FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daně

Dobrý den, máme dotaz co se týče placení daně z prodeje nemovitosti. Máme byt v paneláku (zatím v spolupodíl.vlastnictví,ale už se převádí do osobního),byt je napsaný pouze na manžela ,ale pouze já ( manželka )tam mám TP 5 let (manžel tam už nemá TP od roku 2007 ,předtím ale mněl 4 roky).Chceme být v dohledné době prodat ,jakou daň jsem povinni zaplatit při prodeji ? Předem děkuji za odpověď. Foltánovi


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Získala jsem příjem z úplatného převodu členských práv a povinností spojených s členstvím v družstvu.Nájemní smlouva byla zrušena, v bytě jsem už 4 roky nebydlela - byl pronajímán se souhlasem družstva. Dle zákona 586/1992 § 4u) předpokládám, že stačí FÚ oznámit tuto skutečnost s tím, že získané peníze vložím do dalšího bydlení - koupě domu.Musím nějak FÚ prokazovat za co a jak byly peníze vynaloženy? nebo stačí jen oznámení? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den

Dobrý den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den

Dobrý den


odpovídal(a): Redakce

pronájem chaty

Dobrý den, jsem zaměstnanec a manžel OSVČ.Ve společném jméní manželu vlastníme dvě chaty,které v létě pronajímáme a manžel je daňí v §9.Chci se zeptat,kupujeme další chatu k letnímu pronájmu,mohu tento pronájem danit §9 já jako zaměstnanec ve svém DP?Chata bude zase ve společném jméní manželu.Jde mi o to jestli je možné si příjmy a výdaje z pronájmu nějak rozdělit v DP mezi manžele?Nebo jestli tyto pronájmy musí danit pouze jeden z nás?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

tiché víno

Vážený pane doktore, tiché víno opatřeno logem fimy již není reklamním předmětem? Podle ZDPH § 13, odstavec 8, písm. bych tomu tak rozuměla. Děkuji předem za odpověď. Přeji Vám pěkné dny. M.V.


odpovídal(a): Redakce

prodej společnosti

Dobry den, riesim nasledovny problem a chcel by som Vas poprosit o radu. Spolocnost A (predavajuci), sa rozhodla predat cast svojej spolocnosti spolocnosti B (kupujuci) k 01.09.2009. Spolocnost ku dnu predaja to jest k 31.08.2009 vytvorila dohodne polozky na naklade, ktore vznikli do dna predaja. Tu spolocnost urobila prvu chybu, nakolko netvorila dohadne polozky vratane DPH. Predavajuca spolocnost by si chcela uplatnit odpocet DPH u tych nakladov, ktore vznikli do dna predaja to jest do 01.09.2009. Spolocnost B, ale uhradi tieto zavazky, nakolko zmluvou, presli tieto zavazky na tuto spolocnost, a zaroven spolocnost pozaduje od spolocnost A, vratenie DPH, ktoru si uplatnila. chcel by som vas poziadat o radu, ako postupovat s ohladom na uctovnictvo a na DPH. dakujem


odpovídal(a): Redakce

daňová uznatelnost úroků z půjček

Dobrý den, podle čeho (jakého paragrafu zákona,v ZDP par. 25 odst.1w jiz o tom není zminka jako drive)se bude počítat daňová uznatelnost úroků pro rok 2009 u spojených osob?Platí stále 12Pribor+4procenta současně test nízké kapitalizace u propojených osob ve výši 2-násobek vlastního kapitálu? Velice děkuji.


odpovídal(a): Redakce

zálohová faktura

Dobrý den, proč zálohová faktura neobsahuje údaje o DPH? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

jednatel a s.r.o.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda musí mít jednatelé pracovněprávní vztah ve svém s.r.o. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a odpisy

