FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

ukončení podnikání

Dobrý den, v případě, že fyzická osoba - podnikatel v roce 2009 odchází do ,,předčasné penze", jak je to v případě, že: a) ukončí podnikatelskou činnost a má zásoby zboží (třeba dodanit?) + má neprodejné zboží - rozbité, poničené, pořízené např. v roce 2002, jakým způsobem odepsat? b) nezruší živnost, ale jako penzista si smí vydělat pouze jako OSVČ na vedlejší prac.poměr viz limit 56.532,--Kč? po dobu 2 let? Děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

odpočet daně

Dobrý den, zaměstnaci předkládají k vyúčtování ze služebních cest doklady, kde je uvedeno v textu ubytování se snídaní nebo s polopenzí a DPH 9% za celý doklad bez rozdělení částky za ubytování a poskyt.stravu. Mohu si odečíst DPH 9% na vstupu s celé částky?



odpovídal(a): Redakce

pořízení auta do podnikání

Dobrý den, vedu daňovou evidenci,jsem plátcem DPH.Chci si koupit osobní auto na úvěr a zařadit ho majetku firmy.Co vše si z úvěru můžu dát do nákladů?Můžu si uplatňovat DPH? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

výdaje při prodeji nemovitosti

Dobrý den, koupil jsem RD,zrekonstruroval ho a teď ho budu z rodin.důvodů po 3 letech prodávat.Vím,že musím zaplatit daň z příjmu,daň z nemovit.Můj dotaz je zda si do daňového přiznání oproti příjmům můžu dát do výdajů částku za rekonstrukci a teprve z rozdílu odvést 15% daň? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den


odpovídal(a): Redakce

uplatnění dokladů

Dobrý den, prosím o radu, jak mám naložit s doklady, které se vztahují k období 2měsíců,na které jsem činnosti přerušila?Faktury chodily dál....Mohu je uplatnit jako náklady v měsíci, kdy jsem opět obnovila podnikání?A jak je to s DPH? Prosím o radu.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem z příjmů

Dobrý den, (OSVČ, vede daň. evidenci, plátce DPH, zaměstnává 2 zaměstnance)kamarád (taky OSVČ) mu řekl, že když zaměstnává pracovníky už není OSVČ ale podnikatel a tudíž nemá nárok na uplatnění paušálních výdajů 50%. Je to možné? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

odpočet úroků

Dobrý den, syn v červnu 2007 uzavřel s bankou hypoteční smlouvu na nákup pozemku s perspektivou výstavby RD. Jak je to s uplatňováním § 15 odst. 3 písm. b) zákona o daních z příjmů ( do kdy může uplatnit snížení základu daně o úrok z hypotečního úvěru a do kdy musí výstavbu RD realizovat nebo stačí jen předložit projekt a také do kdy?). Za roky 2007 a 2008 si tyto úroky uplatnil, ale vzhledem k jeho finanční situaci nebude moci v nejbližším období realizovat výstavbu RD. Děkuji předem. Vladimír


odpovídal(a): Redakce

účtování obchodů s měnou

Dobrý den, prosím o radu jak zaúčtovat tento případ: Firma převede z účtu např. 2000 EUR na účet druhé firmy, s kterou má podepsanou "Rámcovou smlouvu o bezhotovostních obchodech s cizí měnou". Druhá firma vystaví "Konfirmaci - doklad o sjednání obchodu", kde je uvedeno, jakým kurzem bude konverze provedena. Zatím účtuji výdej EUR kurzem ČNB na účet 261/221... a příjem v Kč 221.../261 + kurzové rozdíly 563/221... s tím, že doklad o sjednání obchodu mám přiložený u bankovního výpisu. Nevím jestli to účtuji správně. Děkuji za odpověď. Altová


odpovídal(a): Redakce

OP k pohledávce

21.9.2006 jsme vystavili fakturu na byt.družstvo na 104135,- se splatností 5.10.2006.Zaplatili nám 50400,-. Nezaplaceno k dnešnímu dni je 53735,-. Můžu vytvořit zák.opravnou položku ve výši 20% tj. 10747,- 558/391. A příští rok před promlčením do října zrušit opravnou položku 391/558 a udělat odpis pohledávky 546/311(daňově 10747,-a nedaňově 42988,-)?Anebo mám letos udělat účetní opravnou položku ve výši 100% (ale jenom 20%daňově). Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

