FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

ukončení spolupráce

Mám firmu a manžel je veden jako spolupracující osoba, jelikož obchody váznou a zisk je téměř nulový, uvažujeme o tom, že s manželem ukončím spolupráci a on se zaregistruje na ÚP. Já jej musím odhlásit ze soc. a zdr.poj. A to je vše? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

plátce či neplátce daně

Plátce či neplátce? Toď otázka. Dobrý den. Četl jsem odpovědi ohledně této problematiky, ale odpovědi jsem se dopátral tak napůl. Obdobně jako již jeden uživatel zde uvažuji nad podnikáním, ale mám trochu jiné postavení vůči uživateli, který sem psal příspěvek přede mnou. Uvažuji o tom, že bych si zřídil živnostenský list na servis PC a občasný nějaký prodej komponent. Kompletně bych tuto činost bral jakou "vedlejšák", protože mám jiný hlavní pracovní poměr. V případě výše zmiňovaném prodeji bych chtěl nakupovat přímo od distributorů případně velkoobchodů a za mírně zvýšenou cenu pak dále prodávat. U některých distributorů (velkoobchodů) lze nakupovat bez DPH a z některých nelze. Prodej by byl převážně pro obyčejné koncové uživatele (časem i možná firmy dle rozjezdu podnikání). Potřeboval bych proto poradit, co by pro mne bylo výhodné a co nevýhodné z hlediska plátce či neplátce DPH. Mockrát předem děkuji za Vaší odpověď.



odpovídal(a): Redakce

sleva na dani

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je možné využít slevu podle §6 odst.6 ZDSIL i u zaměstnaneckých vozidel, za která je pro zaměstnavatele výhodnější platit roční daň než denní. Děkuji za odpověď. Marie


odpovídal(a): Redakce

vodné a stočné

Dobrý den, prosím o radu. Jak správně zaúčtovat fakturu za spotřebu vody? Vodné na 502/321, stočné 518/321, nebo mohu zaúčtovat celkovou fakturu na 502/321? Moc děkuji za odpověď. Mašková D.


odpovídal(a): Redakce

auto na úvěr

Dobrý den,jsem spol. s r.o. a v měsíci září jsme zakoupili osobní automobil v celkové hodnotě 194 900 s DPH,na který jsme si vzali úvěr (48 splátek * 5 964,- Kč). Můžete mi poradit, jak budeme postupovat s účtováním? Auto zaúčtuji na pořízení majetku v hodnotě ceny bez DPH tj.163 781,51 Kč a budu uplatňovat odpisy? A jak se bude účtovat úvěr a měsíční splátky? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daně

Dobrý den, rada bych se zeptala, na zdanění pri prodeji bytu. V byte, ktery budu prodavat bydlim trvale cca 12 let s tím, že poslední 3 roky mam byt v osobnim vlastnictvi. Vim, ze budu v kazdem pripade platit 3% daň z prodeje nemovitosti. Prodejni cena (tržní) bude jistě vyšší než by byla cena odhadní a také vím, že z tohoto rozdílu obou cen se platí 15% daň. Existují pry vsak urcité situace, kdy je prodavajici zprosten od placeni teto 15-ti % daně. 1) Muzete mi, prosim, rici, ktere případy to jsou? Hraje roli např. to, jak dlouho v bytě bydlím? Penize ziskane prodejem bytu urcite(alespion castecne) pouziji k nakupu nove nemovitosti k bydlení. 2) Paklize bych byla od 15-ti % dane osvobozena, bylo by mou povinnosti zajistit odhad nemovitosti?


odpovídal(a): Redakce

místo plnění a daň

Dobrý den, naše firma zpracovala studii připojitelnosti fotovoltaické elektrárny pro německou firmu,registrovanou v SRN k DPH.Místem výstavby FVE je ČR. Studie byla zpracována pro potřeby vydání stavebního povolení.Stavební úřad i ostatní instituce vyjadřující se ke stavevnímu povolení jsou v ČR. Bude faktura ze studie s DPH? Děkuji předem za odpověď.Kunová


odpovídal(a): Redakce

nárok na odpočet

Dobrý den, můj klient na začátku září obnovil přerušenou živnost, v domnění že automaticky se mu obnoví i registrace k DPH.Vyvedla jsem ho z omylu, takže se k DPH už registroval, ale o měsíc později.Zajímá mě, jak to bude s uplatněním DPH před registrací, jedná se o velké částky na opravy pronajatých prostorů, doposud měl pouze výdaje a žádný příjem. Předem děkuji za odpověď.E.S.


