FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

chci se zeptat zda mám nárok na daňové zvýhodnění…

chci se zeptat zda mám nárok na daňové zvýhodnění na dítě za podmínek: žiji od 1.dubna s přítelkyní a jejími dvěmi dětmi ve společné domácnosti (nejsem jejich otec)a přítelkyně pobírá v současné době dávky soc.zabezpečení


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, ještě se vracím k předeslé…

Vážený pane doktore, ještě se vracím k předeslé otázce, ohledně úroků z poskytnuté půjčky s.r.o. od osob blízkých. Budu při výplatě těchto úroků srážet srážkovou daň ve výši 15% ? Děkuji Vám mnohokrát za odpověď a přeji Vám a celému kolektivu krásné dny. Volfová Marie



odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, ještě se vracím k předeslé…

Vážený pane doktore, ještě se vracím k předeslé otázce, ohledně úroků z poskytnuté půjčky s.r.o. od osob blízkých. Budu při výplatě těchto úroků srážet srážkovou daň ve výši 15% ? Děkuji Vám mnohokrát za odpověď a přeji Vám a celému kolektivu krásné dny. Volfová Marie


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, chceme půjčit do s. r. o.…

Vážený pane doktore, chceme půjčit do s. r. o. finanční částku. Syn je spolu s manželkou vlastníkem této společnosti. Mám následující dotaz: nechceme nějak vysoké úroky. Nejraději bychom nepožadovali žádné. Tento způsob, ale Zákon o daní z příjmů nedovoluje. Budou stačit úroky z půjčky ve výši 140% diskontní sazby ČNB platné v den půjčení hotovosti, když jsme osoby blízké? Předem Vám děkuji za odpověď. Marie Volfová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli musím…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli musím danit 2000 z brigády, když jsem v agenture podepsala, že se o zdaneni postaram sama... Dekuji za odpověď :)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Chci se zeptat co se děje s člověkem…

Dobrý den! Chci se zeptat co se děje s člověkem ktery je malý živnostník a nezaplatí 8 let dan. Je možnost domluvy s finančním úřadem nebo ne? Díky


odpovídal(a): Redakce

Prosím jak je to se stravenkami u sro,když tu…

Prosím jak je to se stravenkami u sro,když tu část,kterou má zaplatit zaměstnanec uhradíme ze zisku.Musím to zaměstnanci započítat do mzdy jako naturální příjem.Tak se to dělá u pohonných hmot u těch zaměstnaců,kterří používají služební vozidlo pro soukromé účely,neuhrazené phm ze soukromých jízd hradíme ze zisku a zaměstnanci připočítáme k dań.základu. Je to u stravenek stejné? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jak se vypočítá daň z prodeje nemovitosti,…

Jak se vypočítá daň z prodeje nemovitosti, konkrétně pozemku?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme účetní firma a obracíme se Vás s…

Dobrý den, jsme účetní firma a obracíme se Vás s žádostí ozodpovězení dotazu k níže uvedenému účetnímu případu,předem děkujeme.Paukertová, DAUPP s.r.o. Popis účetního případu : Společnost s.r.o. jejíž podnikat.činností je : - koupě zboží za úč. jeho dalš. prodeje a prodej -provádění staveb, jejich změn a odstraňování - projektování jednoduchých a drobných staveb - pronájem nemovitostí koupila v březnu 2004 pozemek v hodnotě 2 897 000,-Kč(od soukromé osoby), který byl v katastru nem.veden jako orná půda.V březnu 2005 přikoupila v hodnotě 300 000,-Kč další pozemek (také od soukromé osoby), který je přilehlý k předchozímu a rovněž se jedná o ornou půdu. Účelem pořízení těchto pozemků byla jejich úprava a následný prodej. Nákup pozemků a níže uvedené služby byly zaúčtovány jako pořízení zboží. Uvedené pozemky byly na počátku rozčleněny na 6 parcelních míst. Během let 2004-2006 byly na základě projektové dokumentace k tomuto pozemku provedeny různé stavební úpravy, např. : - vytyčení a rozdělení hranic pozemku - usazení šachet vč.zemních prací -výstavba inženýrských sítí - vybudování elektropřípojky - vybudování veřejného osvětlení - položení zámkové dlažby atd. Tyto činnosti se uskutečnily dodavatelským způsobem. Faktury byly vystaveny plátci DPH. Společnost si dle zákona DPH nárokovala. V lednu 2007 došlo k prodeji jednoho parcelního místa. V kupní smlouvě je prodejní cena uvedena ve dvou položkách : - prodej pozemku v hodnotě 800 000,-Kč bez DPH (na výpisu z katastru nem. v době prodeje je tento pozemek stále evidován jako orná půda) - prodej poměrné části inženýrských sítí a veřejného osvětlení v hodnotě 260 000,- Kč vč. 19% DPH DOTAZ : Je při prodeji postup stanovení cen ( prodej pozemku bez DPH a prodej inženýrských sítí a osvětlení s 19% DPH) správný ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak bude danit…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak bude danit studentka zisky z prodeje cenných papírů /prodaných před daňovým testem/, a zda to má nějaké další dopady / na daňové úlevy rodičů, atd. /?. Za odpověď děkuji Eva



odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, prosíme o radu. Jsme nevýdělečná…