vyměřovací základ

Manžel je OSVČ,který má příjem z podnikání a příjem z fotovoltaické elektrárny na kterou uplatňuje 5+1 let osvobození od daně z příjmů.Podléhá tento osvobozený příjem odvodům sociálního a zdravotního pojištění,když vyměřovacím základem osvobozených příjmů je 0 ?Děkuji



odpovídal(a): Redakce

nárok na odpočet

Dobrý den pane doktore, moc Vám děkuji za odpověď na předchozí dotaz k odpočtu DPH za osobní auto. Takže za 3.čtvrtletí mu udělám přiznání na DPH nulový (vstupy i výstupy). Můžu pak DPH za auto uplatnit v plné výši ve 4.čtvrtletí,když už bude mít i výstupy?Který § to v ZDPH řeší,když nastane taková situace u plátce DPH?Ten pán- OSVČ trvá na tom,abych mu přiznání uděla i bez výstupů za 3.čtvrtletí!Já to samozřejmě odmítám, což se mu dost nelíbí. Vozidlo má pořízený na IČO a je přihlášený k silniční dani.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

danění odměny v družstvu

Dobrý den,vedu účto družstvu a spol.vlast.Členové družstva si schválili odměnu do 20000kč na osobu.Jedna členka je zaměstnaná(není živnostník)u jiné firmy a nevíme jestli má zdanit a zaplatit SP,ZP za tuto odměnu ve výši 20000.Víme,že příjmy jsou osvob.do 20000kč.Splňuje tuto podmínku.Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

poskytnutí služby neplátci

Dobrý večer pane doktore, chtěla bych se vrátit k otázce, kt. jsem Vám položila asi před 14 dny, pro jistotu kopíruji otázku i odpověď: Otázka: Dobrý večer, FO, plátce DPH má podepsanou smlouvu na provedení služby s firmou se sídlem ve Spojených Arabských Emirátech, ovšem tato firma má pobočku i v ČR. Domnívám se, že vystavená faktura bude i s DPH (místo plnění v ČR kvůli existenci české pobočky), mám pravdu? A ještě mám jeden dotaz ohledně uplatňování nároku na odpočet DPH ... platí stále, že nárok na odpočet u nákupů lze uplatnit nejpozději za poslední zdaňovací období kalendářního roku, ve kterém byl nákup uskutečněn (mám na mysli řádná přiznání) ... nějak jsem to v zákoně nenašla. Děkuji za odpověď. Odpověď: Pokud je na objednávce nebo ve smlouvě ivedeno české DIČ, jdná se o plnění mezi českými plátci DPH a tudíž budete účtovat s českým DPH. Nárok na odpočet DPH řeší §73 DPH. Novela odst.11 zrušila právo uplatnit odpočet v posledním zdaňovacím období. Nyní jej lze uplatnit do 3 let od konce zdaňovacího období, ve kterém mohl být nárok uplatněn (srov. § 73, odst.12 ZDPH). Můj nynější dotaz zní takto : Zjistila jsem, že uvedená zahraniční firma neuvedla ve smlouvě žádné své DIČ ... bude v takovémto případě místo plnění služby (poradenství) v zemi příjemce služby (Spojené Arabské Emiráty), tudíž bez DPH (v DP ř. 25)? A jak je to s ostatními náklady dodavatele (letenky, vízum, ubytování v hotelu), které bude fakturovat odběrateli ... berou se jako součást poradenství nebo se to považuje za samostatné plnění, kde je nutné vypočíst a odvést DPH. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

