FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

prodej majetku ze SJM

Dobrý den, před rokem a půl jsme si pořídili s manželem byt do osobního vlastnictví na hypotéku. Teď se budeme rozvádět a chtěla jsem se zeptat, zda budeme kromě daně z převodu nemovitosti 3% platit i daň z příjmu 15%? Pokud ano, platí tuto daň oba nebo jen jeden z manželů? Předem děkuji za odpověď Radka Ulichová


odpovídal(a): Redakce

měřidla

Dobrý den, jsme majiteli bytového domu. Letos jsme na požadavek nájemníků pořídili systém měření spotřeby energií - vodoměry teplé a studené vody (pevně namontované na rozvodech vody) a měřidla topení (namontované zvnějšku na radiátorech a zaplombované oproti neoprávněné manipulaci). Životnost měřidel je 5 - 10 let. Jedná se o technické zhodnocení budovy, nebo pořízení drobného dlohodobého hmotného majetku? Děkuji J.R.odpovídal(a): Redakce

odpočet daně při změně režimu

Dobrý den,od 1.2.2009 jsem jako OSVČ, a udělala jsem chybu, že jsem se hned nepřihlásila jako plátce DPH, což chci nyní napravit.Celou dobu jsem měla běžné režijní náklady, platila jsem nájemné, koupila počítač, to vše s DPH. Je možné uplatnit DPH za toto období? Děkuji předem za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

daňový doklad

Dobrý den, musí být každý daňový doklad zanesený do účetnictví podepsán ručně či elektronicky?


odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitosti

Dobrý den,chci se zeptat zda se platí daň z převodu nemovitosti, i z prodeje nemovitosti.Manželka vlastní dům který teď prodává,jedná se o rozestavěnou,nezkolaudovanou stavbu,kde nemáme trvalé bydliště a na dům je poskytnuta hypotéka,co vše budeme platit co se týká daní? Děkuji Milan Buchal


odpovídal(a): Redakce

auto v podnikání

Dobrý den, 1.jsem OSVČ a mám os.automobil na leasing. Používám ho však i k soukromým cestám.(cena 380tis. 160 tis. akontace, doba leasingu 36 měsíců).Chtěl bych se zeptat jak se odepisuje leasing v účetnictví. 2.Je výhodnější nechat automobil po ukiönčení leasingu ve firmě nebo ho používat jako soukromé vozidlo pro služební cesty. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

elektronický doklad

Dobrý den,dodavatel nám oznámil,že již bude posílat faktury pouze elektronicky,bez podpisu i razítka a zdůvodnil to:(> Zákazník tímto akceptuje daňový doklad bez podpisu a otisku razítka > (dle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění > pozdějších předpisů). Dokladem účetním, pro účetnictví zákazníka se > daňový doklad stane podpisem zákazníka (dle zákona č. 563/1991 Sb., o > účetnictví ve znění zákona č. 117/1994 Sb.*). Je to možné, stává se tento papír, po našem razítku a podpisu účetní daňových dokladem i z pohledu odpočtu DPH? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

příjem z pronájmu

Dobrý den, jsem majitelem pozemku,na kterém je asi 10 zahrádek s různými majiteli. Sepíšu-li s majiteli zahrádek smlouvu o pronájmu, mohu tento příjem uplatnit jako příležitostný příjem s nezdanitelnou částkou 20000 a nikde nic nemusím vykazovat ani přiznávat?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

sleva na dítě

Daňový bonus Jsem otcem dvou dětí/17,18let/rozvedený ,děti máme ve střídavé péči.Bývalá manželka se znovu provdala,nějaký čas jsem byl bez práce,proto jsem nehcal daňový bonus uplatňovatjejího nynějšího manžela.Dnes již pracuji od začátku roku,chtěl bych tedy daňový bonus uplatňovat sám.Bývalá manželka ani její nový manžel však nehctějí svůj nárok zrušit,bylo mi řečno u mé mzdové účetní ,že s tím nemohu nic dělat,pokud se dobrovolně tohoto nároku nevzdají.Prosím poraďte co mám dělat,jsem biologický otec dětí,rád bych daňového odpočtu využil.M.L.


odpovídal(a): Redakce

přjmy a výdaje na přelomu roku

Dobrý den, měl bych následující dotaz. Jsem OSVČ neplátce DPH a vedu jednoduchou formu účetnictví. Svému obchodnímu partnerovi bych měl na konci roku fakturovat poskytované služby. On samozřejmě potřebuje, aby si mohl o mnou vyfakturované služby snížit daňový základ pro letošního rok. Mě by naopak přijatá platba velmi významě zvýšila daňový základ pro letošní rok. Proto bych rád příjmy za tyto služby dostal až do účetnictví příštího roku ve kterém plánuji investice a tedy vyšší výdaje než letos. Je nějaká možnost, jak provést na přelomu roku fakturaci a převzetí platby tak, aby můj obchodní partner mohl platbu za tyto služby zahrnout do výdajů letošního roku, ale já mohl příjem za proplacení těchto služeb zahrnout do příjmů příštího roku? Je z tohoto pohledu pro mé účetnictví rozhodující termín vystavení faktury, nebo termín skutečného přijetí platby na účet? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den,prosím o vysvětlení dědění příbuzných v řadě pobočné.Je uvedeno, že ve II. skupině jsou osvobozeni od daně příbuzní v řadě pobočné a osoby , které se zůstavitelem žili nejméně jeden rok. Týká se tento rok i výše jmenovaných příbuzných? Konkrétně: jako neteř budu nebo nebudu osvobozena od daně a jak by na tom byl můj syn, tedy prasynovec zůstavitele, když s ním nežijeme ve společné domácnosti? Děkuji za odpověď. H.G.


odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem a zjednodušený doklad

Dobrý den, mám na Vás dva dotazy: 1. Pokud bude podnikatel uplatňovat výdaje paušálem musí k tomu dokládat daňové doklady, respektive faktury – v případě, že by FU přišel na kontrolu? 2. Pokud obdrží podnikatel stvrzenku může si také uplatnit na základě této stvrzenky odpočet DPH na vstupu, pokud je podnikatel plátcem? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

odpisy majetku a tržby za zboží

Dobrý den, plánujeme nákup osobního automobilu do podnikání, účtujeme v de a chci se zeptat o kolik by jsme letos mohli snížit daňový základ když automobil by byl zakoupen v prosinci na splátky cena automobilu 350.000,-akontace 125.000 a splátky na 24 měsíců. Jestě jeden dotaz, posíláme zboží Českou poštou objednané přes náš e-shop kde ve faktuře je cena za zboží a zvlášť poštovné. V de zaúčtujeme prodej zboží a je správně když poštovné zaúčtujeme jako ostatní zdanitelné příjmy s tím že náklady na poštovné účtujeme jako daňový výdej? děkuji


odpovídal(a): Redakce

podání přiznání

Dobrý den. Tento rok jsem pracovala od března do konce června. Leden a únor a poté červenec - doposud jsem vedena na pracovním úřadu. V září a říjnu jsem měla krátkodobé brigády. Jak to je s danovým přiznáním? Kdo ho vyplní a podává? Děkuji mnohokrát


odpovídal(a): Redakce

odpočet úroků z úvěru

odpočet úroků z úvěru (pre Slováka) Dobrý deň, Ja riešim tiež podobný problém, ktorý sa už tu raz rozoberal. Som Slovák žijúci v Prahe už 5rokov. Platím hypotéku rok a prave som sa presťahoval do tohto bytu. Od cudzineckej policie mám Potvrdenie o prechodnom pobyte, ktoré práve konči. Po 5rokoch si možem požiadať o trvaly pobyt ale, rad by som požiadal len o predlženie prechodného pobytu, ktoré bude na adrese tohto nového bytu. Moja otázka znie: Stačí mi potvrdenie o prechodnom pobyte aby som si mohol narokovať odpočet úroku z uvěru?


odpovídal(a): Redakce

prodej auta a daň

Odpočet DPH u prodeje osobního auta: V září 2009 se uskutečnil prodej osobního auta mezi dvěma subjekty, oba jsou plátci DPH. V kupní smlouvě je uvedena kupní cena včetně DPH. Prodávající však následně vydal daňový doklad bez DPH. Argumentuje tím, že vozidlo prodávající užíval od 2007 na základě smlouvy o finančním leasingu a v září 2009, když byla tato smlouva po dohodě předčasně ukončena, nemohl při pořízení vozu v souladu s přechodnými opatřeními MF ČR uplatnit odpočet DPH na vstupu, tedy nemůže DPH uvést ani na výstupu. Kupující argumentuje tím, že prodej se uskutečnil v září 2009 a povinně podléhá platbě DPH také proto, že pořízení vozu prodávajícím nastalo již v době platnosti nové úpravy. kdo má pravdu a proč?


odpovídal(a): Redakce

doba leasingu

Prosím o radu ohledně snížení leasingu auta.Manžel má leasing od r. 2008 prosinec a bude ho splácet 5 let. Chtěli jsme snížit délku splácení na 3 roky, ale naše účetní nám řekla, že to nejde kvůli odepisování akontace? Tak se ptám co je na tom pravdy??? S leasingovou není problém.


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daně

Jak vysokou budu platit daň v případě prodeje svého bytu v OV (odkoupený před 2lety od města), pokud získané prostředky použiji na 50% podíl většího bytu pro svou rodinu. Druhá polovina by byla z hypotéky, o kterou by žádal manžel. Jedná se o spekulativní prodej?


odpovídal(a): Redakce

povinnost registrace plátce

Dotaz: Není OSVČ , je fyzická osoba . Za rok 2009 má příjmy z pronájmu a příjmy za 3 byty ve svém obytném domu. Jak je to s DPH pokud přesáhne za rok 2009 1.000.000,00Kč ?? DPH nemá nic spoječného co se týče fyz. osob? Zdaňuje se dle §8-ostarní příjmy?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

darování a prodej bytu

Dobrý den, mám v osobním vlastnictví byt v Praze. CHci ho darovat dceři - kolik bude platit daň a jakou. Za jak dlouho by ho pak případně mohla prodat a kolik by pak ona platila daň? Prosím rozdíl, pokud ho prodá ihned nebo třeba až po - nevím kolika letech - pokud je nějaký rozdíl. Děkuji Jitka BeranováPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.