FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

mzdové náklady

Dobrý den, omlouvám se za tento úplně banální dotaz, ale už jsem ze všeho zmatená. Mám zaměstnance pracujícího v hlavním pracovním poměru za minimální mzdu (8000Kč) a má tři děti. Nevím co všechno mám uznat jako dańově uznatelný výdaj. Sociální a zdravotní za zaměstnance a hrazené zaměstnavatelem - daňově uznatelný výdaj. Odvedená daň - daňově uznatelný výdaj. Daňový bonus za děti(protože nemá 0Kč zálohovou daň celá částka 2670Kč)- daňově uznatelný výdaj ( můžu vrátit od FÚ). A teď pokud si vše toto odepíšu z daní budu odepisovat čistou mzdu 7120Kč, že? Jeden daňový poradce mi říkal že hrubou, ale to bych přece zdanila dvakrát 880Kč. Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

dovoz zboží

Dobrý den, naše obchodní firma nakupuje zboží v USA, které je našim americkým partnerem přímo zasíláno zákazníkům (firmám registrovaným k DPH) v EU. Zboží fakturuje naše firma, faktury mají všechny náležitosti k DPH. 1. usuzuji, že tyto naše faktury budou uvedeny v řádku 20 2. jak ale naložit z hlediska DPH s fakturami, které dostáváme z USA? Předem děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

poplatník daně

Dobrý den, v květnu jsem se stala majitelkou nemovitosti - bytu, který jsem koupila. Chtěla bych se zeptat, jestli musím platit daň z nemovitosti, pokud ano, tak jakým způsobem a kdy. Děkuji za odpověď Eva Černá


odpovídal(a): Redakce

odpočet daně

Dobrý den, (OSVČ, vede daň. evidenci, plátce DPH). Když si koupím auto přes leasing budu DPH z akontace odepisovat hned při zaplacení akontace a nebo ho budu časově rozlišovat na jednotlivá zdaň. období? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

sazby daně

Dobrý den pane doktore, můj poslední dotaz nezněl úplně přesně: obdržel jsem informaci, že od nového roku 2010 se mění sazba DPH. Řídím projekt, který trvá 3 roky. Některé aktivity, které probíhají až do roku 2011 jsou již smluvně zajištěny smlouvami z roku 2008 a 2009, kde je počítáno s 19% DPH. Bude se měnit i DPH u částek obsažených v těchto smlouvách? Děkuji za odpověď. Zdraví. Novák


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, mám dotaz ohledně darovací smlouvy a daně. Teta(sestra mého otce)darovala mému synovi byt. Mám dotaz zda i on spadá do kategolie příbuzenských vztahů II., nebo zda bude muset platit daň darovací a jaké %. Děkuji za aodpověď. pavlová Marie


odpovídal(a): Redakce

sleva na dítě

Pekný deň,dlhodobo pracujem v ČR ako fyzická osoba.Mám s 8ročného syna,ktorý bol vo výchove u matky na Slovensku.Jeho mama 8.9.2009 zomrela.Syn bol zverený do mojej výchovy.Pýtam sa ,či v daňovom prizdnaní za r.2009 si budem môcť uľavu na daní len od dátumu zverenia do výchovy,alebo za celý rok? S pozdravom Ing.Milan Hlaváč


odpovídal(a): Redakce

paušál za auto

Dobrý den, potřebuji se zeptat na paušální výaje na auto. Je možné od ledna do června 2009 uplatnit náklady na pohonné hmoty + vést knihu jízd a od července do prosince uplatnit paušální výdaj 5.000,- a již nevést knihu jízd? Pokud to nejde takto kombinovat musela bych za 1 a 2 čtvrt. udělat opravné DPH? Musela bych také mimo nákladů na parkování odečíst ještě jiné výdaje za toto auto? Velmi děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

přiznání k dani a odpočet daně

Dobrý den chtěl bych se zeptat dělám čtvrtletní přiznání k DPH ale ted jsem našel pár dokladů z dubna a května mohu si odečíst dph v příštím čtvrtletí a jak to hlavně napsat do formuláře.za 2,lze odečíst dph u pojištění strojů.děkuji


odpovídal(a): Redakce

platnost sazby daně

Dobrý den pane doktore, pokud jsem letos uzavřel smlouvy, kde jsou částky uvedené s DPH, tedy 9% a 19 %. Budou tyto částky platit i příští rok, když se má DPH zvýšit na 10% a 20%? Bere se to období, ve kterém byla smlouva uzavřena? Předem děkuji za odpověď. Zdraví Honza Novák



odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda v případě,že manželka mého zesnulého strýce(strýc´=bratr mého otce)=teta,mi bude darovat nemovitosti,budu jako neteř zařazena do II. skupyny, tudíž nebudu platit daň.Právní poratce dárkyně= tety, toto zpochybnil,prý nejsme pokrevně příbuzné.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

vyřazení majetku v DE a mimořádné odpisy

Dobrý den, prosím o radu, jak se postupuje v DE při prodeji hmotného majetku - auta, které ještě není plně odepsáno. Je nutno uplatnňovat odpisy nadále podle odpisového plánu, nebo jak zůstatkovou hodnotu vozidla odepsat? A prosím ještě - je možné uplatnit již v tomto roce mimořádné odpisy pro hmotný majetek zakoupený v roce 2009, jedná se konkrétně o osobní automobil. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

ručitel daně

Dobrý den, koupil jsem nemovitost na hypotéku. Ve smlouvě u notáře prodávající uznal povinost zaplatit daň z přímu (prodeje nemovitosti), ale neučinil tak. Nyní musím F.Ú zaplatit daň za něj, jelikož dle zákona jsem prý ručitel. Existuje nějaký způsob, abych nemusel dělat státu rukojmí a neřešil za něj jeho pohledávky? Požadovanou částku nejsem schopen uhradit. Moje příjmy vystačí na hypotéku a běžný provoz domácnosti s 2 dětmi. Děkuji za reakci.


odpovídal(a): Redakce

registrace plátce

Dobrý den,chtěla bych se na něco zeptat. Dostala jsem nabídku prodávat produkty jedné mlm kosmetické firmy. Existuje nějaký limit výdělku, pod který bych nemusela platit dph?


odpovídal(a): Redakce

sazba daně

DOPLNĚNI k dotazu: Dobrý den, prosím o radu ohledně DPH. Jsme fy která dodáva a montuje zabezpečovací zařízení. Obdrželi jsme od města objednávku na na tísňový systém pro seniory. Jedná se o instalaci do bytů seniorů (tísňové tlačítko s přenosem na Městskou policii) ale objednatel je Město. Jakú sazbu DPH máme použit? Objednatel požaduje dodání a instalací technologii a to: server,operační program a několik souprav tísňového volání s montáží do bytu senioru.


odpovídal(a): Redakce

sazba daně

Dobrý den, prosím o radu ohledně DPH. Jsme fy která dodáva a montuje zabezpečovací zařízení. Obdrželi jsme od města objednávku na na tísňový systém pro seniory. Jedná se o instalaci do bytů seniorů (tísňové tlačítko s přenosem na Městskou policii) ale objednatel je Město. Jakú sazbu DPH máme použit? Děkuji.Jarošová


odpovídal(a): Redakce

daně v USA

Dobrý den, rád bych zjistil nějaké informace o dani z příjmu fyzických osob v USA. Nevíte nějaké tipy, kdy bych tyto informace mohl získat? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

danění mzdy

Jestliže vyplatím na Dohodu o provedení práce jednorázovou odměnu ve výši 12000,- Kč, jak a kdo tyto peníze zdaňuje. Příjemc odměny je v trvalém pracovním poměru u jiného zaměstnavatele. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

prodej zděděné nemovitosti

Dobrý den, maminka se svou sestrou zdědila v srpnu 2009 nemovitost (po jejich mamince), kterou společně ve stejném měsíci prodaly za 3 000 000 kč. Každá tedy získala prodejem 1 500 000. Maminka je důchodkyně, její sestra pracuje. Prosím o informaci, jaké daně jsou obě povinny zaplatit státu a v jaké výši. Maminka část těchto peněz z prodeje zděděné nemovitosti použije na opravu rodinného domu, ve kterém žije společně se svým manželem (výměna oken, nové rozvody vody apod.) Musí zaplatit daň z prodeje nemovitosti i daň z příjmu? A kolik přibližně by to v jejím případě dělalo kč? Předem děkuji za odpověď. Ozdincová S.


odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitosti se ztrátou

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli bych platil daň z prodeje nemovitosti, jestliže jsem za cenu 2.050.000,- koupil byt(1.800.000 úvěr+250.000 vlastní prostředky) a nyní bych ho prodal za 1.950.000 ? Hraje cena koupě a prodeje nemovitosti nějakou roli? A popřípadě kdybych finance z prodeje bytu investoval do jednoho roku do koupě pozemku?