FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od dubna t.r. přebírám účetnictví pro…

Dobrý den, od dubna t.r. přebírám účetnictví pro s.r.o., mohl byste mi prosím poradit, co vše budu potřebovat od dosavadní účetní (mám na mysli co si mám nastavit v sw - rozvahu, obratovou předvahu nebo zůstatky účtů)? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak zařadím automobil, který jsem…

Dobrý den, jak zařadím automobil, který jsem koupila za 38.500Kč do OM podnikatele?Celou částku jsem si uplatnila v roce pořízení 2006 do výdajů, auto je používáno pouze k podnikání, takže PHM,pojištění, opravy atp. jsou mým daňovým výdajem - vedu DE.Je k tomu potřeba sepsat zápis o vkladu do OM ještě v roce 2006?V TP je uvedeno ne mé IČO, ale RČ. Díky za odpověď. M.S.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledne §78 zákona o DPH…

Dobrý den, prosím o radu ohledne §78 zákona o DPH. Dne 16.1.2004 jsme pořídili motocykl - zařazeno do dlouh. hmot. majetku, při jeho pořízení jsme si uplatnili DPH na vstupu. A 10.4.2006 jsme ho prodali. Máme povinnost krátit odpočet v roce 2006 dle §78 odst.8, kde se píše, že za změnu účelu použití se považuje také, pokud v průběhu období pro úpravu odpočtu daně u majetku podle odst. 2 dojde k uskutečnění dodání zboží nebo převodu nemovitosti. Čemuž rozumím, že pokud během 5-ti let majetek prodám, tak musím krátit. Je to tak? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych zaúčtovat počáteční…

Dobrý den, potřebovala bych zaúčtovat počáteční jistinu u karet CCS - nová smlouva, 5.000 Kč. Děkuji moc za odpověď Alena Pokorná


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. 1) prodáváme zboží…

Dobrý den, prosím o radu. 1) prodáváme zboží a výrobky, u většiny máme poštovné nebo náklady na dobírku. Dřívější účetní dávala i poštovné a dobírku s DPH .... domnívám se však, že pokud našim odběratelům účtujeme dobírku a poštovné ve stejné výši, jaké zaplatíme my poště, tak by mohlo být klidně v sazbě 0%? Mohu účtovat tyto náklady na 604 x 601 nebo musím na 602? 2) u některých výrobků účtujeme doprovodné služby zvlášť např. grafickou přípravu. Mohu vše účtovat na 601 nebo musím na 602? 3) nakupované zboží evidujeme přes sklad, ale co se ale týče výroby, tak se účtuje na 501 a prodej 601 bez skladu. Domnívám se, že alespoň ke konci roku by se měla provést inventura a vypíchnout, to co nám zbylo k výrobě na 112. Jedná se např. o pískování dóz, kdy dózy se nakoupí (účt. na 501) a vypískují se a prodávají (účt. na 601).


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká sazba daně se…

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká sazba daně se použije při uzávěrce v hospodářském roce (květen 2007-duben 2008) a jak by se spočetly daňové odpisy, pokud se tyto sazby v daných rocích budou lišit. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, firma si půjčí od fyzické osoby …

Dobrý den, firma si půjčí od fyzické osoby finanční obnos 99tis. na cca 1 měsíc. Chci předchystat smlouvu ale nevím jaký uvést úrok, bylo mi řečeno běžný, ale co si pod tím mám předstvit a kde ho zjistím mi už nikdo nedokáže poradit.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně daru nemovitosti …

Dobrý den, mám dotaz ohledně daru nemovitosti (chalupa s č.p., ale není zde nikdo hlášen). Můj otec vlastnil asi 20 let 1/2 nemovitosti, poté v roce 2003 dokoupil druhou 1/2. V roce 2006 prodal 1/2 své dceři. Chtěl by darovat synovi zbývající 1/2, s podmínkou neomezeného užívání. Chtěli bychom poradit jakým nejlevnějším způsobem to provést. Prosím ve stručnosti všechny nutné body.(zda-li je nutný znalec, apod.)děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím bylo by mi možné vysvětlit…

Dobrý den, prosím bylo by mi možné vysvětlit toto:/vedeme účetnictví/ Příjde proforma faktura :část je zaplacena hotově a část převodním příkazem. Na faktuře je vyčíslena daň,ale je na ní napsáno,že není daňovým dokladem.1/Když tedy zaplatím zálohu, tak proforma fakturu zaúčtuju bez daně?A až příjde faktura, tak teprv vyúčtuji daň? 2/Nebo nemusím proforma fakturu zaúčtovat a jenom vytvořit převodní příkaz,popřípadě pokladní doklad a tyto doklady buď založit k výpisu a k pokladnímu dokladu?V případě bodu 1 jak zaúčtuju proforma fakturu.U druhé možnosti by jsem dala částky na 314. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, nevim, jestli pisu do spravne sekce,…

Dobry den, nevim, jestli pisu do spravne sekce, ale rada bych vedela neco vice o vyplaceni EURO CHEQUEm. Pokud tento sek prijmu, kde si ho mohu nechat proplatit? Musim na nej uvest adresu sveho trvaleho bydliste, nebo tam, kam mi ma byt zaslan? Mohu si ho nechat proplatit ve kterekoliv zemi EU? Jak zjistim, jestli je sek kryty? Dekuji predem za informace. K. Petrakova kapetrak@yahoo.es



odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, ráda bych Vás poprosila o radu. Mám…

