FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den,prosím o vysvětlení dědění příbuzných v řadě pobočné.Je uvedeno, že ve II. skupině jsou osvobozeni od daně příbuzní v řadě pobočné a osoby , které se zůstavitelem žili nejméně jeden rok. Týká se tento rok i výše jmenovaných příbuzných? Konkrétně: jako neteř budu nebo nebudu osvobozena od daně a jak by na tom byl můj syn, tedy prasynovec zůstavitele, když s ním nežijeme ve společné domácnosti? Děkuji za odpověď. H.G.


odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem a zjednodušený doklad

Dobrý den, mám na Vás dva dotazy: 1. Pokud bude podnikatel uplatňovat výdaje paušálem musí k tomu dokládat daňové doklady, respektive faktury – v případě, že by FU přišel na kontrolu? 2. Pokud obdrží podnikatel stvrzenku může si také uplatnit na základě této stvrzenky odpočet DPH na vstupu, pokud je podnikatel plátcem? Děkuji za odpověď. Nashledanou.



odpovídal(a): Redakce

odpisy majetku a tržby za zboží

Dobrý den, plánujeme nákup osobního automobilu do podnikání, účtujeme v de a chci se zeptat o kolik by jsme letos mohli snížit daňový základ když automobil by byl zakoupen v prosinci na splátky cena automobilu 350.000,-akontace 125.000 a splátky na 24 měsíců. Jestě jeden dotaz, posíláme zboží Českou poštou objednané přes náš e-shop kde ve faktuře je cena za zboží a zvlášť poštovné. V de zaúčtujeme prodej zboží a je správně když poštovné zaúčtujeme jako ostatní zdanitelné příjmy s tím že náklady na poštovné účtujeme jako daňový výdej? děkuji


odpovídal(a): Redakce

podání přiznání

Dobrý den. Tento rok jsem pracovala od března do konce června. Leden a únor a poté červenec - doposud jsem vedena na pracovním úřadu. V září a říjnu jsem měla krátkodobé brigády. Jak to je s danovým přiznáním? Kdo ho vyplní a podává? Děkuji mnohokrát


odpovídal(a): Redakce

odpočet úroků z úvěru

odpočet úroků z úvěru (pre Slováka) Dobrý deň, Ja riešim tiež podobný problém, ktorý sa už tu raz rozoberal. Som Slovák žijúci v Prahe už 5rokov. Platím hypotéku rok a prave som sa presťahoval do tohto bytu. Od cudzineckej policie mám Potvrdenie o prechodnom pobyte, ktoré práve konči. Po 5rokoch si možem požiadať o trvaly pobyt ale, rad by som požiadal len o predlženie prechodného pobytu, ktoré bude na adrese tohto nového bytu. Moja otázka znie: Stačí mi potvrdenie o prechodnom pobyte aby som si mohol narokovať odpočet úroku z uvěru?


odpovídal(a): Redakce

prodej auta a daň

Odpočet DPH u prodeje osobního auta: V září 2009 se uskutečnil prodej osobního auta mezi dvěma subjekty, oba jsou plátci DPH. V kupní smlouvě je uvedena kupní cena včetně DPH. Prodávající však následně vydal daňový doklad bez DPH. Argumentuje tím, že vozidlo prodávající užíval od 2007 na základě smlouvy o finančním leasingu a v září 2009, když byla tato smlouva po dohodě předčasně ukončena, nemohl při pořízení vozu v souladu s přechodnými opatřeními MF ČR uplatnit odpočet DPH na vstupu, tedy nemůže DPH uvést ani na výstupu. Kupující argumentuje tím, že prodej se uskutečnil v září 2009 a povinně podléhá platbě DPH také proto, že pořízení vozu prodávajícím nastalo již v době platnosti nové úpravy. kdo má pravdu a proč?


odpovídal(a): Redakce

doba leasingu

Prosím o radu ohledně snížení leasingu auta.Manžel má leasing od r. 2008 prosinec a bude ho splácet 5 let. Chtěli jsme snížit délku splácení na 3 roky, ale naše účetní nám řekla, že to nejde kvůli odepisování akontace? Tak se ptám co je na tom pravdy??? S leasingovou není problém.


