo by mě do jaké výše nebo jestli vůbec je možné uplatnit osvobození od daně.( jedná se o fyzickou osobu). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, proclivame pro Polskou firmu u nas…

Dobry den, proclivame pro Polskou firmu u nas neregistrovanou letecke zasilky. Vzdy se musi platit v hotovosti DPH a oni pak zadaji o vraceni primo z Polska u nas v CR. Vime,ze se da firma mimo CR zaregistrovat zde,ale pro polaky je to problem neumeji Cesky ani jiny jazyk, navic ten proces je dost zdlouhavy. Muj napad by byl, dovest zasilku na nasi firmu, proclit a protoze by jsme byli platci DPH,tak by po nas Celni urad DPH nevybiral. Cela zasilka by se po procleni prefakturovala na polskou firmu treba se ziskem 1kc a na financnim urade by se vlasnte DPH vykompenzovalo dovoznim JSD a fakturou pro Polskou firmu. Je to takhle mozne? nebo chce financni urad nejdrive zaplatit DPH a pak ho treba za par dni zase vrati. Jde o velke castky, cili pokud by se to nedalo vykompenzovat,tak by bylo težké vše zainvestovat. Dekuji S pratelskym pozdravem Zdenek Vintr


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jedná se o pokladní doklad.Když mi…

Dobrý den, jedná se o pokladní doklad.Když mi přinesou doklad k proplacení a je z května.Zaplatili zboží ze svého a proplatit doklad si přinesli až v červnu. Můžu ho zaúčtovat v červnu.Daň tudíž bude o měsíc dýl./jsme čtvrtletní plátci DPH/. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně předložení ŽL. Jsme…

Dobrý den, mám dotaz ohledně předložení ŽL. Jsme domov pro seniory a zajišťujeme pro důchodce mimo jiné i jednou za 14 dní na základě smlouvy s kadeřnicí v prostorách domova kadeřnické služby. Jedná se o to, že dotyčné kadeřnici platí důchodci přímo za práci. Senioři, kteří pobírají příspěvek na péči, za tuto službu neplatí, protože příspěvek náleží ústavu. Může organizace žádat předložení živnostenského listu? A nebo už jsme to měli udělat při sepsání smlouvy? Pojali jsme totiž podezření, že dotyčná kadeřnice ŽL nevlastní. Soudíme tak z důvodu nevystavování faktur za práci pro seniory s příspěvky na péči. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: FO, vede…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: FO, vede daňovou evidenci, eviduje pohledávku za PO-a.s.ve výši 50 tis. PO nabízí na úhradu pohledávky odkup akcií v nominální hodnotě 100 tis. Jak se tato transakce promítne v daních u FO? Děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.