FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

převod nemovitostí

Dobrý den, před 10 lety jsem s manželkou,mým bratrem a jeho manželkou koupil chatu a nyní nám bratr s manželkou chtějí darovat jejich část. budu muset platit darovací daň?


odpovídal(a): Redakce

výdaje s pronájmem bytu

Dobry den, mam-li prijem z pronajmu bytu dle §9 a letos z duvodu provedene opravy (vymena oken) se zda byt vyhodnejsi prejit na skutecne naklady, musi byt nemovitost vedena na karte hmotného majetku a tzv. zarazena v obchodnim majetku a odepisovana(byt evidencne), abych mohl opravy uplatnit ? Pokud musi byt vlozena tzv.do obchodniho majetku,aby bylo mozno opravy uplatnit, lze stanovit cenu odhadcem zpetne k 1.1.2007?(dle §9 není obchodní majetek) Děkuji



odpovídal(a): Redakce

odpočet daně

Dobrý den, mohu uplatnit DPH z daňového dokladu na mobilní telefon, pokud úhrada tohoto dokladu je nulová, neboť doklad je plně hrazen čerpáním T-Mobile bonusu. Jak je to se zaúčtováním tohoto dokladu do nákladů.


odpovídal(a): Redakce

oprava přiznání

Dobrý den, po kontrole v prodejně jsme zjistili, že prodavačky mají menší tržbu než jakou vykazují. Má to i vliv na odvod DPH. Tak např. v únoru uvedli tržbu Kč 119.000,- odvedli jsme DPH Kč 19.000,-. Ve skutečnosti měla být tržba Kč 95.200,- a odvod DPH by měl být Kč 15.200,-. Je možné žádat dodatečným přiznáním na FÚ o vratku a na kterých řádcích přiznání se to projeví?


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda podléhá zdanění prodej akcií. Pokud prodám akcie které držím jako fyzická osoba ve vlastnictví cca 5 let, musím tento příjem nějak zdaňovat?


odpovídal(a): Redakce

podíl tichého společníka

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně zdanění příjmu z vypořádání tichého společnictví v s.r.o. Dotyčný je v zaměstnaneckém poměru u jedné společnosti a krom toho tichým společníkem u jiné spol.s.r.o. V současné době toto s.r.o. končí činnost a majetek (zisk který byl průběžně zdaňován) bude rozdělen mezi společníky. Platí tichý společník z tohoto vypořádání ještě další daň? A v jaké procentuální výši? A musí tichý společník dělat své daňové přiznání, nebo může s.r.o. jeho podíl zdanit a vyplatit už čistou částku? Děkuji za informace


odpovídal(a): Redakce

odpočet úroků z úvěru

Dobrý den, prosím o radu jak prokázat, že v nemovistosti, financované hyp. úvěrem, trvale žiji ačkoli tam nemám úředně trvalé bydliště. Již asi 4roky neuplatňuji tento nárok nicméně loni jsem hypotéku(z důvodu rekonstrukce) navýšil a chtěl bych této možnosti využít. Učetní v záměstnání mi už loni odmítla nárokovat odpočet, neboť tam prý nemám trv. bydliště. Kam se mohu obrátit? (hypotéka 1.600.000,- splácená 2 rokem /25let. Vyplatí se zaplatit ext. účetní? Tedy pokud je možnost. V nemovitosti trvale žiji oficiálně ovšem bydlím jinde. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

sazba daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, budeme opravovat vodovodní přípojku na patě činžovního domu. S jakou sazbou DPH mám fakturovat? Jedná se o činžovní dům s několika byt.jednotkami ve vlastnictví společenství vlastníků. Předem děkuji Jelínková


odpovídal(a): Redakce

odpočet úroků z úvěru

odpočet úroků z úvěru (pre Slováka) Dobrý deň, Ja riešim tiež podobný problém, ktorý sa už tu raz rozoberal. Som Slovák žijúci v Prahe už 5rokov. Platím hypotéku rok a prave som sa presťahoval do tohto bytu. Od cudzineckej policie mám Potvrdenie o prechodnom pobyte, ktoré práve konči. Po 5rokoch si možem požiadať o trvaly pobyt ale, rad by som požiadal len o predlženie prechodného pobytu, ktoré bude na adrese tohto nového bytu. Moja otázka znie: Stačí mi potvrdenie o prechodnom pobyte aby som si mohol narokovať odpočet úroku z uvěru?


