FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

příkaz k úhradě

Dobrý den, může specifický symbol obsahovat písmena? Příkaz k úhradě pro banku. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitosti a daně

Dobrý den,potřeboval bych radu ohledně prodeje bytu v osobním vlastnictví. Byt jsem koupil v lednu 2005 jako byt družstevní. V červnu 2007 jsem byt převedl do osobního vlastnictví. Nyní bych rád byt prodal bez účasti realitní kanceláře. Jaké poplatky mě čekají? Daň z prodeje nemovitosti 3%? Daň z příjmu 15%? Musím provést znalecký odhad nemovitosti? Předem děkuji za Vaši odpověď.



odpovídal(a): Redakce

danění více příjmů

Dobrý den, pracuji (a daním)v zahraničí(EU),chtěla bych si koupit byt(na hypotéku) a minimálně rok ho pronajímat-chci zůstat v zahraničí ještě alespoň rok, ale taky už konečně začít splácet. Je mi jasné, že musím zaplatit daň z nemovitosti a správně bych měla danit i něco z pronájmu, ale jelikož platím daně v zahraničí, tak vůbec nevím, jestli to vůbec jde realizovat legální cestou.Respektive, jsem dostala odpověď od známých, že bych musela danit 2X, což je hloupost. Uvedu příklad:Otec daní v Čechách, čili kdybych ho uvedla jako spolumajitele, to je taky hloupost. Otaz.1)jak se daní najem, pokud bych měla byt v OV Otaz.2)je-li možné danit v Čechách tento najem aniž bych danila příjmy ze zahraničí Otaz.3)Pokud nelze otázka 2), je tu nějaké řešení, jak se stát vlastníkem bytu a pronajímat ho legálně?


odpovídal(a): Redakce

najaté atuto v podnikání

Jsem OSVČ a prosím o radu,zda si mohu uplatňovat do daňově uznatelných nákladů daň silniční a cestovní náklady u auta, které mám v nájmu. Kolik je roční limit na jedno auto pokud nechci vést Knihu jízd. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

prodej auta

Dobrý den, pokud podnikatel plátce DPH vyřadí automobil z obchodního majetku 2.10.2009 a týden na to ho daruje své dceři. Jak to bude řešit s daněmi? Dále mě ještě zajímá, když by jeho dcera tento automobil po roce prodala, bude tento příjem osvobozen od dani z příjmu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

změna způsobu placení daně

Jsem spoluvlastníkem nemovitosti.Přiznání k dani z nemovitosti podala sestra a zatím ji z finančního úřadu chodila složenka na zaplacení daně.Slyšel jsem,že se údajně chystá změna,že by každý spoluvlastník měl podat přiznání k dani z nemovitosti a platit za svůj podíl sám.Je to pravda?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

odpisy technického zhodnocení

Ukončíme koncem roku podnikatelskou činnost v pronajaté provozovně, ale nevím si rady jak naložit se stavebními úpravami, které odepisujeme. Pronajímatel nám dal souhlas k odepisování stavebních úprav. Po 7 letech jsme z ekonomických důvodů nuceni uzavřít provozovnu. Děkuji za doporučení.


odpovídal(a): Redakce

pojistné na SP a ZP

V průběhu měsíce října jsem přerušila živnost a bezprostředně na to se přihlásila na Úřadu práce. Prosím o sdělení, zda jsem povinna za říjen zaplatit zálohy na zdravotní, sociální a nemocenské pojištění, nebo to za mne uhradí pracovní úřad?


odpovídal(a): Redakce

sleva na dítě

Dobrý den, mám dotaz ohledně uplatnění daňové slevy na dítě. Dcera-21 let- začala od srpna studovat na vysoké škole. Mezi ukončením střední školy a začátkem studia na VŠ byla v pracovním poměru. Mohu v daňovém přiznání za rok 2009 uplatnit daňovou slevu za období 08-12/09? Děkuji O.B.


odpovídal(a): Redakce

uplatnění daně

Dobrý den, předešlý dotaz:Dobrý den. Společnost prodala zcela odepsaný automobil,zařazený v majetku společnosti, při koupi neuplatnila DPH,bude společnost uplatňovat DPH na výstupu? Odpověď:Bohužel musíte při prodeji uplatnit DPH na výstupu. Odpověděl: Dytrich Petr, JUDr. NA stránkách české daňové se lze dočíst:Jestliže plátce při nákupu osobního automobilu uskutečněném před 1.4.2009, neměl nárok na odpočet, pak prodej tohoto automobilu i po účinnosti novely (podle bodu 3 přechodných ustanovení z.č. 87/2009 Sb.), zůstává plněním osvobozeným od daně. Tyto tvrzení jsou v rozporu, co je tedy platné? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

prodej majetku ze SJM

Dobrý den, před rokem a půl jsme si pořídili s manželem byt do osobního vlastnictví na hypotéku. Teď se budeme rozvádět a chtěla jsem se zeptat, zda budeme kromě daně z převodu nemovitosti 3% platit i daň z příjmu 15%? Pokud ano, platí tuto daň oba nebo jen jeden z manželů? Předem děkuji za odpověď Radka Ulichová


odpovídal(a): Redakce

měřidla

Dobrý den, jsme majiteli bytového domu. Letos jsme na požadavek nájemníků pořídili systém měření spotřeby energií - vodoměry teplé a studené vody (pevně namontované na rozvodech vody) a měřidla topení (namontované zvnějšku na radiátorech a zaplombované oproti neoprávněné manipulaci). Životnost měřidel je 5 - 10 let. Jedná se o technické zhodnocení budovy, nebo pořízení drobného dlohodobého hmotného majetku? Děkuji J.R.


