FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

poplatník daně

Dobrý den, Prosím o radu ohledně daně z převodu nemovitosti. Jedná se o koupi bytu v novostavbě. Zprostředkovatelem koupě byla realitní agentura, ale prodávajícím je stavební firma, která bytový dům postavila. Byt nebyl užíván. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, chtěl bych radu pro kamaráda, má dostat po zemřelém rodinném příslušníkovi větši sumu peněz ze zahraničí, Je to v eurech, potřeboval by vědět, jak se vyhnout placení daní, jestli existuje možnost zřízení účtu někde v zahraničí, třeba v daňovém ráji a jestli by pak nemusel platit daně? A jestli by to bylo výhodnější v zahraničí? Děkuji. S pozdravem. Radim Zeťák



odpovídal(a): Redakce

odklad daně

Dobrý den, je možné zažádat na Finančním úřadu o odklad platby daně z převodu nemovitosti? 17. 8. 2009 byl zapsán převod bytu na Katastr nemovitostí, takže daň by měla být zaplacena do 17. 11. 2009? Exmanžel požádal o výpověď stavebního spoření a z toho bude zaplacena daň. Ale jelikož stavební spořitelna má výpovědní lhůtu 3 měsíce, tak je pravděpodobné, že peníze dostane až koncem prosince. Jiné zdroje nemáme. A pokud je možné zažádat o odklad, jsou za to nějaké poplatky? Jakou formou se to provádí - existuje na to formulář? Děkuji Suchánková Martina


odpovídal(a): Redakce

přeúčtování služeb od neplátce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na "přefakturaci" služeb od neplátce DPH. Dodavatel nám vyfakturoval služby (rozbor vzorků a měření hluku), které v plné výši a bez jakékoliv změny fakturuje dál. Dodavatel není plátce, tudíž jsme si na vstupu nemohli uplatnit odpočet DPH. Jak máme postupovat při fakturaci na odběratele, můžeme fakturovat taky bez DPH? A je potřeba tuto službu uvést jako osvobozené plnění v přiznání k DPH a podle jakého paragrafu zákona o DPH? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

prodej bytů a daň

Dobrý den, jako fyzická osoba pronájímám několik bytů, tento příjem a i náklady s tím spojené uvádím do DP. Prodala jsem 3 byty, které jsem nevlastnila více, než 5 let,takže se na ně vztahuje daň z příjmu, ale koupila jsem další byt k pronájmu (což je mé podnikání). Mohu si tento nový byt, který jsem zaplatila dát do nákladů abych neplatila daň z příjmu za tři prodané byty?


odpovídal(a): Redakce

prodej bytů a daň

Dobrý den, jako fyzická osoba pronájímám několik bytů, tento příjem a i náklady s tím spojené uvádím do DP. Prodala jsem 3 byty, které jsem nevlastnila více, než 5 let,takže se na ně vztahuje daň z příjmu, ale koupila jsem další byt k pronájmu (což je mé podnikání). Mohu si tento nový byt, který jsem zaplatila dát do nákladů abych neplatila daň z příjmu za tři prodané byty?


odpovídal(a): Redakce

dodanění a zánik pohledávky

Dobrý den, FO - podnikatel má ve své evidenci neuhrazené pohledávky z roku např. 2003, 2004, 2007. Není potřeba dodanit neuhrazenou pohledávku? DPH samozřejmě bylo řádně odvedeno. A jak je to v případě, že některá v firem je v konkurzu, prošlo soudem, ale úhrada částečná? Lze zbytek odepsat jako nedobytnou pohledávku, tudíž nebudu mít v evidenci vydaných faktur - pohledávkách tuto firmu? Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

evidence pohledávek

Prosím,zplatňuji výdaje řemeslné živnosti 60% paušálem. Jakým způsobem mám vést evidenci pohledávek a zda na tyto existuje předepsaná kniha a pokud existuje,co v ní uvádět? Děkuji,Pátek Jiří


odpovídal(a): Redakce

zahraniční stravné

Dobrý den, zaměstnanec byl na služební cestě na Slovensku. Zpět ve vracel přes Rakousko. Na Slovensko byl 16 hodin v Rakousku 3 hodiny. Nárokuje si stravné ve výši 30 Eur za Slovensko a 5 Eur za Rakousko. Dle mého názoru mu náleží stravné pouze stravné 30 Eur. Je to správně? Děkuji za odpověď.Kunová


odpovídal(a): Redakce

stravné podnikatele

Dobrý den, jsem OSVČ a provozuji nákladní autodopravu. Mám nárok vyplácet si sám sobě stravné při pracovních cestách? Děkuji za odpověď P.Žáková



odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, chci Vám poděkovat za Vaše rychlé…

