FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

daňové náklady

Dobrý den p. doktore, prosím Vás když přerušil podnikatel podnikání 30. 6. 2009 a 15. 9. 2009 obnovil podnikání, platil ještě 15. 7. 2009 telefon a měl vydání s reklamaci, která se táhla 3 měsíce, může si tyto platby dát do nákladů? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

stravenky

Dobrý den, prosím chceme zaměstananci poskytnout stravenku v hodnotě 100 Kč. Budeme mu jí hradit v plné výši - nebudeme tedy od něj požadovat žádnou úhradu. Víme jak s daňovými náklady zaměstanavatele, ale nevíme, jak je to u zaměstnance-nevstupuje náhodou nějaká část tothoto našeho příspěvku do jeho zdanitelného příjmu? Děkuji Nina Vrkočová



odpovídal(a): Redakce

forma podnikání

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je s ohledem na daně lepší podnikat jako fyzická nebo právnická osoba(s.r.o.). A jaké rozdíly kromě sazeb jsou? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka a přiznání k dani

Dobrý den, mám dotaz ohledně "Prohlášení poplatníka k dani". V současné době jsem evidována na ÚP. Budu si přivydělávat na DPP do 4 tis.Kč měsíčně. Zatím jsem zde prohlášení k dani nepodepsala. Vím, že pokud bych měla pouze tento příjem, bude výhodné prohlášení podepsat. Co se však stane, pokud nastoupím do zaměstnaneckého poměru a dále budu chtít mít brigádu na DPP? V zaměstnaneckém poměru bych jistě měla vyšší příjem a bylo by výhodnější mít podepsané prohlášení zde. Jak bych pak takovou situaci měla řešit? Šlo by zrušit po nástupu do zaměstnání prohlášení u DPP a podepsat si ho u nového zaměstnavatele? Dále se chci zeptat, zda budu muset podávat daňové přiznání, pokud do konce roku nastoupím do zaměstnání a budu dále vykonávat přivýdělek na DPP? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

uznatelnost daru

podnikatel daroval sportovnímu klubu dar ve výši 40000,--Kč. SK se zavazuje umístit bezplatne podnikatelovu reklamu. Můze si i tak odecist podnikatel dar ve vysi 40000,- od zakladu dane?


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit daň

Dobrý den Před 2 lety jsem zdědila družstevní byt. Trvale v něm byla přihlášena maminka, která zemřela. Od její smrti v něm dále bydlela dcera, která tam měla i trvalé bydliště. Nyní byt prodáváme a ihned kupujeme jiný. Chtěla bych vědět, zda se na nás vztahuje povinnost platit daň z prodeje nemovitosti. Děkuji za odpověď Jana


odpovídal(a): Redakce

prodej grážového stání

Dobrý den, kupujeme garážové stání pod domem, prodávající jej koupil před rokem a půl samostatně navíc a prodává jej za stejnou cenu za kterou jej koupil. Prodej si organizuje sám s pomocí přátel,my jako kupující sice víme na co si dát pozor, ale... Zajímá nás,jak se to promítne v dani z přijmu FO /není zde pět let od nabytí/a v dani z převodu z nemovitosti. Děkujeme Vám


odpovídal(a): Redakce

splatnost dokladu

Dobrý den, splatnost faktury, která je 30 dnů běží od okamžiku vyhotovení faktury dodavatelem nebo okamžiku doručení faktury odběrateli (tedy fyzického převzetí faktury)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů ze zahraničí

Dobry den, pracuji v Rakousku jako zdravotni sestra a rada bych vedela, zda musim odevzdavat danove priznani zde v Ceske republice. Tento problem jsem resila na jare na mistnim financnim urade a bylo v tom mhoho nejasnosti, nikdo mi nakonec nebyl schopen poradit. Kolegyne mely stejny problem, kazdy financni urad podal jine informace. Dekuji. Veronika Pavlasova


odpovídal(a): Redakce

studium a náklady

Jsem pouze OSVČ,nejsem nikde zaměstnán,je mi 29 let. Studuji dálkově školu za účelem získání titulu MBA.Je možné školné ve výši 150tisíc Kč+DPH ročně považovat za daňově uznatelný výdaj za účelem získání a udržení příjmů? Po ukončení studia zřídím další obor volné živnosti-podnikatelské poradenství. V zákoně se mi podařilo najít pouze ustanovení ohledně zkoušek:Dle §24odst.2 písm.zo)jsou výdaje (náklady) vynaložené poplatníkem s příjmy podle § 7 na uhrazení úhrad za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání podle zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, které souvisí s podnikatelskou nebo jinou samostatně výdělečnou činností poplatníka, nejvýše však 10 000 Kč. O školném je pouze zmínka v §35ba odst.1písm.f):daň vypočtená podle § 16, případně snížená podle § 35, 35a nebo § 35b za zdaňovací období se snižuje o částku 4 020 Kč u poplatníka po dobu, po kterou se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, a to až do dovršení věku 26 let nebo po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání až do dovršení věku 28 let. Dobou soustavné přípravy na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem se rozumí doba uvedená podle zvláštních právních předpisů14d) pro účely státní sociální podpory. Předem velmi děkuji



odpovídal(a): Redakce

odpočet daně

Dobrý večer p.doktore, mohu si odečíst DPH ze zálohové faktury, když je vyčíslen ZD a DPH, podnikatel neposlal již daňový doklad a ani konečnou fakturu s vyúčtováním DPH. Vedu daňovou evidenci. Myslím si, že by měl zaslat konečnou fakturu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

pořízení auta na úvěr

Pane doktore, vzali jsme si úvěr od nebankovní organizace na koupi os.auta dne 3.9.2009. Splatnost první splátky úvěru je 3.10.2009. Do nákladů letošního roku zahrneme 3 nebo 4 splátky? Jsme PO, vedeme účetnictví. Děkujeme.