odpovídal(a): Redakce

odpočet daně při změně režimu

Dobrý den,od 1.2.2009 jsem jako OSVČ, a udělala jsem chybu, že jsem se hned nepřihlásila jako plátce DPH, což chci nyní napravit.Celou dobu jsem měla běžné režijní náklady, platila jsem nájemné, koupila počítač, to vše s DPH. Je možné uplatnit DPH za toto období? Děkuji předem za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

daňový doklad

Dobrý den, musí být každý daňový doklad zanesený do účetnictví podepsán ručně či elektronicky?


odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitosti

Dobrý den,chci se zeptat zda se platí daň z převodu nemovitosti, i z prodeje nemovitosti.Manželka vlastní dům který teď prodává,jedná se o rozestavěnou,nezkolaudovanou stavbu,kde nemáme trvalé bydliště a na dům je poskytnuta hypotéka,co vše budeme platit co se týká daní? Děkuji Milan Buchal


odpovídal(a): Redakce

auto v podnikání

Dobrý den, 1.jsem OSVČ a mám os.automobil na leasing. Používám ho však i k soukromým cestám.(cena 380tis. 160 tis. akontace, doba leasingu 36 měsíců).Chtěl bych se zeptat jak se odepisuje leasing v účetnictví. 2.Je výhodnější nechat automobil po ukiönčení leasingu ve firmě nebo ho používat jako soukromé vozidlo pro služební cesty. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

elektronický doklad

Dobrý den,dodavatel nám oznámil,že již bude posílat faktury pouze elektronicky,bez podpisu i razítka a zdůvodnil to:(> Zákazník tímto akceptuje daňový doklad bez podpisu a otisku razítka > (dle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění > pozdějších předpisů). Dokladem účetním, pro účetnictví zákazníka se > daňový doklad stane podpisem zákazníka (dle zákona č. 563/1991 Sb., o > účetnictví ve znění zákona č. 117/1994 Sb.*). Je to možné, stává se tento papír, po našem razítku a podpisu účetní daňových dokladem i z pohledu odpočtu DPH? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

příjem z pronájmu

Dobrý den, jsem majitelem pozemku,na kterém je asi 10 zahrádek s různými majiteli. Sepíšu-li s majiteli zahrádek smlouvu o pronájmu, mohu tento příjem uplatnit jako příležitostný příjem s nezdanitelnou částkou 20000 a nikde nic nemusím vykazovat ani přiznávat?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

sleva na dítě

Daňový bonus Jsem otcem dvou dětí/17,18let/rozvedený ,děti máme ve střídavé péči.Bývalá manželka se znovu provdala,nějaký čas jsem byl bez práce,proto jsem nehcal daňový bonus uplatňovatjejího nynějšího manžela.Dnes již pracuji od začátku roku,chtěl bych tedy daňový bonus uplatňovat sám.Bývalá manželka ani její nový manžel však nehctějí svůj nárok zrušit,bylo mi řečno u mé mzdové účetní ,že s tím nemohu nic dělat,pokud se dobrovolně tohoto nároku nevzdají.Prosím poraďte co mám dělat,jsem biologický otec dětí,rád bych daňového odpočtu využil.M.L.


odpovídal(a): Redakce

přjmy a výdaje na přelomu roku

Dobrý den, měl bych následující dotaz. Jsem OSVČ neplátce DPH a vedu jednoduchou formu účetnictví. Svému obchodnímu partnerovi bych měl na konci roku fakturovat poskytované služby. On samozřejmě potřebuje, aby si mohl o mnou vyfakturované služby snížit daňový základ pro letošního rok. Mě by naopak přijatá platba velmi významě zvýšila daňový základ pro letošní rok. Proto bych rád příjmy za tyto služby dostal až do účetnictví příštího roku ve kterém plánuji investice a tedy vyšší výdaje než letos. Je nějaká možnost, jak provést na přelomu roku fakturaci a převzetí platby tak, aby můj obchodní partner mohl platbu za tyto služby zahrnout do výdajů letošního roku, ale já mohl příjem za proplacení těchto služeb zahrnout do příjmů příštího roku? Je z tohoto pohledu pro mé účetnictví rozhodující termín vystavení faktury, nebo termín skutečného přijetí platby na účet? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.