Pane doktore, prosíme o radu. Jsme nevýdělečná organizace a budeme přecházet z DE na účetnictví. Máme část finančních prostředků v podílovém fondu.Prosíme o radu, jak při zavedení účetnictví zaúčtujeme poč.stav těchto akcií a jak budeme postupovat na konci příslušného roku v případě zvýšení/snížení ceny akcie? Moc děkujeme.


odpovídal(a): Redakce

má nárok jednatel společnosti s.r.o.(pouze odměna…

má nárok jednatel společnosti s.r.o.(pouze odměna jednatele dle smlouvy podle obchodního zákoníku) na příspěvek od zaměstnavatele na penzijní, životní pojištění, příspěvek na stravené, a jestli tyto příspěvek jsou pro společnost daňovým výdajem?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, plátce DPH natankoval benzín v…

Dobrý den, plátce DPH natankoval benzín v Německu, také u plátce DPH, má nárok na odpočet? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, zda se může…

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, zda se může poplatek za kurzovné za autoškolu použít jako daňový výdaj, když si automobil , který nakoupím, vložím do podnikání. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den.Chtela bych se zeptat,kdy mam jako…

Dobry den.Chtela bych se zeptat,kdy mam jako podnikatel povinnost platit DPH.Jak vysoky musi byt prijem.A prijem cisty nebo hruby.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně přechodu z DE…

Dobrý den, prosím o radu ohledně přechodu z DE na účetnictví. Na účto přešel klient k 1.1.2006, tj. budou se provádět úpravy ZD v přiznání (přiznání podáváme k 30.6. - daňový poradce). Jedná se mi o to, že klient má pohledávky v poměrně vysoké výši - téměř 3mil, závazky pouze necelých 200tis. Mezi pohledávkami jsou pohledávky starší ve výši cca 300tis (rok 93-04). Musí upravovat ZD i o tyto starší pohledávky nebo se lze jejich dodanění nějak vyhnout? Bohužel staré pohledávky už jsou promlčené, tudíž nemohu vytvořit OP a odepsat (řada z nich je do 30 000 rozvahové hodnoty), ale mohla bych vytvořit k 31.12.06 opravnou položku alespoň na fa nepromlčené, tj. fa z 2003,2004 a daňově je odepsat (fa do výše 30 000)?


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ s živnostenským listem. Osobní auto své…

Jsem OSVČ s živnostenským listem. Osobní auto své firmy jsem po jeho plném odepsání vyřadil z obchodního majetku, ale dál ho používám i k pracovním cestám. Vím, že do výdajů na pracovní cesty smím zahrnout náhradu za spotřebované pohonné hmoty, nikoliv už tzv. základní náhradu. Jak je to ale s jinými výdaji na pracovní cesty - např. s proporcionální částí výdajů na mytí, parkování, provozní hmoty (olej, fridex), dálniční známku, povinné ručení a havarijní pojištění - vynaloženými evidentně na dosažení příjmů ? Nenašel jsem k tomu odpověď ani v § 24, písm. k, zákona o daních z příjmů ani okolo. Byl bych vám velmi vděčný za navedení.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit? Mám…

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit? Mám pozemek (ten se neodepisuje) a když k němu přikoupím část vedlejšího pozemku, jedná se o zhodnocení či o zvýšení vstupní ceny? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o pomoc. Vedu…

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o pomoc. Vedu DE v roce 2006 jsem přerušila živnost v 10.měsíci. V daňovém přiznání jsem uvedla do závazků doplatek daně - 3.962,- a do pohledávek přeplatek na OSSZ 11. 967,-. Nyní mi Fú poslal výzvu k odstranění pochybností a upravení základu daně o tyto pohledávky a závazky. Jakým způsobem to provedu? Musím opravit celé daňové přiznání a tedy základ daně nebo jen uvedu příjmy a výdaje na tyto částky a Fú mi doměří daň? Děkuji za spolupráci Koktavá Eva


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, prosím Vás o radu. Jsme FO a…

Pane doktore, prosím Vás o radu. Jsme FO a konkrétně se mi jedná o platbu záloh na DPFO v roce 2007. Není mi jasné,který řádek v daňovém přiznání je směrodatný pro výpočet záloh. Je to vypočítaná konečná daňová povinnost z ř. 74 ? Děkuji.