odpovídal(a): Redakce

uplatnění odpisů

Pro daňové přiznání z nájemního domu získaného restitucí jsem po celou dobu do roku 2008 používal starý koeficient 2,25% a zcela jsem přehlédl změny v zákoně o dani z příjmů. Nyní mám v domě investice (rekonstrukce elektrorozvodů, změny vytápění) a tedy dochází ke zvýšení vstupní ceny. Mohu za rok 2009 uplatnit pro zvýšenou vstupní cenu ze zůstatkové ceny použít koeficient 3,4 % pro 5. skupinu? Nebudu mít problém,že jsem tento koeficient již nepoužil v minulých letech? Dík za odpověď. Kreidl


odpovídal(a): Redakce

odměna předsedy SVJ

Společenství vl. jednotek mi jako předsedovi odhlasovalo odměnu ve výši 600Kč/měs. Mám nějakou daňovou povinnost. Nebo platit Zdr. a soc.Jinak mám trvalý pracovní poměr. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

danění akcií

Dobrý den Začal jsem obchodovat přes internet na RM-systému s akciemi.Chci se zeptat když nebudu držet akcie víc jak půl roku musím odvádět daň ze zisku?V jaké výši?A musím tuto daň odvést jestli že jsem zjískané prostředky opět vložil do dalších akcijí a nevým jaký bude výnos?Jsem zaměstán,tak že zaměstnavatel za mě odvádí povinné odvody a další výdělečnou činnost nemám. Děkuji za odpověď Krejčík Martin


odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem

Vážený pane doktore, osoba OSVČ má živnostenský list na činnost finančních a ekonomickýcg poradců. Do 31.12.2008 vedla daňovou evidenci. V roce 2009 od l.l.2009 by přešla na účetnictví. Uplatnila by §23 odstavec 13 Zákona o dani z příjmů. musí se tato změna hlásit na FÚ, nebo stačí až při podání daňového přiznání za rok 2009? Další má otátka zní: bude moc uplatnít §7, odstavec 7, pís.b), tj. 60% výdajů z příjmů? Pro sociální a zdravotní pojištění uplatní také tyto výdaje ve výši 60% z příjmů? Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď a přeji Vám dobré zdraví. M.V. 14 by


odpovídal(a): Redakce

zálohová faktura

Dobrý den pane doktore, chci se zeptat, zálohová faktura musí mít stejné náležitosti jako řádný daňový doklad? Jedná se mi o náležitosti vymezené v zákoně o DPH paragraf 28, jestli se tento paragraf vztahuje i na zálohové faktury? Děkuji za odpověď. Novák


odpovídal(a): Redakce

darování dcerám

Dobrý den, Jsem majitelkou nemovitosti, kterou bych chtěla věnovat stejným dílem dvěma dcerám. Jedna z nich pak druhou vyplatí částkou odpovídající odhadu ceny nemovitosti. Jaké daně bude nutné zaplatit (darovací, z převodu, z příjmu)? Děkuji, A. Fasseová


odpovídal(a): Redakce

místní příslušnost k dani

Dobrý den, zajímala by mě pravidla určování příslušnosti k Finančnímu úřadu kde jsem povinen podat přiznání. Přestěhoval jsem se, sídlo firmy však zůstalo v místě původního bydliště. Dańové přiznání podávám v místě bydliště, sídla firmy, nebo na libovolném FÚ na území ČR?


odpovídal(a): Redakce

podklady pro inventuru

Dobrý den, mám dotaz ohledně povinnosti mít výpis z katastru nemovitostí k datu provedení inventarizace. Zda má auditorská společnost právo po mně chtít, abych k inventarizaci pozemků měla pořízený výpis z katastru nemovitostí.Je mi jasné, že dle toho provedu inventarizaci, ale jaký zákon mi tuto povinnost ukládá, či z čeho tato povinnost vyplývá.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

účtování o změně projektu

Dobrý den pane doktore, jak se zaúčtuje tento případ: Platba za vypracování změny projektové žádosti dokumentace k projektu ,,Zlepšení tepelně technických vlastností obvodových konstrukcí budov ISŠ Vysoké nad Jizerou. Cena 35 700 Kč. Nevím, jestli to mám zaúčtovat jako součást pořizovací ceny nebo na položku ostatní služby? Děkuji za odpověď. Zdraví Novák.


odpovídal(a): Redakce

obrat pro registraci

Musí se registrovat zubařk DPH, který má pouze osvobozená plnění, když překročí obrat 1mil.


odpovídal(a): Redakce

vyplnění přiznání

Dobrý den, zpracovávám přiznání k dani z převodu nemovitosti. V novém bytovém domě jsme prodali nebytovou jednotku - komerční prostor podnikateli, fyzické osobě nezapsané v OR, tedy na IČO. Je správně vyplněná příloha, kde jsme jako kupujícího uvedli fyzickou osobu (jméno FO a rodné číslo) nikoliv právnickou osobu?


odpovídal(a): Redakce

pojistné důchodce

Dobrý den, jsem OSVČ od roku 2006. Letos od října pobírám řádný starobní důchod. Současnou činnost( na základě smlouvy) chci ukončit k 31.1.2010. Zálohy na sociální pojištění platím cca 5000,- měsíčně. Mé příjmy jsou už několik let stejné. Dotaz: Jsem povinna platit zálohy ( a v jaké výši) na pojistné v případě, že nebudu mít přerušenou činnost, ale žádný jistý příjem (pouze nahodilé příjmy)? Nebo je lépe činnost přerušit a poté obnovit? A jak je to u zdravotního pojistného? Moc děkuji za odpověď.