odpovídal(a): Redakce

rekonstrukce objektu

Dobrý den, mám dotaz týkající se investic. Provádíme zásadní rekonstrukci třípodlažní budovy o půdorysu tvaru písmena T. Projekt počítá s tím, že část budovy, tvořící "nožičku" písmena T, bude ve 2. a 3. nadzemním podlaží ubourána a znovu postavena nad stávajícím přízemím. Nové 2. a 3. podlaží bude mít mírně větší objem - jeho šířka bude větší než současný půdorys. Je nutné účtovat o částečné likvidaci budovy se zahrnutím zůstatkové ceny vybourané části do nákladů stavby (technického zhodnocení)? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

povinnost platit daň

Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z příjmu za prodej nemovitosti. Můj otec pan L.Matouš získal v roce 1999 po své babičce v dědictví polovinu pozemku resp. 3/6, jeho otec J.Matouš získal 2/6 a zbylou 1/6 získala jeho teta L.Hlavsová. V roce 2005 došlo k přerozdělení tohoto pozemku tak, že se došlo k mnohonásobné směně dělalo se více darovacích smluv a pozemek se tím rozparceloval na konkrétní majitele - ve výsledku ale výměrou zůstal mému otci stejný kus. Tedy zůstala mu polovina výměry původního pozemku - druhá polovina byla rozparcelována na další majitele (všichni příbuzenstvo). Je to poměrně složité na vysvětlování..... zkrátka můj otec darovací smlouvou část pozemku dostal a další darovací smlouvou část daroval - jestli rozumíte. V roce 2006 můj otec část, již svého pozemku prodal - po poradě s finančním úřadem adaňovým poradcem mu bylo řečeno, že díky tomu, že pozemek vlastní více než 5 let - je tedy oproštěn z placení daně z příjmu. Nyní po třech letech se mu ozval finanční úřad s tím, že má můj otec doplatit daň z příjmu a také penále z prodlení....... Po celé tři roky se přitom z finančního úřadu neozval vůbec nikdo, aby ho upozornil.. Daňový úřad se dožaduje dodanění prodeje té části pozemku, který otec obdržel darovací smlouvou v roce 2005. Nedají si vysvětlit, že můj otec nezískal ani o kousek více pozemku a byl tedy v roce 2005 vlastníkem stále stejného počtu m2 jako v roce 1999. Jak to tedy je? Na čí straně je pravda? Z mého pohledu je můj otec majitelem pozemku od roku 1999...... dokážete mi s tímto problémem poradit? a jakým způsobem to finančnímu úřadu vysvětlit. Můj otec je z toho zoufalý. Může se finanční úřad dožadovat penále bez toho aby předtím upozornil, že má být nějaká částka zaplacena? Nikdy žádná výzva na adresu mého otce v z finančního úřadu nepřišla! Děkuji moc za Vaši odpověď. Michálková


odpovídal(a): Redakce

prodej majetku

Dobrý den. Společnost prodala zcela odepsaný automobil,zařazený v majetku společnosti, při koupi neuplatnila DPH. Je korektní zaúčtování prodeje automobilu: 1) výdej z dlouhodobého majetku 082/022 2)prodej na fa 311/6xx v nulové sazbě DPH? Je třeba v této souvislosti dalších operací? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

osvobození při prodeji bytu

6 roků jsem byl členem družstva, pak družstvo přešlo do osbního vlastnictví, kde jsem byl rok, byt jsem prodal, musím platit dan z přijmu???děkuji david


