FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

zálohová faktura

Dobrý den, ještě mám dotaz, pokud mi přijde zálohová faktury mám jí zaúčtovat nebo mám počkat až mi přijde řádný daňový doklad a ten pak zaúčtovat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

sazba daně

Dobrý den pane doktore, pokud budu provádět opravy v nebytovém prostoru – podléhají tyto služby snížené 9 % sazbě DPH? Nebo se snížená sazba DPH vztahuje pouze na bytové prostory? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

odpočet daru

Dobrý den, chci teď v listopadu jako fyzická osoba darovat škole - gymnáziu - 2000,- Kč na podporu vzdělávání. Je možno o výši tohoto daru snížit daňový základ v daňovém přiznání ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

pořizovací cena

Při koupi staršího auta jsme při přepisu zaplatili ekologický poplatek 5000,-. Stává se tento poplatek součástí pořizovací ceny auta? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

sazba daně

Dobrý den.Teta, (manželka bratra mého otce)mi bude darovat nemovitost. Jak jsem se od Vás dozvěděla nebudu osvobozena od daně darovací. Kolika procentní daň budu platit ? Budu muset předkládat znalecký posudek ?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPH a daň z příjmů

Jsem plátce DPH. Kde se odečítá zaplacené DPH v dani z příjmu?


odpovídal(a): Redakce

odpisy auta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Koupila jsem si nové auto pro podnikání, odečetla jsem DPH a nyní nevím, jak odečíst odpisy v dani z příjmu a kolik let a jakým procentem se provádí odpisy.


odpovídal(a): Redakce

cena majetku

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu v oblasti pořizovací ceny majetku. Chtěla bych se zeptat,zda recyklační poplatky vstupují do ceny pořízení či se rovnou účtují do nákladů. Velice děkuji a přeji pěkný den. M. Dunajová


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů

Dobry den, mam trvaly pobyt v SR, v CR studujem (12.2 som ukoncil magisterske studium a 1.10 som zacal doktorske), od 1.3 som v CR zamestnany, v SR nemam ziadne prijmy, vascinu casu sa zdrzujem v CR. Kde som danovy rezident? (trvaly pobyt, rodina v SR; ale >183 dni v CR). Kedze v SR nemam prijmy asi by sa hodilo aby som bol rezident v CR. Je danove rezidentstvi nejako formalizovane => to si kazdy rozhodne za seba, alebo mu to niekto urci? je potreba mat potvrdenie ze som danovy rezident? (zamestnavatel nieco take chce) kde ho dostanem? otazka 2: okrem zamnestnania na HPP mam niekolko prac na dohodu za niekolko malo tisic korun, akym sposobom z tohoho platim dane?


odpovídal(a): Redakce

příjmy manželky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na slevu na dani na manželku s příjmy do 68.000 Kč. Zahrnuje se do těchto příjmů příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění zaměstnance, příspěvek je uveden na výplatní pásce. V par. 35 ba, odst.1, pís.b) není vyjmutí tohoto příspěvku uvedeno, takže usuzuji, že se do těchto příjmů bude zahrnovat (i když do 24.000 Kč nepodléhá dani)? Dále bych si chtěla ověřit, že porodné a rodičovský příspěvek se do těchto příjmů nezahrnují. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daň

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně daní z prodeje a asi i z přímu. Mám tři roky hypotéku na byt, zbývá mi zaplatit asi 1.100 000. Odadní cena bytu je 2 400.000 Můžu mít na byt kupce. Z jaké částky platím daň z prodeje a asi bych musela i zaplatit daň z příjmu, když byt nevlastním 5 let. Vím, že daň z prodje je z větší částky ( kupní a odhadní cena), ale jak je to u daně z příjmu,pokud bych ji musela zaplatit ? Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den Irena Valterová Praha 10


odpovídal(a): Redakce

úroky z úvěru

Hezký den, pořídili jsme výrobní linku v hodnotě 3.000.000,- Kč do ceny jsem zahrnula náklady na montáž linky, dovoz linky, samotnou výrobní linku a úroky z úvěru na tuto linku, které jsme zaplatili do doby než jsme linku uvedli do provozu ve výši 100.000,- Kč. Zahrnula jsem do ceny movitého majetku výši úroků dobře nebo tam tato částka neměla být. Děkuji za odpověď. Lenka


odpovídal(a): Redakce

pokladní doklad

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu. Moje zubní lékařka mi nechce napsat příjmový pokl. doklad, kde bude napsáno: Přijato od: a název mého zaměstnavatele. Tvrdí mi totiž, že zákrok dělala mě a já to platila. Jenže ostatní mí kolegové tyto problémy se zubaři nemají. Jde totiž o to, že nám zaměstnavatel platí nadstandartní služby u lékařů, ale potřebuje do účetnictví aby ppd byl napsán na zaměstnavatele. Jde o fond, který se nedaní. Zákrok je plně hrazen mnou, jedná se o bílou plombu. Může zubař napsat ppd na firmu? Děkuji, moc byste mi pomohli