Dobrý večer, ráda bych Vás poprosila o radu. Mám švagra, který podniká již několik let jako fyzická osoba a z podnikání má celkem vysoké příjmy. Letos začala podnikat i jeho manželka, také jako fyzická osoba, a z podnikání očekává prozatím minimální příjmy, popřípadě ztrátu. Oba dva podnikají nezávisle na sobě. Chtěla bych se zeptat, jakými způsoby by bylo možné švagrovy příjmy snížit ve spojitosti s manželčiným podnikáním. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak postupovat…

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak postupovat při poskytování příspěvku na ubytování.Co zaměstnanec musí předložit nebo zda stačí dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.Zda firma může dát příspěvek do nákladů nebo pouze přispívat ze zisku. děkuji Veberová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, provozujeme sportovní(venkovní) hřiště…

Dobrý den, provozujeme sportovní(venkovní) hřiště, lidé budou platit: 1) registrační poplatek na 1 rok 2) pronájem hřiště 3) zapůjčení sportovního nářadí Jaké budou sazby DPH u jednotlivých položek? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: FO…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: FO,plátce DPH provádí montážní práce.Pokud tyto práce provádí na objektu pro bydlení, účtuje 5%DPH. Něktěří odběratelé požadují rozepsat základ daně na práci, materiál a dopravu materiálu.Mám za to, že všechny tyto položky jsou součástí jednoho základu daně, a i při jejich rozpsání bude u všech 5% DPH, protože vstupují do zakázky pro bydlení.Je tento postup správný? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v bytovém domě ,dříve bytového…

Dobrý den, v bytovém domě ,dříve bytového družstva si část bytů odkoupili vlastníci bytů do osobního vlastnictví,část bytů zůstalo ve vlatnictví družstva,které se stalo zároveň členem společenství vlastníků. Předpokládám, že máme povinnost vést i nadále družstevní účetnictví. Dále povedeme účetnictví SVJ. Jakým způsobem se promítne příspěvek do FO a zálohy na služby bytového družstva jako člena SVJ v účetnictví bytového družstva ? Děkuji za odpověđ.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, potřebovala bych vědět, v jaké…

Dobrý večer, potřebovala bych vědět, v jaké sazbě DPH je prodej kopečkové nebo točené zmrzliny. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den přeji. Jsem zaměstnán ve společnosti s…

Dobrý den přeji. Jsem zaměstnán ve společnosti s r.o. a zároveň jsem jednatelem a spolumajitelem s 50%ním obchodním podílem. Ze společnosti budu odcházet a mám tedy nárok na 50% obchodního podílu. Z čeho se tento podíl počítá? Dodávám, že vklad můj a spolumajitele činí á 100.tis Kč. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotazy: Vedu DE, a chci podat…

Dobrý den, mám dotazy: Vedu DE, a chci podat dodatečné přiznání k DPFO za r.2005 z důvodu přechodu na %výdaje v r.2006. Musím dodanit pohledávky a závazky přecházející do r.2006,znamená to že i úvěr (v roce 2005 jsem si koupila prostřednictvím GE Money multiservis ojeté vozidlo a vzala si úvěr na úhradu kupní ceny vozidla a tento úvěr je na 36 měsíců)? Mám auto zařazeno jako DHM (p.C.165tis a do výdajů (vedu DE)jsem si dávala úroky+pojištění auta + uplatňovala odpis (na ř.106 DP). A ještě se chci ujistit jestli u zprostředkovatelské činnosti se uplatňují výdaje 50%? Moc děkuji za odpověď. Hezký den. S.V.


odpovídal(a): Redakce

Jsem zaměstnán a kromě toho mám živnostenský list…

Jsem zaměstnán a kromě toho mám živnostenský list na "nakup zboží za účelem dalšího prodej a prodej" - konkrétně prodávám hardware a software. OSVČ je VEDLEJŠÍ zdroj příjmů, nicméně jsem se dobrovolně zaregistroval jako plátce DPH, protože mnozí zákazníci jsou rovněž plátci DPH. (Výkaz DPH podávám čtvrtletně.) Před časem jsem napsal knihu. Odměna za ní je ve smlouvě mezi mnou a nakladatelem stanovena pevnou částkou za každý výtisk. Nyní jsem obdržel první vyúčtování za prodané výtisky. Ani účetní nakladatele i další osoby, kterých jsem se ptal, neví jak správně postupovat. a) Platí, že odměna za prodané výtisky jako příjmy podle autorského zákona nemá s DPH u mě nic společného. Pokud ANO, jak správně odměnu mezi mnou a nakladatelem provést (vyúčtovat)? b) Nebo musím na tuto částku vystavit fakturu a z dané částky odvést DPH. Pokud ano, je sazba DPH 5 procent jako u knih, nebo 19 %? (Je mi jasné, že příjmy za tyto knihy v každém případě potom budou uvádět ve svém daňovém přiznání.) Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat…

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat při zasílání zboží na dobírku na Slovensko konečným spotřebitelům - fyzickým osobám neplátcům DPH. Jaký je zde režim DPH? Děkuji za odpověď Lenka Bubeníková



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.