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu

dobrý den, hodlám prodat byt v osobním vlastnictví, který vlastním víc jak 2 roky. jak mám postupovat ? slyšel jsem o tom, že od nového roku má být zrušena daň z převodu nemovitosti, je to pravda ?


odpovídal(a): Redakce

převod bytu

Dobrý den,budu mít nejspíš trochu nezvyklý dotaz ohledně daně darovací, či z převodu nemovitosti.Jádro věci je v bytu,který jsme se s manželem po rozvodu dohodli,po urgencích z družstva, přepsat na něj.Netušili jsme,jaké komplikace nám to přivede v budoucnu,jelikož manžel se po čase odstěhoval,zařídil si vlastní bydlení a já ho dle dohody postupně z bytu vyplácím.Byt se časem převedl do osobního vlastnictví-tzn. při plánovaném přepisu musíme počkat 5 let,abychom neplatili daň z příjmu fyz.osob.Tato doba uplyne příští rok a my nyní řešíme jak přepsat byt zpátky na mě,abychom se vyhnuli nějakým nesmyslným odhadům a daním atd.Nejvýhodnější je darování,ale ve prvních dvou skupinách není uváděná bývalá manželka :-).Podotýkám,že máme dvě společné děti.Lze to nějak řešit abychom nemuseli za tuto naši nepředvídatelnou chybu někomu něco platit?Děkuji Vám za odpověď Červená


odpovídal(a): Redakce

sleva na dítě

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli i po rozvodu manželství, kde syn připadl do opatrovnictví matky, mohu na syna uplatnit slevu na dani. Matka pobírá rodičovský příspěvek a je nezaměstnaná. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

osvobozní od daně

Prodej bytu a osvobození od daně. Pane doktore, chtěl bych se zeptat, zda se v mém případě vztahuje osvobození od daně z příjmu. Před měsícem jsem prodal byt - v osobním vlastnictví jsem jej měl 4,5 roku. Celková doba, kdy jsem v tomto bytě bydlel je 7 let. Nikdy jsem v tomto bytě neměl nahlášený trvalý pobyt. Musím tedy platit daň z příjmu? Děkuji V. Chvála


odpovídal(a): Redakce

sleva na manžela

Dobrý den, kvůli manželovi si chci udělat koncesi na taxislužbu, on bude jezdit. Předpokládám, že manžel musí být moje spolupracující osoba, protože zaměstnanec být nemůže. Manžel je teď na rodičovské dovolené se synem a chtěl by začít příležitostně jezdit už v prosinci (RD má až do příštího roku). Já jsem se ale dočetla, že na spolupracující osobu si nemohu uplatnit odečet na vyživovaného manžela. Je to opravdu tak, že pokud by začal pracovat ještě letos (i když samozřejmě ani já ani on tímto podnikáním nevyděláme více než by si mohl přivydělat, abych si odečet mohla uplatnit) nemohu si odečet uplatnit za celý rok? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

odpočet úroků z úvěru

odpočet úroků z úvěru (pre Slováka) Dobrý deň, Ja riešim tiež podobný problém, ktorý sa už tu raz rozoberal. Som Slovák žijúci v Prahe už 5rokov. Platím hypotéku rok a prave som sa presťahoval do tohto bytu. Od cudzineckej policie mám Potvrdenie o prechodnom pobyte, ktoré práve konči. Po 5rokoch si možem požiadať o trvaly pobyt ale, rad by som požiadal len o predlženie prechodného pobytu, ktoré bude na adrese tohto nového bytu. Moja otázka znie: Stačí mi potvrdenie o prechodnom pobyte aby som si mohol narokovať odpočet úroku z uvěru?


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, převedl(prodal) jsem členský podíl v bytovém družstvu úplatně 9.1.2009. Chci se zeptat, do kdy musím využít získané prostředky na bytové potřeby, aby tento příjem byl osvobozen od daně. Do 9.1.2010 nebo nebo do 31.12.2010? Díky za odpověď. Pavel Kraus (Pozn.: Členem družstva jsem byl jen 2 roky, takže se na mne druhá možnost osvobození nevztahuje.)



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.