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daně

Jak vysokou budu platit daň v případě prodeje svého bytu v OV (odkoupený před 2lety od města), pokud získané prostředky použiji na 50% podíl většího bytu pro svou rodinu. Druhá polovina by byla z hypotéky, o kterou by žádal manžel. Jedná se o spekulativní prodej?


odpovídal(a): Redakce

povinnost registrace plátce

Dotaz: Není OSVČ , je fyzická osoba . Za rok 2009 má příjmy z pronájmu a příjmy za 3 byty ve svém obytném domu. Jak je to s DPH pokud přesáhne za rok 2009 1.000.000,00Kč ?? DPH nemá nic spoječného co se týče fyz. osob? Zdaňuje se dle §8-ostarní příjmy?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

darování a prodej bytu

Dobrý den, mám v osobním vlastnictví byt v Praze. CHci ho darovat dceři - kolik bude platit daň a jakou. Za jak dlouho by ho pak případně mohla prodat a kolik by pak ona platila daň? Prosím rozdíl, pokud ho prodá ihned nebo třeba až po - nevím kolika letech - pokud je nějaký rozdíl. Děkuji Jitka Beranová



odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitosti a daně

Dobrý den, prodávám nemovitost, kterou jsem měl v držení 2 roky. Koupil jsem ji za 5,7mil., prodal za 8 mil. Kč. Znalecký posudek zněl na 5,7 mil. Kč. Žádám o radu, jak správně danit. Děkuji Petr Briaský


odpovídal(a): Redakce

pojistné na SP a ZP

Dobrý den, prosím vás o odpoved na moje otázky týkajúce sa neplateného volna v práci. Po vyčerpaní dovolenky by som rád zostal ešte doma na neplatenom volne, samozrejme so súhlasom zamestnávatela. Mám povinnost v prípade neplateného volna odvádzat sociálne alebo zdravotné poistenie alebo to zabezpečí zamestnávatel ? Mám trvalý pracovný pomer. Díky


odpovídal(a): Redakce

změna způsobu uplatění výdajů

Dobrý den.Jsem OSVČ a chtěla bych za rok 2009 uplatnit výdaje %.Při přechodu z prokázaných výdajů dodaním dle §23, odst.8, bod 2 ZDP, ale nedotkne se toto dodanění,tedy změna daňového přiznání i sociálního a zdravotního pojištění za rok 2008 a záloh na rok 2009.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

účetnictví

Dobry den jsem OSVC, podnikam v oblasti slaboproudych elektromontazi a potreboval bych znat odpoved na nasledujici body? Kdyz priznam vydaje formou pausalu, musim je evidovat??? Je vydaj nakup materialu? Musi byt na fakture moje DIC? (nejsem platce DPH) Musim polozkovat faktury? nebo muzou obsahovat jen cenu celkem? pripadne celkova cena za material a celkova cena za praci? Pripadne je mozne do teto celkove nepolozkovane ceny ve fakture zahrnout i material nakoupeny nacerno? Pokud neplatim silnicni dan muze se na faktrure obevit cena za dopravu materialu? Moc Vam dekuju za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

švarcsystém

Dobrý den, rád bych se touto cestou s Vámi poradil. Mám nabídku dělat pro jednu firmu jako OSVČ na základě mandátní smlouvy. Nejedná se v tomto případě o švarcsystém? Mohu pracovat pouze pro jednu firmu jako OSVČ déle než jeden rok? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, moje babička (má dceru a syna a mě jakožto vnučce) chce darovat stavební pozemek. Chtěla bych se zeptat zda budu muset platit darovací daň. Moje sestra a bratranec také budou obdarováni nemovitostí.


odpovídal(a): Redakce

sleva na dítě

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když ted pracuji na HPP na dobu urcitou (2-3mesice), vydelek je zhruba 20 000-35000kc, má jeden z rodicu pravo na slevu na dani za studujici dite, kdyz jsem student radneho denniho studia na VS?je mi 21let. Pokud ne, jde to nejak zpetne nahlasit? nerekla jsem matce ze pracuji na HPP, myslela si ze je to jen brigada, takze v praci nahlasila ze jsem student a pobíra na me slevy.dekuji Machyckova


odpovídal(a): Redakce

splatnost faktury

Dobrý den, chci se zeptat ,,splatnost na faktuře např. 2.11.2009 znamená připsání peněz na bankovní účet dodavateli? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

povinnost odvést daň

Máme sportovní klub - občanské sdružení. Chceme zaplatit studenta, který nám provádí občasnou údržbu tenisového kurtu částkou do 20000,- Kč za rok. Máme povinnost odvádět s této částky daň FÚ?


odpovídal(a): Redakce

převod nemovitostí

Dobrý den, před 10 lety jsem s manželkou,mým bratrem a jeho manželkou koupil chatu a nyní nám bratr s manželkou chtějí darovat jejich část. budu muset platit darovací daň?