odpovídal(a): Redakce

daň v budoucnu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to bude od 1.1.2010 s dědickou daní? Dcera je potenciální jedinou dědičkou po své babičce, která je v současné době neschopna komunikace z důvodu těžkého zdravotního postižení. Bude dcera nucena zaplatit dědickou daň v případě úmrtí babičky a jak je toto posuzováno, když dcera studuje,tedy není výdělečně činná a já jako její matka jsem samoživitelka. Dcera bude plnoletá 6.1.2010. děkuji.


odpovídal(a): Redakce

sazba daně

Dobrý den, děkuji za odpověď zaslanou 20.10.Sice jsem si napsala ještě o doplnění, ale za tím mi odpověď nepřišla,takže si myslím že jsem ten dotaz neměla psát jako odpověď. Napsal jste mi že syn nespadá do kategorie příbuz.vtahů II,a že darovací dań jsou 3%. Chtěla jsem ještě poprosit o sdělení včem bych si tuto informaci mohla ověřit,našla jsem pouze 7% a více. Děkuji a přeji pěkný den. Pavlová Marie


odpovídal(a): Redakce

odpovědná osoba

Pokud chci provozovat vázanou živnost pro kterou nesplňuji podmínky, mohu dostat ŽL s uvedením odpovědné osoby. Pokud tato odpovědná osoba je manžel, jakým způsobem ho odměňovat (což prý je povinné), když manžela nemohu zaměstnat. Může mi jako OSVČ dát fakturu za to, že je odpovědná osoba ? Může být manžel touto odpovědnou osobou ?


odpovídal(a): Redakce

DPH a stravenky

Dobrý den, potřebuji poradit, jsme plátci DPH, daňová evidence, jak to mám udělat s fa za obědy, kde je 19% DPH, 50% platí zaměstnavatel 50% zaměstnanci. Do teď jsem u přijaté fa DPH neuplatňovala a ani DPH neodváděla z vybrané sumy od zaměstnanců a sražím částky ze mzdy. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

úmrtí podnikatele

Dobrý den, díval jsem se do dbf odpovědí, ale nenašel jsem tam pro svoji otázku odpověď. Proto Vás chci moc požádat o radu v tomto případě. V případě, že zemřel poplatník, OSVČ - soukr.zemědělec, plátce DPH, v živnosti po něm nikdo pokračovat nebude - jsem jako zástupce povinen za něj podat krom DP 2009 i DPH. Budu podávat jedno DPH pouze za 3.čtvrtletí nebo ještě později nějaké další "poslední"? (po dědickém řízení) V zákonu jsem vyčetl povinnost uplatnit nárok na odpočet daně při změně režimu (par. 74 odst.6 - zrušení registrace DPH), kde se mimo jiné hovoří o zásobách, o které se má snížit nárok na odpočet. Těmi je i zrno, brambory, které se letos sklidily (zde však nebyl uplatněn žádný nárok na vstupu, rozpor s par. 74 odst.6 )? Co dál lze považovat za zásoby - drobné věci typu, rukavice, pracovní oděv, šrouby...? Par.78 je mi jasný. Jde mi hlavně o ty zásoby - co tam patří, co je drobný investiční majetek a o co snížit uplatňovaný nárok na odpočet DPH. Snad je můj dotaz srozumitelný. Děkuji za radu, nasměrování či objasnění pojmu (z pohledu zákona) zásoby/drobný investiční majetek a jak tedy postupovat. S pozdravem Pavel Soukup


odpovídal(a): Redakce

danění cenných papírů

Dobrý den, jmenuji se Libor Frydryšek. Každý rok si dělám daňové přiznání sám bez větších problémů. Od března tohoto roku obchoduji na burze cených papírů a tímto způsobem mohu přijít k vedlejšímu finančnímu příjmu. Jakým způsobem tohle spravování mých úspor podléhá daním popřípadě kde se to v daňovém přiznání projeví? Pokud máte další informace budu velmi rád když mi je zdělíte, popřípadě kde můžu takové informace získat. Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daň

Dobrý den, v roce 2004 mi tatínek daroval byt, ve kterém bydlel, byl zatížen věcným břemenem, v roce 2005 zemřel. V roce 2007 jsem byt prodala, protože jsem ho nepotřebovala, bydlela tam chvíli moje dcera než si koupila vlastní byt ale neměla tam trvalé bydliště ani já ne, mám jiný byt. Musela jsem zaplatit daň z příjmu z prodeje nemovitosti? Platila jsem pouze daň darovací v roce 2004 a v roce 2007 daň z převodu nemovitosti. Děkuji za odpověď.