odpovídal(a): Redakce

základ pro pojistné

Dobrý den, pane doktore,děkuji za odpověď ohledně přechodu DE na účetnictví,a uplatnění výdajů ve výši 60%. Ještě mám otázku, když uplatním výdaje ve výši 60% ze zisku na př. zisk 100.000,- Kč z toho výdaje uplatněné 60% tj. výdaje uplatněné % by byly 60.000,- Kč,základ daně 40.000,- ---------------------------------------------------- Mohu těchto 40.000,- použít i pro výpočet sociál. a zdravotního pojištění? Předem Vám děkuji za odpověď. M.V.


odpovídal(a): Redakce

danění přímů ze zahraničí

Dobrý den, mám dotaz ve věci daní. Jsem česká OSVČ s trvalým pobytem na území ČR a zároveň jediným majitelem a jednatelem ve slovenské s.r.o., jsou to podobné druhy podnikání, předpokládám, že si sám sobě v tomto případě nekonkuruji. Na území ČR se zdržuji převážnou většinu času. Podle informací z českého finančního úřadu musím zdanit 15% daní veškerý mně vyplacený zisk ze slovenského s.r.o., který již ale byl zdaněn 19% slovenskou sazbou daně PO. Naproti tomu vyjádření slovenského FÚ je takové, že se prostě zaplatí 19% daň z příjmu PO na Slovensku a vyplacený zisk komukoliv (čech, arab, bulhar, to je jedno) se již dále nedaní. Tedy: český FÚ chce dalších 15% z již jednou zdaněných peněz, slovenský FÚ je nechce. Jak to tedy je? Děkuji za laskavou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů ze zahraničí

Dobrý den, mám dotaz ve věci daní. Jsem česká OSVČ s trvalým pobytem na území ČR a zároveň jediným majitelem a jednatelem ve slovenské s.r.o., jsou to podobné druhy podnikání, předpokládám, že si sám sobě v tomto případě nekonkuruji. Na území ČR se zdržuji převážnou většinu času. Podle informací z českého finančního úřadu musím zdanit 15% daní veškerý mně vyplacený zisk ze slovenského s.r.o., který již ale byl zdaněn 19% slovenskou sazbou daně PO. Naproti tomu vyjádření slovenského FÚ je takové, že se prostě zaplatí 19% daň z příjmu PO na Slovensku a vyplacený zisk komukoliv (čech, arab, bulhar, to je jedno) se již dále nedaní. Tedy: český FÚ chce dalších 15% z již jednou zdaněných peněz, slovenský FÚ je nechce. Jak to tedy je? Děkuji za laskavou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

náležitosti dokladu

Dobrý den, pokud se stanu plátcem DPH od 1. listopadu 2009 a faktura od mého dodavatele přijde 5. listopadu 2009, kde nebude uvedeno mé DIČ pouze bude uvedeno mé IČO – vadí to? Nebo se to toleruje, když jsem plátcem DPH krátce a můj dodavatel o tom nevěděl? Nebo je má povinnost dodavatele o tom ihned informovat? Děkuji mnohokrát za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

výdaje k příjmu

Dobrý den, jsem majitelem RD,po 2 letech od koupi ho budu z rod.důvodů prodávat.Za 2 roky došlo k velké rekonstrukci.Můžu si částku vynaloženou na rekontrukci dát do výdajů oproti prodejní ceně a jen z rozdílu zaplatit 15% daň?Děkuji a přeji pěkný den


odpovídal(a): Redakce

náklady řízení

Dobrý den. Můžete mi sdělit kam v účetnictví zaúčtovat náhradu nákladů řízení, kterou máme zaplatit žalobci a zda uvedené náklady jsou daňové či nikoli?


odpovídal(a): Redakce

nárok na odpočet

Dobrý den,vedu účetnictví fyzické osobě,která je již ve starobním důchodě a je plátcem DPH-čtvrtletním .V srpnu si koupil nový osobní automobil a nevím,zda mu můžu uplatnit celý odpočet DPH na tento vůz?Od začátku roku nemá žádné uskutečnitelné plnění na výstupu,teď mi dodal jen fakturu za vozidlo a PHM,takže na přiznání bude mít jen přijaté plnění a to za osobní automobil.Děkuji za odpověď.y.


odpovídal(a): Redakce

náležitosti dokladu

Dobrý den pane doktore, ještě se vracím k zálohové faktuře. Pokud tedy nebude mít zálohová faktura náležitosti vymezené v ZDPH paragrafu 28, kromě údajů o DPH. Např. nebude na zálohové faktuře uvedený DIČ dodavatele a přitom je plátcem DPH – mám dodavateli dát zálohovou fakturu opravit nebo jí mohu zaúčtovat? Děkuji za odpověď. Novák