Dobrý den, pronajímám byt v osobním vlastnictví a vykazuji skutečné náklady vč. odpisů z odhadní ceny bytu. Mají tyto odpisy nějaký daňový dopad na ev. následný prodej bytu? Děkuji mnohokrát za radu. Vladimír Žák


odpovídal(a): Redakce

příjmy a výdaje u pronájmu bytu

Dobrý den, pronajímám 2 byty a chtěla bych se zeptat, co vše se započítává do JÚ. 1)Mám napsat do příjmů přijatou kauci složenou nájemcem ve výši 3 nájmů a nájemné i se zálohami na energii a vodu nebo jen nájem bez záloh? 2) mohu zapsat do výdajů i zakoupené pracovní pomůcky (rukavice, respirátor..) které jsem využívala při opravě bytu a ještě, zda si mohu odečítat poplatky za vedení účtu, který mám zřízený jen pro tento účel? Děkuji za rady Věrka


odpovídal(a): Redakce

neuznání dokladu

Dobrý den. Na základě kontroly nám FÚ neuznal uplatněné DPH (faktura přijatá:základ 23.500+4.465 DPH=27.965 celkem).Jak postupovat v účetnictví?Interním dokladem doúčtuji DPH tak,jako by faktura byla od neplátce DPH a na tomto základě doplatím částku DPH na FÚ?Nebo opravím v účetnictví zadanou fakturu rovnou jako by byla od začátku bez DPH?Mohu fakturu zaúčtovat jako nákladovou v plné výši na účet 5.., nebo je třeba ji zahrnout do nedaňových výdajů vzhledem k tomu, že nebyla uznána do DPH jako daňově uznatelný výdaj? Děkuji za odpověď Ježková


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP a 2 měsíce v léte jsem uzavřela s dalším zaměstnavatelem DPP (formou úkolové mzdy). První měsíc jsem měla výplatu 3000,- a druhý 8000,-. Chci se tedy zeptat, jestli mám do daňového přiznání uvádět i první nízkou výplatu. Bylo mi sděleno, že pokud částka nepřesáhne 5000,- tak ji danit nemusím. Děkuji za radu a přeji hezký den Věra


odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitosti spoluvlastníky

Dobrý den, prodáváme nemovitost (dům + pozemek), jsme 3 podíloví spoluvlastníci, konkrétně já jsem nemovitosti (svůj podíl) zdědil po své matce, která byla vlastníkem řadu let, v domě nebydlím, jsem vlastníkem teprve 2 roky. Musím platit při prodeji nemovitostí daň z příjmu FO? A jak je to s placením daně z převodu nemovitostí? Musí podat daňové přiznání všichni 3 spoluvlastníci a každý zaplatí jen svůj podíl (třetinu z 3 % kupní ceny), a co když jeden nezaplatí? Vymáhá pak nedoplatek FÚ po zbylých spoluvlastnících? Nejsem zběhlý v právu, nenapadá mě, jak to vyřešit, když zde bohužel není elementární důvěra mezi spoluvlastníky.. Děkuji Vám velmi, pane doktore a jsem s úctou.


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, v roce 2007 fyz. osoba prodala pole za cenu nižší jak 10tis. Nemovitost vlastnila více než 5 let. Prosím o info, zda se osvobození od daně z příjmů FO vztahuje i na tento případ. Děkuji. Hana


odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem z příjmů

Dobrý den, OSVČ uplatňovala v předchozích letech výdaje paušálem. Letos se navíc ještě stala účastníkem sdružení, příjmy si nerozdělují rovným dílem. Může i nadále uplatňovat výdaje paušálem?


odpovídal(a): Redakce

vložení nemovitosti do obchodního majetku

Dobrý den, máme společně s manželkou hospodářskou budovu zapsanou v katastru- každý 1/2. Pokud já chci podnikat jako fyzická osoba o rekonstruovat budovu,tak svou 1/2 vložím do obchodního majetku dle ceny ve znaleckém posudku. Zbylou 1/2 budovy si musím vzít od manželky do nájmu? Pokud ano, tak minimálně alespoň na 30 let,aby nebyl problém, při vrácení manželce 1/2 objektu po ukončení nájmu s vyšší hodnotou oprav, než bylo nájemné? Manželka nebude požadovat vysoké nájemné,aby ho nemusela zdaňovat.Velmi děkuji


odpovídal(a): Redakce

výjimka sazby daně

Nižší sazba DPH u bydlení Po roce 2010 by měla skončit vyjímka na nižší sazbu DPH u bydlení. Jak reálné je její prodloužení.


odpovídal(a): Redakce

termín podání přiznání a platby daně

Dobrý den, jsem v oboru podnikání úplně nová a chtěla bych se zeptat JAK a KDY odvádím DPH? ...Někomu vystavím za svou službu fakturu vč.19%DPH a to pak zaplatím až zpětně při tom přiznání DPH? Děkuji moc. Barabášová