Pane doktore, chci Vám poděkovat za Vaše rychlé vyřízení mých dotazů a jsem ráda, že takové stránky existují, jsou super!Díky.y


odpovídal(a): Redakce

oprava dokladu

Dobrý den,společnost eviduje k 30.9.2009 neuhrazenou vystavenou fakturu z které odvedla DPH.O uhrazení faktury se jedná a pravděpodobně bude rozhodnuto až v roce 2010.Pokud nedojde k uhrazení faktury do konce roku 2009A/lze v roce 2010 vystavit dobropis a tím žádat o vrácení DPH zaplacceného v 2009? B/pokud se bude tato faktura dobropisovat až po 31.3.2010 lze díky dobropisu snížit výnosy roku 2010 nebo je nutné vypracovat opravné DPPO roku 2009?


odpovídal(a): Redakce

převod pozemku

Dobrý den,vlastním dva pozemky, na každém je RD.Teď bych chtěl jeden z nich převést na sestru.Je nutné platit daň z předodu nemovitosti nebo je možné uplatnit dědickou daň, kde bychom neplatili žádnou daň,vzhledem k tomu že spadáme II.daňové skupiny?Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

danění nálezného

Dobrý den, prosím radu ohledně nálezného: Nepodnikající osoba dostala 100000 nálezného od firmy za nalezené doklady a peněžní hotovost. Daní se tento příjem FÚ a dle jakého zákona? Děkuji za odpověď. Straková L.


odpovídal(a): Redakce

paušál za auto

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na paušální výdaje na auto. Mám auto vložené v podnikání. Auto budu používat pro podnikatelské účely tak i pro soukromé účely. Kolik si můžu uplatnit do výdajů? A jak je to z hlediska DPH? Co vsechno si pak můžu dát do nákladů jako pojištění apod.?A chtěla jsem se zeptat zda je potřeba nějaké oprávnění, pokud s tím budou jezdit jiní rodinní příslušníci?


odpovídal(a): Redakce

vypořádání společníků sdružení

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: člen sdružení FO ukončí k 31.12.2009 svou podnikatelskou činnost.Sdružení má dosti velký inventurní stav zásob - zboží. Je možné, že by tento končící společník řádně daroval svůj podíl na zásobách druhému společníku a tak se vyhnul zaplacení daní, sociálního a zdravotního pojištění z tohoto podílu. Zboží zůstane druhému spol., ten ho bude prodávat, platit daně,pojištění? Předem děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daně

Dobrý den, chci prodat byt v osobním vlastnictví, který jsem odkoupil od města před 5 měsíci. V bytě mám trvalé bydliště cca 20 let. Nájemní smlouva na byt byla napsána na mého otce, cca před rokem jsme přepsali nájemní smlouvu na mě. Takže cca půl roku jsem v bytě bydlel na základě nájemní smlouvy mezi mnou a městem. Po cca 6 měsících jsem byt od města odkoupil do osobního vlastnictví. Když ho teď prodám, jakou budu platit daň? Domnívám se že pouze 3% daň z převodu nemovitosti. Nebudu muset platit daň ze zisku nebo nějakou jinou vyšší? Děkuji za odpověď. LH


odpovídal(a): Redakce

změna dlužníka

Dobrý den, prosím o radu. Může-li ČMSS(Liška) zabránit darování nemovitosti s hypotékou(Liška) ze syna na matku, s tím že syn bude i nadále splácet hypotéku, podle nějakého zákona? A má-li SS právo chtít po matce prokázání příjmů? Popřípadě, má se darování hlásit spořitelně? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

oznámení

PROSIM VAS ODESLETE TENTO ODKAZ NA URAD PRACE V CHEBU JE TO MOC NYTNY .PANI EVA WILDOVA BYTEM EVROPSKA 13 CHEB Z NEUZIVA SOCIALNI DAVKY. POBYRA V CHEBU ATAKY V LONDYNE TAK HNED TO ODESLETE AT TO PRIDE KOMUKOLI MOC DEKUJI


odpovídal(a): Redakce

náklady

Dobrý den pane doktore, prosíme o radu: PO, účetnictví. Máme úvěr (na 12 měs)od 3.9.2009. První splátka úvěru je 3.10.2009. Součástí splátkek jsou úroky a pojištění úvěru. Do účetnictví je v letošním roce zahrneme jako daňové náklady 3x nebo 4x? Děkujeme.