danění ostatních příjmů

Dobrý den, svojí neznalostí (která neomlouvá) jsem se pravděpodobně dostal do problému s daněmy který nevím jak řešit. Můj problém je následující: Letos na jaře jsem začal obchodova na internetu. Předmětem obchodu bylo "překupnictví" zboží z číny na serverech jako aukro. Činost probýhala několik měsíců s celkovým obratem do 300000, pak jsem toho nechal. Za celou dobu jsem nevystalil jediný doklad a nemám moc informací co jsem vlastně v zahraničí koupil. Jediná cifra kterou znám přesně je celkový obrat, který zjistím na aukru. Z různých diskusí jsem pochopil, že se jednalo o nedovolené podnikání a překročil jsem částku která je osvobozená od daní. Předpokládám, že příští rok mi přijde předvolání na daňový úřad a budou požadovat vysvětlení. Rád bych snížil můj "prohřešek" a pokusil se ho alspoň částečně napravit. Je možné ten příjem nějak zamontovat do DP? Díky moc za odpovědi. P


odpovídal(a): Redakce

danění ostatního příjmu

Dobrý den, svojí neznalostí (která neomlouvá) jsem se pravděpodobně dostal do problému s daněmy který nevím jak řešit. Můj problém je následující: Letos na jaře jsem začal obchodova na internetu. Předmětem obchodu bylo "překupnictví" zboží z číny na serverech jako aukro. Činost probýhala několik měsíců s celkovým obratem do 300000, pak jsem toho nechal. Za celou dobu jsem nevystalil jediný doklad a nemám moc informací co jsem vlastně v zahraničí koupil. Jediná cifra kterou znám přesně je celkový obrat, který zjistím na aukru. Z různých diskusí jsem pochopil, že se jednalo o nedovolené podnikání a překročil jsem částku která je osvobozená od daní. Předpokládám, že příští rok mi přijde předvolání na daňový úřad a budou požadovat vysvětlení. Rád bych snížil můj "prohřešek" a pokusil se ho alspoň částečně napravit. Je možné ten příjem nějak zamontovat do DP? Díky moc za odpovědi. P


odpovídal(a): Redakce

dodání zboží

Dobrý den, potřebuji poradit jak postupovat v případě,když potřebuji vyfakturovat zboži firmě mimo EU a zboží zůstane v tuzemsku, nebudeme mít doklad o překročení hranice.Vyúčtovat s DPH ?.A jak postupovat ,v případě ,když jsme již minulý měsíc vystavili fakturu bez DPH. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

náležitosti dokladu

Prosím o informaci, jaké náležitosti musí mít daňový doklad, který obdržím od dodavatele ze zahranicí (oba subjekty jsou plátci DPH). Musí zde být uvedeno i moje DIC?


odpovídal(a): Redakce

náležitosti dokladu

Dobry den,prosim o informaci, ohledne nalezitosti dokladu.Firma zmenila nazev a adresu z AAA na BBB k 1.10. K 21.9. bylo nakoupeno zbozi, informace na fakture jsou jiz na novy nazev i sidlo spolecnosti. Ico je vporadku. Je potreba zadat o opravu udaju na danovem dokladu dodavatele? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

darování a daně

Dobry den, prosim o prehled dani, ktere musi byt zaplaceny v pripade bezplatneho prevodu (tj. formou daru) casti nemovistosti z matky na syna. Tyka se i tohoto bezplatneho prevodu dan z prevodu nemovitosti a darovaci dan, je-li prevod v teto prime linii?


odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitosti a daň z příjmů

Dobrý den,chtěla bych poradit ohledeně prodeje nemovitosti. Nemovitost jsem koupila na hypotéku 2,2 mil Kč v r.2007 s tím, že ji budu užívat k trvalému bydlení. Nemovitost vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci, aby jí bylo možné užívat.Ze zdravotních důvodů však k rekonstrukci nedošlo, já jen splácím hypotéku. Rozhodla jsem se nemovitost v příštím roce přenechat zájemci jen za zůstatek hypotéky (převod na nového vlastníka za stejných podmínek). Tzn.nemovitost nebudu vlastnit 5 let, ani jsem v ní nebyla trvale hlášena. nejedná se o žádný spekulativní prodej se ziskem, naopak to, co jsem již splatila není součástí prodejní ceny. Budu muset platit kromě 3% daně z převodu nemovitostí i daň z příjmu, když žádný příjem z prodeje mít nebudu? Děkuji Iva Kubovská